Skocz do zawartości
blazej30

Komputer do gier i obróbki video - 6500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy, czytałem trochę tematów na tym forum i PurePC i nie znalazłem póki co w pełni satysfakcjonujących odpowiedzi, dlatego piszę.

 

Komputer ma służyć przede wszystkim do dwóch rzeczy: granie na max detale i obróbka video HD(amatorsko). Oto co do tej pory złożyłem na morele.net:

 

http://www.morele.net/inventory/info/WYAJay/ + Noctua NH-D14

 

Proszę o jakieś sugestie, przede wszystkim dręczy mnie temat procesora, czy nie lepiej byłoby pójść w Sandy Bridge, planuję OC do 4,4-4,5Ghz, a z tego co czytałem Ivy ma problemy z oddawaniem ciepła. Mimo to większość serwisów twierdzi, że owszem, upgrade SB->IB nie ma sensu, ale jeśli składa się nowy zestaw, powinno się wziąć Ivy. Z kolei w zestawach na PurePC, w tańszych opcjach wybiera się 3570K, a w droższych 2600K, nie wiem do końca dlaczego. Proszę o jakieś racjonalne stanowisko i argumenty...

 

Zostaje jeszcze kwestia obudowy, mam na oku CM HAF 922, może ktoś się wypowie? Albo HAF 932 Adv., ma już USB3.0, czarna w środku, tyle, że Full Tower, czyli trochę duża. Ogółem zależy mi na tym, żeby obudowa była trochę udziwniona, agresywna, ale też funkcjonalna, dlatego wybrałem tą serię. Chyba, że ktoś zaproponuje coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj test w którym Dark Rock Pro 2 pokonał NH-D14, a jest przy tym w morele.net tańszy i wygląda znacznie lepiej.

 

Problemy, które powinny interesować tylko overclockerów, ale jakoś dziwnym trafem powstał stereotyp i wszędzie jest powielany. Ivy Bridge ma lepszą wydajność rdzenia, więc przy niższym taktowaniu osiąga to samo co SB na trochę wyższym. W praktyce wychodzi to samo.

 

Core i5-3570K jest 20 zł droższy od i5-2500K, a i7-3770K można kupić 200 zł drożej od i7-2600K. Czemu? Zapytaj sprzedawców czemu dalej utrzymują ceny z dnia premiery. W obliczu takiej różnicy cenowej do i7 Ivy Bridge dopłacać nie warto. Swoją drogą do gier i tak nie ma co polecać i7.

 

Wygląd obudowy coś zmienia w rozgrywce? Dla mnie HAF to tylko problem z czyszczeniem tych plastikowych wypustek i wszystkich siatkowych elementów, które wpuszczają kurz. Swoje Lian Li tylko przecieram szmatką i czyszczę filtry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Dark Rock Pro 2 to to? Na tych morelach trochę dziwnie opisują...

 

Rozumiem więc, że gdyby udało mi się kupić i7-3770K po rozsądniejszej cenie, nie będzie on gorszy od 2600K i na ww. chłodzeniu uda się złapać 4,5GHz na normalnych temperaturach? Co do kwestii samego i7 vs i5, tak jak wspomniałem nie chodzi o tylko o gry, tylko jak mówiłem, różna obróbka video i takie różne programy użytkowe 7-zip itp., więc myślę, że jakiś tam zysk wydajności powinienem odczuć, mylę się?

 

Co do wyglądu obudowy, lubię po prostu rzeczy ładne i chcę, żeby to coś, co stoi pod biurkiem jakoś ciekawo wyglądało.

 

A co z resztą podzespołów? Wszystko OK czy coś jeszcze może być w tej cenie lepszego?

 

Poza tym, zapraszam do dyskusji w kilku innych moich tematach, o klawiaturze&myszce, monitorze i głośnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3770k gorszy nie będzie bo sam w sobie jest już wydajniejszy przy tych samych traktowaniach od 2600k, 4,5ghz osiągniesz na kazdym 3770k przy znośnych temperaturach, druga sprawa szkoda kasy na dark rocka czy nh-d14 jak można kupić thermalright macho za połowę ceny i jest równie wydajne co dwa coolery wyżej ( własne doświadczenie bo przez hr-02 miałem nh-d14), poza tym ivy bridge są zimne z natury i radiaror bedziesz miał ledwie letni, pamięci możesz kupić takie http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-2x8gb-1600mhz-cl9-f3-1600c9d-16gxm-478209/ cl9zamiast cl10 i dedykowane z77 i z79 a wiec puścisz je z profilu xmp i nie ma bata muszą odpalić do tego tańsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ptys:

 

Z Twojej sygnaturki wynika, że sam jesteś szczęśliwym posiadaczem 3770K. Czy mógłbyś mi powiedzieć ile na tym Macho i na 4,5GHz masz stopni przy stresie Linx-em? A nawiasem mówiąc, co Cię skłoniło do wyboru Ivy Bridge?

 

Co do coolera - myślę, że to zakup, który przetrwa więcej niż jeden procesor, może przesiądę się w przyszłości na Haswella czy tam jakąś kolejną generację i potem mogą na nowszych procesorach wyjść jakieś różnice na korzyść lepszych coolerów?

 

A co do RAM-ów, czy przypadkiem wiatraki procesora nie będą kolidować z wysokimi radiatorami pamięci, które podałeś?

 

EDIT: O, dopiero teraz zauważyłem, że masz HAF-a 922, jak się sprawuje, wszystko się mieści? Można wygodnie kable poprowadzić? Załączone wiatraki ciche?

Edytowane przez blazej30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pamięci, to pozwolę sobie zauważyć, że za 149 zł można kupić pojedynczą kostkę 8GB 1333MHz CL9:

http://www.morele.net/pamiec-a-data-ad3u1333w8g9-s-439808/

Dwie takie kostki to koszt 298 zł, 168 zł taniej niż wymienione wyżej G.Skill Ripjaws. Wydając na pamięci G.Skill te dodatkowe 168 zł dostajemy radiatory (pamięci ładniej wyglądają, jeśli mamy obudowę z oknem) oraz wyższe taktowanie (które jednak i tak nic nie daje w kwestii wydajności - różnica między 1333MHz CL9 a 2133MHz CL7 jest w większości zastosowań na poziomie błędu pomiarowego). Czy aby na pewno jest więc sens dopłacania prawie 170 zł do droższych pamięci, które na co dzień niczym nie będą się różnić od znacznie tańszych kości A-Data?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składałem raz konfigurację w 932 Advanced, ale w środku znajdowało się LGA1366 i dwa razy GTX 480. Czy do Ivy Bridge i Keplera potrzeba obudowy siatki? Wątpię. Zatem wolałbym płacić za wyciszenie obudowy, możliwości adaptacji i ergonomię, a nie potencjalnie wysoką wydajność chłodzenia, która obciążona jest tym, że obudowa to zbiór dziurek. Ale ja jestem skrzywiony, bo w moim mieszkaniu od 2 lat kurz bierze się co dnia nie wiadomo skąd :P

 

Z Intelem może być ten problem, że pewnie zmieni się rozstaw otworów montażowych. Taka Noctua wysyła czasem nawet za darmo nowy zestaw montażowy. Z bq! pewnie będzie podobnie, a przynajmniej moje doświadczenia z tą marką na to wskazują - Listan w Polsce nie robi problemów z wieloma rzeczami, a i niemiecka siedziba dba o to by klient ich markę zwyczajnie lubił ;)

Inna sprawa to tendencja, która poza kilkoma wyjątkami raz na jakiś czas pokazuje, że każdą kolejną generację raczej łatwiej schłodzić. Z drugiej strony Dark Rock Pro 2 to nie jest chłodzenie 2* lepsze i 1000 zł droższe. Jeśli masz ochotę je kupić to na pewno się przyda i da radę na długi czas. W kwestii alternatyw to zależy czy zależy Ci na schludnym designie i odpowiednim kolorze - jeśli tak to tylko Phanteks lub tańsze Prolimatechy. Jeśli nie to Noctua i najlepiej Macho oraz True Spirit 140 (do 200 zł wymiata).

 

W kwestii pamięci namawiam redakcję do testu kontrolera pamięci nowej generacji Intel Core oraz sprawdzenia w jakich zastosowaniach widać różnicę pomiędzy kośćmi o różnych taktowaniach i czasach dostępu. Jak na razie dowiedziono tyle, że do Sandy Bridge nie warto pakować nic ponad 1600MHz nawet jeśli ktoś zajmuje się czymś więcej niż granie. Z IB będzie pewnie podobnie, ale z drugiej strony rok temu były inne ceny. Dziś 8GB 1333 kosztują 170 zł, a 2133 210-230 zł gdzie kiedyś to były okolice 600 zł.

 

Tak na szybko rzucił mi się jeszcze w oczy dysk SSD. Lepiej kupić Vertexa 4 z 5-letnią gwarancją, który jest około 150 zł taniej. Wydajność podobna o ile nie lepsza, a przede wszystkim zauważalnie niższa cena za 128GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj test w którym Dark Rock Pro 2 pokonał NH-D14, a jest przy tym w morele.net tańszy i wygląda znacznie lepiej

Co nie zmienia faktu, że coolery be quiet! są mało oplacalne Dołączona grafika Potwierdzają to i testy polskie i testy zagraniczne Dołączona grafika Owszem, fajnie wyglądają i mają świetne wentylatory w zestawie ale....no wlaśnie, wydajnościowo to nie high-end Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Prolog

 

Zaczynam się przekonywać do Twoich poglądów Dołączona grafika . Może faktycznie nie jest mi potrzebne pudełko po wiejskim tuningu? Wpadła mi w oko Fractal Design Define XL w wersji Titanium Grey, ładna i wydaje się być funkcjonalna. Widziałem też Define R4, ale wydaje mi się na zdjęciu ciut "otyła", jest niższa i szersza(chyba) od XL... Tylko tą znów ciężko dostać, na morelach tylko czarna, może ktoś coś wymyśli? Może jeszcze jakieś inne propozycje? Jak sprawuje się ta obudowa, jak wydajny jest fabryczny system chłodzenia i tak w ogóle, skąd przedni wiatrak bierze powietrze przy zamkniętym przodzie?

 

Co do chłodzeń - rzeczywiście beQuiet jest ładniejszy, wg testów wentylatory są naprawdę ciche, tylko zastanawia mnie co napisał CoolingPL? Niestety nie mogę znaleźć na necie jakiejś konfrontacji Noctuy z beQuiet, linki które podał CoolingPL nie są na temat, w pierwszym teście nie została uwzględniona Noctua, a w drugim użyto beQuiet'a w wersji zwykłej, bez Pro(z jednym wiatrakiem itp.) Za beQuiet'em przemawia jeszcze PWM, u Noctuy są stałe obroty, a podczas lekkiej pracy procesor jak wiadomo schodzi do ~1,6GHz, mało ciepła, więc wiatrak wystarczy jak będzie tylko "trącał", co przy wyciszonym Fractalu ma szansę dać maksymalną ciszę Dołączona grafika . Ba, ale co ciekawe, przed chwilą znalazłem to: http://chlodzenie.net/chlodzenie-powietrzem/noctua-nh-d14-se2011-czyli-ewolucja-nh-d14/

Wychodzi na to, że jest nowy model Noctuy z PWM, tylko coś nie mogę go znaleźć w sklepach. Dodatkowo na morelach Noctua jest tylko pod LGA2011... Proszę o jakieś oświecenie, bo naprawdę zaczynam się gubić...

 

Co do pamięci, na pewno do takiego zestawu nie kupię "gołych" pamięci 1333. Tak jak mówił Prolog, różnica w cenie minimalna, więc może i dołożę.

 

SSD - Czy na pewno można zaufać OCZ-owi? Zależy mi na niezawodności i jakiejś fajnej wydajności, z Samsungiem miałem już doświadczenie wiele razy, do tej pory mnie nie zawiódł... Na necie można spotkać opinie mówiące jakoby OCZ miał zwalniać po zapełnieniu połowy pojemności i kilka innych głupot, sam nie wiem w co wierzyć?

 

A jak zasilacz, nadaje się? Czy moc jest wystarczająca? Co z grafiką, podobno GTX 670 prawie nie różni się od 680 i nie warto dokładać?

 

Jeszcze raz proszę ptysia lub innego posiadacza 3770K o podanie temperatur tego procka na 4,5GHz na jakimś normalnym chłodzeniu.

 

Proszę także o wypowiedzenie się w reszcie moich tematów o klawiaturze&myszce, monitorze i głośnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co masz do zestawu za 5200,- z sierpnia 2012?Dołóż obudowę Fractal Design Define XL w wersji Titanium Grey,która się Tobie podoba i drugi dysk 1TB.Może ktoś podpowie coś o tym SSD,gdzieś czytałem,że komuś zwolnił ten vertex4 po zapełnieniu w okolicach 1/2-2/3 pojemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, to forum to żyje jeszcze czy nie?

 

na hr-02 mam max 70c ale to prime95 z avx to wszystko po modyfikacjach typu zdjecie czapki z rdzenia procesora i nałożenie clp, przed sciagnięciem czapki temperatura dochodziła do 95-100c i tak bedziesz miał na kazdym, radiatorze bez wzgledu na testy czy jego faktyczna wydajność, po prostu intel spierniczył sprawe i dał kiepska paste temoprzewodzacą miedzy rdzeniem a ihs, dodam tylko że przed zmiana pasty radiator był praktycznie zimny mimo tego że na procku było ponad 80c, teraz po zmianie na clp radiator jest leko ciepły w stresie bo z natury ivy bridge są zimne, i wniosek taki że jesli intel nie da [gluteus maximus] z następna generacja procesorów (a własciwie z pasta termoprzewodzaca) to macho starczy na lata

 

pamieci które podałem nie powinny w ogóle kolidować z macho

zasilacz nie wim jaki wybrałes ale mój zestaw (sama puszka bez monitora) pobiera maksymalnie w stresie 400W, wiec 550w starczy z tym że omijałbym be quiet wiem że mnie zrugają ale w necie zarówno polskim jak i zagranicznym mnóstwo opinii że padają jak muchy, jak chcesz cisze i wydajność , sprawność bezawaryjność to seasonic seria x (np. x-560) corsair seria ax (to samo co seasonic na identycznych podzespołach, do tego masz 5 i 7 lat gwarancji i tryb półpasywny do 20% mocy czyli komp w ide nie załącza się wentylator), lub enermax seria platnimax lub revolution 87+ i tpo jest światowa czołówka dostepna w Polsce w bardzo dobrej cenie maja teraz seasonici w proline.pl

 

dysk jak chcesz pewny i sprawdzony to samsung 830 ma ja kilku znajomych i nie słyszałem żeby padł albo było jakiekolwiek problemy, tych kilku mb/s nie odczujesz, choc o vertexie tez same dobre opinie się słyszy póki co

 

nad obudowa się jeszcze zastanów bo jak planujesz gtx 670/680 z niereferencyjnym chłodzeniem to całe ciepło wytworzone przez karte zostanie w obudowie i trzeba je jakoś odprowadzić, a ztego co czytałem to oryginalne chłodzenie jest cienki jak [gluteus maximus] węża, do tego po co wygłuszac jak zasilacz cichy, karta asusa czy gigabyte z niereferentami równie ciche (czy nawet referent + twin turbo jak mam ja u siebie), hr-02 tez na minimalnych obrotach nie usłyszysz, a do haf922 wsadzisz wszystko płu oryginalnie zamontowane wentylatory puszcisz na minimum obrotów i i tez nie bedziesz słyszał kompa, moze na te czasy wyglada troche odpustowo ale funkcjonalna w 100%

Edytowane przez ptys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu intel spierniczył sprawe i dał kiepska paste temoprzewodzacą miedzy rdzeniem a ihs,

 

Z tego co ostatnio czytałem, to nie o to chodzi. Wiele portali robiło już testy, które potwierdziły, że zdjęcie IHS nic nie daje, jest po prostu zbyt duże skondensowanie ciepła(mniejszy rdzeń). Mylę się?

Poza tym, nie przesadzaj, że temperatura @4,5GHz dochodziła do 100 stopni, pod 4,8 to już może się tak robić, ale nie na 4,5. Ostatnio nawet u kolegi na 3570K niepodkręconym spróbowałem podnieść mnożnik od razu na 43, puściłem LinX-a na dwa przebiegi i temperatura max 70 czasami dochodziła, średnio 65, czyli ledwo 5 stopni więcej niż na stock'u. Spróbowałbym i wyżej tylko nie miałem już więcej czasu, poza tym nie chciałem straszyć kolegi ewentualnymi BSOD-ami :)

 

W kwestii zasilacza - beQuiet'a testowali z tego co wiem i na PurePC, chwalili, ogólnie uważa się tą markę za dobrą. Co do Corsaira czy Seasonica - to dopłata co najmniej 200 złotych, czy na pewno jest w tym sens?

 

dysk jak chcesz pewny i sprawdzony to samsung 830 ma ja kilku znajomych i nie słyszałem żeby padł albo było jakiekolwiek problemy, tych kilku mb/s nie odczujesz, choc o vertexie tez same dobre opinie się słyszy póki co

 

Chyba jednak właśnie Samsung, marka wydaje mi się bardziej zaufana i właśnie też widziałem już kilka takich dysków które bezproblemowo pracują...

 

Co do obudowy, nie wiem, naprawdę spodobał mi się ten Fractal, wyciszenie to mniejsza z tym, ale ten design faktycznie ma coś w sobie. Co do wydajności chłodzenia - fabrycznie 3 wentyle, z przodu będzie ciągnął świeże powietrze(z tego co się dopatrzyłem są takie małe otworki, zawsze można też otworzyć drzwiczki przy cięższej pracy), na górze będzie też robił trochę zamieszania i z tyłu wyciąg, do tego można jeszcze z lewej strony na boku coś dołożyć jeśli faktycznie będzie aż taka wielka potrzeba.

 

Proszę Prologa a jakieś ustosunkowanie się, może jeszcze ktoś się odezwie, bo mamy tutaj temat morze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o be quiet nawet w polskich sklepach tu na forum także, odnosnie temperatur proponuję zajrzec do tematu o ivy birdge i posty moje i zaodrze i kogos jeszcze jakie mieli temperatury przed a jakie po zdjeciu ihs, 3570 grzeje się troche mniej od 3770k, daj u kolegi 4.5-4.7ghz i 1.3v zobacz jakie bedzie maił temperatury, zachodnie portale nie wiem jak testowały ale zajrzyj do tego wątku http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?280892-3770k-IHS-Removals-CPU-temp-dropped-from-79C-to-71C poczytaj troche dalej jak poczatek a także posty zaodrze z tematu ivy bridge i dowiesz sie że tylko clp lub clu dadzą dobre rezultaty a to ze wzgledu na bardzo dobry transport ciepła zbliżony do tego które oferowało lutowanie rdzenie do czapki procesora, moim zdaniem warto dopłacic do seasonika czy corsarza bo mamy porzadny zasilacz a nie ciach!o które rewelacyjne wypada w testach a psuje sie tuz po gwarancji, do tego seasonic i enermax to swiatowi liderzy w dziedzinie zasilaczy be quiet bierze bebechy od fortrona lub innych producentów daje swoje super wiatraczki i sprzedaje za duza kase, to ze purepc poleca nie wiem czym uzasadnione byc może testami byc moze maja z tego jakies profity tak jak wieksozśc vortali sprzętowych na swiecie, ja w to nie wnikam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...