Skocz do zawartości
VenomDM

Najlepszy RAM do OC na GA-990XA-UD3 i Phenom X4 965BE?

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie wiele osób przetrenowało podobną konfiguracje

 

Nosze się z zamiarem kupna takiego zestawu, ale nie wiem jakie pamięci będą najlepsze/najmniej konfliktowe dla tej płyty w celu wyciśnięcia maksa OC z tego CPU.

Liczę na 4.0 Ghz i nie chciałbym by ram robił tu problem.

 

Na swojej starej platformie (E7200 @ 3.6 Ghz),pracuje na 2x2gb OCZ Gold OCZ2G8002G w 800mhz zachowują się poprawnie.

 

Jakie będą najszybsze (1600mhz?) a jakie najlepsze pod wzgl. jakość/cena?

 

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtansze 1333MHz. To jest procek BE wiec krecisz mnoznikiem i pamiec nie ma nic do gadania. Zakładasz wysoki pułap jak na tego procka (w dodatku nowe sztuki ledwo osiagaja 3.7GHz)

 

Swoja droga dlaczego ten stary phenom a nie i3/i5 ??

Edytowane przez kaijitsu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii ramu tak jak wyżej .

 

Goodramy 1 333 mhz CL9 powinny styknąć .

 

Wybór platformy niezbyt rozsądny , jedyne plusy to w miarę niska cena i możliwość OC .

 

Minusy - wydajność , stockowy 965 jest nie wiele szybszy niż I3 2120 , nawet po dobrym OC nie bardzo jest wstanie nawiązać walkę z I5 , może co najwyżej konkurować z I3 .

 

Do tego perspektywa rozwoju niezbyt zachęcająca - obecne procki AMD są średniowydajne w stosunku do tego co ma Intel , nie wiem czy Vishera coś zmieni .

 

Plusy i minusy przesiadki na S1155 to po części odwrotność tego co wymieniłem .

 

Procki szybkie i w miarę chłodne , ale dość drogie ( I5 ) i brak OC w przypadku I3/I5 i tańszych konfiguracji ( płyty na H61/B75 ) , dość duża cena tego aby sprzęt nadawał się do OC ( ze 2x tyle co płyta i procek wymieniony w tytule tematu ) .

 

Choć I5 po OC powalają wydajnością , aktualnie żaden procek AMD nie jest wstanie im sprostać , nie potrafią tego nawet bez OC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za powyższe opinie. Gdzieś wyczytałem że płyty Gigabyte mają coś z kontrolerami pamięci że czasem ograniczają OC RAMu i czasem nawet na standardowych ustawieniach wg SPD robią problemy. Mam nadzieje że to jakieś felerne egzemplarze były.

 

Czy takie pamiątki będą zauważalnie szybsze od Goodram-ów 1333 ? :

HyperX DDR3 4GB 1600MHz KHX1600C9D3B1/4G

 

Co do pytania czemu platforma na Phenomie 965 to ograniczeniem tutaj są dwie rzeczy. Mój DualCore 3.6 Ghz powoli nie daje rady, szczególnie po przesiadce z GTX280 na GTX560. Po pierwsze w tej cenie nie ma lepszego/szybszego 4 rdzeniowca dzisiaj (myślałem o I3, ale to nie 4x). I5 z sensowną nieźle wyposażoną płytą są wciąż drogie. Po drugie w dalszej perspektywie, gdy pojawią się gry obsługujące więcej jak 4X, można zawsze przejść na X6 które też są tanie. No i tak jak napisaliście, przyrosty z OC nie są duże w intelu. Jest jeszcze wymóg wysokiego taktowania by nie ograniczać potencjału GTX560.

Myślałem o zostaniu przy starej płycie i przesiadce na mocniejszego QuadCore-a ale to już zupełnie nie ma sensu. Z tego co widziałem w benchmarkach, 965 po dobrym OC zrównuje się ze stockowymi I5. A ich cena jest zupełnie inna.

 

kaijitsu, sugerujesz dorwać używanego 965 BE za ok 300zł niż nowego za ok 360 ?

Edytowane przez VenomDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje zastanowic sie nad Intelem.

960BE (300-360zł) + Dobre chlodzenie do OC (150zł+) i plyta z MOCNA CHŁODZONA sekcja (300zł+) to wydatek łącznie minimum 750zł

Za to masz wydajniejsze i3-2120 + b75 a w przyszłości zamiana na i5/i7, które jest duzo lepszym wyjsciem niz słabe x4/x6.

 

Zresztą nawet jakbys mial dolozyc ta stowke to i tak ona Ci sie zwroci po niedlugim czasie (przy phenomie musisz liczyc sie na wieksze rachunki za prad ;) )

"Jest jeszcze wymóg wysokiego taktowania by nie ograniczać potencjału GTX560." Wysokie taktowanie nie ma nic do ograniczania.

i3 nie ogranicza gtx660/680 a co dopiero 560tki

Nie mówiłbym tego gdybym nie miał PII@4GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Twoją wypowiedz, daje sporo do myślenia, poczytałem i widzę że trwa wojna między zwolennikami jednego i drugiego. Faktycznie w cenie nie ma dużych różnic a rozwojowo sprawa jest na korzyść intela. Ale jednak pozostanę przy opcji PII 965BE. Zawsze inwestowałem w lepszą grafike vs cpu, szczególnie teraz gdy gram tylko w 1080p. No i zdecydowanie wole 4 jajka od dwóch, przy aplikacjach wielowątkowych i grach je wykorzystujących których będzie coraz więcej i ogólnym multiskaningu X4 da lepszy rezultat no i można bawić się OC. Wiem że liczba rdzeni nie ma wpływu na bottlenecking GPU, tylko taktowanie CPU jest ważne. Szczególnie widać to w SLI, znam temat z autopsji (miałem 2x8800GT SLI testowałem E2180 a potem E7200 przy różnym OC). Nie gram tak dużo by przejmować się rachunkami z prąd Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie nie ma nic do bootlenecku tylko słaba wydajność wątka. PII x4 nawej w zastosowaniach wielowatkowych jest slabszy od i3 z 2 rdzeniami (4 z HT). Co Ci po OC skoro nawet wtedy wydajność będzie słaba (a do tego potrzebujesz DROZSZEJ plyty i DODATKOWEGO chlodzenia przy czym i3 zadowoli sie plyta za 150-200zl i boxowym chlodzeniu - oszczedzasz minimum 300zl ktore mozesz dolozyc do najtanszego i5 ktore deklasuje kazdego Phenoma II nawet po OC. Nie widze sensu w inwestowanie w stare technologie sprzed 5 lat, która jest trupem - zamienisz jedna podstawke trupa (lga 775) na druga podstawke trupa (AM3). Co kto lubi.

Edytowane przez kaijitsu
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że wyjdzie. Jedynie dla takich osób nadzieja, że będzie zgoność wsteczna jak to miało miejsce wcześniej. No w każdym razie życzę AMD aby powróciła do konkurencji, może te cienka aktualna sytuacja trochę ich zmusi do roboty. (Ktoś pisał, że to bardzo nie dobrze, że zwolnią także część inżynierów, no skoro się obijali, to może dobrze?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtansze 1333MHz. To jest procek BE wiec krecisz mnoznikiem i pamiec nie ma nic do gadania.

Chyba mi sie mozg zwiera bo niewiem co ma jedno do drugiego.

Co do ramu to 1600 CL7 osiagaly najlepsze wyniki dla tego procka, aczkolwiek w zaleznosci od OC mostka 1866 tez moga miec sens,jak najnizszy CAS.

W procku nalezy podkrecic mostek jak najwyzej, w grach potrafi to dac duzego kopa i wtedy tez szybsze pamieci sie bardziej przydaja.

Co do AM3+, piledriver (premiera za tydzien, poczekaj i zobacz czy jest to cos co w przyszlosci mozna chciec tam wlozyc) a wg ostatnich poglosek takze steamroller wiec nie jest zle

 

a.

Gdzieś wyczytałem że płyty Gigabyte mają coś z kontrolerami pamięci że czasem ograniczają OC RAMu

Kontroler pamieci jest w cpu...

Jakos nie wydaje mi sie tez zeby rewizja C3 ciagnela najwyzej 3.7ghz.Tyle to ja robilem na 910 doslownie z pierwszych tygodni, w rewizji C2.

Czytajac XS wydaje sie byc zakres 4.0-4.3 i mostek 2.6 do 3.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba mi sie mozg zwiera bo niewiem co ma jedno do drugiego.

Co do ramu to 1600 CL7 osiagaly najlepsze wyniki dla tego procka, aczkolwiek w zaleznosci od OC mostka 1866 tez moga miec sens,jak najnizszy CAS.[...]

Kontroler pamieci jest w cpu...

Jakos nie wydaje mi sie tez zeby rewizja C3 ciagnela najwyzej 3.7ghz.Tyle to ja robilem na 910 doslownie z pierwszych tygodni, w rewizji C2.

Czytajac XS wydaje sie byc zakres 4.0-4.3 i mostek 2.6 do 3.0.

 

Black Edition kręci się mnożnikiem nie ruszając wgl pamięci więc wystarczą standardowe 1333MHz (a praktycznie wszystkie pójdą na 1600MHz). Różnic pomiędzy 1333MHz CL9 a 1600 CL7 nie ma wielkich. Dopiero NB rzędu 2400-2600MHz robi JAKĄŚ tam różnice ale szału nie ma. W normalnym użytkowaniu czy grach różnic praktycznie nie uświadczysz, co innego w syntetykach gdzie będzie troszkę lepiej.

 

Pierwsze sample C3 bez problemu robiły 4GHz-4.2GHz (patrz sygnaturka), ostatnie C3 mają problemy z 3.8GHz na napieciu 1.4-1.5V, a do takiego napięcia potrzebne jest konkretne chłodzenie CPU i chłodzona sekcja. Czysta loteria.

 

Aby podkręcic NB powyżej 2.4-3.0GHz potrzebna jest płyta (350zł < ). do 2.4 wystarczy m3a770de czy inna budżetowa konstrukcja.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phenoma może wstawić na podstawkę AM3+, kto wie może kiedyś jeszcze coś dobrego na nią wyjdzie Dołączona grafika

 

Co za debil mi tam minus wstawił?

 

VenomDM Tak zdaj relację, bo coś podobnego składam.

Edytowane przez Mycorrhiz'Al'Seven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze pamięci wiele nie daja, ale to jest chyba purepc a nie zlompc ;-) .Roznica w cenie tez nieduza, no ale jesli mu sie te pamiatki podkreca to gut.

Co do nieduzych zyskow z NB.To zalezy.

Bywa i tak:

Dołączona grafika

 

Jesli ktos gra, to naprawde wysoki NB moze pomoc znacznie,nizsze opoznienia w pamieciach tez.

A to jak sie kreci BE to ja wiem, najlepiej sie kreci tuningujac dokladnie mnozniki i htt i NB do tego sciagajac timingi.A nie poprostu podnoszac mnoznik procka.Takie zbilansowane OC daje najczesciej lepsze wyniki i to przy nizszym poborze pradu (czyli ciepelka mniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac fakt ze PD jest na Am3+ wiec wyjdzie cos lepszego napewno.To nie ma absolutnie zadnych przeciwskazan technicznych dla zachowania tego samego socketu, aktualizacja chipsetu (czyli dodanie wsparcia dla pciex 3.0 usb 3.0 itp) nie musi oznaczac zmiany socketu .Jest to bardziej oplacalne dla calego zaplecza (vide intel) .Ale biorac pod uwage problemy AMD o wiele prosciej moze byc wydanie nowego procesora na ten sam socket chyba ze:

A)W steamrollerze zostanie zintegrowana czesc pciex (nic takiego nie mowiono)

B)Zmiana kontrolera pamieci na DDR4 (ekstremalnie watpliwe, przyczym nadal moze to byc kontroler obslugujacy DDr3 vide sprawa z phenomem II).

 

Pozatym od miesiaca chodza pogloski ze za rok AMD nadal bedzie korzystac z AM3+ dla desktopa.

W Wielkim skrocie, nie jest to wcale absurdalny pomysl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziewczynko, nie zapominasz się?

 

Liczyć na to, że na AM3+ wyjdzie coś lepszego? Równie dobrze można można zgniłe jabłka trzymać z nadzieją, że pewnego dnia będą z tego świeże owoce.

 

Nie przesadzajmy, tutaj jest jakaś szansa. Zresztą ewentualny procesor AM4 również mógłby pasować do tej płyty. Jeśli AMD dalej prowadziłaby taką politykę jaką prowadzi.

Edytowane przez Mycorrhiz'Al'Seven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze sample C3 bez problemu robiły 4GHz-4.2GHz (patrz sygnaturka), ostatnie C3 mają problemy z 3.8GHz na napieciu 1.4-1.5V, a do takiego napięcia potrzebne jest konkretne chłodzenie CPU i chłodzona sekcja. Czysta loteria.

 

Ja mam kilku miesięcznego PII965 i spokojnie śmigał na 3,8 bez ruszania napięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma 955 od miesiaca i najwyzej poszedl na 3.7 przy 1.45V do 3.8 potrzebuje az 1.5V a i czasem sie wysypie.

 

Na jakim napieciu poszedl Ci ten "Phenom II X4 955 BE 3.2GHz@4.0GHz"?

PS Rozumiem, ze katowanie OCCT przeszedl pomyslnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy test rokuje dobrze. Samym mnożnikiem od razu poszedł na 4.0Ghz. Na stockowym chłodzeniu będzie na razie chodził na 3.8. Nie chce przekraczać 60st http://imageshack.us/photo/my-images/51/occtpii965bestockcoolvc.jpg/

Edytowane przez VenomDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtansze 1333MHz. To jest procek BE wiec krecisz mnoznikiem i pamiec nie ma nic do gadania. Zakładasz wysoki pułap jak na tego procka (w dodatku nowe sztuki ledwo osiagaja 3.7GHz)

 

Swoja droga dlaczego ten stary phenom a nie i3/i5 ??

 

Wyjęty z pudełka X4 965 BE @3,8 na napięciu dość niskim, na stocku też działa... Nie generalizuj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.8 na 1.45 to jest niskie napięcie? nevermind. Wyraźnie napisałem, że to loteria. Jednemu sie trafi taki co robi 3.8-4.0 na stosunkowo niskim napięciu a innemu taki co ledwo robi 3.7-3.8 na 1.5V (znam 4 takie przypadki, z czego 2 z tego forum). Taki x4 965 ma 3.4 więc oc na 3.8 szału nie robi, wielkiego wzrostu wydajności nie ma sie co spodziewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...