Jump to content

Recommended Posts

Napiszę tutaj o pewnym numerze który chciałem machnąć z zastosowaniem SSD-ka. Główny PC służy mi do obróbki grafiki, głównie RAW-ów w CNX2 nikona. Większość ludzi używających LR Adobe, nikoniarze

CNX-a wiedzą jak przy RAWach te programy potrafią mulić. Ogólnie wsadzając SSD przyśpieszymy kompa - start systemu, programów. Ale przy pojedynczych tiff/jpg/raw pare/paręnaście mb przewaga

ssd myślę że będzie niezauważalna. A dlaczego? - bo przy pracy w 'rawerze' główną pracę wykonuje procesor który mieli w ramie i (WŁAŚNIE!) w cache'ach. Nie mówię tutaj o przetwarzaniu wsadowym

czy ładowaniu prewek. Tylko i wyłącznie ruszanie suwakami w pojedynczym pliku RAW!

Jest technologia - ostatnio się o niej dowiedziałem Dołączona grafika Intel Smart Response, no ale jakoś mnie przyśpieszanie hdd w ten sposób nie przekonuje i raczej nie rozwiąże mojego problemu.

Natomiast można całą sprawę z keszowaniem przenieść, no właśnie - na mały dysk ssd i najlepiej ponoć na kościach slc- cokolwiek one oznaczają.

W tej chwili mam 3 x hdd (samek f3 500G), oddzielnie system/progr, katalogi z danymi i cache/tempy, i muszę powiedzieć że wszystko całkiem ładnie zap.....la. Nawet miniaturki szybko się ładują, stronki w FF też.

Myślę właśnie nad zastąpieniem tego 3-go małym 30-60gb SSD wpiętym nawet kablem sata (te msata/m-pci chyba drogie) i zrobieniem w ten sposób szybkiego małego dysku i przenieść tam cache i tempy głównych programów.

 

Teraz pytanko o mały (60 max) szybki ssd chyba najlepiej w technologii SLC - co polecacie Dołączona grafika

Edited by pierotez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie konsumencie ssd to dyski mlc, więc raczej nie masz wyboru ;)

 

Moimz daniem nei ma co kombinowac - przy cenach dysków 128gb kupujesz taki instalujesz na nim system + potrzebne programy i bez kombinowania cały cache itp masz na ssd.

 

Możesz też pomyśleć nad postawieniem ramdysku w ramie- przy obecnych cenach zestaw np 16gb ramu to nie majątek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżę temat.

Widzę że świat się zmienia a razem z nim stosowanie dysków. Do obróbki zdjęć warto teraz kupić 2 dyski (128 bądź 256gb) czy nadal wystarczy 1 256-500gb na system, dane w obróbce i kesz?

Muszę odświeżyć pecet do domowego biura foto-graficznego. Dokupuję hdd (wewnętrzne i na back up) to może i zwiększę wielkość ssd, hmm :)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.