Skocz do zawartości
bartolb

Padła płyta czy zasilacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam problem najprawdopodobniej z płytą główną w zestawie z sygnaturki polegający na tym, że włącza się na 1 sekundę i gaśnie, po 3-4 sekundach znowu próbuje się uruchomić i sytuacja się powtarza w kółko. Co zrobiłem samodzielnie, aby określić źródło problemu:

- zresetowałem bios (bateryjką i zworką cmos)

- odłączyłem wszystkie urządzenia od płyty

- wyjąłem ram, kartę graficzną

- wyjąłem procesor

- odłączyłem dodatkowe zasilanie płyty

We wszystkich powyższych przypadkach płyta zachowuje się tak samo. Po odłączeniu zupełnie zasilania od procesora (2 małe wtyczki obok gniazda) płyta uruchamia się, świecą się wszystkie diody i pewnie sygnalizuje to brak zasilania, ale nie jestem pewien, jako że nie mam podpiętego speakera biosu do płyty.Sprawdziłem też zasilacz podłączając go tylko do napędów i omijając płytę główną poprzez włożenie spinacza do głównego złącza - zasilacz się uruchomił normalnie, napędzając dyski.

Nie mam możliwości sprawdzenia zasilacza na innym komputerze i tu pojawia się pytanie czy to na pewno wina płyty głównej a nie zasilacza. Jestem prawie pewien, że to płyta i już chcę ją odsyłać na kończącą się właśnie gwarancję, ale ten zasilacz mi spokoju nie daje.

Edytowane przez bartolb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajdź dla zasilacza jakieś obciążenie - np żarówka 12V samochodowa. Odpal zasilacz na sucho - po podłączeniu żarówki do gniazda molex (żółty +12, czarny - masa)

Zasilacz na sucho odpalasz zwierając ZIELONY z czarnym we wtyczce ATX (potrzebny będzie do tego jakiś krótki drucik)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez cpu, na odłączonej wtyczce płyta "uruchamia się" a z zasilaniem podłączonym wpada w pętlę?

 

Płyta "działała" tylko wtedy kiedy zupełnie odpięte były dwie małe wtyczki od zasilania znajdujące się obok procesora na płycie oznaczone jako ATX_12V_2X (2x4 12V). Podpięte wtedy było te szerokie ATX 2x10 i małe 2x2 12V obok niego (odpięcie 2x2 w obu przypadkach nie robiło różnicy). Odpięcie tylko jednego ATX 12v obok procesora (chyba opcjonalne) też nie robiło różnicy i płyta wpadała w pętlę. Już nie pamiętam czy robiłem to na włożonym procesorze, ale jeszcze mogę sprawdzić jakby to coś dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mernik elektryczny w domu to podłączyć zasilacz

tak jak opisał to remix i sprawdź napięcia i podaj. Żółty 12V czerwony 5V pomarańczowy 3,3V.

Sprawdzasz pomiędzy czarnym(masa ) a danym kolorem.

 

Nawet jak wlozysz procesor to plyta wykryje brak chlodzenia na nim i wlaczy sie zabezpieczenie, znaczy plyta sie wylaczy...

 

To zależy od plyty(i ustawień).

W mojej jak nie zmienię to komputer będzie chodził do puki czujnik temperatury zareaguje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze dodam, że gdy płyta wpada w pętlę to na tę jedną czy dwie sekundy wszystkie wentylatory zaczynają się kręcić i dysk też się załącza. Jeżeli chodzi o zasilacz to może go zawiozę do jakiegoś serwisu żeby mi sprawdzili, ale nie jestem pewien czy to będzie ostateczne, bo gdzieś czytałem, że czasami walnięte zasilacze potrafią bez problemu odpalić słabszą konfigurację a z mocniejszą, ciągnącą więcej prądu nie dają rady.

Edytowane przez bartolb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze napięcie PWR_OK (fioletowy kabelek) we wtyczce ATX24 przy wyłączonym komputerze. Normalnie jego wartość powinna wynosić ok. 5V. Jeśli wartość jest inna winny na pewno jest zasilacz.

 

PWR_OK przy wyłączonym kompie wynosi 0V.

PRzy wyłączonym kompie jest tylko napięcie 5V_sb i ma ono wynosić ok 5V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...