Skocz do zawartości
vodeczka

Transfer systemu ze starego dysku na SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam następujący problem:

Mam w laptopie (Dell Inspiron) zamontowane dwa dyski; talerzowy, na którym fabrycznie był postawiony system z partycją recovery oraz ssd zakupiony niedawno i włożony w kieszeń w miejsce DVD-RW. Chciałbym przenieść partycje recovery razem z systemem na ssd (tak żeby talerzowy służył do gromadzenia plików i backupu) lub przenieść sam system na ssd, ale tak, żeby partycja recovery w razie próby restore automatycznie ładowała już system na ssd (pomimo że pozostaje na dysku talerzowym). Nie zależy mi na systemie i plikach na partycji systemowej, można postawić go zupełnie od nowa. Nie mogę rozkręcać laptopa bo jest na gwarancji. Na razie nie mam dostępu do napędu DVD. Czy ktoś z szanownych kolegów ma jakąś koncepcję jak taki cel osiągnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy program do klonowania dysków powinien zrobić to, co potrzebujesz - od płatnego Acronisa po darmowe Paragon Drive Backup czy Clonezilla. Instalujesz, odpalasz, ustawiasz kopiowanie HDD na SSD i wio - najczęściej program prosi o ponowne uruchomienie komputera, uruchamia się przed systemem i kopiuje co trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii odpalania partycji, to wiesz, nie spróbujesz, nie przekonasz się. Ja bym obstawiał że będzie się normalnie odtwarzać na SSD, ale że nie miałem nigdy takiego rozwiązania to 100% gwarancji Ci nie dam - może więcej wiedzący coś w tym temacie napiszą.

Co do nieodpalania się systemu: na jakim etapie blokuje się boot? Czarny ekran od samego początku, blokuje się na animacji startowej, jakieś komunikaty? Ja bym odpalił płytkę ratunkową Windozy (a skoro nie masz DVD to musisz sobie poradzić pendrive'em i zobaczył czy kreator da radę naprawić problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę zmienić kolejności bootowania pomiędzy dyskami, moge wybrać tylko pomiędzy hdd, usb, esata, cd-dvd, network. kolejnosc mam:

cd

usb

hdd

zastanawiam się czy nie łatwiej zainstalować windę od nowa po prostu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opcje:

1a ściągam obraz płyty z win 7, "wypalam" na pendrive i instaluje go zgodnie z kodem ze stickera, olewam recovery i korzystam już tylko windowsa jak za starych dobrych czasów przed laptopowych;

1b jak wyżej tylko poczekam aż z chin dojdzie do mnie obudowa do cd podłączana pod usb

2 przywracam system przez recovery, robię czyściutki dysk przywracania, kasuje partycję C: i za pomocą przywracania systemu próbuje zainstalować wszystko od początku na ssd, pytanie tylko czy tak działa dysk przywracania systemu w dellu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam problem z przenoszeniem systemu. Generalnie na początku próbowałem przenieść partycje recovery na ssd i z ssd odpalic recovery i postawić system. Po kilku próbach przeniesienia partycji ukrytej recovery dałem spokój. Żaden program płatny czy nie nie dawał rady prawidłowo jej przenieść.

 

Więc zrobiłem klona partycji systemowej do tego można użyć dowolnego programu każdy daje radę. I tak samo jak u ciebie system nie wstał ale na to jest bardzo prosty sposób odpalasz płytę instalacyjną windowsa i tam wybierasz opcje napraw system zamiast zainstaluj od nowa. Odpali się jakieś narzędzie diagnostyczne pomyśli poduma i po resecie system wstaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłym DOS'owym Ghost'em (bodajże ostatni z 2003 roku) klonowałem wszystko wraz ze zmianą rozmiaru partycji (na dyski różnej pojemności) i system XP/2003/Vista/7 zawsze wstawał bez problemów.

Edytowane przez Mardok
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak z dosowym, ale dostałem do szajsunga 830 ghosta 15 i nie widzi mojego segate ;/

 

Też mam v15 ale nie miałem okazji przetestować go podczas przenoszenia czegokolwiek, na twoim miejscu udał bym się do kogoś ze zwykłym PC najlepiej na Intelu (Ghost najlepiej radzi sobie z kontrolerem SATA od Intel'a bo np. u mnie nie widzi dysków na Marvell'u) tam wykonał klonowanie całego dysku (nie samej partycji, podczas klonowania dysku kopiuje się równie MBR) cała operacja nie powinna zająć więcej niż 20min (no chyba że PC będzie bardzo wolny) i po jej wykonaniu będziesz miał dwie idealne kopie tego samego systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instalka windowsa wywala mi komunikat:

"sprzęt komputera może nie obsługiwać rozruchu tego dysku. upewnij się, że kontroler dysku jest włączony w menu systemu BIOS"

w biosie żaden opcji tego typu nie ma.. czyli mogę się pożegnać z ssd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na to wpadłem, tylko bałem się o gwarancję - ale nie napotkałem żadnych plomb, zamieniłem, przywróciłem system za pomocą płytki Dell DataSafe Local Backup, który przywrócił stan fabryczny na dysku, tj. system + recovery, temat uważam za zakończony Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...