Skocz do zawartości
Carson

LCD 22-23" bez fullHD

Rekomendowane odpowiedzi

Pany pomozta bo mi leb juz peka od czytania, im wiecej czytam tym mniej wiem (tzn mniej zdecydowany jestem). Korzystam obecnie z lcd 19" (syncmaster 940nw) i chcialbym zakupic cos wiekszego. Przeznaczenie to gry, filmy i rozne [ciach!]ly w windzie. Ze wzgeldu na gry nie chce sie pakowac w fullHD i patrzec jak karta wyje z rozpaczy. Celowalbym w rozdzialki z okolic 1600px (natywnie) bez roznicy czy to 16:10 czy 16:9. Chyba ze okrojenie FullHD na 23" do mniejszej rozdzialki (tylko w bardziej wymagajacych grach, poza tym korzystalbym z 1920..) nie zmasakruje bardzo jakosci obrazu (jak to w koncu jest?) to wtedy bralbym z buta LG IPS235v-bn. Sam juz nie wiem co brac. Do dyspozycji mam 500-600zl i biore pod uwage kupno uzywki. Wpadl mi w oko jeszcze iiyama e2207ws-b2. Nie wiem czy brac TN czy IPS. Zalezy mi na dobrych kolorach, braku smuzenia i input laga. Poleccie cos

 

http://allegro.pl/dell-2209wa-czarny-przystojniak-1680x1050-e-ips-i2609666002.html

http://allegro.pl/najlepszy-dell-2208wfpt-22-pva-rewelacja-poznan-i2599822353.html

http://allegro.pl/lg-ips235v-bn-full-hd-ips-led-bialystok-warszawa-i2596923198.html

http://allegro.pl/monitor-lcd-iiyama-e2207ws-b2-dvi-gw-36m-cy-pix-i2598306259.html

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada, sprawdź w instrukcji danego modelu jakie rozdzielczości obsługuje. Wg. tego:

http://www.lg.com/pl/wsparcie-produktowe/lg-IPS235V-BN#

 

ten LG obsługuje właściwie tylko 1920x1080 i 1680x1050, a niżej już tylko rozdzielczości w proporcjach 4:3 i 5:4. Każda nieobsługiwana rozdzielczość na 99% będzie wyglądać tragicznie lub w ogóle jej nie ustawisz. Także spokojnie możesz brać monitor FullHD, byle obsługiwał 1600x900 (z doświadczenia wiem, że 1280x720 na 21,5" jest porażką, a co dopiero na większym).

 

Co do reszty, może ktoś inny pomoże ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale wszedzie pisza ze ustawianie rozdzialki innej niz natywna konczy sie wizualna katastrofa Dołączona grafika Jesli ten LG w 1680x1050 w grach bedzie dawal nierozmyty obraz to jego wezme. Bo wlasciwie tylko te dwie rozdzialki mnie interesuja, do wszsytkiego 1920x1080, a 1680x1050 tylko czasami do wymagajacych gier (ale obraz musi byc wyrazny).

 

ps Z ciekawosci zmienilem na swojej 19" z natywnej 1440x900 na 1280x800 no i jest mydlana makabra Dołączona grafika Przynajmniej na pulpicie (czcionki itp)

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż nowsze montiory mogą mieć lepszy skaler. Ja się tam nie znam tak. Ale u mnie niższe rozdzielczości niż natywna dają gorszy obraz. Bardziej rozmyty. I nie mówie tu o ustawianiu 1280x960 czy innej. Ale nawet tej nieco mniejszej jak 1650x 900. Różnice widać gołym okiem. Zwłaszcza patrząc na tekst. W grach i filmach róznica jest za to mniej widoczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps Z ciekawosci zmienilem na swojej 19" z natywnej 1440x900 na 1280x800 no i jest mydlana makabra Dołączona grafika Przynajmniej na pulpicie (czcionki itp)

 

Z ciekawości zajrzyj do instrukcji swojego monitora, ja tam obsługi 1280x800 nie widzę. Sprawdź na którejś z oficjalnie obsługiwanych rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W używki bym się nie bawił tym bardziej że w tej cenie możesz mieć nowy monitor na matrycy IPS. Sam się przejechałem już kilka razy na używanych monitorach. Jednym z moich używanych monitorów był właśnie Dell 2209wa z aukcji od MonitKomplex posiadał on porysowaną matrycę oraz stopkę o czym nie było nic wspomniane na aukcji, oraz dodatkowo matryca padła po 2 dniach. Gwarancja była tak wydrukowana że nie było widać na niej adresu a na zwrot kasy musiałem czekać ponad 3 miesiące...

 

Monitor lepiej kupić nowy nawet z większą rozdzielczością, bo wcześniej wymienisz kompa niż wyświetlacz, a większa przestrzeń robocza zawsze się przyda.

Kompa zawsze możesz rozbudować, a przy monitorze już nic nie zmienisz. Jaki kupisz taki będzie ci służył na lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladowanie sie w fullHD w przypadku gier to jak podpisanie cyrografu. Zawsze gralem na monitorach 17-19" przez co karte graficzna wymienialem raz na 2-3lata, i to jeszcze nie zadne topowe konstrukcjie. Nie mam zamiaru kupowac co dwa lata grafiki za 800zl, dlatego postanowilem ograniczyc granie do rozdzialki 1680x1050. Ze tez nie mam u kogo sprawdzic jak wyglada taka rodzielczosc na moniotorze z natywna fhd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 1680x1050 na monitorze FullHD wygląda dobrze. Tylko pamiętaj, że są to proporcje 16:10, więc będziesz miał czarne pasy po bokach. Lepiej coś z obsługą 1600x900.

Edytowane przez mr^_^max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy opcja grania ze skalowaniem 1:1 w sterach grafy nie wchodzi w grę? Możesz wtedy wziąć 1920x1080/1200, przy bardziej wymagających gierkach zmieniasz na 1680x1050 lub inną i masz jedynie czarne pasy po odpowiednich bokach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako o alternatywie możesz zastanowić się nad Hyundai HLH 22840. Ma on 22" i rozdzielczość natywną 1366x768. Pozwoli to na możliwie jak najdłuższy okres grania bez wymiany karty graficznej, czy innych komponentów. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że to telewizor i to z MPEG-4.

Edytowane przez Miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja jeszcze od siebie parę fotek wrzucę i od razu przepraszam za jakość zdjęć, ale były robione telefonem:

 

MoH 1920x1080:

 

 

MoH 1680x1050:

 

 

GTA IV (IV:MP) 1920x1080:

 

 

GTA IV (IV:MP) 1680x1050:

 

 

Reasumując nie jest tak źle, tylko na 1680x1050 obraz jest mniej ostry, czy tam trochę rozmyty. Jakoś specjalnie to nie przeszkadza, a te "światło" padające po prawej strony monitora odbija się od okna, ale nie widać tego normalnie tylko na zdjęciu tak wyszło.

Edytowane przez ProBlackHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego cały czas sugeruję koledze, żeby poszukał monitora FullHD, ale z obsługą 1600x900, bo granie z czarnymi pasami po prostu denerwuje. Sam mam monitor 1920x1080 i następna rozdzielczość w proporcjach 16:9 to dopiero 1280x720, a w tej już straszy pikseloza. 1600x900 wydaje się rozsądnym kompromisem.

 

Ewentualnie monitor 16:10 z natywną 1680x1050 lub 1920x1200 z możliwością zejścia do 1680x1050.

 

A i zdecydowanie polecam 23-24", bardzo żałuję, że nie dopłaciłem właśnie do takiej wielkości (obecnie 21,5").

Edytowane przez mr^_^max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie dzieki za rady, sytuacja mi sie rozjasnila. Z uzywek rezygnuje a monitory 16:10 sa sporo drozsze od popularnych 16:9. Czekam az wroci grafika z serwisu i zamawiam tego lg ips235v, bedzie trzeba ciac rozdzialke to pogram z pasami. Chociaz przez najblizszy rok czy dwa pewnie bedzie spokoj bo obecne konsole na szczescie skutecznie blokuja powstawanie "graficznych killerow".

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to jest " obsługa 1600x900". Każdy monitor obsłuży wszystkie normalne rozdziałki. Jak ich nie ma, to trzeba dodać w panelu sterowania.

Brać 1920x1080 i nie marudzić. Rozdziałki nigdy za dużo. Dołączona grafikal

 

No skoro mój nie obsługuje, to jak widać nie każdy. Zapewniam, że rozdzielczości mam multum do wybrania, a poprawnie działają tylko te, które są wymienione w instrukcji. Edytowane przez mr^_^max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carson kupiles juz monitor ? Tez jestem przed tym wyborem.

 

Cholera a czy monitory takie starsze LCD maja np 2ms a ten LG 235 ma 5ms.

 

Wyjasni mi ktos o co chodzi ?

 

LG 235 jest w fajnej cenie ale boje sie dwoch rzeczy:

1. smuzenia w FPS

2. co z projektowaniem ? Troche rysuje ale bardziej hobbystycznie lub ucze sie nowych programow,

 

Mam metlik odnosnie monitora....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie kupilem, czekam az wroci mi karta z serwisu bo przeczuwam ze asus bedzie mi robil problemy. A co do starych monitorow to pewnie masz na mysli TN, z tego co mi wiadomo to czas reakcji maja szybszy od matryc IPS ale z tymi danymi od producenta roznie bywa (ale wiem tylko tyle ile wyczytam na forach). Wolalbym monitor z natywna 1680x1050 na ips ale za ta kase, ktora przeznaczylem to juz za duze wymagania Dołączona grafika

 

Gdzies natknalem sie na U2312HM jako alternatywe tego LG IPS235v-bn ale jest juz troche drozszy. Na lolegro widze ze ma wziecie

 

Konkretna recenzja IPS235v

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro mój nie obsługuje, to jak widać nie każdy. Zapewniam, że rozdzielczości mam multum do wybrania, a poprawnie działają tylko te, które są wymienione w instrukcji.

 

Nie, to oznacza że nie umiesz dodać. Jak nie idzie z automatu, to trzeba poszukać jakie parametry są potrzebne dla danej rozdzielczości.

 

Dla Nec PA301W:

Rozdzielczość optymalna: 2560 x 1600 przy 60 Hz

 

Obsługiwane rozdzielczości:

2560 x 1440; 1920 x 1080p; 1600 x 1200; 1280 x 1024; 1280 x 960; 1280 x 720p; 1200 x 1920; 1152 x 870; 1152 x 864; 1024 x 768; 832 x 624; 800 x 600; 720 x 576p; 720 x 480p; 720 x 400; 640 x 480; 640 x 480p

A mam dodatkowo 2560x1440; 2048x1536; i nawet przed chwilą dodałem 1600x900. Wszystko ładnie 1:1 w sterach. A nawet jak monitor jest kumaty, to ma własne opcje skalowania / full, aspect itd. /.

 

Czyli nie mozesz wymusic w panelu ustawienia 1600x900?

 

Nawet jakby nie dało się jakimś cudem, to ustawisz 1680x1050 ( 16:10 ), czyli to, co chciałeś na początku przy 22".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze warto kupic cos tanszego ? na starej matrycy? TN ? Gdzie mozna poczytac o matrycach ?

 

Bo taki monitor mozna kupic juz za 400 zl ;) nie ukrywam ze to najlepsza kwota dla mnei za 24 cale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz bylem zdecydowany na lg ips235v ale jeszcze raz przemyslalem temat i ostatatecznie stwierdzilem ze z taka przekatna (22-23) nie bede sie ladowal w fullhd. Gdybym mial okazje kupic od pewnego zrodla della 2209WA to bralbym go od reki. Idealne parametry dla mnie, 22", natywna 1680x1050 i matryca IPS. Moze mi ktos napisac jak sie ma odwzorowanie kolorow miedzy TN a IPS w tym najnizszym segmencie cenowym czyli do 500/600zl? Katy nie sa dla mnie tak wazne bo i tak siedze prosto przed monitorem.

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie rowzniez katy nie sa wazne. Filmy i tak podlaczam kompa do TV (dlugi HDMI). Tylko nie wiem czy jest sens sie pchac np w TN'ke. Mozna juz kupic fajny monitorek LCD samsunga za 400 zl tyle ze na TN.

 

Mam metlik w glowie a najgorsze jest to ze nie moge przetestowac swojego nowego kompa poniewaz nie mam do czego podlaczyc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...