Skocz do zawartości
jewgienij

Chłodzenie pasywne dla Celerona G530

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Parę miesięcy temu świetnie poradziliście mi w temacie zakupu komputera. Dla przypomnienia kupiłem taki zestaw (http://forum.purepc....l/#entry3712854):

 

Lp ID Nazwa Ilość Cena Łącznie1 294462 Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/4G) 2 69,01 138,022 362740 Listwa zasilająca Ever Standard 1.5m (W/LZ01-STN015/0000) 1 29,00 29,003 406749 Zasilacz SeaSonic SS350ET 80+ OEM 1 155,01 155,014 414471 Płyta główna ASRock Z68M/USB3 1 331,45 331,455 415108 Procesor Intel Celeron G 530, 2.40GHz, 2MB, LGA1155, 32nm, BOX (BX80623G530) 1 152,01 152,016 447549 Dysk SSD Crucial M4 CT128M4SSD1CCA 1 572,01 572,01

Chciałbym teraz sprawić, żeby komp był bezgłośny, bo jednak często siedzę nocami przed kompem. Chłodzenie BOXowe jest jednak wkurzające :/ W BIOSie ustawiłem prędkość wiatraczka na 1/10 i komp chodzi stabilnie, nie przegrzewa się, ale wiatraczek nadal irytująco brzęczy. Jeśli po rozkręceniu obudowy przytrzymam go palcem Dołączona grafika, to PC staje się bezgłośny.

 

Trochę się boję po prostu odłączyć wiatraczek całkowicie, bo jednak po coś tam jest Dołączona grafika Czy jednak może spróbować? A jeśli nie, to czy możecie polecić jakiś radiator, który da sobie radę pasywnie bez wiatraczka z tym prockiem?

 

Z góry dzięki! Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obudowe? Można zamontować tam pasywnego towera (spartan, fortis, macho, mugen), + ew. nawiew @700rpm. Pare dni temu skladalem i3 2120 z boxowym chlodzeniem i komputer pracuje 5x ciszej niz to co mam Dołączona grafika

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obudowe? Można zamontować tam pasywnego towera (spartan, fortis, macho, mugen), + ew. nawiew @700rpm. Pare dni temu skladalem i3 2120 z boxowym chlodzeniem i komputer pracuje 5x ciszej niz to co mam Dołączona grafika

 

Jakieś duże, szare, noname pudełko fullATX, które znalazłem w robocie na śmietniku Dołączona grafika Serio.

Edytowane przez jewgienij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czterordzeniowaca chłodzę pasywnie (ninją) więc i Ty też dasz radę. Druga sprawa, że zacznij od wyciszenia dysku - powieś go na gumie od majtek - serio piszę.

edit - widzę, że SSD. Jako, że zasilacz i reszta jest cicha, to łykaj Ninję na pasywa - spokojnie da radęDołączona grafika Na Asrocka (jeśli ma podwójny zestaw otworów) powinny wejść stare ninje pod s.775 - powinieneś dorwać taką w granicach 70pln

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czterordzeniowaca chłodzę pasywnie (ninją) więc i Ty też dasz radę. (...)

 

1. Pasywne zachcianki przy boxie traktujemy jako żart poniżej pewnego poziomu.

2. To że Ty posiadasz cepa o obniżonym vCore, nie wiadomo w jakiej budzie gdzie zasilacz pełni podwójną rolę - jako PSU i jako wyciąg energooszczędnej jednostki nie znaczy że każdemu to się uda.

Bo jak prócz 1 wentylatora w zasilaczu masz coś więcej to trochę smutne to pasywne [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok. 17 cm.

 

Edit: Sprawdziłem te otworki na płycie głównej. Wygląda na to, że posiada ona ten Combo Cooler Option (C.C.O.), czyli mogę mocować radiator pod otwory LGA775. Czy na pewno ten Ninja rev.1 (http://allegro.pl/chlodzenie-pasywne-ninja-intel-775-scnj-1100-p-i2618919615.html#) będzie pasował? Nie muszę niczego innego dokupować (jakiejś przejściówki?), żeby pasowało?

 

Swoją drogą, nawet jeśli będzie pasowało, to ten radiator będzie po zamocowaniu obrócony o mały kąt. Zobaczcie fotki: http://www.asrock.com/mb/photo/Z68MUSB3(m).jpg (czarne otwory są pod LGA775). To w niczym nie przeszkadza?

Edytowane przez jewgienij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym ma to przeszkadzać? Wszystko będzie tak samo jak na mocowaniu pod 1155 tylko trochę przekręcone, problemy mogą tylko czasem sprawić pamięci z wysokimi radiatorami.

 

Wydaje mi się że pasywnie te procki mogą pracować praktycznie na wszystkim. Niedawno rozbebeszyłem jakiegoś NTT-ka w którym siedział Celeron E1400, używali w tych kompach jakichś kiepskich coolerów, ten którego wymontowałem nie dotykał nawet procesora, przez ponad 2 lata tak chodził. Przy starcie w biosie wyświetlał ok 80*C. Buda m-ATX słabiutko wentylowana i pasywna grafika ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zamontować tam pasywnego towera (spartan, fortis, macho, mugen), + ew. nawiew @700rpm.

 

Fortis i nawiew nawet ~660RPM to ja mam na i5 2400 - temp. w idle po 28 st, a w stresie +kilkanaście st. trzeba doliczyć. ... sądzę więc że dało by się schłodzić G530 w pełni pasywnie i to jeszcze zachowując niskie temperatury. Tylko do pasywnego chłodzenia to obudowa powinna być max zsiatkowana, a nie "coś tam ze szrotu, pewnie puszka po sardynkach ... oczywiście z wieczkiem". Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten sam zestaw na minimum(1krpm)jest zagłuszany przez... Talerze w dysku. A jak zamknę obudowę to zostaje wentyl psu tylko. Nie wiem w jaki sposób twoj g530 przeszkadza. Albo ja miałem szczęście albo ty pecha. Ale do tej maszyny nie warto nic kombinować, trochę lepsze chłodzenie przekracza cenę procesora. Ewentualnie właśnie coś starego pod martwą platformę, co tutaj jakoś wejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w asrocku nie ma wejscia pod chlodzenie z 775 ?

Co do g530 to jakis maly cooler powinien wystarczyc do pasywa, na boxie mam po oc z 50 stopni.

Box jest słyszalny nawet przy 800rpm przez jego lozysko ktore terkocze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie za wolno dla niego, przez pwm poniżej 1k nie mogę zejść. A łożyska absolutnie nie słychać. Zatrzymałem wentyl w zasilaczu. Coś szumi. Zatrzymałem też tego boxa. To samo. Jedynym co zostało jest dysk.

 

Fakt, że chciałbym uniknąć wycia podczas startu, przekracza wtedy 2.5k co najmniej i trwa to kilka sekund. Ale później jest po prostu... cisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan HE923 z lekkim nawiewem by dał radę, tutaj Fera da sobie spokojnie radę w pasywie.

Jednak nie ma to sensu, ponieważ (według mnie) lepiej zawsze dać lekki nawiew niż pasyw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam pozwolę się podpiąć pod temat.

Chciałbym pasywnie chłodzić Pentiuma G2020. W sumie to procesor niewiele cieplejszy od celerona. Czy Spartan dałby radę pasywnie? Jeśli nie, to jakie minimalne obroty w biosie można mu ustawić? Bo na boxie intela minimum to jest około 1000-1030 obrotów i mam wtedy przy przeglądaniu internetu itp temperaturę 35-48 stopni.

Czy może zamiast Spartana kupić coś większego z wentylem 120 mm aczkolwiek wtedy byłoby to kłopotliwe w montażu. Ramy mam niskie. Sprzęt jak w sygnaturze. Ewentualnie mogę dołożyć lub dwa wentyle 140 do obudowy i puścić na 5 lub 7 V. Górny koszyk HDD mam wyjęty w celu lepszej wentylacji. Na dniach kupię trzeci wentylator do obudowy i wtedy będę mieć dwa na przodzie a jeden z tyłu. Obecnie wentylatory w obudowie chodzą na 5V a jak temperatury mam wyższe to daję 7V, przy grach 12V ale wtedy jest dużo głośniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...