Skocz do zawartości
wlodarq

Ułożenie wentylatorów w obudowie + temperatury CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was Dołączona grafika Jestem tu nowy i myślę że zagoszczę tu u was na dlużej Dołączona grafika Od razu wyskakuję z pytaniem Dołączona grafika

Jak powinno być, tam gdzie są dwie strzałki u góry w żółtej ramce... Ten wentyl powinien być nawiewający czy wywiewający? Bo jeśli wywiewający to bez sensu mam dmuchającego zephyr'a pod napędem.

 

Druga rzecz to czy temperatury procesora (965BE bez OC) w spoczynku 30-33* a po OCCT:Linpack 10minut męczenia dochodzi do 65*, w zwykłym teście OCCT jest koło 55-58*. Chłodzonko to SilentiumPC Fera Pro (na dołączanej paście ;/) Czy mam się przejmować temperaturami w OCCT:Linpack? Wiadomo że z męczeniem karty graficznej pójdzie to wyżej.

Czy wymiana na inny wentylator na radiatorze (przydałoby się na cichszy) coś da? Ten na max się kręci 1600rpm i trochę męczy słuch. No i ile da nowa pasta, myślę tu o Arctic MX-2.

W przyszłym tyg mam nadzieję że wróci do mnie już mój Gigabyte 560Ti i przy okazji bym w sklepie sobie kupił jakiś wentylator i tą pastę i wszystko zrobił do porządku.

Pomóżcie z wentylatorem, jakieś pomysły/sugestie co do obiegu powietrza w mojej budce? Nawet słowa krytyki jeśli trzeba przyjmę na klatę Dołączona grafika

Czy może nie warto dokładać lepszego wentylatorai jakiegoś cichszego zarazem i sprzedać te chłodzenie i kupić coś innego (zaznaczę że Fera PRo jest wyższa od Fortisa więc coś tego pokroju mi nie straszne Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego wentyla przed coolerem CPU w ogóle bym zrezygnował, a jak już jest to powinien wyciągać powietrze, bo jak na dachu jeden będzie wdmuchiwał a drugi wydmuchiwał powietrze to zrobi się straszny bajzel ;)

Zasada jest taka że (zazwyczaj) z przodu, na dole i z boku obudowy jest powietrze zasysane do środka, a wywalane tyłem i górą.

 

Możesz ewentualnie obrócić cooler CPU żeby dmuchał do góry i zobaczysz czy to coś poprawi czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Qrchak

Właśnie zastanawiałem się czy nie przełożyć tego wentyla jako drugi na wydmuch na radiatorze. W końcu zaczepy do drugego wentyla są ;)

 

Co do pasty - dużo da wymiana tej zwykłej dodanej razem z chłodzeniem na Arctic-MX2 lub Zalman STG-2 ? I jaki wentylator poleciłbyś mi w miejsce tego standardowego na tej Ferze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żebyś jakoś znacząco zbił temperaturę dodając drugi wentylator na radiatorze.

Popróbuj różne konfiguracje ustawienia wentylatorów i radiatora.

Ja bardzo sobie chwalę Scythe Gentle Typhoon, wytrzymałe, cichutkie i mają rewelacyjnie łożyska. Ale Silentum PC robi też przyzwoite wentylatory.

Stosując dobrą pastę uzyskasz kilka stopni mniej, ale rewelacji się nie spodziewaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz.... wydać 15zł za 8g tubkę Arctic MX-2 to żadna strata a nóż te kilka stopni będzie mniej :)

Co do SilentiumPC to mam od nich Zephyra pod napędem dmuchającego w stronę procesora i na max obrotów nie słychać go nic a nic! Ale coś za coś - tornada nie robi.

Na radiator to może bardziej coś pokroju SPC Sigma Evo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś to wszystko w jednym wątku zmieścić ;)

Ja bym zrobił tak:

Regulator obrotów nie drogi 3 kanałowy, 2 wentylatory na przód, 2 na górę, cooler proca ustawiony tak żeby dmuchał do góry. Jak ma to być zrobione z sensem kupił bym jednakowe wentylatory w miarę szybkie, wiadomo będą dość głośne na max. ale że masz regulator to lepiej mieć zapas mocy ;) Przednie na jeden kanał, górne na drugi a na trzeci CPU.

Jak komp pracuje pod obciążeniem można odkręcić, jak chcesz posiedzieć wieczorem przy filmie czy na necie, skręcasz na niskie obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie, przy podobnym układzie obudowy mam ten wentyl jako "zasysający". Chłodzenie fortis z zalmanem stg-2, wentyl z tyłu i 2 na górze ustawione na 480 obr/min, 140mm na froncie na 550, 120 na procku na 1000 i P965 @ 3600MHz w linxie osiąga max 51*C Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon czemu nie lecisz z procesorem wyżej? :) Ja bym go przycisnął do minimum 3.8Ghz :) Mój jak na razie maksymalnie dostał w d**ę 4Ghz przy napięciu 1,4V :) Full Stabil :)

W moim innym temacie w tym dziale pisałem o rezystorach którymi chcę ograniczyć napięcie - jeden na próbę już zmieniony - leci na 7V żadnej zmiany w temperaturze nie widzę. Dziś już nie mam czasu na bawienie sie tym ale jutro biorę się za resztę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon czemu nie lecisz z procesorem wyżej? Dołączona grafika Ja bym go przycisnął do minimum 3.8Ghz Dołączona grafika Mój jak na razie maksymalnie dostał w d**ę 4Ghz przy napięciu 1,4V Dołączona grafika Full Stabil Dołączona grafika

W moim innym temacie w tym dziale pisałem o rezystorach którymi chcę ograniczyć napięcie - jeden na próbę już zmieniony - leci na 7V żadnej zmiany w temperaturze nie widzę. Dziś już nie mam czasu na bawienie sie tym ale jutro biorę się za resztę Dołączona grafika

 

hmmm... coś ten teges.... podpis oblookaj i to na mobo które do kręcenia jest totalnie nie za bardzo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie ten drugi na mugenie możesz sobie odpuścić, możesz też zasilacz odwrócić tak żeby wyciągał powietrze z budy. Ja tak robiłem, zasilacz nie zasysał wtedy tyle kurzu z biurka Dołączona grafika i generował większy ruch powietrza przy grafice.

Edytowane przez Qrchak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, że jest popularne?

Swego czasu popularne było używanie zasilaczy firmy Codegen, Tracer. Świadczy to o czymś?

W pewnych grupach społecznych popularne jest spożywanie tanich win. Znaczy to, że są one dobre?

 

Twoje cpu jest w stanie schłodzić pół Mugena z jednym wentylatorem. Ty natomiast kombinujesz jakbyś miał x4 lub FX8xxx wykręcone ponad 4GHz.

 

Chłodzenie cpu trzeba dobrać właśnie do cpu. Trzeba też pamiętać, że chłodzenie obudowy ma służyć nie tylko chłodzeniu procesora ale też pozostałych elementów, w tym tvch chłodzonych pasywnie, bez radiatorów. Dlatego potrzebny jest F5 a zbędny F4.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi wentylator na Mugen II przy X2? Dla wyglądu. Co innego jak ma się poważniejszą zabawkę - X4 @3.8GHz, i7 920, C2Q 95x0.

 

Daruj sobie F2 jeśli sumaryczny przepływ wg producenta F1+F2>F5

 

Update: to puściłem na HR-01Plus w starym Chieftec Dragon. Z małym wyciągiem z zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...