Skocz do zawartości
MrMatikm

Nagła niestabilność po miesiącu od podkręcenia (i5 750 @ 3.8 GHz)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Około miesiąc temu podkręciłem swój procesor do 3.8 GHz. CPU VOLT. - 1,245 V, CPU VTT - 1,144 V. Pamięci na 1520 MHz, 8-8-9-24 bez zmiany napięcia. Stabilność testowałem 3h Orthosem i 1h Linx oraz Memtestem. Dodatkowo grałem około 20h w Risen 2. Podczas gry w sumie wyrzuciło 2 blue screeny, które niestety uznałem za przypadek.

 

Po około miesiącu (komputer był 2 razy przenoszony) włączam Linxa i nie mogę przejść nawet 2 min. testu. Memtest też wywala błędy, zwiększanie napięcia pamięci nie pomaga. Zmieniłem timingi na 8-9-9-24 i udało się przejść Memtest. Gorzej z procesorem. Napięcia zwiększyłem do CPU VOLT. - 1,301 V, CPU VTT - 1,25 V. CPU-Z pokazuje w idle 1,32 V, w stresie 1,344 V. Ale nadal nie mogę przejść 2 min. testu Linx.

 

Proszę o pomoc.

 

1. Czy powinienem dalej zwiększać napięcia procesora, czy może nie tu tkwi problem?

2. Jak to się mogło stać, że komputer przechodzi mocne testy, a potem nagle nie może przejść 2 min. testu?!

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WIELKIE DZIĘKI !!! To jednak pamięci nie wyrabiały. A już myślałem, że coś się z komputerem stało.

 

z drugiej strony trochę to dziwne że memtest nie pokazuje błędów (wersja z boota) a linx wywala błąd

Edytowane przez MrMatikm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma cię spalić? Pamiętacie początki pamięci ddr3 i wadliwą serię Goodramów? Pracować się ana nich nie dało, Goldmemory wywalał błędy od początku. Memtesta pamięci przechodziły bez błędów. Krążyło po sieci stwierdzenie, że memtest nie nadaje się do pamięci ddr3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę jeszcze raz o pomoc

 

procesor jest stabilny na CPU VOLT. - 1,238 V, CPU VTT - 1,144 V (test Linx)

 

gdy zabrałem się za te nieszczęśliwe pamięci i zwiększyłem ich częstotliwość do 1520 MHz (timingi domyślne CL9), to za chiny nie mogę przejść testu Lilnx, a napięcie pamięci zwiększyłem do 1,673 V (ze standardowego 1,6), a CPU VTT do 1,239 V

 

Czy powinienem dalej iść w górę z napięciami czy coś jest nie tak? Przy tej częstotliwości ile tak na oko powinno wynosić napięcie pamięci?

 

PS Od teraz już nie ufam Memtestowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak. Zwiekszanie VTT nic tutaj nie da. Spróbuj 1333 9-9-9-24 czy będzie stabilne. jeżeli będzie stabinośćto szukaj wyższej częstotliwości.

Wygląda, że twoje ramy nie wyrabiają na 1520MHz.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko w tym, że mnożnik 20 to mnożnik maksymalny jaki mogę ustawić.

no cóż... spróbowałem więc mnożnik 17, szyna 223 co daje 3791 GHz, a mnożnik pamięci x3. co daje 1338 MHz.

Komputer spróbował uruchomić się kilka razy po czym wyskoczyl komunikat coś w stylu: Previos overclocking settings failed.

Więc na razie jestem z procesorem na 3.8 GHz i ramem 1140 MHz.

 

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mhmmm to chodzi konkretnie o ddr3... a na to nie wpadłem ponieważ nigdy temu testowi nie ufałem i nim nie sprawdzałem stabilności kompa.

 

Ja też nie sprawdzałem nim stabilności komputera bo ten program nie do tego służy. Jest przeznaczony do sprawdzania pamięci z czym radzi sobie słabo, znacznie gorzej niż np. Goldmemory.

 

Jakieś pomysły?

 

Pozostałe poradnikowe napięcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reszta jest na domyślnych, zaraz spróbuję cpu pll podnieść i zobaczymy

 

złapałem stabilność!

procek @ 3,8 GHz

pamięci @ 1520 MHz

CPU V - 1,245 V

VTT - 1,239 V

PLL - 1,82 V

RAM V - 1,673 V

 

Teraz spróbuję obniżyć napięci pamięci i jak zrobi się niestabliny to zwiększę PLL.

Tylko takie pytanie: Czy to zwiększone PLL nie skróci pracy procesora/pamięci? Za co ono w ogóle odpowiada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem sobie spokój z tymi 1520 MHz - za nic przy normalnych napięciach nie było stabilności.

Ostatecznie mam takie ustawienie.

Procek 3,8 GHz. 1,238 V

Pamięci 1140 MHz 7-7-8-21 1,6 V (standardowe to 1,5 V - sory za pomyłkę)

CPU VTT - 1,144 V

 

Pytanie tylko dlaczego nie było stabilności na tych 1520 MHz. To możliwe że trafiłem na aż tak słabe sztuki (chociaż to dziwne bo timingi się udało obniżyć)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...