Skocz do zawartości
bo musze

Komputer dla inżyniera kompatybilny z linuksem [2012]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuję pomocy. Stanąłem przed (jak dla mnie) wyzwaniem złożenia komputera który spełniłby moje wymogi.

 

Na co dzień korzystam z linuxa i do niego przywykłem, poza tym czasem wykonuję dla przyjemności (tak to nazwijmy) testy penetracyjne z użyciem dystrybucji BT5 lub zajmuję się czymś podobnym. (zakładam, że kto ma wie o co chodzi)

 

Mimo to głównymi zadaniami komputera który teraz składam jest radzenie sobie w pełni z programami typowymi dla inżyniera jakieś matlaby, cady do modelowania 3D ciut bardziej skomplikowanych rzeczy i inne obliczeniowe. Co za tym idzie, na tym laptopie będę musiał tak czy siak jakiegoś windowsa równolegle postawić. (i tak przysługuje mi darmowy)

 

Googlując natknąłem się głównie na jakieś strasznie długie spisy części i ich parametrów, bądź nie wiele krótsze spisy części kompatybilnych z linuksem. Poza tymi spisami google przedstawiły mi fora i tematy z których mało które były młodsze niż rocznik 2009. Udało mi się jednak trafić na dość już zbieżny z moimi zapotrzebowaniami temat właśnie na tym forum http://forum.purepc....-dla-inzyniera/ ale w którym nie uwzględniono kwestii kompatybilności z linuksem. Mimo to stwierdziłem, że chyba powinienem tu popytać o pomoc.

 

O ile różnice między procesorami/dyskami/ramem/i kartami graficznymi zdaje mi się że rozumiem to płyta główna i chłodzenie to dla mnie spory znak zapytania.

 

Chciałbym poświęcić na samą "skrzynkę" ~3k złotych.

Jest tu ktoś kto chętnie wskazałby mi drogę?

Edytowane przez bo musze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnych czasach problemów ze sprzętem pod Linuksem prawie nie ma. Jak zaczynałem z tym systemem ponad 10 lat temu to trzeba było uważać co się wybiera. Obecnie mam więcej problemów ze sprzętem pod Windowsem.

 

Zrób tak: nie przejmując się Linuksem wybierz sprzęt który chcesz, potem pogoogluj czy nie ma jakiś problemów z tym co chcesz. Najbardziej popularnym serwisem dotyczącym sprzętu pod Linuksem jest Phoronix. Stawiają tam duży nacisk na grafikę 3D. Ogólnie co do sprzętu to kierowałbym się zastadą trzymaj się Intela, bo oni do Linuksa podchodzą poważnie,

 

Co do karty WiFi to chyba najlepsze sterowniki ma chipset Atherosa, ale może coś się przez ostatni rok zmieniło.

 

Co do mojego sprzętu to mam płytę Asusa P8H67-M EVO i działa prawidłowo. Używam zintegrowanej grafiki. Dzwięk i mikrofon działają. Dysk SSD też (Samsung seria 830 128GB). Co do dysku, to jak się Tobie nie chce cztać recenzji to możesz spokojnie brać tego Samsunga (830, bo 470 to inna seria), testy wygrywa, ludzie nie skarżą się na awarie.

 

Co do płyt głownych przejrzyj najpierw chipsety co oferują. Tutaj na forum chyba popularne są te z serii Z, bo można na nich podkręcać. Jakby teraz kupował komputer dla siebie to pewnie bym wziął biznesowy B75, bo nie podkręcam. Na Wikipedii (angielskiej) są opisy chipsetów.

 

Co do chłodzenia to przejrzyj silentpcreview.com Ja mam XIGMATEK Gaia SD1283. Wszystko wrzuciłem do obodowy Fractal Design Define Mini i mam bardzo cichy komputer (a jestem wrażliwy na hałas). Wentylator na procesorze i ten w obudowie zasilam z regulatora obrotów dołączonego do obudowy. Nigdy nie próbowałem używać regulacji obrotów wentylatora ze złącza z płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...