Skocz do zawartości
exodus.mc

komputer, ale nie do gier - pls o opinie/sugestie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Tym razem coś dla siebie muszę złożyć. Grać to nie gram (ostatnio jak grałem to w mfs mw kilka lat temu Dołączona grafika ), komputer będzie służył do pracy - testy systemów (virtualizacja) oraz normalnej pracy - net etc. Domyślnym systemem będzie kubuntu 64bitowe, testowo także win7. Na virtualkach jakis xp i kilka innych [brzydkie określenie na linuksa]ow (nie naraz Dołączona grafika - po kvm'ie [jest vtx w procku wiec powinno dzialac] docelowo, na start po vboxie)

 

Na początek poskładałem takowe http://www.morele.ne...ry/info/wuExLY/ - w zestawie są trzy mobo i dwa zasilacz - do waszej opinie co lepsze.

Poniżej troche info i moich przemyśleń.

 

Grafy nie ma - jest integra - sądzę, że wystarczy (aktualnie mam gf7600 asusa na agp ... ) do pracy i ew. jakiejś gry w niższych detalach. Zawszę będę mógł coś przeca dokupić jeżeli będzie potrzeba

 

Mobo - są trzy ponieważ asrock nie ma dvi i trochę się boję, że jak bym jakoś uszkodził w zlaczu hdmi to już nie mam żadnego cyfrowego wyjścia (z kolei gigabyte nie ma regulacji vcore...). Jezeli spokojnie da sie zrobic 4,5 GHz na gigabyte to raczej w jego strone bym sie przechylal.... Dopisalem jeszcze gigabyte za 379 (nie wiem czy pod wzgledem oc rozni sie od tanszego, ale ma wiecej usb i radiatory na czesci zasilania, a to plus).

edit:

Jezeli gigabyte to GA-Z77-D3H ... tansza ma mniej sata, mniej usb, brak radiatora na zasilaniu...

 

PSU - pytanie czy zainwestować w 550 czy styknie 450 ? Do maszyny wejdą jeszcze dwa dyski sata (trochę pozniej jeszcze pewnie jakis ssd na system), sieciowka wifi pci, dodatkowe 2x4 GB ramu, byc moze wicher na gore jakis wolnoobrotowy. Biore tez pod uwagę zakup jakiejs grafy budżetowej nvidii w przypadku problemów z intelem (roznie to bywa z ich sterami po [brzydkie określenie na linuksa]ami... w robocie mam specjalnie nvidie bo na intelu integrze sie sypalo... :/)

 

Buda - jest gladius m40, bo.. bo nie widze nic innego w tej cenie z usb3.0 i wentylami - troche ubolewam nad tymi przelacznikami na gorze (na obecnej budzie zawsze cos tam lezy Dołączona grafika)) ). Tak jest Brutus 410 ale nie ma filtrow i koszyk "po staremu" na dyski.

 

Czy będę kręcił - tak. Nie jakoś ekstremalnie, ale będę (aktualnie u mnie siedzi AMD XP Tbred-B 1700+@3100+ 1.6V(2.2GHz 10x220) + mobo Abit NF7-S v2.0 bios D27 TaiPan 0.3 ED Bpl 3.19C 27.12.04 mod - cos tam sie bawilem juz.. ale to stare czasy Dołączona grafika ). Dlatego tez pytam o zasilke (aktualna zasilka to Amacrox Warrior AX400-PNF - nie sadze aby nadawalo sie do nowego blaszaka, po drugie pewnie oddam go dalej wiec bez zasilki troche glupie Dołączona grafika )

 

Na ile maszyna ma mi starczyc - na dosc dlugo, zważywszy na czym pracuje obecnie (tak, virtualizuje maszyny na 1GB ramu Dołączona grafika)) i tak to ogarnalem ze dopiero przy 6 mam problemy Dołączona grafika - inżynierkę na tym złomie zrobilem - btw tu stara strona z konfigiem http://exodus.idd.net.pl/konfig/ - tylko grafa jest inna, tamta sie przypadkowo spalila)

Czy bede wymienial proca etc - pewnie nie - dlatego chce go wykrecic i niech sobie siedzi grzecznie.

Czy doloze ramu - pewnie tak, jeszcze 2x4 coby w sumie bylo 16 (plan przy zakupie ssd Dołączona grafika )

Czy doloze grafe - jak wyzej - byc moze, zalezy od zachowania integry

 

I tak - proszę Was o przegląd, bo może nie warto w coś iść - ze sprzetem jestem milion lat do tylu, opiniuje na podstawie zestawow z sieci i wlasnych spostrzeżen.

 

Dzięki Dołączona grafika

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok adampol, ale podaj mi jakis argument od siebie czemu akurat ta - ze jest to wiem, ale czemu lepiej ta od gigabyte?

edit:

Jeśli interesuje cie praca tylko na integrze to msi odpada, dla hd 4000 przeznaczyli max 266 mb, w asrocku jest to około 1,5 gb

wiec msi raczej odpada - moze ktos cos wie o nowych biosach co by to poprawily ?

 

oczywiscie plyta glowna moze byc i drozsza - na poczatku myslalem o extreme4... ale poczytawszy doszedlem do wniosku ze nie warty kasy wyrzucac (nie wiem czy dobre wnioski .. Dołączona grafika )

 

moze cos pokroju ASRock Z77 PRO4

?

 

czytam i juz mam mętlik w głowie całkowity...

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coraz bardziej jestem za Asrockiem z77 pro4... ma dvi ... lepsze zasilanie niz pro3, wiecej usb, sata i mozna dac sporo ramu na grafe. cena ponizej 500 zl (do 500 nie widze nic lepszego)

 

co sadzicie? - aktualny konfig http://www.morele.net/inventory/info/je9ZN3/

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisalem ze jest lepsza od gigabyte/asrock. Po prostu nie widze powodu aby ja skreslac. Pozatym jak ma wszystko to po co przeplacac?

Wow, w asrocku przeznaczyli 1.5gb pamieci operacyjnej na zintegrowanego hd4000 - pytanie po co? W zupelności wystarczy 128mb, tyle miałem w hd4290 na poprzednim AM3 i nawet w BF3 gralem, a Ty piszesz ze komp do pracy.

Z tego co wiem, wieksza pamiec karty potrzebna jest glownie na tekstury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie komp jest do pracy - ale czasem strzele sobie meczyk w UrbanTerror czy League of Legends i nie wiem czy 256 MB na grafe bedzie ok.

 

wracajac do msi to nie wiem ale wszedzie ludzie pisza, ze minusem dosc duzym jest brak ujemnego offsetu.

 

btw zasilacza - ok czy za mocny do tego konfigu (patrze co Ty masz i chyba przesadzilem...)?

 

Jak reszta bebechow?

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bedzie integra i nawet oc, to nie powinno lyknac wiecej jak 200-250w

Jak juz musi byc to 500w+ to moze cos modularnego http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-bqt-l8-cm-530w-80-plus-bronze-activepfc-2xpci-e-bn181-418344/

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh absolutnie byc nie musi 500 W ... wrzucilem to jak pisalem przyszlosciowo. W takim razie wrzuce takiego jak Ty masz... jeżeli u Ciebie dziala ok to u mnie tez bedzie. Jak widze ma duuuuzy wiatrak - pewnie bedzie jeszcze cichszy (tak, komp ma byc w miare cichy - w moim obecnym dwie 80 jak sobie miela to jak odkurzacz ;) )

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To stara konstrukcja na 2009, nie chce jej wymieniac, bo na razie dziala. Mam od poczatku jak wyszla na rynek i caly czas ciagnie.

A tak wogole, przyszlosciowo to caly czas pobor mocy maleje a nie rosnie. Teraz wszyscy robia EKO Dołączona grafika

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze cos takiego / cisza i modularny.

http://www.morele.ne...s400-eu-439340/

Tylko w tej cenie sa juz "zwykle" 550w

Ale wstrzymaj sie z decyzja, niech ktos jeszcze sie wypowie n/t zasilacza.

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ciche i modularne zasilacze, to w podobnej cenie warto jeszcze rozważyć Be Quiet Pure Power L8 430W:

http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-bqt-l8-cm-430w-80-plus-bronze-activepfc-2xpci-e-bn180-419931/

Z racji, że posiada wentylator typu Silent Wings, charakteryzuje się wysoką kulturą pracy, ma również modularne okablowanie. Minusem są za to dość krótkie kable (OCZ pod tym wzlgędem wypada trochę lepiej, ale z kolei ma odrobinę słabszą linię 12 V).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adamlop przy jakim vcore osiagnales 4.5 ? (podobno pow 1.25 to juz troche sie grzeje - mam nadzieje ze macho 120 bedzie dawal rade)

 

oczywiscie poczekam na kolejne opinie - czas mam Dołączona grafika

 

Modularny nie musi byc - w budzie i tak bedzie szlo z tylu a jak cos to sobie podoczepiam po budzie.

 

Rozumiem ze XFX ATX Core 450W nie brac - min 500 - w co isc najoplacalniej? (chodzi tez o cene - nie chce wywalac 300 zl jak moze starczyc cos za 200).

 

Jak widze wszystkie zasilacze sa podobne i roznica cenowa jest niewielka. Nie wiem czy modularnosc mi potrzebna.

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro do zestawu nie zamierzasz ładować nic więcej, niż GF GT 430, to nie przyda Ci się zasilacz o mocy 500W, będzie się tylko marnował. Jak wspomniał adamlop, taki zestaw z integrą po OC nie będzie żarł więcej, niż 200W, tak więc do tego zestawu wspomniany XFX Core 450W czy Be Quiet będą miały i tak dużą nadwyżkę mocy. Oprócz wymienionych zasilaczy, ciekawym wyborem byłby również Seasonic G-360, solidna konstrukcja z certyfikatem 80+ Gold, tyle, że bez odpinanych kabli. Niestety, w morele.net jest dostępny dopiero za 268 zł:

http://www.morele.ne...r-360gp-521255/

Trochę taniej można kupić go w Proline:

http://www.proline.p... G-SERIES G-360

Co do samej modularności - jeśli kupisz jakiś zasilacz z większą ilością wtyczek, to szybko zatęsknisz za możliwością odpięcia niepotrzebnych kabli. Nawet jeśli obudowa oferuje miejsce na schowanie wiązek, może nie być to łatwe, a często dość czasochłonne.

Edytowane przez BlackMachine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok - zasilacze przeanalizuje i napisze co wybralem.

 

kolejna sprawa to port LPT - niestety albo stety posiadam starowieczna drukarke na laserowa (awaryjnie, jak trzeba cos druknac od reki to jest) i musze ja podlaczyc.

 

Widze dwie opcje

http://www.morele.ne...u-84300-354018/ - czy na mobo jest zlacze po to?

albo

http://www.morele.ne...ntronics-65179/ - jakos adaptera sie boje - nie wiem czy bedzie dzialac pod [brzydkie określenie na linuksa]em.

 

na msi jest jlpt1 Dołączona grafika i pewnie kupie http://www.morele.ne...u-84300-354018/

(w przypadku asrocka pozostaje tylko adapter...)

 

Czy ktos uzywal Asrocka pro4 ? jakies spostrzeżenia w konfrontacji z wymienioną msi?

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adamlop przy jakim vcore osiagnales 4.5 ? (podobno pow 1.25 to juz troche sie grzeje - mam nadzieje ze macho 120 bedzie dawal rade)

 

Obecnie siedze na 4.3ghz UEFI pokazuje 1.168/1.176v ,Occt pokazuje 1.2v (nie zmienialem napiecia tyle robie na standardowym)

Do 4.4 dodaje 0.04v

Do 4.5 dodaje 0.10v

Mimo ze posiadam miernik, nie wiem gdzie go przylozyc aby odczytac realne vcore

Pozniej zabijaja mnie temperatury

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.3@1.2v (std. vcore)

Przy 650rpm na tym CM Hyper 412S

OCCT stress

core0 max.70C

core1 max.74C

core2 max.77C

core3 max.74C

 

Do 4.5@1.3v rozkrecam tego hypera na max, cos okolo 87/90C na najcieplejszym rdzeniu dokladnie nie pamietam, bo robilem to tylko w celu sprawdzenia mozliwosci i stabilnosci na poczatku, a dla 200mhz dalem se siana

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mobo raczej bedzie msi - nic innego nie widze niestety :/

 

teraz ram - jest 2x4 ale mysle o 2x8 (jednak wirtualki troche jedza) - zamierzam pójsc w http://www.morele.ne...1s00ceu-472802/ (maja opoznienie 9. Patrzylem na http://www.morele.ne...1600c11-459692/ ale juz cl11 - pewnie tylko firma robi cene, ewentualnie http://www.morele.ne...333c9dc-492981/ - jednak te radiatory wielkie i nie wiem czy nie bedzie problemu przy Macho 120)

Czy wazne jest aby pamiatki obslugiwaly XMP ?

 

Moze jakies inne polecacie ?

 

--

do chlodzenia rozumiem ze nie ma zastrzeżen? moze jakies lepsiejsze ? (coby sie w budzie miescilo). Pytam bo nie wiem czy nie bedzie problemu z montażem ramu w msi z tym coolerem.

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PLS wyjasnijcie mi - msi nie ma offsetu - to znaczy, ze jak procek nic nie robi to TYLKO mnoznik zjedzie do np 16 a vcore zostanie na poziomie z np. 4.2 ? (czy moze do poziomy z 3.4?)

 

Na asrocku x77 Extreme4 widze ze przy np. 4.2 jest vcore 1,16-1.17 a jak komp stoi to zmniejsza sie do mnoznika 16 i vcore na 0.816

 

Czy brak offsetu znaczaco wplywa na zywotnosc procka (komp jak pisalem ma mi troche posluzyc - z 3-4 lata).

 

Adamlop moglbys mi opisac jak to wyglada u Ciebie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi z77a-g43 niema offsetu ujemnego, czyli nie mozna zrobic "undervoltowania" co znaczy po krotce ustawic nizszego napiecia niz to ustawione przez Intela dla konkretnego procka.

Mozna ustawic wartosci od +0.00v do +0,16v z krokiem 0.02

Moj w idle zjezdza do 3.2ghz i 0.936v

Mozna tez krecic mnoznikami turbo, wtedy taktowanie spada do 1.6ghz i zapewne napiecie takze

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie mam przed soba extreme4 i moge tylko krecic mnoznikiem i dziala jak tak jak opisales dla "krecenia mnoznikiem turbo". Jak inaczej krecic?

 

btw czyli offset pomaga w czym, bo juz zaczynam sie gubic - dotychczas sadzilem, ze chodzi o odjecie troche vcore od tego jakie chce podac plyta przy danym taktowaniu dla poprawienia stabilnosci (nizsze napiecie - nizsza temp).

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna powiedziec ze plyta asrock ustawia napiecie 0.906, bo wlozysz innego procka i napiecie bedzie inne. Napiecie jest zapisane jako VID w procku, mozna je odczytac w RealTemp, Coretemp

 

Sandy / Ivy Bridge ⇒ Complete Overclocking Guide ⇒ *ASRock Edition*

 

Taki przyklad z kosmosu: ustawiasz Offset +0.05v

procek w idle ma 1.0v z powodu offsetu bedzie mial 1.05v

srewss 1.2v plyta doda offset i bedzie 1.25v

To tak w uproszczeniu, a w rzeczywistosci to mozesz jeszcze dodac offset turbo. Wszystko masz w poradniku powyzej

 

Jesli sie nie myle to EIST przestaje dzialac po ruszeniu mnoznika procka, dlatego kreci sie przez mnozniki Turbo.

 

EDIT: przy 1600mhz mam 0.912v

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I niestety intel hd4000 pod np. kubuntu to zlom (wlaczylem efekty i widze arty przy przejsciach - nie fajnie [pod winda ok])

 

bede zmuszony dokupic najas nvidie. I tu prosba do Was. Aktualnie w robocie siedze na GeForce 9800GT (1024MB/256bit [wg nvidia-settings Graphics Clock 600, Memory 900, Processor Clock 1500) i szukam czegoś tego pokroju (przedtem mialem 7300 GT i tez bylo ok [chyba 512]). Musi byc nvidia ze wzgledu na wsparcie i dzialanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hd4000 to nowy twór - ale pewnie niedługo poprawią - o ile już dawno nie ma rozwiązanie tego problemu.

 

9800/9600 raczej nie polecam - zbyt duża szansa że trafisz naprawianą/na skraju życia karte - pomijam fakt że jest to zbyt wydajne bydle typowo do gier.

 

Jak nie ma być gier to polecić moge OEMową GF315/320 lub GF220 - w razie czego posiadają 48+ procesorów więc i physix i cuda na tym ładnie pracuje - GF315 dostać można poniżej 70zł - chłodzenie ma ciche, nie grzeje się i pobiera w porywach 15W Dołączona grafika

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zasilka XFX jest niedostepna :/ - czy Fortron HEXA 500W (120 mm 80 Plus) http://www.morele.ne...-he-500-387227/ da rade mozecie polecic cos w cenie do ~200 ? (moze http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-system-power-bqt-s6-sys-ua-450w-80plus-wersja-bulk-bn090-232359/ )

Edytowane przez exodus.mc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...