Skocz do zawartości
tutok

Komputer do pracy bez grafiki - potrzebuje porady/oceny - [3kpln]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na początek może pokaże co udało mi się złożyć:

 

CPU - intel i5-3570K

Cooler - SilentiumPC Fortis HE1225

MOBO - GA-Z77X-UD3H

RAM - 2x Kingston DDR3 HyperX T1 XMP 8GB/1600 (2*4GB) Dual CL9-9-9-27

HDD - Samsung 128GB SSD 830 Basic

GPU - brak

AC - Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-530W

obudowa - Corsair Carbide Series 400R Mid-Tower

 

czyli za całość około 3kpln, nie chce tej kwoty zbytnio przekraczać, gdyż chcę kupić jeszcze monitor i system operacyjny (kolejne 1.5kpln)

 

Jeśli chodzi o pamięć masową, posiadam kilka dysków wiec zaranie nie planuję zakupu kolejnych.

 

moje oczekiwania są proste:

- wydajna stacja robocza do pracy, - granie może kiedyś, ale raczej mało prawdopodobne

- chce podpiąć dwa monitory (U2412M, jeden juz mam, drugi chce kupic) - orientuje się ktoś czy zaproponowana prze zemnie płyta główna gigabyte sobie z tym poradzi? ważne jest że nie chce podpinać przez D-SUB

- nie planuje jakichkolwiek zmian przez najbliższe 4 lata (ewentualnie grafika), a gruntowne zmiany powiedzmy po 7+ latach? (myślę ze jest to osiągalne)

 

sporo obaw mam do płyty głównej czy opłaca się ją kupować? przy wyborze kierowałem się możliwością późniejszej rozszerzalności.

 

 

 

Chciał bym aby ktoś się wypowiedział czy taka konfiguracja ma jakikolwiek sens.Obecnego laptopa kupowałem 3 lata temu, sporo się pozmieniało od tego czasu Dołączona grafika

Edytowane przez tutok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jest prawie okej jeśli będziesz podkręcał i to dosyć porządnie że tak powiem. Jeśli nie to weź tańszy procesor bez dopisku K i5-3470 i do tego płytę główną na b75 w cenach 200 - 300zł wybierz sonie taką którą będzie Ci odpowiadać ( http://www.morele.ne...1/#product_list )Jeśli bez grafiki to ja bym dał tańszy zasilacz SilentiumPC Deus 500W . Zreszta kiedyś jak grafe do tego dołożysz też powinien starczyć ma takie same obciążenie 12V jak ten który ty podałeś i taką samą sprawność. Chyba ze chcesz mieć modularny. Obudowe też mógłbyś brać tańszą a bardzo dobrą silentiumPC gladius m40 ewentualnie droższą zalmana z9 u3. I tak grafika w procku obsłuży dwa monitory, a nawet 3 tylko płytę główną musisz wybrać z odpowiednimi złączami żebyś mógł je podłączyć np Ashrock b75 Pro3 jest fajny, możliwość podłączenia 3 monitorów dużo złącz, ale tak jak wyżej napisałem możesz wybrać inną na B75. Jeśli będziesz podkręcał zestaw okej moim zdaniem ale ta płyta główna którą podałeś ma trochę wygórowaną cenę. Raczej weź Ashrocka z77 Perfomance, zasilacz też mógłbyś brać tańszy silentiumpc deus. Chłodzenie Thermalright HR-02 - Macho 120 będzie lepsze od fortisa przy wyższych taktowaniach 4.0 - 4.5Ghz

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za odpowiedz. Jesli chodzi o zaproponowana prze Ciebie obudowę to brałem ja pod uwagę i może rzeczywiście zdecyduje się wesprzeć polską firmę.

Jesli chodzi o chłodzenie porównywałem oba wiatraki Thermalright HR-02 - Macho 120 oraz SilentiumPC Fortis HE1225, i wypadały bardo podobnie, jeśli przy zegarze 4.5 giga różnica ma byc w na 5 stopniach o mi sie wydaje ze nie mam sensu - chyba ze istnieją racjonalne argumenty - nie jestem zapalonym oc ale nie chce sie tez zblokowac wybierajac jeden czy dwa nie odpowiednie/niedomagajace podzespoły. Nad zasilaczem sie zastanowię, ale różnica w cenie nie jest kosmiczna, a juz kilka płyt głównych poszło własnie przez zasilacz i wolał bym chyba coś bardziej markowego.

 

Jeszcze jedno pytanie do płyty głównej, jesli dajmy na to zdecyduje sie na tego gigabite który posiada dvid, hdmi i display-port to bez problemu bedę mógł podpiąć jeden monitor przez dvid a drugi przez display-port? nie bede musiał stosować żadnych adapterów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przynajmniej teoretyczynie powinno działać;), ta integra obsługuje do 3 monitorów. Za płytę tak jak pisałem moim zdaniem przepłacasz, jest dobra ale cena zawyżona. SilentiumPc to dobra marka, a to że jest tańszy nie znaczy że gorszy ale Polski dlatego cena niższa. Niby be quiet dobry ale dość często spotkałem się że komuś padł więc nie mówię że jest słaby ale nie znaczy że lepszy od silentiumpc. Co do chłodzenia procek ma chyba maks temperature 69 stopni więc powyżej tej temperatury te 5 stopni może już robić różnice a dopłacasz jakieś 20zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, sensowny argument (TCASE = 67.4°C) nie zwróciłem uwagi na to ze jest ona dość niska.

Zakladajac ze kupie tańszy zasilacz i tansza obudowe to spokojnie schodze poniżej 3kpln, wiec chyba gigabite zostanie, wszak jest ładniejszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, sensowny argument (TCASE = 67.4°C) nie zwróciłem uwagi na to ze jest ona dość niska.

Zakladajac ze kupie tańszy zasilacz i tansza obudowe to spokojnie schodze poniżej 3kpln, wiec chyba gigabite zostanie, wszak jest ładniejszy Dołączona grafika

 

No jak zamierzasz ponad 100zł do wyglądu dopłacić to już Twoja sprawa Dołączona grafika ale raczej lepiej tą kasę wyłożyć na porządne dodatkowe wentylatory dla poprawy chłodzenia , mi byłoby szkoda. Ale rozumiem że zalmana chcesz brać? Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to moim zdaniem najlepszy mógłby być zalman CNPS14X i można dołożyć ewentualnie wentylatory.

Edit: Jednak nie ma to dużego sensu spojrzałem na test i dodatkowe wentylatory w sumie nic nie wnoszą, natomiast z testu wynika że jest wydajniejszy od macho i cichszy. Tylko jak coś to trzeba sprawdzić czy wejdzie do obudowy bo jest dosyć duży

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cooler to bedzie albo fortis albo macho, jesli chodzi o obudowe to albo silentium regnum albo pozostane przy pierwszej opji czyli przy corsair 400r, wychodze z założenia że lepiej dopłacic odrobine wiecej a kupić raz na długi czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...