Skocz do zawartości
mystery

Czy warto dopłacać do HD7850 2GB?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

kompletuję sobie powoli bebechy pod stacjonarkę. Ostatnie kilka lat to praca na laptopie. Teraz jednak mam ciut więcej czasu do dyspozycji niż wcześniej, zatem mogę sobie w coś pograć.

Moje granie w zasadzie będzie ograniczało się głównie do strategii turowych, a przede wszystkim Civilization V G&K.

 

O ile pozostałych komponentów jestem już pewien, to ostatnim elementen jaki mi pozostał to kartka graficzna, której taki pewien już nie jestem.

 

W temacie za bardzo nie jestem, ale da się zauważyć, że Radek HD 7850 wypada tutaj nieźle. Zastanawia mnie jednak tylko czym się tak naprawdę różni wersja 2GB od 1GB poza trochę lepszą wydajnością. Mnie chodzi o to, żeby w Civkę móc grać na najwyższych ustawieniach graficznych w HD (1080). Ważne, żeby nie była głośna jak odkurzacz ;)

 

Sprzęt głównie do internetu, programowania i okazyjnego grania. Czasem jakiś film. System operacyjny planowany to Ubuntu 12.10.

 

Pozostałe elementy jakie wybrałem to:

 

- procek core i7 3770k

- dysk SSD intel 240GB 520 series

- płyta główna ASRock Z77 Pro3

- ram 8GB 1333MHz (czy warto wziąć szybsze?)

- zasilacz Be quiet! Pure Power L8 CM 530W

- zapewne jakies osobne chłodzenie

- monitor BenQ GW2450HM

 

Procek i dysk mogą dziwić, ale po prostu mogę je mieć w bardzo okazyjnej cenie.

Dziękuję za opinie.

 

Pozdrawiam,

m

Edytowane przez mystery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wersję 1GB i grając/pracując na monitorze 24' jest naprawdę dobra. Ale rób jak uważasz- znaczącej różnicy w wydajności nie ma, jednocześnie cenowo wygląda to podobnie. Jak 1GB, to raczej MSI, tańszy o około 60 zł od najtańszego redona w wersji 2GB.

Ogólnie hd7850, to dobry wybór, nawet pod względem możliwości OC.

Nie wiem, czy wybór reszty podzespołów jest definitywny, ale jeśli dobry procesor i5 by ci wystarczył, to oszczędności z CPU można by przełożyć na GPU- tak za tą samą cenę miałbyś jeszcze lepszy komputer do grania, i to nie niezauważalnie. Mianowicie istnieje też taka opcja, za cenę i7 3770k oraz radeona hd7850, kupujesz: GTX 660 Ti oraz i5 2500k, który też świetnie się kręci. Oczywiście wybór należy do ciebie, podałem inną opcję, która byłaby po prostu lepsza w grach.

Co do pamięci- warto wziąć 1600MHz, różnica cenowa między 1333MHz minimalna, a w wydajności- szczególnie na Intelach- może mieć wpływ.

Edytowane przez giece

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie źle zrozumiałem "k", ale i tak zaznaczyłem, że to jedynie propozycja, a opcja lepszej grafiki kosztem nieco gorszego procesora nie wydała się głupia. Natomiast GeForce gtx 670 wydaje się nieopłacalny, bowiem porównując go do 660 Ti, w 3Dmarku11, ma jedynie o 260pkt. więcej (8200 i 7940). A różnica w cenie nawet 300zł.

Edytowane przez giece

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnica cenowa między 1333MHz minimalna, a w wydajności- szczególnie na Intelach- może mieć wpływ.

 

Chyba pomyliłeś tę platformę z AMD Llano / Trinity, w przypadku Inteli taktowanie / opóźnienia RAMu nie mają praktycznie żadnego wpływu na wydajność.

Co do karty graficznej, to punkty w 3DMarku nie zawsze przekładają się na wydajność w grach, GTX 670 będzie co najmniej 10-15% wydajniejszy od GTX 660 Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nt. pamięci- racja, odwrotnie. Pomimo różnicy w wydajnością, w 3dmarku, a grach (co trudno i tak oszacować), większa opłacalność GTX 660 Ti jest faktem (nawet biorąc pod uwagę wydajność jedynie w grach), szczególnie, że zainteresowany kupnem miał zamiar na początku kupować 7850. W takim wypadku 660 Ti jest aż nadto wystarczający

Edytowane przez giece

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nt. pamięci- racja, odwrotnie. Pomimo różnicy w wydajnością, w 3dmarku, a grach (co trudno i tak oszacować), większa opłacalność GTX 660 Ti jest faktem (nawet biorąc pod uwagę wydajność jedynie w grach)

 

co takiego ? 660ti nie jest kartą która pod względem ceny do oferowanych możliwości , byłaby lepszym wyborem od gtx670 , jak planujemy grać na ultra detalach z msaa+dof+nadpróbkowanie i całą reszta upiększaczy to najracjonalniej będzie brać karte z szyną od 256bit w góre , i jak największą ilością ropów na pokładzie HD7950/gtx670/HD7970

 

jak tylko aax0 , aax2 bez dofu , generalnie taki high detal , to i taki dajmy na to HD7850 256bit 32rop , starczy w zupełności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega i tak pisze, że będzie grał tylko w strategie turowe, tak więc dajmy mu zaoszczędzić te 600-900zł, niech kupi sobie najbardziej opłacalną kartę pod względem cena / możliwości, jaką jest HD7850. Zawsze można taką kartę wymienić w przyszłości na coś mocniejszego wedle potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

W zestawach komputerowych na październik polecana jest karta od Vertex3D (http://www.morele.net/karta-graficzna-vertex3d-radeon-hd7850-x-edition-1gb-ddr5-256bit-2dvi-hdm-vx7850-1gbd5-2dhx-502306/). Czym różni się on od nieco droższej karty MSI, poza wyższymi taktami i oczywiście wyglądem? Szyna pamięci jest taka sama.

Jeżeli karta MSI ma lepsze chłodzenie i jest cichsza to jestem w stanie do niej dopłacić.

 

HD7850 wystarczy mi w zupełności. Nie gram w gry, gdzie liczba FPS ma duże znaczenie (strzelanki, wyścigi, itp mnie w ogóle nie interesują). Oprócz gier strategicznych może czasem uruchomię jakiś cRPG.

 

Sam procek może przydać się w programowaniu, gdzie zdarza mi sie wykonywać masę obliczeń. Poza tym mam go w cenie 3570K...

 

Pozdrawiam,

m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem o kilku vertexach, które nie wytrzymywały wysokiego fabrycznego OC i były po prostu niestabilne. Do tego chłodzenie to suszarka pod obciążeniem. Za 50zł więcej mamy całą gamę kart innych producentów, gdzie moim faworytem jest MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...