Skocz do zawartości
bremkins

Silentium Spartan HE923 + Phenom II x4 965 BE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

jest to moj pierwszy post, a juz borykam sie z problemem.

 

Zakupilem komputer, zlozylem na plycie glownej ASrock 970 Extreme3 z procesorem i chlodzeniem o ktorych mowa w temacie.

Przy testowaniu stabilnosci procesora programem OCCT (linpack mode), chodzi stabilnie na napieciu 1.42 przy 3900MHZ. Jednak niepokoja mnie bardzo wysokie temperatury rdzeni.

Sprawdzane wieloma programami - oscyluja one w granicach 65 stopni w stresie! (40 IDLE). To chyba stanowczo za duzo, skoro napiecie procesora jest minimalnie podniesione?

Przyznam, ze kupilem lepsza paste termoprzewodzaca - MX-2, nakladalem dwa razy juz (wiadomo, oczyscilem), bo za pierwszym razem tez mialem wysokie temperatury. (Metoda X oraz ziarenko grochu :)

 

Co moze byc przyczyna tak wysokich temperatur?

 

Pozdrawiam serdecznie!

post-194468-0-80495900-1347094285_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor jest należy do gorących, chłodzenie nie jest superwydajne. Temperatury są ok.

Przy obciążaniu codziennym, grach temp. będzie kilka stopni niższa.

Nie ma się czym przejmować, jest wszystko ok.

 

Jeśli w grach temp. będzie wyższa, oznacza to, że atmosferę podgrzewa karta graficzna a masz słabą wentylację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to w takim kolejna sprawa - dlaczego 1.48V pokazuje, jak w biosie wyraznie dalem manual na 1.43?

 

Ma sens kupic lepsze chlodzenie, bo w tej chwili pracuje 3900MHz (przy 4000 po jakims czasie wywalal blad na tym napieciu, ale skoro temp.sa takie jakie sa to nie bede sie bawic w zwiekszanie.. chyba ze inaczej polecacie :)

 

Nie bedzie sie HD 7850 2GB od Sapphire dusil przez procka ustawionego na 3900MHz?

Edytowane przez bremkins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale plyta zawyza napiecie fizycznie czy w sensie pokazuje taki odczyt? Druga sprawa, jezeli faktycznie daje procesorowi wieksze napiecie niz ustawilem, czy zrobic mu undervolting na np 1,39 zeby prawidlowo zasilala go plyta (na nominalna wartosc 1.4)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie stabilny przy niższym napięciu to mu obniż.

 

Przestań się motać:

vcore cpu nie jest podniesiony, zaledwie jedno oczko w gore, z 14,0 na 14,125.

 

jak w biosie wyraznie dalem manual na 1.43?

 

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem. Troche namieszalem, ale to dlatego, ze w miedzyczasie pozmienialem napiecia, bo wywalil mi Prime95 blad. Stad ta zmiana.

 

Z Twojego rozumowania wynika, ze nie warto przejmowac sie tak wysoka temperatura (65), bo w np. w grach nie uda mi sie osiagnac tej wartosci?

 

I bylbym wdzieczny, gdybys mogl powiedziec czy ten radeon o ktorym pisze nie bedzie w zaden sposob ograniczony przy procesorze ustawionym na 3900? Przy jakich taktowaniach zaczelaby sie 'dusic'?

 

Pozdrawiam!

 

Wiem, wiem. Troche namieszalem, ale to dlatego, ze w miedzyczasie pozmienialem napiecia, bo wywalil mi Prime95 blad. Stad ta zmiana.

 

Z Twojego rozumowania wynika, ze nie warto przejmowac sie tak wysoka temperatura (65), bo w np. w grach nie uda mi sie osiagnac tej wartosci?

 

I bylbym wdzieczny, gdybys mogl powiedziec czy ten radeon o ktorym pisze nie bedzie w zaden sposob ograniczony przy procesorze ustawionym na 3900? Przy jakich taktowaniach zaczelaby sie 'dusic'?

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD7850 nie pogniewałby się na i5 @ 4,7GHz.

Wszystko zależy od tytułu. Jedne wymagają więcej od cpu, inne od grafiki.

Przyrost taktowania pomiędzy 3900 a 4000MHz to ok 2.5%, jakiego wzrostu fps spodziewasz się po wzroście taktowania cpu o 2,5%?

Nie ma się co spinać, ustabilizuj go na 3900 i tyle.

Temp. 65st. pod occt jest jak najbardziej w normie, nie jest wysoka.

Z tego co czytalem, uzytkownicy posiadajacy takie samo chlodzenie, osiagneli duzo nizsze temperatury.

 

Dużo to znaczy ile? Na jakich procesorach? gdzie to wyczytałeś? W opiniach nt. produktu na stronie sklepu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem chocby w tym temacie:

 

http://forum.purepc.... spartan he923

 

uzytkownik ma w stressie 54 stopnie, podczas gdy ja mam 65...

 

To swoja droga skoro uwazasz, ze to prawidlowe temperatury (65), to jakie mialbym na BOX'owym? Przeciez producent nie dodawalby BOXa, wiedzac, ze temperatury max tego prc to 62st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On ma Phenoma 945, ty 965, jego może pracować na 3,0GHz przy 1,25V, ty masz prawie 1,5V.

On nie podaje napięcia cpu, tobie natomiast trudno było podać obroty wentylatora. Jak można porównywać dwa koty w workach różnych kolorów?

Chcesz aby chłodzenie boxowe dało rady przy 4GHz bo na fakturze stoi BE box?

Różniy w temp. otoczenia też nie bierzesz pod uwagę? Linkowany temat jest też z września. W tym miesiącu temp na dworze może wynosić poniżej 0 (tak, pamiętam, w 2007 roku na początku września był szron) a może też być blisko 30. Autor tamtego tematu 2 września pisał, że ma 51st., 11 września blisko 60st. Temp. na dworze nie przekłada się bezpośrednio na to, co mamy w domu, spokojnie może się jednak w pomieszczeniu wahać pomiędzy 17 a 27st. C

 

Ludzie dla oc i5 kupują Macho HR-02, Macho jest dwa razy większe od spartana a i5 oddaje mniej ciepła niż twój x4 965.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac myslalem, ze jezeli procesor pracuje na (prawie) nominalnym napieciu (1.4V), to czy jest 3,4 GHz, czy 3,9 Ghz nie ma znaczenia jesli chodzi o temperature.

 

Jesli chodzi o 62 stopnie, to gdzies wyczytalem, ze to max.bezpieczna temperatura dla tego procesora. Jesli sie myle, to jaka?

 

Temperaura w domu niezaleznie od pory roku, to ok 21st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP

Nie dziwne, w końcu HR-02 to dużo większa i wydajnijesza konstrukcja Dołączona grafika

 

Podsumowując, Spartan HE923 na 4rdzeniowca tak, ale z umiarkowanym O/C lub bez...

Przy TDP w okolicach 140W, ten cooler już nie wyrabia, do 125/130W jeszcze w miarę sobie radzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...