Skocz do zawartości
david911

Energooszczędny i Tani zestaw do filmów Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam jeszcze dwóch zasilaczy. ATA opróżniłem, ale jeszcze nie formatowałem - mam z tym kiepskie doświadczenia - kiedyś zrobiłem format partycji z drugim systemem, i okazało się, że był tam jakiś pliczek potrzebny do odpalenia systemu głównego, po formacie wyparował a system nie wstał :)

 

Mam na myśli dysk SATA który raczej bez większych problemów podepnę pod nową płytę, tylko nie chcę, żeby ukryte na każdej partycji pliki ze starego windowsa w jakikolwiek sposób "gryzły się" z czystym systemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz go dopiero po zainstalowaniu windowsa na właściwym dysku. Wejdź w opcje bootowania w biosie. Sprawdź czy w dalszym ciągu "primary boot" jest na właściwym dysku. Uruchom kompa, masz dostęp do danych na drugim dysku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak operację podłączenia dysku przeprowadzisz na wyłączonym kompie, łapy nie trzęsą ci się na tyle, aby walnąć dyskiem o ziemię, nic się nie stanie.

Ważnych danych nie trzyma się tylko w jednym miejscu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - jest ciekawa sprawa. Odebrałem swój zamówiony zestaw, przed chwilką miałem czas - to złożyłem wszystko tak jak być powinno, czas na pierwsze uruchomienie i niespodzianka! Usłyszałem głośny dźwięk (jak by zgrzyt, trzask połączony z wybuchem, ew. wersja druga - coś wsadzanego w wiatrak) - być może do tego dochodziły efekty wizualne w formie błysku, lecz ciężko mi to potwierdzić - był to dosłownie ułamek sekundy. Później nie stwierdziłem żadnych oznak życia zestawu Dołączona grafika Oczywiście efektom audio-video towarzyszył zapach - swąd palonej elektroniki - efekty specjalne lepsze niż w kinie!

 

Przy kompie pod biurkiem znalazłem coś, co mogło należeć to komputera, aczkolwiek nie musiało (panuje tam niezły sajgon), nie mniej to jakaś poszlaka czego szlag trafić mógł:

 

Dołączona grafika

 

Osobiście obstawiam zasilacz, tylko mam cichą nadzieję że wraz z widowiskowym zakończeniem swojego żywota nie pociągnął reszty nowych podzespołów. Był to model HIPER HPU-4S 350w. Co do tego kawałka - organoleptycznie nie stwierdziłem żadnych ubytków gdziekolwiek - nawet zasilacz celowo rozebrałem i nic z tego...

 

I tu pojawia się masa pytań - Co to było? Czy padły wszystkie nowe podzespoły? Jak to sprawdzić? Jaki zasilacz kupić w sklepie stacjonarnym na już zaraz z odbiorem osobistym jutro? Co zrobiłem źle? Co było przyczyną? Jedyne co mogę sobie zarzucić do podpięcie jedynej czarnej wtyczki z zestawu kabli zasilacza pod płytę główną (gniazdo zasilania procesora?) nie mnie ta wtyczka była za krótka o 2 piny (6 zamiast Dołączona grafika i podpięcie adaptera ata-sata pod napęd (coś w ten deseń:

 

Dołączona grafika

 

Any ideas?

 

Edit: Czyżby "adapter" był przeze mnie podpięty odwrotnie (zamiast pod płytę główną stroną ATA to do napędu) co zaowocowało jakimś potężnym przepięciem i spaleniem zasilacza?

Edytowane przez david911

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę sobie zarzucić do podpięcie jedynej czarnej wtyczki z zestawu kabli zasilacza pod płytę główną (gniazdo zasilania procesora?) nie mnie ta wtyczka była za krótka o 2 piny (6 zamiast Dołączona grafika

 

Jak to zrobiłeś? Cpu zasila się wtyczką 4 pin lub 8 pin. 6pin to jest do zasilania kart graficznych. Pewnie wpakowałeś to odwrotnie i poszło pełne zwarcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie rzeczywiście jest 8pin, nie mniej nie da się tego podpiąć odwrotnie - niektóre wtyczki są kwadratowe inne - półokrągłe z jednej strony:

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Mam sobie przyznać jakąś nagrodę za spalenie pokaźnego kawałka wypłaty w ułamku sekundy i zamawiać jeszcze raz to samo, czy coś da się uratować? Łudzę się, że to tylko zasilacz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasilaczu nie ma takich cewek - to raczej na pewno z płyty głównej.

Szukaj małego zwoju drucików - ten kawałek to górna część rdzenia.

 

Gdybyś miał już normalny zasilacz to może zadziałałoby zabezpieczenie.

 

Oddaj na gwarancje/niezgodność towaru z umową/ zwyczajnie zwróć Dołączona grafika

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo rzeczywiście chyba wejdzie (od prawej strony). Tylko w wtyczce środkowy górny jest inny niż w gniazdku ale i tak wejdzie (powinien).

 

No to miałeś niezłego peszka. Swoją drogą, skoro nie znasz się na tyle, trzeba było dać komuś do złożenia sprzęt i by stresu było mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo zajrzeć do instrukcji Dołączona grafika

 

dodam tylko małą ciekawostke co do tej przejściówki SATA-ATA.

W niej nawet po odwrotnym podłączeniu napięcia nic się nie stanie a nawet będzie poprawnie funkcjonować - wykorzystywane jest tylko 5V które przez przetwornice liniową jest zmniejszane do 3v3 - przy 12V tylko mocniej się nagrzewa

(wiem bo po przeróbce zasilacza w jednym molexie miałem napięcia odwrotnie ;p pracowało tak miesiąc - zorientowałem się dopiero po podłączeniu do niego dysku który wyparował w pięknym stylu Dołączona grafika )

 

 

Wracając do tematu - jak masz inny zasilacz to zamontuj (POPRAWNIE) może miałeś fart i płyta przeżyła, chociaż z doświadczenia wiem że jak już cewka "wybucha" z przegrzania to i układ sterujący jest do śmieci.

(no chyba że nie pochodzi ten odłamek z PCta :P )

Edytowane przez Chemik16
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, człowiek cały czas uczy się na błędach. Zaraz złożę swój stary zestaw a ten zgłoszę na gwarancję. Może jednak warto przed tym kupić jakiś zasilacz na próbę? Tak czy inaczej muszę kupić a tak przynajmniej będę miał pewność co do działania lub nie płyty - ciągle nie mogę znaleźć żadnych cewek czy aż tak dużych kondensatorów.

 

usher - jak widać można :) Pasowała perfekcyjnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz możesz sprawdzić czy działa odpalając go bez reszty sprzętu. Wystarczy spiąć piny czarny z zielonym w wtyczce ATX i go podłączyć do zasilania (sam wtedy zastartuje).

Weź miernik sprawdź napięcia i się dowiesz jak i czy działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz mam, ale to totalny szrot - Feel 350w - ma o 4 piny zbyt krótką wtyczkę, żeby podpiąć go pod nową płytę. Na wybuchowym zasilaczu jedna z 3 cewek jest powyginana - zamiast ładnego okręgu jest coś bliżej nieokreślonego - pozatym nie startuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procek co ty masz G540 nie potrzebuje aż takiego zasilania. Więc wystarczy wtyczka 4PIN 12V wpięta do gniazda 8PIN.

 

Ja mam H61M-IX + G530 i nie mam gniazda w płycie 8PIN tylko 4PIN na zasilanie procka i idzie wszystko jak burza.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On żyje!

Aczkolwiek nie jest zbyt rozmowny:

 

EFI Shell version 2.31 [4.651]

Current runing mode 1.1.2

map: Cannot find required map name.

 

Press ESC in 1 seconds to skip startup.nsh, any other key to contiune.

Shell> _

 

To się pokazało jak wylazłem z pod biurka, podpięta sama płyta + HDD, bez HDD był ten sam komuinikat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to klikaj ESC przy starcie :)

ew. zresetuj bios zworką.

 

Nie masz czasem wpiętej tej przejściówki do płyty ? ogólnie z tego co czytam popularny błąd na płytach MSI, zwykle da się "przeklikać"

 

aa i bebechy w takich krytycznych momentach się trzyma na biurku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama płyta + HDD, nic więcej. Niezbyt ochoczo reaguje na "przeklikanie" - poprostu się przywiesza. Bios wchodzi, aczkolwiek jestem w szoku - kolorowo, pięknie i nawet myszka usb działa! Taktowanie i typ procesora pokazywany poprawnie, ram pokazuje (4GB), dysku nie widzi bo nie podpiąłem zasilania <facepalm>, zaraz sprawdzę z HDD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego twardziela wibrator straszny! koniecznie trzeba zmienić obudowę. Teraz jestem witany wspaniałym komunikatem:

Reboot or Select proper Boot device or insert Boot media in selected Boot device and press a key_

Mogę użyć tego adapterka pod napęd ponownie? Jeżeli tak, to zasilanie podpinać pod niego i pod napęd? Doświadczenie nauczyło pytaj milion razy nawet o głupoty, szczególnie o tej porze nie trudno o błąd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...