Skocz do zawartości
maSTHa212

Forum dla lokalnej społeczności

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie proste, mam nadzieję, pytanie. Chciałbym zorganizować forum dla lokalnej społeczności (4 osiedla domków i segmentów skupione blisko siebie, w toku są już wspólne inicjatywy mieszkańców). Ma to być platforma pozwalająca na łatwiejszą i bardziej zorganizowaną komunikację, na razie wszystko odbywa się przy pomocy mailingu więc jest to mocno chaotyczne i średnio przejrzyste. Także ma być prosto, szybko i tanio (najlepiej w ogóle za darmo). Czy ktoś ma jakieś pomysły/sugestie? Przydałaby się ewentualnie jakaś możliwość edycji szaty graficznej, żeby to pod siebie spersonalizować, ale nie jest to wymóg.

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na własny serwer: minibb, SMF, phpbb.

Pierwsze jest do bólu lekkie, drugie i trzecie to kobyły. Na trzecim stało to forum, zanim jeszcze nazywało się PPC. Więcej nie znam, bo średnio się tym interesuję.

 

Strony pozwalające na postawienie forum: google.pl >> "darmowe forum dyskusyjne" (wyskoczy coś w stylu fora.pl, xup.pl, pun.pl). Logosek wymienisz chyba na każdym. Większość ma do wyboru kilka(set) skinów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to, co wszędzie: reklamy i wszechobecne limity (rozmiar bazy danych, ruch generowany na stronie, ilość użytkowników, postów, czy co tam sobie jeszcze zamarzą).

U "spryciarzy" może być stado płatnych usług premium - np. jakiś uber godzinowy backup (zamiast tygodniowego), wszystkie zwiększenia limitów (bazy, czasu procesora, ramu, dysku).

Może gdzieś czyhać groźba zbanowania bez ostrzeżenia za generowanie zbyt dużego ruchu. O! I jeszcze może być w regulaminie jakiś zapis o gromadzeniu i wykorzystywaniu danych osobowych w celach marketingowych (czymś się za owe "darmo" płaci).

 

Musisz dokładnie przeczytać regulamin serwisu. Ja sam nigdy nie korzystałem z darmówek, bo klient jak już się decydował na postawienie forum, to miał własny serwer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś wady tych darmowych rozwiązań?

Support techniczny nie istnieje, jak padnie i zdechnie to można tylko czekać, aż jakiś łaskawca podniesie. O reklamach nic nie wiem, mam AdBlocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie wypadalo by postawic cos wlasnego, ale z drugiej strony to troche sztuka dla sztuki skoro ilosc userow pewnie nigdy nie przekroczy 500 osob. No nic, w takim razie na poczatek zobacze co oferuja (lub nie) darmowki, potem sie zobaczy czy warto migrowac na cos innego. W ogole sa jakies dobre rozwiazania, ale darmowe? W sensie takie Ubuntu wsrod for dyskusyjnych?

 

Wysłane z Transformera TF300 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich zastosowań super sprawdza się stara dobra lista mailingowa. Przy ruchu generowanym przez takie mikrospołeczności większości koniec końców nie chce się logować, pamiętać haseł i odwiedzać dodatkowy stron.

Swego czasu korzystałem z groups.google.com - chyba nadal można zakładać bezpłatnie i przynajmniej jest gwarancja, że dostawca nie ucieknie z rynku za pół roku. Jest też archiwum webowe jak ktoś bardzo potrzebuje (przerabialiśmy w przeszłości forum - nikt nie zaglądał, trzeba było łatać dziury, żeby się nikt nie włamał; teraz dla odmiany jak ktoś ma jakiś geszeft raz na rok to zamiast przypominać sobie adresu pisze zwykłego maila)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale mam jakąś awersję do takich grup mailingowych. Kiedyś używałem tego i cholery można było dostać jak po kilku dniach nieodbierania maili nagle spływa kilkadziesiąt listów z odpowiedziami. Zresztą widzę po tym jak to się teraz odbywa, jeden odpisze w temacie, drugi odpowie ale w formie nowej wiadomości więc znowu tworzy się niepotrzebny bałagan. Poza tym rozumiem, że osoby nie będące na liście od początku nie mają potem możliwości sprawdzenie wcześniejszych wątków czy się myle? Tak czy inaczej, tradycyjne forum jakoś bardziej do mnie przemawia.

 

Wysłane z Transformera TF300 za pomocą Tapatalk

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum mojego roku na studiach stawiałem na linuxpl.com i mybb. Działało to bardzo fajnie, płaciło się coś około 50 zł/rok, więc nie dużo. Pomoc techniczna super, praktycznie odpisywali od razu po wysłaniu zapytania, jakieś problemy czasem były, ale stawiali wszystko na nogi szybko, czasem po kilku minutach. Sytuacji, że forum nie działało przez trzy lata można by było policzyć kilka, ale w końcu to nie serwer dedykowany.

Edytowane przez piotreek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale mam jakąś awersję do takich grup mailingowych. Kiedyś używałem tego i cholery można było dostać jak po kilku dniach nieodbierania maili nagle spływa kilkadziesiąt listów z odpowiedziami. Zresztą widzę po tym jak to się teraz odbywa, jeden odpisze w temacie, drugi odpowie ale w formie nowej wiadomości więc znowu tworzy się niepotrzebny bałagan. Poza tym rozumiem, że osoby nie będące na liście od początku nie mają potem możliwości sprawdzenie wcześniejszych wątków czy się myle? Tak czy inaczej, tradycyjne forum jakoś bardziej do mnie przemawia.

 

Google groups załatwiają problem archiwum i wygodnie przez przegladarkę przeglądasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz wykupić taniego miejsca na serwerze z dostępem do bazy? Korzystam z linuxpl.com i webd.pl, za jeden płacę 49 zł i 39,90 zł za drugi na rok. Miejsca i transferu dla osiedlowego forum (phpBB 3.0) wystarcza w zupełności. Serwis działa bezproblemowo, na początku zdarzały się przerwy, ale od dłuższego czasu jest spokój. Obsługa taki kont jest prosta, poprzez np. CPanel. Można wykonywać samodzielnie backupy, śledzić statystyki etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz wykupić taniego miejsca na serwerze z dostępem do bazy? Korzystam z linuxpl.com i webd.pl, za jeden płacę 49 zł i 39,90 zł za drugi na rok. Miejsca i transferu dla osiedlowego forum (phpBB 3.0) wystarcza w zupełności. Serwis działa bezproblemowo, na początku zdarzały się przerwy, ale od dłuższego czasu jest spokój. Obsługa taki kont jest prosta, poprzez np. CPanel. Można wykonywać samodzielnie backupy, śledzić statystyki etc.

 

I trzeba pamiętać o łataniu takiego podstawionego forum, upewnianiu się czy jest poprawnie backupowana baza...

W takim przypadku naprawdę nie warto się męczyć tylko korzystać z istniejących rozwiązań SaaS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość digbuzz

a nie lepiej właśnie skusić się na coś profesjonalnego ?:) np skorzystac z oferty jakiejs firmy, ktorych obecnie jest pełno m.in. Kylos.pl czy inne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...