Skocz do zawartości
pawsin

PC samoczynnie się wyłącza/resetuje po odblokowaniu rdzenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

na początek może od razu podam mój sprzęt:

 

Athlon II x3 440 3.00 GHz

GoodRam 2 GB 1333 MHz

MSI 770-G45

HD4850 1 GB - wersja Zalman OC

Zasilacz marki Fortron 400 W

 

Otóż parę dni temu, po 2 latach użytkowania PCeta, postanowiłem spróbować odblokować 4 rdzeń w ww. Athlonie. Udało się, i przy spokojnej pracy PC był stabilny a temperatury na normalnym poziomie. Problemy pojawiły się dopiero m. in. przy grze w np. Guild Wars 2. Mimo, że temp. procka sięgały wtedy 58-59 C (chyba tragedi nie ma ?) to komputer odstawiał dziwne rzeczy. Na początku zwyczajnie się wieszał a po resecie wieszał się na splash screenie płyty głównej (trzeba było ręcznie PSU wyłączać). Czasami samoczynnie się resetował po czym normalnie, bez problemów bootwał się Windows. Czasami (w tym przypadku to nawet podczas przeglądania netu, nie tylko w czasie gry) resetował się a przy ponownym uruchamianiu wyskakiwał komunikat:

 

"Hyper transport sync flood error occurred on last boot"

 

a po wciśnięciu F1 normalnie kontynuował uruchamianie.

 

No więc naszła mnie genialna myśl, że może jednak sobie daruję ten czwarty rdzeń... Zablokowałem go z powrotem a problem pozostał ten sam. Po podkręciu CPU za pomocą Easy OC Switch do 3.3 GHz dalej ten sam problem. Przywracałem ustawienia fail-safe w biosie oraz ustawienia zoptymalizowane ale nic to nie dało. Napięcia w biosie ustawione są na Auto, z resztą nic w nich nie zmieniałem. Z tego co wygooglowałem może to być wina MoBo, CPU, GPU, pamięci albo PSU... Niestety aktualnie nie mam za bardzo możliwości przetestowania innych konfiguracji, także mogę ewentualnie wymieniać części na ślepo, z tym że przy 400 zł funduszu zabawa szybko się skończy...

 

 

Jeśli ktoś ma jakikolwiek pomysł będę mega wdzięczny za pomoc Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie podniosles napiecia przy odblokowaniu rdzenia, niekiedy jest to konieczne do ustabilizowania procka.

Sprawa druga to nie podkrecamy za pomoca easy cos tam, tylko w biosie.

Sprawdz czy ci nie podnislo wartosci HT/NB (wlasnie tak dzialaja te smieszne aplikacje do automatycznego OC)

Podaje standardowo juz link do poradnika, przeczytaj od deski do deski:

http://www.purepc.pl...anie_procesorow

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Easy OC to nie aplikacja tylko switch na płytach głównych MSI to zwiększania wydajności o pewien % i gdyby na skutek używania tego zaistniało duże prawdopodobieństwo uszkodzenia jakiś elementów, wątpię żeby w ogóle implementowano coś takiego..

 

Clear CMOS już wcześniej zrobiłem a potem zainstalowałem Windows 7 (używałem W8 RP). Przy pierwszym logowaniu na konto użytkownika PCet znowu się zawiesił... po resecie zatrzymywał się na splash screenie a gdy próbowałem wejść w ustawienia BIOS zatrzymywał się znowu, tym razem na "Entering SETUP..." na POST screenie. W wyłączeniu i włączeniu PSU udało mi się dostać do W7 i załączam log z BlueScreenView. A samym programie oprócz ntoskrnl.exe na czerwono podświetlony jest też hal.dll. Btw. błąd "Hyper transport sync flood error occurred on last boot" też już raz wystąpił po owym formacie Dołączona grafika

log.txt

Edytowane przez pawsin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie DRAM w biosie jest ustawione na auto - CPU-Z pokazuje 1.5V.

 

A tak to:

 

CPU: 3000 MHz

CPU-NB 2000 MHz

DRAM: 1333 MHz

FSB: 200 MHz

Mnożnik: AUTO

HT LINK częstotliwość: 2000 MHz

HT LINK SPEED: AUTO

FSB/DRAM RATIO: AUTO

CPU-NB RATIO: AUTO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem pamięć Kingston Hyper-X 4GB 1333 MHz CL9 (i tak miałem to zrobić..) ale niestety problem nadal jest (tzn. PCet się wiesza) przy napięciu ustawionym na 1.5V. Przy poprzedniej pamięci ustawienie napięcia na 1.6V nic nie dało. Załączam loga z BlueScreenView z tym, że jest to blue screen, który nastąpił jeszcze przed wymianą pamięci Dołączona grafika Tym razem bug check code to 0x50. Załączam też raport z chkdsk (zrobiony już po wymianie pamięci).

 

PS. Pod Linux Mint 13 64 bit to samo.. otwieram Firefoxa i komputer się zawiesza Dołączona grafika

log.txt

chkdsk.txt

Edytowane przez pawsin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...