Skocz do zawartości
maryan

Budowa wlasnego Nas-a kontra Gotowiec Synology DS1512+

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam pytanko dotyczące budowy własnego serwera NAS.

Od jakiegoś czasu przyglądam się Synology DS1512+ z racji możliwości obsługi aż 5 dysków i jest to jak dla mnie najfajniejsze rozwiązanie, jednak jak każdy wie niesamowicie drogie. Dlatego tez postanowiłem zbudować sam coś podobnego, bo to przecież żadna filozofia....

Schody pojawiają się jednak jeśli chodzi o oprogramowanie, Synology korzysta z softu DSM, czyli linuxa z szatą graficzną i wieloma dodatkami jak praca w chmurze, serwer FTP, WWW, poczta,backup, hosting, obsługa macierzy RAID itd.. można wymieniać naprawdę długo.

Róznież dyski pracują w tle czyli nie są narażane na całodniową mękę a są wybudzane tylko w momencie gdy potrzebny jest dostęp do informacji i odbywa się to nawet szybko...

Jednak nie do końca jestem pewien czy można tam instalować też inne aplikacje i programy czy jest to na tyle zamknięte środowisko, że raczej mogę napotkać więcej problemów niż przyjemności podczas korzystania z tego dobrodziejstwa....

 

Kolejna myśl, która mnie nawiedza to oprogramowanie FreeNas które ma pozwolić nam jakoby zastąpić właśnie drogie urządzenia takie jak Synology i pozwolić nam zbudować własne Nas-y z ogromnymi możliwościami i darmowym oprogramowaniem. Czytając jednak TEN artykuł raczej wątpię że będzie to przyjemne i że osiągnę podobne możliwości jednak na 100% będę mógł dorzucić tam swoje programy te na których mi najbardziej zależy.

 

Tak więc moja prośba czy moglibyście mi pomóc w podjęciu decyzji ? Czy jest ktoś kto użytkuje takie kupne NAS-y, lub czy jest jakieś inne oprogramowanie, które mogło by skutecznie konkurować z softem DSM od Synology prócz FreeNas oczywiście? A może jest ktoś kto w pełni użytkuje oprogramowanie FreeNas i może potwierdzić że skonfigurował to odpowiednio i wszystko tam naprawdę działa ?

 

A i jeszcze jedno, na stronie Synology można bez problemu pobierać ich oprogramowanie, czy można je również instalować na takich własnych składakach ?

Edytowane przez maryan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już w sumie zdecydowałem że zbuduje właśnie własny NAS choćby z tego powodu, że taki serwerek ma nieograniczone możliwości a Synology prawdopodobnie nie pozwala zbytnio użytkownikowi ładować tam własnych rzeczy pomimo iż te serwerki są przecież na linuksach...

 

Finalnie mój serwerek będzie zawierał:

- płyta ASUS E45M1-I DELUXE

- zasilacz 250W Seasonic FLex ATX 1U

- dysk SSD kingstona 32GB

- i 5 dysków twardych każdy po 2TB 3.5"

- jakaś pamięć do tego ze 2GB

 

przyszłości dołożę kontroler SATA III na kolejne dyski jeśli zajdzie taka potrzeba...

do tego jakaś obudowa i jak to tak średnio podliczyłem wychodzi mniej więcej o połowę taniej niż taki Synology DS1512+

A ma możliwości niedrogiej rozbudowy itd...

 

Zastanawiam mnie tylko jedno czy ten zasilacz będzie naprawdę taki cichy jak go wszedzie opisują i czy ten procek będzie tak oszczędny jak ATOM którego chciałem kupić natomiast jest rzeczą wprost niemożliwą znaleźć płytę mini ITX z wyjściem HDMI na Atomie z wbudowaną kartą WIFI i co najmniej pięcioma wyjściami SATA III i jeszcze żeby miała możlwość rozbudowy poprzez dorzucenie kontrolera na PCI-e x4 to jest praktycznie awykonalne tak więc pozostaje tylko drogi ASUS na AMD Fusion-ie

Edytowane przez maryan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Też jestem w trakcie rozmyślań synology vs. samoróbka.

Myślę jednak, że mój leń zwycięży i wezmę synology.

 

Wypróbuj http://www.openmediavault.org/ zamiast FreeNAS.

Czytałem, że jest z nim dużo mniej problemów.

 

Jedyny problem że strona nie istnieje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...