Skocz do zawartości
Faf

Krótkie spadki taktowania po podkręcaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry zastrzegam, że jest to moja pierwsza próba podkręcania czegokolwiek. Czytałem sporo postów na forum i poradników zanim się za to wziąłem.

 

Udało mi się podkręcić mojego Phenoma II X4 955 BE samym mnożnikiem do 3,7GHz, mogłem nawet zmniejszyć napięcie do 1,3625V. Następna próba - 3,8GHz (x19) i to samo napięcie - skończyła się blue screenem po 10ciu minutach testu w Prime95. Po zwiększeniu napięcia do 1,4V było stabilnie, poza jednym - taktowanie co jakiś czas spadało do 800MHz. Nie zwróciłem na to specjalnej uwagi i przy kolejnej próbie ustawiłem mnożnik na x19,5 i napięcie na 1,45V - tym razem to zauważyłem i spróbowałem poprawić to wyższym napięciem 1,475V - co nic nie dało. Te spadki taktowania do 800MHz zdarzają się tylko w czasie testów w Prime95.

 

Jako że niezbyt znam się na podkręcaniu, nie jestem pewny co w tej sytuacji mogę zrobić. Może powinienem wrócić na 3,8GHz i spróbować z wyższym napięciem? Może przeciwnie - napięcie jest trochę za wysokie?

 

EDIT: Temperatury są raczej w normie, w stresie 55-56 stopni, w idle spadają nawet do 33. Cooler zakładałem wczoraj, używam pasty Arctic Silver 5.

post-193784-0-94050200-1346943879_thumb.png

Edytowane przez Faf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kolejną próbę, żeby przekonać się czy to faktycznie throttling.

 

Mnożnik zwiększyłem o 0,5 do x19,0, napięcie zostawiłem na 1,4V. Jak napięcie bez zmian to i zużywana moc została na 117,60W. Przynajmniej tak pokazuje HWMonitor.

 

Phenom II X4 955 ma limit TDP na poziomie 125W, więc próg nie został przekroczony. Temperatury utrzymują się w granicy 53 stopni. Mimo to po 20 minutach testów w Prime95 spadki taktowania pojawiły się znowu. Co ciekawe, pojawiają się dużo rzadziej niż przy wyższym napięciu.

 

Zastanawiam się, czy HWMonitor nie ma problemów z pokazywaniem pobieranej mocy. Jeżeli throttling się pojawił, to znaczy że próg 125W musiał zostać przekroczony.

 

Jak spada taktowanie to zużycie mocy też spada - do 20,5W. Nie mam pojęcia, czy to potwierdza że pojawia się throttling, czy wręcz przeciwnie.

 

Sprawdzę jeszcze czy wyłączenie APM AmdMsrTweakerem coś zdziała.

 

EDIT: Link do AmdMsrTweakera wygasł. Użyję AMD Overdrive żeby to wyłączyć.

EDIT2: W AMD Overdrive nie ma tego typu opcji. Nie ma pojęcia co dalej z tym zrobić.

Edytowane przez Faf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coolnquiet i c1 w biosie wylaczone?

zobacz jak sie zachowuje na nizszych taktach. np 3.6

 

Oba są wyłączone, chociaż wolałbym zostawić Cool n' Quiet.

 

Dzisiejsze testy:

3,6GHz, 1,4V - Stabilnie.

3,7GHz, 1,4V - Stabilnie.

3,8GHz, 1,4V - Wczoraj taktowanie spadło trzy razy przy obciążeniu, dzisiaj ani razu. Może faktycznie to coś związanego z temperaturami, bo były niższe o 1-2 stopnie.

 

Spróbuj może też zrobić prowizoryczny nawiew na sekcję zasilania, aby wykluczyć że jest to związane z przegrzewaniem owej.

 

Czy HWMonitor pokazuje temperaturę sekcji zasilania? TMPIN0 miało max. 54 stopnie.

 

Sprawdzę jeszcze dzisiaj 3,9Ghz, a jak taktowanie zacznie spadać, użyję podłogowego wentylatora na wysokich obrotach jako prowizorycznego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...