Skocz do zawartości
tomekk167

Dysk SSD zamiast 5400rpm do laptopa ASUS K70IO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mój laptop: ASUS K70IO.

 

Myślałem nad wymianą dysku (wd 5400rpm) który mam ponieważ wydaje mi się trochę wolny. Test z HD tune:

Odczyn min: 22mb/s

Max: 75mb/s

Średni: 58mb/s

Czas dostępu: 18.5ms

Burst rate?:195mb/s

cpu wykorzystany: 7,7%

 

W razie czego załączyłem plik z ww.

 

1 pytanie to co ja mogę włożyć (jaki sata jest obsługiwany przez mój laptop) bo co z tego że kupie sata 3 jak mam wtyczkę sata 2 albo sata 1.

2 jaki dysk polecacie w oparciu o odpowiedź z pytania nr 1.

 

Dysk który szukam to max 120gb ponieważ ten, który wyciągnę z laptopa z pomocą wkładki użyje jako dysku usb gdzie gromadzone będą dane archiwalne.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipset NVIDIA MCP79D to wybitnie ciach!iany chipset (zawsze zastanawiam się co pcha ludzi do kupowania takich wynalazków) ale Sata II mieć powinien.

Dysk Sata 3 czy Sata 2 nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Prędkości liniowe Sata 2 są w zupełności wystarczające a wszystkie losowe operacje (te najważniejsze) odbywają się w większości poniżej Sata 1 nawet!

 

Wystarczy rzucić okiem na liste http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wogóle to zależy mi na poprawie szybkości działania programów (nie gier), otwierania dużych obrazów przez programy programy jak QGis, GIMP, bazy danych Office i ogólnie chce przyspieszyć włączanie komputera. Widziałem na youtube jak po wymianie dysku na ssd komputer znacznej szybciej radził sobie z programami w autostarcie. Stąd:

 

można powiedzieć, że wymiana dysku który mam przyspieszy istotnie działanie i użytkowanie jakie opisałem.

 

Znalazłem coś takiego na allegro:

Crucial SSD 64GB 2,5 415/90mb/s w cenie 320zł

OCZ Vertex 4 64GB 2,5 460/220mb/s niewiele droższy 340zł (odczuje różnicę w porównaniu do dysku powyżej)

Czy w tej cenie polecałbyś coś lepszego/wydajniejszego/ogólnie wartego uwagi?

jeszcze pytanie odnośnie mojej płyty głównej (właściwie czipsetu), pisałeś, że nie jest ona udana. Z czym mogę mieć problemy?

 

Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez tomekk167

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten chipset ma bug który powoduje problemy w działaniu SSD na kontrolerze SandForce w MACach. To Ciebie nie dotyczy ale i nie polecam niczego na SF akurat. Nieudolność chipsetu to też nie najlepsza wydajność. Jednak mimo że 100% nie osiągniesz to różnica w działaniu będzie kolosalna.

 

Co do pytania o dysk, czyżby link który dałem nie działał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa, czytałem (może nie wszystkie z ponad 200 stron) ale pierwszą i kilka ostatnich.

Z tym, że ja to inna półka- zwróć uwagę na sprzęt jakim ludzie testują dyski ssd.

Ja mam 3-letni poczciwy Asus i nie wiem czy sprzęt jakim dysponuje będzie w stanie "nadążyć/obsłużyć" dysk ssd który chce kupić.

 

Mam nadzieję, że bug o którym mówisz nie dotyczy mnie.

Wracając do pytania odnośnie dysków, dyski które wymieniłem powinny sprostać moim oczekiwaniom?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet stary niezbyt szybki laptop zyska dużo na mikroskopijnym czasie dostępu SSD a dwu do trzykrotnie większe szybkości liniowe też sporo wniosą. Tak jak wyżej, nawet jeśli będziesz miał tylko 80% z możliwości dowolnego SSD to wciąż ogromny skok do HDD. Szczególnie wolnego laptopowego HDD. Jak najbardziej kwalifikujesz się do reszty posiadaczy SSD Dołączona grafika

 

Co do wyboru to lista z linku jak najbardziej pasuje.

Najwydajniejsze będą tu Samsung 830 i Vertex 4. Tuż pod nimi Crucial m4. Którykolwiek wybierzesz to jest to!

 

EDIT

No i nie zapominajmy o świetnej ofercie Plextora http://www.esc.pl/pr...ducts_id=47916� oparty na tym samym kontrolerze co Crucial. I do tego długa 60 miesięczna gwarancja (podobnie jak Vertexa 4).

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po kilku dniach nieobecności:)

 

Kupiłem dysk SSD Samsung 830 64gb i chciałbym się z Wami podzielić swoimi spostrzeżeniami.

 

Prędkość dysku:

Odczy min: 203mb/s było 22mb/s

Max: 213mb/s było 75mb/s

Średni: 211mb/s było 58mb/s

Czas dostępu: 0,1ms było 18.5ms

Burst rate?:180mb/s było 195mb/s

cpu wykorzystany: 13% było 7,7%

 

 

Moje wrażenia:

Instalowałem Win7 z pendrive i zajęło mi to 9 minut:)

 

Praca na 54 rastrach średnio 12mb wielkości- wcześniej otwarcie i edycja trwała w QGIS: załadowanie około 1 min- teraz 5-8 sekund, edycja wcześniej kilka do kilkunastu sekund- teraz mniej niż 2 sekundy. Otwarcie systemu wcześniej 1 min 15 sekund teraz 50 sekund.

Otwieranie aplikacji trwa sekundę lub mniej wcześniej dwie pięć sekund lub więcej (patrz QGIS).

Tyle dobrego...

Nie wiem czemu system jest teraz STRASZNIE niestabilny, mianowicie:

-zawiesza się konputer raz na kilkanaście minut (używanie tylko przegladarki)

-myślałem, że to mogło być wynikiem starych sterowników więc zainstalowałem wszystkie jakie są tylko możliwe oryginalne ze strony ASUS- mojego laptopa dedykowane do konkretnego modelu

-mam czasami "blu screeny" z napisem "hard drive error" +- coś takiego

 

CZYM TO MOŻE BYĆ SPOWODOWANE. Czy to może jest to, że dysk jest bardziej wydajny od reszty konfiguracji laptopa?

 

Gdzie może być błąd?

 

 

Może być to wina SSD?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia czy masz najnowszy bios do tego laptopa. Standardowe sterowniki win 7 powinny być najstabilniejsze.

Ewentualnie tylko sprawdź na stronie nVidii odnośnie chipsetu, jeśli są jakieś nowsze sterowniki to tam. To chipset tu może coś powodować.

... Czy to może jest to, że dysk jest bardziej wydajny od reszty konfiguracji laptopa?

Serio pytasz czy se jaja robisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem NVIDIA nForce 730i- tak pokazał mi CPU-Z na zakładce "mainboard".

 

Jak narazie wygląda, że laptop stał się bardziej stabilny.

 

Dla czego myślisz, że żartuje? Ten laptop był kupowany 2,5 roku temu, a jego cena była przystępna dla "normalnego" człowieka ~1800zł a więc "bebechy" jego są delikatnie przestarzałe.

 

Używam jeszcze służbowego HP Elitebook 8440p z procesorem i5 vpro, ale po modyfikacji dysku w moim laptopie znowu chce się na nim pracować bo mój stary laptop Asus warty na allegro 1100zł za stał się szybszy niż warty ~4000zł profesionalny laptop.

 

Potestuje laptop przez kilka dni i podzielę się wrażeniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! System po instalacji ww sterowników pracował przez 4-5h bez zarzutów. Niestety się zawiesił i musiałem zrobić "twardy reset". Wróciłem do pracy i zauważyłem, że coraz częściej zaczyna się zawieszać. Włączyłem sobie nawet z "gadżetów" miernik CPU i RAM by sprawdzić czy nie za bardzo obciążone są te podzespoły.

 

Myślicie, że jest możliwość taka, że po pierwszym "zwisie" sterowniki mi się popieprzyły i znów komp stał się niestabilny?

 

Zawieszanie się komputera wygląda u mnie tak, że po dłuższym "printscreenie" (ale muszką mogę ruszać - tylko cały pulpit jak by zamarł) wyskakują mi blue screeny jak załączone poniżej.

 

Co wy sądzicie o tym problemie?

Macie jakieś pomysły co do tego?

 

Pozdrawiam

post-122195-0-15642500-1344963572_thumb.jpg

post-122195-0-96076600-1344963610_thumb.jpg

post-122195-0-73347400-1344963629_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zrobić test AS SSD i wstawić screena?

 

Jeśli dużo tych sterowników poinstalowałeś szczególnie jeśli były jakieś niezbyt aktualne a zastąpiły stabilne MS. Być może warto spróbować postawić OS na nowo tylko z tymi sterownikami.

 

Byłoby wyjątkowo nieciekawie gdyby akurat ten Samsung się "nie polubił" z tym chipsetem...chyba że zbieg okoliczności i jest jakiś inny problem. Trzeba powoli to przebadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki ok jak na płyte główną i chipset.

Ale nie zobaczyłem do końca wszystkiego co chciałem. Chodzi o wersje firmware dysku którą widać (CXM0) ale częściowo.

 

W takim razie zainstaluj sobie oprogramowanie Samsunga do SSD, Magician Software i tam sprawdź czy nie ma aktualizacji firmware na nowsze. Jak jest to oczywiście zaktualizuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, wygląda na to że jest najnowsze FW. To dobrze z jednej strony a zdrugiej nie dobrze bo wtedy to mogłoby pomóc. Tym bardziej że Samsung poprawiał kompatybilność i stabilność.

 

Jak testy po ostatnich operacjach, dalej stabilny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, wygląda na to że jest najnowsze FW. To dobrze z jednej strony a zdrugiej nie dobrze bo wtedy to mogłoby pomóc. Tym bardziej że Samsung poprawiał kompatybilność i stabilność.

 

Jak testy po ostatnich operacjach, dalej stabilny?

 

Na razie nie zawiesił się wogóle, wszystko chodzi jak powinno. Komputer tylko trochę inne informacje wyrzuca podczas ładowania biosu (to wynik raczej jego aktualizacji- informacje jakie wyrzuca to niekompatybilność z jakimś komponentem- ale wszystko jest ok).

 

Zainstalowałem już wszystkie programy które używam i nie widać by cokolwiek "złego" się działo.

 

W weekend będę pracował nad rastrami więc dysk powinien "dostać po tyłku" i mam nadzieje że się sprawdzi.

 

Poinformuję na weekend co się działo, na tą chwilę po zmianie tego dysku laptop dostał swoje drugie życie i pracuje szybciej niż służbowy i5...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie to wygląda że aktualizacja Biosu mogła pomoc + te sterowniki. Przeskoczyłeś aż cztery wersje biosu z 210 do 220 więc wiele się po drodze zmieniło.

Szkoda że producent nie rozpisał sie więcej w change logu ale miejmy nadzieje że były to jakieś poprawki mające wpływ na Twoje problemy.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testuje już kolejny dzień, komputer działa nad wyraz stabilnie. Pod obciążeniem ( w postaci rastrów - 40x~12mb każdy) pracuje niewiarygodnie szybko. Nieprawdopodobne, że tak niewielkim kosztem (315zł SSD) można było tak przyspieszyć pracę laptopa... Jak będzie się znów "sypał" to dam znać, ale z tego co widzę, to by już się wieszał.

 

Polecam zmianę starego HDD na SSD.

 

Dzięki za szybką pomoc w wyborze i pomocy ze sprzętem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dobrych dniach testów, muszę stwierdzić że laptop nie zachowywał się nigdy bardziej stabilnie niż teraz. Laptop zyskał na wydajności i aż się chce na nim pracować (mimo upływu jego lat). Polecam dysk SSD do reanimacji starego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...