Skocz do zawartości
MANDAO

ogólna pomoc świerzakowi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

napisze to tutaj bo mam parę pytań, a nie chce rozwalać się po różnych

a i myślę ze napisanie odpowiedzi dla mnie pomoże komuś jeszcze i da satysfakcję osobie która odpowie

 

a więc zachciało mi się Wc po paru próbach zakupu rożnego sprzętu - metoda prób i błędów - mam już prawie wszystko

 

windows 7 ultimate 64bit

buda

CHIEFTEC BRAVO BA-01B-B-B Big Tower

 

płyta głowna

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=115_380&products_id=46974

 

procesor

AMD Phenom II x2 550 Black Edition

blok

http://angela.pl/p6357,magicool-cpu-block-black-butterfly.html

 

grafika

EvEA gtx 275

blok

http://www.ekwb.com/shop/blocks/vga-blocks/fc-geforce/geforce-gtx-2xx-series/ek-fc275-gtx-pcb-nickel.html

 

 

pompa Thermaltak P500

 

rezerwuar mały i montowany w zatokę (będzie cylindryczny około 150mm)

 

chłodnica

BWU 123 z 3 wentylatorami na max maja około 720 obrotów

będzie jeszcze jedna 120 albo 2*120

 

 

węże 8/10

 

 

komp raczej tylko na jednej grafice

podczas przeglądania neta/oglądania filmu chciałem uzyskać ciszę

 

w budzie może być zamontowana czasem karta do WIFI

 

i miała być audigi 2 creatiwe ale miałem problem ze sterownikami (znalazłem nawet nawet ale i tak paru rzeczy brakowało)

 

 

 

pytanie

 

1

grafika po około godzinnym graniu w Batlefield 2 na średnim(chyba ale nie na minimum) i włączeniu Programu "stress" z pakietu oprogramowania do karty nie przekroczyła 57 stopni Cel.

CPU około 37

 

podczas przeglądania internetu cpu 26 stopni a grafika 40/42

 

czy temperatury są w miarę dobre

 

 

 

2

układ mam taki

 

pompa - grafika - procek - chłodnica - rez -

 

chcę dołożyć po grafice 120 a może i 2 *120 (tylko w tedy bym musiał ciąć obudowę) oraz dołożyć reza cylindryczny

 

jak to najlepiej połączyć ?

 

na razie ze tak powiem mam to złożone na słowo honoru (musiałem mieć dostęp do kompa)

chłodnica 3*120 jest na górze i opiera się o zasilacz (corsair HX520 W ) z z drugiej strony jest wyżej i złapany jest na tryta ciepłe powietrze wyciąga wentylator w budzie

 

3

na płycie mostek północny grzeje się nie miłosiernie nie idzie go dotknąć a jest standardowy

wymieniać czy zostawić to tak jak jest

austin 99 stopni pokazuje

 

nie wiem czy to ma znaczenie aż takie duże ale buda była otwarta, w planach będą ze 2 120 albo i 140 które mają dmuchać powietrzem z poza budy

 

4

czy dyski twarde mogą być pod kontem około 45 stopni

 

5

ram mam 2*2GB patriota BE

ustawiłem w biosie aby szły na 1600 ale ma 1333 czy może to być taki problem że procek nie obsługuje wiecej

 

6

czy jak dołożę jeszcze jedna chłodnicę i rez czy ta pompka (Thermattake p500) da rade

a jeśli dołożę drugą taką samą pompkę to czy się polepszy

 

7

jaka jest godna polecenia jakaś płyta do mojego procka

 

co myślicie o tym

 

AsRock 970 Extreme3

 

AsRock 990FX Extreme3

 

8

nie chce docelowo ciąć budy ale chyba jak będę miał chłodnice 3*120 na suficie to lepiej będzie wyciągać ciepło ze srodka ?

gdzie opchać jeszcze 2*120

 

 

max 350 pln

albo droższa używka

estetyka nie gra roli(choć myślałem kiedyś tam zrobi BLACK-RED

 

wyszła w sumie taka luźna rozmowa

proszę o wyrozumiałość i pomoc

 

zapewne jeszcze będę zadawał pytania

oraz pojawią się fotki jakieś

dzięki z góry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Temperatury dużo poniżej maksymalnych dopuszczalnych tak więc wszystko jak najbardziej OK.

2. Specjalnie wielkiego znaczenie rozmieszczenie chłodnic niema, podłącz tak aby węże się nie krzyżowały i tam gdzie będzie Ci najwygodniej. LC z założenia ma robić loop (pętle) czyli nie krzyżować węży :)

3. Chłodzenie wodne płyty głównej robione jest tylko i wyłącznie dla wyglądu - nie ma ono większego znaczenia dla wydajności. Zawsze możesz wymienić pastę na mostku na jakąś lepszej firmy powinno to poprawić sytuację.

4. W teorii inny kont niż standardowy ma niby wpływać negatywnie na żywotność łożyska - w praktyce nikt się już tym nie przejmuję i HDD można montować praktycznie jak się chce. Warto dodać iż w HDD częściej pada elektronika niż mechanika.

5. Nie mam AMD to nie wiem, ale specjalnie bym się tym nie przejmował.

6. Dodanie kolejnej chłodnic nie wpłynie specjalnie na polepszenie temp, max 1-3stC w stresie uzyskasz - ale może ładniej wyglądać :)

7. Kolejne pytanie raczej do działu AMD :)

8. Standardowa sufitowa konfiguracja wyciąga powietrze ze środka na zewnątrz. Przy dwóch blokach dodatkowa 2x120 nie jest niezbędna ale jak chcesz to zamontuj gdzie Ci najlepiej pasuje w tej obudowie,

 

Tyle ode mnie może jeszcze któryś z naszych forumowych kolegów się wypowie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden pisze, drugi się od Niego zaraża - co to jest "kont"? (już o tym "świerzaku" i paru innych błędach nie wspomnę) :P

 

Tempy są w granicach normalności, więc tu bym się nie doszukiwał błędu, ale jak chcesz podpowiedzi, to najlepiej wrzuć tu screena z wnętrzem budy.

 

Pod radiatorami mostków możesz zmienić pastę, tyle powinno wystarczyć.

 

Jeżeli ustawienie ramu 1600 Ci działa i przechodzi np memtesta, to dlaczego miałoby być nieobsługiwane?

 

Teoretycznie dysk twardy może pracować pod dowolnym kątem, ale najbezpieczniej dla mechaniki jest albo w pionie, albo w poziomie (lepiej chuchać na zimne).

 

2 chłodnice rozumiem, ale po co Ci 2 rezy?

 

Co do sensu zmiany mobo to zobacz, czy będziesz miał jakikolwiek realny zysk (więcej USB3/Sata3, lepsze chłodzenie itp).

 

Ciepłe powietrze najlepiej uchodzi bokiem lub górą, z przewagą tego drugiego ze względu na konwekcję (wszystko, byle nie dół), zwróć przede wszystkim uwagę na to, by był prawidłowy i nie zakłócony przepływ powietrza - z jednej strony wwiewa, z drugiej uchodzi.

 

Jak Mardok wspomniał, przy dwóch blokach 3x120 wystarcza w zupełności (ja np. tak chłodzę i jest bardzo dobrze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do mostka - to wymienię na dniach pastę z czasem coś innego wstawię

....dla wyglądu.... a myślałem ze pomaga - heh

nie będę się spieszył i kombinował

 

rez będzie jeden - ten mały to chwilowo jest zamontowany

 

będzie też w takim razie cięcie budy

i na razie zostanę przy jednej chłodnicy

 

fotki zrobi w niedziele - nie wyrabiam z czasem

 

dziękuję za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki

 

znalazłem pare wypowiedzi odnośnie chłodzenia RAM-u , że tak samo jak NB jest to tylko zabieg upiekszający

ram już tak się nie grzeje,

czy to prawda ?

chciałem z czasem wsadzić pamiec Corsair dominator i na to jakis bloczek ale wychodzi ze i na tym zaoszczędzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. kąt mocowania dyskow nie ma zadnego znaczenia. Najbardziej wazne jest aby nie mial wibracji, dlatego stosuje sie elastyczne montowania.

6. pompka powinna dac rade, dodawanie drugiej jest sensowne jak masz bardzo restrykcyjny uklad. Ja mam coprawda Laing DDC ale przepycha bez problemu przez cpu, gpu, oba mosfety i chipset oraz chlodnice 3x120 a jeszcze mam w planach dodac mu wieksza chlodnice. Raczej dodaj druga chlodnice niz dodatkowa pompke.

 

Ramy - starczy lekki przewiew w obudowie, chyba ze je krecisz na maksa.

 

Co do kalkulacji chlodzenia - wiele zalezy od przeplywu powietrza, jego temperatury, generowanego ciepla.

W normalnym uzytkownaniu u mnie starcza 3x120 slim (az sie zdziwilem), ale jak odpale benchmarki to w ciągu 15 minut juz mi się procesor przegrzewa ;D

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompka- w razie co leży w zapasie druga

aktualnie zostanie jedna

obecnie u mnie siedzi 3*120 i nie jest złe - podpowiedziano mi ze na te moje 2 bloczki starczy to co jest

procka grafy i ramu na razie nie kręciłem dlatego może i układ trzyma się kupy

mi to wystarczy to co jest (na razie)

 

ale chciałem i tak wsadzić tam jeszcze 2*120, była do kupienia ale raczej została sprzedana, ale możliwe że będzie 3*120

co mnie trochę martwi bowiem jest o wiele większa i trzeba pokombinować no i przerost formy nad treścią ogromny

a 1*120 no nie wiem czy ma jako taki sens, no niby zawsze coś - 1*120 chciałem wsadzić zaraz po grafice i przed prockiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche mało czasu mi się ostatnio zrobiło

ale powoli do celu

czekam na chłodnicę dodatkową i inną pompkę

zostało mi tylko węze inne zamówić i zaczne 'kroic' bude i robić foto jak i co zrobiłem (przynajmniej jest taki plan)

 

chcę zrobić otwory w suficie na chłodnicę

oraz za płytą głowną

dojdzie jedna albo dwie chłodnice

mam pomysł na filtry - ale to wyjdzie w praniu

pompka z rezem ddc1T

płyta zostaje ta co wymieniałem na poczatku oraz procek, chce zmienić tylko ram

 

pytanie mam

 

RAM

co bedzie lepsze 4 *2GB np. takie http://allegro.pl/sh...item=2831047392

czy

2*4GB http://www.esc.pl/pr...oducts_id=47741

 

chodzi mi o to czy lepiej miec 2 kości które dają np. 8gb czy 4 dające 8gb

choć zastanawiam się nad tymi AMD

 

wiem to, to nie miejsce na takkie pytania ale potrzebuje reza cylindryczny 50mm na 150mm max 250mm

oraz wezy 8/10 czerwone albo przezroczyste

może komuś cos zalega - odkupię

Edytowane przez MANDAO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ram

Ogólnie im mniej modułów w płycie głównej tym lepiej się to kręci - mniej obciążające dla kontrolera pamięci.

Ale trzeba też sprawdzić jakiej wielkosci kości jest w stanie płyta przyjąć aby działały.

2. Kupię - http://forum.purepc.pl/forum/20-kupie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

układ minimalnie ruszył

doszły dwie małe chłodnice i pompka dcc 1t

wyciełem niechlujne otwoty na suficie - badą zasłonięte filtrami

(blacha w budzie okazała się twardsza niż myślałem grubosc około 1.5mm )

 

czasu przed swiętami mi nie starczy, a więc rusze zapewne po swiętach

 

 

pytanie mam jeszcze takie małe

 

1 - odnoszac się do info ze strony cooling.pl dotyczacej pompki DDc 1T "Minimalne napięcie startu: 9 V"

czy moge użyc czegos takiego

http://allegro.pl/aab-c20-regulator-obrotow-wentylatora-9v-3pin-i2848620716.html

podłaczenie oczywiście do zasilacza

(układ blok na procki i ful cower na grafice do tego 3*120 i dwie chłodnice 1*120

 

pompka ponoć jest mocna jak na prosty układ i dlatego myślę żeby czegoś takiego nie zrobic

 

używam jeszcze czegoś takiego

http://allegro.pl/scythe-kaze-master-ii-black-5-25-dla-3-4pin-i2860091789.html

ale patrząc na dane tu wychdzi około 12W na kanale a pompka "Moc (@ 12 V) : 14 do 19 W" - i to raczej się nie nada do tego co ?

 

jaki program do testu grafiki i procesora

chciałbym zrobić przed jak i po zmianach

 

dalej szukam reza

wsumie to fajnie by wyglądał w budzie ale czy jest aż tak potrzebny w układzie ?

mam niedyży na pompce o taki jak na foto ale czy on wystarczy

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. co do redukcji predkosci, najtansza metoda to 7V czyli ciagniesz kabel od 12 i 5V i podlaczasz, ale to moze zirytowac zasilacz

2. wszelkie regulatory obrotow nie nadaja sie na pomki, pompa ciagnie do 1,4A i do 18W, więc tam są duże obciążenia. Z doświadczenia wiem, że Scythe Kaze nie pociagnie pompki. Jak panel pociagnie pompke to jest to wyraznie napisane.

Na forach elektordy sa roznego rodzaju kontrolery napiecia na tranzystorach

 

Ten rezerwuar jest ladny - wlasnie do wyeksponowania go w obudowie.

Mozna zrezygnowac z reza w ukladzie, ale wtedy napelnianie go jest czasochłonne i wiecej czasu zajmuje odpowietrzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to panel odpada

spróbuje ten patencik 9V no chyba że ktoś cos podpowie

a rez... no właśnie napełnianie i odpowietrzanie dwie istotne sprawy. cylindryczny mi się podoba czy to w poziomie czy pionie fajna sprawa, choc mam jeszcze małe cudeńko co przeznaczone jest do montarzu w zatoce 5,25 może z tym coś pokombiunuje tak zeby ułatwić sobie napełnianie i odpowietrzanie

z drugiej strony niechce mieć balaganu w budzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

2. wszelkie regulatory obrotow nie nadaja sie na pomki, pompa ciagnie do 1,4A i do 18W, więc tam są duże obciążenia. Z doświadczenia wiem, że Scythe Kaze nie pociagnie pompki. Jak panel pociagnie pompke to jest to wyraznie napisane.(...)

 

Błąd. Wystarczy że będzie mieć te 2A (24W) na kanał. Wcale nie musi być napisane o wodnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, podaja obciazalnosc prądem albo watowo. Nie musi być to wodne, ale bez przesady, raczej nie wiesza sie tylu wentyli na jednym kanale ;)

Z drugiej strony jak panel ma podana wysoka obciazalnosc, to np sugeruja, ze dany kanal uciagnie np pompke wodna.

Np Aquaero wydraznie podaje ktory kanal jest pod pompe, bo ma to znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.opineo.pl/opinie/sklep-soft-pc-pl

Tylko jedna opinia, tak więc podchodziłbym z rezerwą.

 

Sugeruję trzymać się sklepów, które na rynku są od kilku lat.

Ja jakiś czas temu spróbowałem nowego sklepu, niż ten, w którym robiłem zakupy dotychczas. Z początku było ok, ale przy dwóch większych zamówieniach niestety zaserwowali mi taki pasztet, że już wróciłem do poprzedniego sklepu.

Oczwiście przyczyną był koszty, ale tyle nerwów i przede wszystkim czasu zmarnowałem przy zamówieniach z nowym sklepem, że było to komplenie nieopłacalne.

 

Pamiętaj, że oczywiście to co spotkało mnie nie musi spotkać Ciebie i innych, dlatego nie podałem nazw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko

na nowszych płytach jest opcja odblokowywania zablokowanych rdzeni, czy to faktycznie coś daje

posiadam

AMD Phenom II x2 550 Black Edition

 

i w chwili obecnej ma on 2 rdzenie, ale posiada 2 zablokowanie (jak się nie mylę)

 

czy pomoże ktoś w doborze płyty głownej

moja aktualna to

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=115_380&products_id=46974

i raczej słabiutka jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie brak czasu mnie dopadł

ale w tygodniu myślę że coś się ruszy

ogólnie rozglądam się za płytą głwną

i rezem

czekam na złączkki

płyte napewno zmienie tylko zależy co wpadnie w łapki

ale co to wyjdzie czas pokaże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...