Skocz do zawartości
modlin

Dobra tania przyszłościowa płyta pod Ive Bridge

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

chciałbym złożyć komputer dla młodszego brata. Moja dokładna wiedza kończy się około 2007 roku i nie jestem w stanie samodzielnie podjąć decyzji. Przestudiowałem temat "Zestawy komputerowe na..." oraz forum i nie odnalazłem odpowiedzi na moje pytania. Jak się domyślacie cel to "gry komputerowe".

 

Obecnie dysponuje budżetem około 1300pln. Chciałbym mieć jednak możliwość sensownego wpakowania w niego takiej samej kwoty za rok, może półtora. Jako priorytet uznajmy możliwość rozbudowy. Posiadam dobry zasilacz (GE-P450P-C2 - 450W /dobre recenzje/) oraz obudowę.

 

Obecny plan wygląda tak:

Intel Pentium G850 - (czy jest sens brać i3?)

ASRock H61M/U3S3 - (to chyba najistotniejsza część, zastanawiam się, czy nawet kosztem zamiany g850 na coś słabszego, nie wpakować lepszej płyty, w końcu najważniejsza jest przyszłość)

RAM 4/8GB - (chyba 4 w jednej kości wystarczy tak aby za rok dorzucić drugą 4)

RADEON HD6770 - (to będzie problem, mogę kupić używaną, mój monitor wyciągnie i tak tylko 1440x900)

+DVD/HDD - (nie ma to wielkiego znaczenia, nie muszę mieć więcej niż 200gb, najchętniej zrobił bym RAIDa z 2 dysków dla wydajności, i tak większość danych leży na zewnętrznym)

 

Za rok planuje wymienić PROC i GRAFIKĘ oraz dorzucić RAM.

Grafika i HDD mogą być używane z allegro, nie przeszkadza mi to.

Lubie bawić się w OC i nie wierze w przesądy, może być to istotna informacja szczególnie jeżeli chodzi o grafikę.

 

Spaliłem dzieciakowi kompa, a za tydzień ma urodziny, więc będę bardzo wdzięczny za pomoc. Nie chce być orżnięty w sobotę z rana na WGK.

Pozdro 600

Modlin

Edytowane przez modlin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuje przyszłościowej płyty głównej. Składam obecnie zestaw do 1300pln w który za rok planuje włożyć kolejne 1000pln. Obecnie chce wrzucić w nią Celerona G540 (SB). Nie potrzebuje 20 portów USB3.0 ani ThunderBolt. Może być miniATX bo i tak potrzebuje tylko jeden port PCI. Nie potrzebuje SLI czy CF. Czy przy założeniu że ma być to komputer do gier dla dzieciaka opłaca mi się inwestować w lepszą płytę ? Za rok chcę wpakować i5/i7 IB.

 

Gigabyte B75M-D3V - 244pln

MSI Z77A-G43 -364pln

 

Opłaca się inwestować w coś na Z77 ? Czy te układy logiki to mają jakiś większy wpływ ? Czy nie lepiej kupić coś na starszym chipsecie z lepszą sekcją zasilania ?

 

Moja wiedza skończyła się koło 2007

pomóżcie

 

ps. za zaoszczędzoną 100 mógłbym zamienić celerona na g850

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję, że przyszły procesor Ivy Bridge nie będzie podkręcany? Jeśli tak jest, to rozsądniej będzie wziąć płytę na chipsecie B75, dopłata do Z77 niczego nie wniesie. Podanej płyty Gigabyte jednak nie bierz, ma tylko 2 banki pamięci, w podobnej cenie jest MSI B75MA-P45, która ma 4 banki:

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75ma-p45-471802/

Możesz również przemyśleć małą dopłatę do MSI B75A-G43, która ma radiatory na sekcji zasilania i więcej slotów na karty rozszerzeń:

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75a-g43-b75-dualddr3-1600-sata3-5xsata2-hdmi-dvi-gblan-atx-459601/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wnioskuję, że przyszły procesor ma być podkręcany (dlatego B75 nie wchodzi w grę). Dodatkowo, jeżeli planujesz w przyszłości wymianę na Ivy Bridge to tylko Z77 (nie ma sensu kupować i7 do gier, 8 wątków Ci się do niczego nie przyda). Dobra, tania płyta Z77 to GA-Z77X-D3H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.ne...77a-g43-459603/ tez dobra i tansza...

 

Sukces. Komputer został złożony.

 

Celeron g540 / MSI z77a-g43 / 2x4gb Patriot G2 1600 (@1.5v 9,9,9,cośtam),GB HD7770

do tego ssd 64gb i nagrywarka

Bez zasilacza, obudowy i dysku

 

dałem 1550PLN

 

Battlefield 3 - 1400x900, wszystko na maxa - na multi chodzi płynnie bez widocznych spadków FPS (tak, tak, ultra, FSAA, co się da, na maxa).

DIRT 3 - 1400x900, max - avg 62 FPS

SKYRIM - 1400x900, max - bez zacięć bardzo bardzo płynnie

 

Do tego mam plan rozbudowy:

Do końca roku i3 lub do wakacji i5/i7 (z odblokowanym mnożnikiem)

Od roku do półtora druga HD7770

Do tego w przeciągu roku, dwóch lat +4gb/8gb ram

 

W ten sposób mamy komputer do gier z planem upgrade tak aby wytrzymał kilka lat. Platforma wd. mnie przetrwa z 4lata. Chyba że nowa generacja konsol będzie nie wiadomo jaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezle, niezle. Ale zamiast drugiej 7770 bralbym za rok,poltora cos nowszego.

 

To głównie zależy od stopnia zaawansowania nowych konsol. Mam nadzieje że nie będzie takiej przepaści jak pomiędzy ps2 a ps3. W każdym bądź razie jestem zadowolony z zestawu i go polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...