Skocz do zawartości
GilbertŁ

Asrock Z77 Extreme6 Nowa nie działa! Pomóż!

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forum, nie dawno, jakiś tydzień temu zamówiłem sobie nowe części do komputera tj.

 

Asrock Z77 Extreme6 MOBO

HyperX DDR3 RAM 1600Mhz 4GB Dual

Intel Core i7 3700K

Be quiet! Straught Power E9-CM-680W

 

do tego z mojego starego wysłużonego Peceta zabrałem

 

GeForce GTS250 Gigabyte GPU

Samsung HDD SATA2 7200RPM 750GB 16MB CACHE

i obudowę (nie dawno kupowaną) Exsulsive tracer case z ekranem dotykowym

 

Dzisiaj wróciłem z wakacji, więc zabrałem się do składania sprzętu, wszystko z kręciłem poskładałem, odpalam pod jarany a tu nic się nie dzieje, wiatraki nawet nie poruszyły.

Na początku myślałem, że to przez zle podłączone ledy, a konretnie powerbutton (Power Switch), zajrzałem jeszcze raz do instrukcji, w końcu podłączałem go na wszystkie

dostępne sposoby, nic nie pomogło. Z resztą na tej płycie jest osobny przycisk PowerButton, z którego płyta, również się nie odpalała. Zacząłem usuwać poszczególne pod zespoły,

bo może, któryś z nich był wadliwy, dlatego MOBO nie odpalała. Zacząłem od grafiki, bo ona była używana i najbardziej prawdopodobne, że to ona właśnie była wadliwa, usunąłem ją

i dalej tak samo, później zrobiłem to samo z RAMem, dyskiem twardym, w końcu procesorem i chłodzeniem(box). Pomyślałem, że to może zasilacz, dlatego podłączyłem go do mojej starej pustej

płyty głównej i wszystko śmigało jak na leży. Kiedy podłączam ten sam zasilacz do nowego pustego Asrocka Z77 Extreme6 zasilacz się nie uruchamia nawet, co za tym idzie płyta też.

Płyta nie upadła mi ani nic z tych rzeczy, wszystko na niej jest nowe i wygląda tak jak powinna, podłączałem ją pustą do zasilacza jakoś 1h po rozpakowaniu i nie działała.

Próbowałem uruchamiać przez przycisk na płycie PwrButton i przycisk Power na obudowanie przy dobrze podłączonym Power Switchu.

 

Płytę z zasilaczem łączyłem ATX 24 pinowym i dodatkowym zasilaniem dla CPU 12V P8 8pinową wtyczką.

 

Teraz najważniejsze pytanie czy podłączam dobrze zasilanie dla płyty i czy jeśli do płyty jest podłączony tylko zasilacz (dobrze podłączony) i wiatrak w zasilaczu się nie kręci a wiem,

że zasilacz, jest na 100% sprawny to znaczy, że płyta główna jest zepsuta i powinienem oddać ją na gwarancję, którą dostałem na 24-miesiące Dołączona grafika

 

 

 

Proszę o jakieś rady, pokazanie sposobów w jaki można sprawdzić 100 procentowo czy MOBO jest zespusta, bo jak tak to jutro jade oddać ją na gwarancję!

Wszystkie opinie na ten temat milie widziane Dołączona grafika Przed oddaniem jej na gwarancje, wolałbym się upewnić 100procentowo, że płyta jest wadliwa Dołączona grafika

Edytowane przez GilbertŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz najważniejsze pytanie czy podłączam dobrze zasilanie dla płyty i czy jeśli do płyty jest podłączony tylko zasilacz (dobrze podłączony) i wiatrak w zasilaczu się nie kręci a wiem,

że zasilacz, jest na 100% sprawny to znaczy, że płyta główna jest zepsuta i powinienem oddać ją na gwarancję, którą dostałem na 24-miesiące Dołączona grafika

Podłączasz ATX i 12v i naciskasz power na płycie. Już wtedy powinna odpalić (wentylatory).
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem z ta płyta. Juz myslalem, ze ja sam popsulem przy montazu, ale widze ze to nie jest odosobniony przypadek.

Skontaktowalem sie z supportem asrocka no i wysla mi nowy chip Biosu z wersja 1.90. Podobno moze to pomoc. Napisz tez do nich niech wiedza, ze jest problem Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że niby jak zworka jest ustawiona na clrmos to płyta by się w ogólnie nie włączała i myślisz, że byłaby tak ustawiona domyślnie?

Ja oddałem dzisiaj płytę na gwarancję, mają do mnie dzwonić i mnie poinformować dalej.

 

kwaku, jeśli płyta jest uszkodzona fabrycznie to wgranie innej wersji biosu nic tu nie pomoże Dołączona grafika

Edytowane przez GilbertŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie kolory mają przewody we wtyczce atc 12V 8pin, która podłączasz obok cpu? Ile przewodów jakiego koloru.

 

Próbowałeś podłączyć, uruchomić płytę poza obudową?

Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel wygląda tak: 2 wtyczki, każda ma 4 piny. Są połączone razem. Z każdej wtyczki wychodzą 2 czarne i 2 żółte przewody. Na wtyczkach pisze kolejno CPU1 i CPU2,

później dorzucę jeszcze zdjęcia jak aparat się naładuje.

 

Bardzo proszę o jakieś pomysły bo akutalnie obok mnie leży sprzęt za ok. 4 tysiące złotych nie używany bo mam problem z tą jeb*** mobo

 

Dużo czytałem na anglojęzycznych forach o tej płycie i dużo osób ma z nią różne dziwne problemy, ale dalej nie znalazłem roziwązania własnego.

BARDZO PROSZĘ O JAKIEŚ WSKAZKÓWKI/RADY, BARDZO ZALEŻY MI NA ROZWIĄZANIU PROBLEMU

Edytowane przez GilbertŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak plyta nie spakowana w bude to podlacz tylko zasilacz (pamietasz ze zasilacz ma wlasny wlacznik zasilania) podlacz duza wtyczke 24pin atx i 8pin atx. Zobacz czy plyta nie lezy na czyms co przewodzi prad. Moze byc karton od plyty. Zobacz czy sa jakies diody na plycie ktore sie zapalaja po wlaczeniu zasilania na zasilaczu. Odpal przyciskiem power na plycie. Zobacz czy kreci sie wentyl w zasilaczu. Powinno sie wylaczyc po chwili samo. Jak nie to przytrzymaj power na plycie i wylacz. Napisz co zaobserwowales.

W nastepnym kroku wlozymy procka z wentylem i pamiec ram... Komp powinien juz wtedy wyswietlic obraz na zintegrowanej grafie

 

EDIT: Wiem robiles to juz w obudowie, ale niekiedy wyjecie i zlozenie na pajaka pomaga

Edytowane przez adamlop
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączałem na pająka sam zasilacz do niej i próbowałem uruchomić Powerem - wiatrak się nie kręci, diody się nie święca.

 

Aktualnie się, że tak powiem w ciach!iłem, zawiozłem tą płytę jeszcze raz na gwarancje, i powiedziałem im, że mają mi ją oddać działającą

albo dzwonie do biura konsumenta, wysłali ją jeszcze raz do serwisu z informacją, że była już raz serwisowana ale dalej nie działa.

Umówiliśmy się, że poinformują serwis o tym aby do mnie zadzwoniła osoba, które będzie to serwisować, kiedy jeszcze raz stwierdzi, że płyta jest w porządku.

Wolę rozmówić się bez pośrednio z serwisantem, bo z tymi ludzmi w sklepie nie dało się merytorycznie rozmawiać.

 

Człowiek, który obsługuje w tym sklepie, kłóci się ze mną, że płyta jest dobra, pyta się mnie czy dobrze ją podłączam i czy mam dobry zasilacz,

gdy przestawiłem mu argumenty za tym, że jest uszkodzona, opisałem mu sposoby w jakie to sprawdzałem, odpowiedział mi, że on zajmuje się tylko sprzedażą a nie serwisowaniem.

To po co ze mną w ogóle rozmawia i kłóci się na temat czy płyta jest uszkodzona czy nie skoro tylko sprzedaje a nie serwisuje, nich ciach!a odeśle ją na gwarancje skoro od tego

jest a nie dyskutuje ze mną na temat płyty. Obsługa była co najmniej nie miła i szczerze odradzam wam ten sklep.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też kiedyś oddałem płytę na 775 jakiś G31 (do htpc) na gwarancji bo się upierałem że zestaw nie działa i ona jest winna i tak dalej. okazało się że winny był mój nieszczęsny zasilacz. nie kiedy tak jest że zasilacz nie chce działać z daną płytą. mam taki zestaw w piwnicy Dołączona grafika athlon 64 3000+ płyta jakaś asusa m-atx. zestaw w ogóle nie chce się uruchomić z zasilaczem tagan 400W konkretna jednostka zaś świetnie działa ze starym po serwisowym topowerem 420WDołączona grafika i żeby było śmieszniej to ten sam topower niechciał mi działać z płytą którą oddałem na serwis. i bądź tu mądry i pisz wiersze.

 

jeżeli to był twój pierwszy zestaw który samodzielnie składałeś to mogłeś się nie ustrzec właśnie takiej wpadki albo tym podobnej. w każdym bądź razie pisz na bieżąco co dalej z twoją płytą i jaki jest los twojego kompa za 4 klocki Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nosz q..., dostałem dzisiaj tą samą płytę, podłaczam wszystko jak trzeba i lipa diody sie nie zapalają wiatraki nawet nie drgną....sprobuje jeszcze na samej płycie bez osprzętu tylko podlacze wtyczke 24pin i 8pin, jak nie odpali to sie chyba zachlastam:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to ze odsylaja do serwisu i plyty wracaja jako sprawne. Obaj panowie maja i7 3770k...

Sprawdzcie bez prockow, czy wogole wentylator w zasilaczu odpala (podlaczyc 24pin+8pin) oraz wlaczyc wlacznik glowny na zasilce. Uwazac aby plyta nie lezala na czyms co przewodzi prad. Odpalac przyciskiem power na plycie

 

Podlaczyc inny zasilacz/pozyczyc/pojsc do kogos z zasilaczem i podlaczyc zasilke pod pusta plyte/zobaczyc czy startuje wentylator w zasilaczu

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz jeżeli byście chcieli sprawdzić bez płyty głównej to go odpalamy tylko i wyłącznie z podłączonym np DVD lub HDD. na necie sobie znajdziecie które kable we wtyczce 24pinowej należy zewrzeć żeby odpalić zasilacz. tylko nie można tego robić bez żadnego odbiornika bo albo nie odpali albo się spali. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok...3h sie z tym bawiłem wkłądając i wyjmując po kolei wszystko co sie da,a co sie okazało, przyczyną zerowej reakcji płyty był podłączony jeden niewinny kabelek od obudowy USB, po wyciągnięciu go wszystko nagle ruszyło.

Edytowane przez Bosek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bosek, a nie działała Ci na samym zasilaczu też?

 

Zasilacz jest 100% sprawny bo podłączałem do starej płyty głównej (pustej) i wszystko śmigało.

Sprawdzałem też tego asrocka na moim stary zasilaczu Fortonie i też nie działało ( co prawda podłączałem tylko ATX ), bo tam nie było

tej wtyczki 8pinowej ale i tak powinno odpalić skoro nie było proca zainstalowanego.

 

Próbowałem też, odpalać po kolei w różnych kombinacjach, bez kabelów od usb też z podłączoną resztą rzeczy i dalej nie chciało działać.

 

Bosek, weź wyślij mi najlepiej zdjęcia co i jak Ty masz tam podłączone, zbliżenia n płyte główną, byłbym bardzo wdzięczny :)

Edytowane przez GilbertŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem też tego asrocka na moim stary zasilaczu Fortonie i też nie działało ( co prawda podłączałem tylko ATX ), bo tam nie było

tej wtyczki 8pinowej

Ale na pewno była wtyczka 4pin, która wpinasz w połowę gniazda 8pin. Bez tego płyta nie ruszy. Widać brak ci podstawowej wiedzy.

Niedawno był tu taki co wpinał wtyczkę 6pin od grafy w gniazdo EPS 8pin. Dołączona grafika

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GilbertŁ, rozumiem, że jak testowałeś poza obudową to z pominięciem wszelkich elementów obudowy, min bez przejściówki zasilania panelu przedniego obudowy? Płytę próbowałeś uruchomić kneflem na płycie. Sprawdziłeś czy zworka clear cmos jest jest w odpowiedniej pozycji (jeśli taka zworka jest). Sprawdziłeś też, czy coś przypadkiem nie blokuje przycisku clear cmos z tyłu obudowy? Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, może to i mój pierwszy komputer samodzielnie składany ale jakąś tam wiedzę, chodzę do technikum informatycznego najlepszego na śląsku spośród technik i myślę, że mam podstawową wiedzę, mieliśmy ćwiczenia praktyczne ze składania komputera i ogólnie budowy.

 

Klaus, tak - sprawdzałem z pominięciem elementów obudowy ale sprawdzałem i z podpiętymi elementami obudowy oraz sprawdzałem tylko z podpiętym pwrbtn(led) czy będzie działać jak odpalę z przycisku na obudowie, w żaden sposób nie działało. Zworka cmos była dobrze ustawiona i guzik clrcmos nie był wciśnięty -.-

 

I proszę nie spamujcie mi tematu postami nie wnoszącymi nic do sprawy albo linka do poradników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlacz jeszcze raz tego fortrona, tym razem wetknij wtyczke 4pin w gniazdo 8pin. Jak to nie pomoze to wykonaj ponizsze procedury

 

1. Wyjmij plyte, poloz na kartonie, czyms co nie przewodzi pradu

2. Upewnij sie ze do plyty nie sa podlaczone zadne power ledy, sredy i inne kabelki

3. Podlacz wtyczke 24 pin do plyty

4. Podlacz wtyczke 8pin do plyty

5. Jesli zasilacz zastepczy nie posiada wtyczki 8 pin, podlacz wtyczke 4pin w gniazdo 8pin - pasuje w jedna polowe gniazda

6. Podlacz kabel zasilajacy do zasilacza / sprawdz czy drugi koniec kabla siedzi w gniazdku (sprawdz czy jest prad w gniazdku Dołączona grafika )

7. Wlacz wlacznik zasilania na zasilaczu

8. Upewnij sie jeszcze raz ze nic nie jest podlaczone do plyty oprocz zasilacza (nawet jak u kolegi powyzej "glupi kabelek obudowy USB" - a bylo trabione zeby nic nie podlaczac!)

9. Przycisnij przycisk power na plycie glownej

10. Sprawdz wentylator w zasilaczu czy sie uruchomil

11. Jesli wentylator w zasilaczu sie nie uruchomil sprawdz drugi zasilacz (patrz pkt5 odnosnie wtyczki 4pin w gniezdzie 8pin)

12. Jesli wszystko powyzej zawiodlo mozesz wyslac plyte na gwarancje

 

Jesli plyta ma zworke ClearCmos to sprawdz z instrukcja czy jest we wlasciwej pozycji!

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...