Skocz do zawartości
hzAAAA

Czy jest sens kupować nowy dysk twardy ? Seagate Momentus XT czy WD Caviar Green ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki oto sprzęt:

płyta główna : MSI P35 -Neo3

procesor: E2160 1,8GHz

grafika: gf 8800 gt

2gb ramu

 

dysk Seagate Barracude 250 gb SATA,

 

Dysk sie strasznie sypie, przy głupim przewijaniu filmów , słychać "szelesty" , ma swoje lata, więc chciałem kupić coś nowego, z większą pojemnością jak i szybkością.

 

Wpadło mi w oko coś takiego:

WD Caviar Green

Seagate Momentus XT

 

Nic szczególnego na pc nie robie, wymagam zdecydowanie szybkości, i przechowywanie danych, żadnych gier, wymagajacych programow itp... cały czas jade na XP.

 

Pojemność chciałbym minimum 500gb, a może być i więcej, cena max do 600/700 zł . I teraz pytanie czy przy tym sprzęcie jaki mam opłaca się kupowac nowy fajny dysk? Jestem laikiem i nasuwa mi się też takie pytanie, widzę że te dyski mają interfejs Sata 3, rozumiem że na mojej płycie głównej bez problemu pójdzie Sata 3? czy ma to jakieś znaczenie?

 

i tak na chłopski rozum, bo widzę ze ten WD Caviar Green z pojemnościa aż 2 TB można kupić za około 500zł, a Momentus XT 500gb za podobną cene? Rozumiem że Seagate jest zdecydowanie szybszy?

 

z góry dzięki za pomoc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wiek komputera nie ma nic do rzeczy. Dyski twarde od zawsze były najwolniejszym ogniwem komputera i każda poprawa w tej kwestii daje duże pozytywne zmiany.

 

WD Green to świetny dysk ale zaprojektowany głównie do cichego przechowywania dużych ilości danych. Nie jest najlepszą opcją na dysk systemowy.

Momentus XT znowu jest hybrydą łączącą HDD z SSD. Nie daje komfortu SSD ale jest lepszy od HDD. Szczególnie gdy ktoś ma ograniczone możliwości odnośnie miejsca (laptopy) albo finansowe. Jest droższy bo jest inną konstrukcją.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadać szybkie SSD na system i programy oraz pojemny HDD na resztę danych jak filmy, muzyka, iso itp

 

Skoro rozważasz 500GB momentusa rozumiem że pojemność jest dla Ciebie na drugim miejscu. Moja propozycja to zakup 1TB Green Power http://www.ceneo.pl/13008314 a do niego SSD OCZ Vertex Plus http://www.ceneo.pl/13320603 lub co bardziej polecam SSD Samsung 830 64GB http://www.ceneo.pl/15184165;0280-0.htm co całość zamknie w kwocie ok 650zł z przesyłkami. Efekt będzie więcej niż zadowalający a pieniądze dobrze wydane.

 

Sata 3 a 2 nie ma znaczenia. Twój chipset P35 mimo że już leciwy dobrze sobie poradzi z taką konfiguracją (niedawno montowałem komuś 128GB samsunga do Abita IP35 Pro - efekt użytkownik prze szczęśliwy ;) )

Kontroler dysków przed instalacją systemu najlepiej ustawić w tryb AHCI o ile już tak nie masz i koniecznie trzeba podać najnowsze sterowniki Intela podczas instalacji bo XP ich standardowo nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, na pewno o tym pomyśle

 

jest jakiś problem z podpinaniem/instalacją takich 2 dysków do pc-ta? Pisałeś coś o instalacji XP i sterownikach? Rozumiem że podczas instalacji , instaluje system na dysku SSD i to wszystko?? I naprawdę "reszta" sprzętu nie ma wpływu na to że będzie obsługiwała 2 dyski jednocześnie ?? Zasilacz mi nie padnie ;p? , mam jakiegoś Modecom Mc-400ATX 2.0 PFC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Pisałeś coś o instalacji XP i sterownikach? Rozumiem że podczas instalacji , instaluje system na dysku SSD i to wszystko??...

Tak, to wszystko.

Najpierw ściągnij sobie najnowsze sterowniki do kontrolera (chipsetu) ze strony Intela - Intel Rapid Storage Technology F6 Driver Diskettes http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%c2%ae+Rapid+Storage+Technology+(Intel%c2%ae+RST)&ProdId=2101&LineId=1090&FamilyId=40 i podczas instalacji XP podasz je instalatorowi. Wyświetli Ci podczas odpalania informacji kiedy nacisnąć F6.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...