Skocz do zawartości
lukas3140

Intel i3-3220 czy AMD APU A8-5500?

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed kupnem procesora, płyty głównej, RAMu i dysku w okolicach 1000zł. Mam pytanie na czym warto budować ten zestaw na intelu czy AMD? Podkreślam, że nie potrzebuje zewnętrznej karty graficznej. Czy w codziennym użytkowaniu będzie duża różnica szybkości działania pomiędzy i3 a A8.

Komputer ma przedewszystkim służyć do codziennej pracy typu internet, filmy itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musiałbyś sprawdzić obydwa zestawy w praktyce :) zależy co się na nim robi.

Do zwyczajego neta/filmow/office bedzie bez roznicy.

Platforma od AMD weźmie nieco więcej prądu i ma głośniejsze chłodzenie.

 

Jeżeli planujesz w coś na tym grać to weź AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na APu A8-5500. Powodów było kilka:

 

1. wbrew obiegowym opiniom faktyczne zużycie prądu (co przekłada się na ciepło do odprowadzenia) Trinity jest na najniższym poziomie w swojej klasie. Przy mojej konfiguracji:

 

- Seasonic X-400 Fanless

- ASUS FM2A85 M

- APU A8-5500

- Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM XMP (KHX1600C9D3K2/8GX)

- SSD: Samsung 830 128GB

- HDD 2,5" 1TB 5400rpm

- DVD-RW: Asus DRW-24B5ST SATA

- tuner DVB-T na USB Evolve

- czytnik kart pamięci

 

w Idle mam w granicach 28W. Zgodnie z pomiarami na Silent PC Review mój zasilacz choć generalnie ma niezłą efektywność to jednak przy tak niskim obciążeniu ma efektywność na poziomie <70%. gdybym zamontował PicoPSU to pewnie zszedłbym do poziomu 25W. W stresie (wszystkie rdzenie na 100% + grafika obciążona na max) zużycie rośnie do ok 95W.

 

Dlatego w przypadku komputera do internetu, muzyki, obejrzenia filmu, gdzie obciążenie procka to kilka-kilkanaście % argument o większym zużyciu prądu w porównaniu do i3 jest nieaktualny.

Większe znaczenie ma odpowiedni dobór płyty głównej, zasilacza itp.

 

Jesli chodzi o chłodzenie to na moim radiatorze Scythe Ninja mam zamontowany wiatrak Akasa Apache 12cm i uruchamia się tylko podczas testów obciążenia np. Prime95. Przy normalnym użytkowaniu, tj. 99% czasu komputer mam całkowicie pasywny, a temperatury nie przekraczają 40C.

 

2. Karta graficzna w APU jest zdecydowanie mocniejsza niż w Intelu. Mimo, że gram bardzo rzadko, czasem te kilkanaście-kilkadziesiąt % mocy więcej może się przydać. W ramach testów na Trinity pograłem w parę nowych gier bez najmniejszych przycięć, oczywiście, że do bardziej wymagających konieczna byłaby osobna karta, jednak GPU w Trinity to inna półka niż integry sprzed kilku lat.

 

3. Mam w perspektywie przeróbkę swojego PC w HTPC. Dlatego i3 odpadał ze względu na tzw. "24p bug".

 

Jeśli masz jakieś pytania to pisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...