Skocz do zawartości
Gość

podtrzymanie akumulatora

Rekomendowane odpowiedzi

szukam pomysłu na podtrzymanie akumulatora rozruchowego silnika napędzającego generator.

 

zadaniem układu było by utrzymanie akumulatora naładowanego 24/7, dodatkowym warunkiem jest to że układ musi być stale włączony.

chodzi o to żeby np po pół roku nie używania gdy mi wyłączą prąd generator odpalił bez mordowania się z ręcznym rozruchem.

 

puki co, koncepcja jest taka, nieduży zasilacz, 13,5V 1A podłączony do sieci podtrzymywał by akumulator.

zasilacz podłączony był by do sieci przez przekaźnik który był by zwarty w przypadku braku napięcia na cewce.

cewka przekaźnika była by podłączona do wyjścia 12V generatora.

 

podczas pracy zasilacz był by włączony przez przekaźnik, w przypadku zaniku zasilania w sieci przestał by działać wiec przeciążenie przez rozrusznik odpada.

teraz ktoś uruchamia generator, w gniazdku zasilacza pojawia się napięcie, ale zasilacz zostaje odłączony przez przekaźnik w wyniku pojawienia się 12V z generatora.

trzeba by dodać diodę żeby zabezpieczyć zasilacz.

 

jakieś komentarze? może ktoś ma lepszy pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałbym zasilacz z wyższym napięciem (gdzieś 16-20V), dołożył diodę kierunkowo oraz rezystor ograniczający prąd podładowywania do kilkunastu, kilkudziesięciu mA. Rezystor takiej mocy, aby przy zwarciu w aku, rozruszniku był w stanie oddać ciepło i się nie spalić. Przekaźnikiem żadnym nie komplikowałbym sobie życia.

 

Inna sprawa, aby generator "po pół roku nie używania" odpalił, powinien być odpalany na kilkanaście minut co jakiś czas. Diesel gdzieś raz na tydzień, dwa tygodnie. Benzynowy radziłbym odpalać też raz na dwa tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie z tym rezystorem to nie pomyślałem...

 

to z tym odpalaniem to bujda jakaś imo :P zanim miał przygotowane miejsce stał ponad rok, wymieniłem olej i zapalił po pierwszej kompresji, diesel jeden cylinder.

a ostatnio ze 20min się szarpałem ręcznie zanim odpalił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...