Skocz do zawartości
uni1306

Tuning starego komputera czy zakup nowego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem co zrobić a mianowicie zastanawiam się czy warto jest kupić nowy komputer czy lepiej dokupić nowe podzespoły do obecnego komputera.

 

Mój aktualny komputer:

Procesor: Procesor Intel Core 2 Quad Q8300 2.5 GHz BOX - http://www.agito.pl/procesor-intel-core-2-quad-q8300-2-5-ghz-box-81-340659.html

Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GT220 1GB - http://www.nvidia.pl/object/product_geforce_gt_220_pl.html

Płyta Główna: Gigabyte G31M-ES2L - http://www.agito.pl/plyta-glowna-gigabyte-ga-g31m-es2l-79-340160.html

Zasilacz: Logic 500W

Ram: 4GB

Dysk: 500 Gb

 

I teraz zastanawiam się nad tym co było by rozsądniejsze czy ztuningować ten komputer czy kupić nowy (specyfikacja niżej). Chodzi mi np. o podpowiedź na temat karty graficznej, jaka karta pasowała by do tej płyty głównej, może np. warto było by kupić chłodzenie i podkręcić procesor. Proszę o pomoc.

 

Jeśli nie będzie się nic zrobić z obecnym komputerem planuję zakup komputera który będzie mi służył kilka lat.

Specyfikacja planowanego komputera:

CPU: i7 2600k

Płyta główna: MSI Z77A-GD65

GPU: GeForce GTX 670 2GB

HDD: 500 gb

SSD: OCZ Vertex3 VTX3-25SAT3-60G (2,5", 60GB, SATA/600)

RAM: Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP

Zasilacz: BeQuiet Straight Power E9-CM-680W - Modular 80+ Gold (BN198)

Chłodzenie Porocesora: Thermaltake Contac 29 BP

 

Na taki zestaw będzie zbierał pieniądze kilka miesięcy więc wolałbym raczej odnowić mój obecny komputer.

 

Proszę o podpowiedzi i sugestie na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starym kompie co by należało wymienić to grafę na coś pokroju GTX 560 Ti, zasiłkę na coś porządnego (np XFX Core) i chłodzenie procka na jakieś z dobrym współczynnikiem cena/jakość (np Thermalright HR-02 Macho). W sumie może to nawet mieć sens, bo Quady jeszcze całkiem dają radę, o ile są podkręcone.

 

W tym nowym kompie mógłbyś 2500K brać (HT z 2600K i tak jest mało potrzebne) oraz SSD Samsung 830 lub Vertex 4, czy Crucial M4, a nie Vertex 3, który jest na SandForce. Talerzowce sa obecnie kompletnie nieopłacalne, więc tego 500 GB sobie odpuść.

 

Ale tak czy inaczej chyba bym został przy odnawianiu staruszka. BTW jaką masz płytę główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim zestawie należałoby zmienić zasilacz, kartę i podkręcić procesor czyli dokupić chłodzenie. Nakłady spore, a efekt może i tak być mierny, bo z tego Quada wiele się nie wyciśnie. Jeśli chcesz to możemy pomyśleć co kupić, obliczyć koszta i poszukać wydajnościowych porównań. W jakiej rozdzielczości chciałbyś grać?

 

Druga opcja czyli nowy zestaw rzeczywiście bardzo kosztowna, ale to przez błędne założenia. Dla przykładu podam konfigurację o niemal identycznej wydajności:

 

Intel Core i5-3470

MSI B75A-G43

Suma 1028,01

 

Intel Core i7-2600K

MSI Z77A-GD65

Suma 1840,00

 

Jeśli nie planujesz podkręcać to można z powodzeniem urwać 800 zł bez większych strat. Podobnie blisko 200 zł oszczędzić można na zasilaczu i odpuścić kupno chłodzenia. Pamiętaj także, że jeśli kupować dysk SSD to Cruciala M4, Samsunga 830 lub najlepiej Vertexa 4 - nie chcesz mieć problemów to nie szukaj innych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Postanowiłem, że zostanę przy tym kompie. I teraz proszę o rady.

 

A więc na początku grafika pod aktualną płytę główną i procesor ( MOAB: Gigabyte G31M-ES2L, CPU: Intel Core 2 Quad Q8300) jaką kartę graficzną byście polecili?

 

Postanowiłem, że dokupie 4 GB ramu (choć ram wolny ddr2) i dysk SSD, by system chodził sprawniej. Możecie polecić mi jakieś dobre marki tych podzespołów.

 

Kolejną sprawą jest podkręcanie procesora (szczerze powiem, że nigdy tego nie robiłem). Mogę dokupić dodatkowe chłodzenie gdyż nie jest to jakiś drogi wydatek.

 

No i ostatnia rzecz to zasilacz co byście polecili? Proszę o wasze rady.

 

@ivanov płytę główną podałem w 1 poście - Gigabyte G31M-ES2L

 

@Prolog rozdzielczość na jakiej gram to: 1920x1080

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem, że dokupie 4 GB ramu (choć ram wolny ddr2) i dysk SSD, by system chodził sprawniej. Możecie polecić mi jakieś dobre marki tych podzespołów.

 

Jeśli masz 4GB ramu to jego dodatkowy zakup jest bezsensowny.

Modele ssd masz podane w poscie nr 3.

SSD Samsung 830 lub Vertex 4, czy Crucial M4

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, grafa może 7870?

Co do zasiłki, to pisałem już, że XFX Core. Jak masz więcej kaski, to może być absolutnie wypaśny Seasonic X.

 

Więcej RAMu nie ma sensu, tak jak pisał już przedmówca. W dodatku jak chciałbyś go zainstalować, skoro masz tylko dwa sloty pamięci?

Ogólnie płytka jest niestety trochę słaba. Niczym nie chłodzona trójfazowa sekcja zasilająca to nie to co Quady lubią najbardziej... Z OC może być niezbyt różowo.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ivanov co do tej karty graficznej nie będzie żadnego problemu z wąskim gardłem itp?

 

W sumie nie wiem czy będę podkręcał ten procesor gdyż, nigdy nie został on nigdy użyty w 100%.

I na dobrą sprawę czy jest mi potrzebny nowy zasilacz?

 

Ogólnie wyszło na to, że potrzebuję tylko karty graficznej. Napiszcie co o tym sądzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ci potrzebny zasilacz. To co masz to tylko puszka z przewodami i naklejką (delikatnie mówiąc).

Do oc bym się nie zrażał z góry. Mobo jest jakie jest, procesor to jednak Q8300 a nie Q6600 więc nie żre tak prądu. Spróbować zawsze warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus można dawać ostrzeżenia za durne porady? :P HD7870 do Q8200 i do tego Core 550W za przeszło 300 zł...

 

Be quiet! Pure Power L8 CM 530W BN181 - cichutki wentylator (w XFX słyszalny i dodatkowo ma tendencje do terkotania) i modularne okablowanie (w XFX stałe).

 

Napisz jeszcze jaką masz obudowę. Jeśli to też jakiś Logic bez cyrkulacji powietrza i choćby jednego zdjęcia wnętrza na stronie producenta to kolejny element do zmiany.

 

Przy 1080p przydałoby się kupić coś wydajniejszego, ale tutaj znowu nie ma to sensu, bo blokuje procesor. Podkręcić go wiele nie wykręcisz, bo płyta słaba, a i on mnożnik ma niski. Nowy zestaw to jednak nie jest taki zły pomysł..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Prolog Obudowa: Logic B21 czarna - http://www.agito.pl/...-91-384327.html

 

Teraz kompletnie nie wiem co robić. Najchętnij dokupił bym tylko nową kartę graficzną i tyle. Tylko nie mam pojęcia jaką, by nie było problemu z wąskim gardłem.

 

Do tego procka polecam radeona hd5770 lub hd6850 trochę wydajniejszego ale i droższego + zasilacz modecom carbon mc 530 można tanio wyrwać. Małym kosztem w sumie możesz zmodernizować kompa. Ja gram na 1360x768 na sprzęcie niżej we wszystkie gry na ultra ewentualnie wysokich. Co do zasilacza może ktoś poleci coś lepszego w tej cenie;). Podałem przykładowo ponieważ sam użytkuje od 2 lat i nie ma problemów. Ogólnie to hd6850 będzie chyba najbardziej odpowiedni do twojego procka i rozdzielczości. Wszystko zależy już od Twojego budżetu. hd6850 jest trochę lepszy od gtx 460 i ma sporo mniejszy pobór energii a cena podobna Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modecom Carbon MC530? To byłaby zmiana z wielkiej qpy na mniejszą. Ten zasilacz ma sprawność na poziomie 70%, brak certyfikatów, mało zabezpieczeń i słabe linie. Dziwne by nie był tani skoro to także wyrób zasilaczopodobny. Od Logica pewnie lepszy, ale to nie znaczy dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modecom Carbon MC530? To byłaby zmiana z wielkiej qpy na mniejszą. Ten zasilacz ma sprawność na poziomie 70%, brak certyfikatów, mało zabezpieczeń i słabe linie. Dziwne by nie był tani skoro to także wyrób zasilaczopodobny. Od Logica pewnie lepszy, ale to nie znaczy dobry.

 

No chyba przesadzasz z tym zasilaczopodobny. Kolega ma taki 3 lata i śmiga mu jak należy z gtxem 260 i quadem, sam jak kupowałem trochę się na cenę skusiłem ale też na opinie ludzi posiadających go a jest bardzo dużo opinii. Może się nie nadaje do ostrego kręcenia 2500k ale swojego quada ustawiłem na 3.0 i też nie ma problemu a dodać trzeba że jest cichy i nic nie piszczy tak jak w chociażby droższch zasilaczach. Moim zdaniem nie ma nawet co porównywać logica do modecoma mc. Dodać też trzeba że kolega chce małym kosztem zmodernizować kompa jeśli wsadzi tam 6850 to zasilacz spokojnie będzie sobie radził. No chyba że chciałby sobie zostawić zasilacz do następnego mocniejszego kompa ale jeśli będzie to robił za jakieś 2 lata to moim zdaniem nie ma sensu Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj ceny to ocenimy opłacalność takiego zakupu. Jak na razie mogę napisać tyle, że Vertexy zwykle bywają głośne, a ten CX600 to produkt mający 480W na 12V (śmieszne zatem jest 600 w nazwie) i brak chociażby certyfikatu Bronze. Na sprawność 80% się załapał, ale w tej cenie można mieć L8 CM 430W z wentylatorem Silent Wings, modularnym okablowaniem i pewną elektrycznie platformą..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc poszedłem dzisiaj do sklepu komputerowego i kupiłem:

 

Karta graficzna: VTX 3D Radeon HD 7770

Zasilacz: Corsair CX600

 

Co o tym sądzicie? Za chwile zabieram się za montowanie.

 

Hd7770 jest podobna wydajnościowo do hd6850 na korzyść 6850 ale pobiera mniej energii. Zasilacz bardzo dobry, starczy z zapasem. Fakt ciekawe za ile kupiłeś i co mogłeś mieć innego w zamian za to. Ale w każdym razie do Twojego zestawu jest wystarczający z dużym zapasem Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest wyznacznikiem tego czy jednostka jest dobra czy nie? :P Jak na cenę oscylującą wokół 200 zł to te CX'y są mierne. Niżej są już tylko Modecomy, Logicy, Akygy i inne potwory. BTW Staram się tylko stwierdzać fakty, więc nie musisz tak bronić Carbona ;) Zakup aparaturę i zrób testy to będzie można dyskutować. Patrząc na specyfikację można wywnioskować tylko tyle ile napisałem czyli to nie no-name, który spłonie po pierwszej zmianie w sprzęcie, ale nie jest to też jednostka dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wszystko zapłaciłem 770 zł.

GPU: 520 zł

Zasilacz: 250 zł

 

Poza tym zasilacz ma 600W a nie 480W.

 

Ale na linii 12V czyli można powiedzieć najważniejszej z niej jest zasilany procek i grafa 480W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...