Skocz do zawartości
chemiczny_ali

Problem Gigabyte GTX460 768MB

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętaj, że HD5850 też się kręci...

 

Niemniej jednak GTX460 jest strzałem w 10 nVidii :)

 

Skoro wykręcona karta dorównuje GTX470 to żadna inna reklama nie jest jej potrzebna.

 

Powiem przewrotnie tak: życzę powodzenia nVidii w sprzedaży GTX465 i GTX470...

 

I kto powiedział, że wakacje to sezon ogórkowy - mamy nowego "króla (w ofercie nVidii)" w segmencie średnim - GTX460!

 

Tylko że za niewiele więcej od HD5850 masz GTX470, któremu bliżej jest do HD5870. Patrząc na obecne ceny, ATI ma lepszą ofertę tylko w kartach poniżej ceny GTX 460.

 

 

Niezłego? Ile % ? W jakich grach?

 

Kilka testów pokazało że GTX470 jest ok 1% wolniejszy od HD5870. Biorąc pod uwagę to, że GTX470 średnio lepiej się kręci od HD5870, GTX470 OC może być lepszy od HD5870 OC. Nie mówiąc o tym, że w przyszłych grach GTX powinien radzić sobie lepiej od Radeona.

 

 

To co w takim razie ma znaczenie dla wydajności? Skoro nie TMU, to dlaczego 465 jest słabszy od 285, a nie raz od 275? To pokazuje jakie znaczenie (czy też brak) ma ilość SP przy słabej reszcie, bo przepustowość pamięci też przecież strasznie niska w 465.

 

GF104 to też nie jest wypas, ale różnica jest taka że karta jest tania, chłodna i cicha, do tego przeważnie lepsza w grach non-DX11.

 

A przy shaderach to jest taka kwestia że trzeba je wykorzystać. Potoki renderujące czy ROP-y zawsze były/są wykorzystywane bo w końcu końcowa scena musi się skądś pojawić, a shadery mogą sobie siedzieć nic nie robiąc jak się ich nie wykorzysta w grze.

Pierwszym świetnym przykładem na to były G92 i G94. Ten drugi miał połowe SP, a nie wiele odstawał wydajnościowo. Tą samą sytuację mamy teraz.

 

Mnie ciekawi jak by się sprawowała taka karta - 240 SP, 160 TMU, 64 ROP (czyli GT200 z podwójną dawką "nieistotnych elementów". Shadery zajmują największą część GPU, więc podejrzewam że karta by zmiadżyła Fermi przy niższym TDP.

 

 

Jeszcze co do ROP-ów - Radeon 5830 ma o połowę mniej ROP-ów niż 5850, troszke mniej TMU, i karta jest totalnym failem przy wyższym poborze prądu.

 

GF104 ma więcej TMU i SFU na SP. To w obecnych grach pomaga. Przede wszystkim TMU. Jednak dokładanie więcej TMU nie ma już sensu. GF104 wydaje się być rzeczywiście złotym środkiem.

 

Natomiast warto skomentować pewną rzecz dotyczącą GF100. To nie jest zły układ, to jest po prostu zbyt przyszłościowy układ dla obecnych gier. Przyszłe gry będą bardziej obciążać SP (pisał już o tym sideband). Opierając się na diagramach i parametrach opisujących architekturę GF100 i GF104 i pierwszych wstępnych testach można powiedzieć, że gdy TMU przestaje być wąskim gardłem to GF100 będzie miał większą wydajność per SP (przy tej samej częstotliwości oczywiście). Myślę że GF100 nas jeszcze pozytywnie zaskoczy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast warto skomentować pewną rzecz dotyczącą GF100. To nie jest zły układ, to jest po prostu zbyt przyszłościowy układ dla obecnych gier. Przyszłe gry będą bardziej obciążać SP (pisał już o tym sideband). Opierając się na diagramach i parametrach opisujących architekturę GF100 i GF104 i pierwszych wstępnych testach można powiedzieć, że gdy TMU przestaje być wąskim gardłem to GF100 będzie miał większą wydajność per SP (przy tej samej częstotliwości oczywiście). Myślę że GF100 nas jeszcze pozytywnie zaskoczy.

 

A ja myślę, że nie warto myśleć o przyszłości, liczy się tylko tu i teraz. Liczy się wydajność w grach które są teraz dostępne - bo przyszłość jest niepewna...

 

Dla przykładu - pamiętacie pierwszą teselację? Pomysł extra a jak się to skończyło?

 

Co do przyszłych gier i obecnych kart... Jeszcze w tym roku zobaczymy kolejną generację kart od ATI a na początku 2011 od nVidii... I kto wtedy będzie się zastanawiał nad starsza generacją? Karty przejdą do mainstream a na topie będą kolejne generacje.

 

Ja zadaję sobie pytanie - jaka gra obecnie najładniej wygląda? Jaka ma najlepsze efekty graficzne? I pod tym kątem oceniam kartę do gier.

 

Obecnie wyznacznikiem są dla mnie 2 tytuły:

 

Metro2033

Crysis WARHEAD

 

oraz

 

S.T.A.L.K.E.R. Call of Prypiat (DX10 / DX11)

 

Każdy oczywiście kieruje się grami które mu pasują, mi pasują te przy ocenie wydajności karty w grach.

 

Jestem bardzo ciekaw jak karty wypadną w Crysis 2.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chronicsmoke

Z tego co ostatnio czytałem to ceny radków nie spadną do czasu ukazania się HD6xxx czyli gdzieś do końcówki roku.

 

Wyszły jeszcze jakieś testy z ArmA 2 i GTA IV? Są może jakieś testy z GTX 460 na Core 2 Duo ( wiem wieś ale jestem ciekaw). porównywanie 125FPS do 140FPS w Far Cry 2 mnie nie obchodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy test GTX460 od Palita kręcony na 925/4200 kontra kręcony GTX470 od Gainwarda @750

 

GTX460 vs GTX470

 

Dwie uwagi dla czytających artykuł:

1. GTX470 użyty w tekście to tylko fabrycznie podkręcony Gainward GTX do 650 (nie 750), co daje spory zapas do podkręcania tego GTXa.

2. GTX470 był testowany na starszych sterownikach.

 

Mimo wszystko niektóre wyniki są ciekawe, np Batman z PhysX On.

 

 

@TomaszPaweł:

Zauważ że napisałem że GTX470 wypada bardzo dobrze w obecnych grach. Duża wydajność także w przyszłych to tylko dodatkowy plus. A jako przykład ładnej gry, która chodzi lepiej pod GTX470 niż na HD5870 mogę podać Dirt 2 z patchem 1.1. Natomiast z tych, które Ty napisałeś to jedynie do Crysisa można się przeczepić. Ale tak to jest jak się pisze gry pod karty, które mają wyjść za 5 lat;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Wyszły jeszcze jakieś testy z ArmA 2 i GTA IV? Są może jakieś testy z GTX 460 na Core 2 Duo ( wiem wieś ale jestem ciekaw). porównywanie 125FPS do 140FPS w Far Cry 2 mnie nie obchodzi :)

 

 

E8400 wykręcone na 4 GHz to wieś? :oops: :wink:

 

 

A wracając do tematu głównego, to... ostatnio zastanawiałem się nad upgrade'em karty graficznej, myślałem nad gtx260, a tutaj proszę : ) wybór niemal idealny, nowy król klasy średniej ; ) : ) no i bardzo istotna sprawa (pomijając oczywiście najistotniejszą, tj. wydajność/cena), wymiary karty : ) obecny 8800gt mi tak na styk mieści się w moim 'Szefie'. Trzeba będzie poczekać do końca wakacji, może jeszcze potanieją, bo z tego co widzę na esc.pl, to Gainward 1 GB w wersji GLH staniał już o 20 zł. Tylko mam jedną wątpliwość, 400W zasilacz raczej nie podoła, co nie?

Edytowane przez metal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na 400w nie ryzykował.... tym bardziej że już ma swoje "lata" - możesz spróbować, ale przydało by się coś "markowego" minimum 500W na dłuższa metę...

GTX460 - coraz bardziej (taniejąca) mi się podoba - dobra karta za dobra kasę :)

Edytowane przez TomaszPaweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to miałem pewne obawy o nowe produkty NV. Nie taka wydajność w stosunku do ceny, a tu proszę ;)

 

Głównie zależało mi na PhysX i CUDA. Chcąc nie chcąc to pierwsze jest coraz częściej wykorzystywane w grach, a 5850 + 8800GT do liczenia fizyki jakoś mi się nie uśmiechało. Zawsze to dodatkowy pobór mocy i wydzielane ciepło. GPU co prawda oblicza tylko fizykę, ale podejrzewam, że wyszło by na to samo. Także i o pasywnym chłodzeniu na 88GT mógłbym zapomnieć. Cieszę się, ze wyszło to GTX 460 akurat teraz. Im bliżej listopada-grudnia tym cenowo bywa różnie, a przecież jeszcze planuje dokupienie 4 rdeniowca, albo wymianę całej platformy. GTX 460 768 MB to na dzień dzisiejszy najbardziej opłacalny układ jeśli chodzi o cene/wydajność. Inna zaleta kupna 460 dla mnie osobiscie to taka, że będę mógł sprzedać 8800GT i dołożyć do zasilacza.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Test na xbitlabs jest chyba na e8500.

 

pz

 

Masz jakieś ciekawe informacje.

 

 

Chyba żaden poważny serwis nie testuje już na dwurdzeniowcach, a co dopiero na LGA 775.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach rozrywki polaczylem GTX460 1GB, nie krecony Palit Sonic Platinum z mega procem jakim jest Sempron 140 ( nie odblokowany, podkrecony @ 4GHz ). Szybki test w 03, ktory zalezny jest od grafy i wynik prawie 68k bez kopania w sterach itp. System Win XP 32 bit, mobo na 890fx i 2GB ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś ciekawe informacje.

 

 

Chyba żaden poważny serwis nie testuje już na dwurdzeniowcach, a co dopiero na LGA 775.

 

Fakt na e8500 był tylko przeprowadzony test odtwarzania plików video itp.

 

pz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

palit gtx460 różni się od wersji sonic platinum tylko biosem? może da się po prostu wgrać bios od sonic platinum do zwykłego palita i mieć lepsza kartę taniej. co o tym myślicie? Czy zwykła wersja palita ma radiator na sekcji? Cały czas piszę o wersji 1gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaden palit przeznaczont na rynek nie bedzie posiadal radiatora.

gainward to samo.

zwroc uwagę na msi cyclone 786mb ktora jest przeznaczona do OC, nie posiada radiatora na sekscji.

to tamo z zotac i gigusiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

wróciłem właśnie z PcAreny i oglądalem palita sonic i nie miał radiatora na sekcji ani na pamięciach. problem jest w tym że na pamięciach nie da się zainstalować żadnego radiatora bo się po prostu nie da bo nie ma miejsca :( Są w ogóle jakieś wersje gtx460 z radiaorem na sekcji i na mem?

Edytowane przez marantz5003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Palit Sonic ma gorsze chłodzenie niż Platinum, brak miedzi i heatpipe-ów. Za to Gainward GS i GLH są identyczne. Znajomy kupił zwykłego Sonica i nie jest do końca zadowolony z głośności, nawet z nowszym BIOS-em.

 

Oszczędzanie na radiatorach to w istocie idiotyzm, ale na zasilaniu można samemu coś przykleić. Na pamięciach za to po co? 0.5 ns na wiele powyżej 4 GHz i tak się nie wykręci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie idiotyzm tylko producenci stwierdzili ze nie musi byc radioatora skoro karty dobrze sobie dają rade bez nich.

Co sie martwisz... masz Gwarację 2-3 lata w zaleznosci od producenta. A no wlasnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A twoje ostatnie zdanie to jeszcze większy idiotyzm. Mam gwarancje to niech sie psuje non stop, bo ja po to sprzęt kupuje żeby był cały czas w serwisie. Świetne myślenie.

 

 

A sorry, ale stwierdzenie że karta nie potrzebuje jest kolejnym debilizmem. Ile radiator kosztuje? Czy zaszkodził by? Podnieśli by cene o dolara i jeszcze by mieli większy zysk. Porażka, pośmiewisko, fail itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chronicsmoke

Poczekajcie na inne firmy bo Palit i Gainward od jakiegoś czasu moim ulubieńcem nie jest ;]Ceny spadają powoli, za 2 miesiące wchodzi GTS 450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...