Skocz do zawartości
deka87

Najcichszy wentylator 80mm, ok. 34 CFM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym wyciszyć wstępnie komputer małym kosztem, najbardziej w nim hałasuje wentylator w zasilaczu Modecom 350 GTF (PF), ten wentylator to YATE LOON ELECTRONICS D80BH-12 o następujących parametrach: 80x80x25, 12V, 0,19 A, 2700 RPM, 34 CFM, 35 dB.

 

Proszę o poradę, który wentylator 80 mm jest najcichszy i czy jeśli będzie miał mniejszy przepływ powietrza to czy może to negatywnie wpłynąć na zasilacz czy może fabrycznie montowany zasilacz uwzględnia pracę w ekstremalnych warunkach i przy maksymalnym obciążeniu więc ma "zapas"?

 

Silent Wings 2 wydaje się ciekawy, ale ma tylko 26 CFM, czy może na CFM nie zwracać uwagi bo to chwyt marketingowy?

 

Komputer nie jest używany w "ekstremalnych" warunkach, w żadne gry nie gram, głównie służy do internetu, pracy w Office i oglądania filmów FullHD.

 

Zastanawiam się też nad sprzedażą karty, bo odpadł by jeden wentylator na karcie więc byłoby mniej szumu (karta generuje 25 dB) , a na płycie głównej jest zintegrowany Radeon HD 4200 z pasywnym chłodzeniem, tylko boję się że na nim filmy w 1080p mogą trochę przycinać, a na to jestem bardzo wyczulony, chociaż na stronie producenta jest informacja:

 

Zintegrowany interfejs HDMI/DVI wspierający Full HD 1080 Blu-ray z HDCP

Na procesorze zainstalowany jest Pentagram Freezone QVC-120CU+, który "chodzi" na najniższych obrotach i głośny nie jest (podobno 19 dB), ale zastanawiam się czy jeśli wymieniłbym wentylator w BOXowym chłodzeniu to nie byłoby ciszej więc interesuje mnie najcichszy wentylator 70mm, tylko najpierw muszę znaleźć jakie parametry ma ten fabryczny, ale nie mogę tego nigdzie znaleźć.

 

To co ciągnie prąd:

Płyta główna: Gigbyte GA-MA785GT-UD3H

CPU: AMD Athlon II X4 620

GPU: Asus GeForce 9800GT

RAM: 5GB DDR3 1333 MHz

Dyski: Samsung 830 64GB + Samsung HD502HJ 500GB

Nagrywarka DVD: LG GSA-4163B

Obudowa: ModeCom Step 107

 

W obudowie nie ma żadnych wentylatorów, ale są miejsca na dwa 80mm - jeden zasysający, drugi wyciągający, ale chyba wolałbym uniknąć montowania dodatkowych wentylatorów, bo wydaje mi się że to zwiększy szum.

Edytowane przez deka87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prócz tego co napisał słusznie Qrchak dodam jedynie kolejny problem

 

(...)

W obudowie nie ma żadnych wentylatorów, ale są miejsca na dwa 80mm - jeden zasysający, drugi wyciągający, ale chyba wolałbym uniknąć montowania dodatkowych wentylatorów, bo wydaje mi się że to zwiększy szum.

 

ZTCW Step 107 ma miejsca na 80/92 - celuj w większe albo w ogóle pozbądź się na rzecz obudowy o sensownej wentylacji. A co do 'zagadki' z HD4200 dla m.256 - ciężko samemu sprawdzić i wyciągnąć kartę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A poza tym to troszkę cienki ten zasilaczyk jak na taki sprzęt.

Jak chcesz coś z tym kompem zrobić to zacznij od wymiany zasilacza i budy.

Grafika pokładowa powinna sobie bez problemu poradzić z "ciężkimi" filmami MKV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim przepływie żadna 80-ka nie będzie cicha.

... ale będzie cichsza niż ten fabryczny, który ma 35 dB, np. taki SilentiumPC Mistral ma 35,87 CFM i 21 dB więc nie jest źle, ale szukam czegoś jeszcze cichszego, chce po prostu kupić jak najcichszy wentylator 80mm mający ok. 34 CFM

 

Obudowa nie najlepsza pod względem wentylacji.

Wiem, ale nie zależy mi na jak najniższych temperaturach, tylko na cichej pracy, a i tak nie będę wykorzystywał 100% mocy komputera więc nie będzie się mocno grzał, przez większośc czasu wykorzystanie procesora nie przekracza 20%, nawet przy oglądaniu filmów w FullHD, bo wspiera je karta, zaraz sprawdzę też czy ta zintegrowana na płycie da radę z 1080p i czy też odciąży procesor przy ich dekodowaniu, a jeśli tak to sprzedaje 9800GT.

 

ZTCW Step 107 ma miejsca na 80/92 - celuj w większe albo w ogóle pozbądź się na rzecz obudowy o sensownej wentylacji.

No rzeczywiście ma podwójne mocowania na 80 i 92mm, nawet tego nie zauważyłem i myślałem, że tylko 80 więc przemyśle zakup 2 sztuk po 92 mm, tylko co polecacie w takiej sytuacji? Tylko, że to sprawa na później, priorytetem jest ten 80mm w zasilaczu.

Zakup obudowy narazie odpada, w przyszłości mam zamiar uzbierać na jakąś HTPC

 

A co do 'zagadki' z HD4200 dla m.256 - ciężko samemu sprawdzić i wyciągnąć kartę?

 

Nie miałem kabla HDMI>HDMI, bo obecnie mam TV podpięty kablem DVI>HDMI, ale już pożyczyłem więc zaraz sprawdzę.

 

Od siebie polece wentylator https://www.cooling...._category=30_65 są dość ciche i nienajdrozsze Dołączona grafika

Za mały przepływ powietrza 27,92 CFM

 

A poza tym to troszkę cienki ten zasilaczyk jak na taki sprzęt.

ale daje radę, żadnych niespodzianek z nim nie miałem i nie mam, a w gry nie zamierzam grać więc nie opłaca mi się za bardzo kupować lepszego zasilacza, a nawet przy maksymalnym obciążeniu podczas testów wydajności różnymi programami był stabilny. Edytowane przez deka87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilny może i jest, choć nie do końca w to wierzę, ale wentylator hałasuje pod obciążeniem, bo jakoś tam ma sterowane obroty.

Wywal grafikę i zobacz czy wpłynie to na pracę wentyla. Jak ci jest niepotrzebna to możesz ją sprzedać i dołożyć do czegoś co ci się przyda.

A co do budy to montowanie w niej wentylatorów mija się z celem, bo praktycznie nie ma którędy ciągnąć powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, bo po wyjęciu 9800GT, zainstalowaniu sterowników do zintegrowanej, ustawieniu rozdzielczości na 1920x1080 obraz nie jest wyświetlany na całej powierzchni ekranu, a w ustawieniach TV nic nie zmieniałem.

Jednak zintegrowana karta też ma wyjście DVI więc podłączyłem kablem DVI>HDMI, zaraz sprawdzę jeszcze czy z kablem HDMI>HDMI będzie tak samo.

 

Wywal grafikę i zobacz czy wpłynie to na pracę wentyla.

 

Chyba jest trochę ciszej.

 

A co do budy to montowanie w niej wentylatorów mija się z celem, bo praktycznie nie ma którędy ciągnąć powietrza.

No jak to nie ma, z przodu na dole jest otwór. Edytowane przez deka87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku Ati powinno być ustawienie tej ramki na TV, o ile to o to chodzi.

Wentylacja budy oparta na 80 czy 92mm wentylkach to żadna wentylacja, ten otwór na dole działa jak odkurzacz, zwłaszcza jeżeli komp stoi na podłodze, po pół roku cały wentyl zapchany kłakami ;)

Serio pomyśl nad jakąś rozsądniejszą budą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sterownikach ze strony Gigabytea nie było opcji skalowania, w tych ze strony AMD są i już wszystko OK.

 

Komputer leży poziomo na szafce na wysokości ok. 1,2m

 

W odtwarzaniu filmów 1080p nie zauważyłem różnicy, a wykorzystanie procesora też wtedy nie przekracza 20% więc 9800GT idzie na sprzedaż, może ktoś chętny?

 

Zamocowałem też dzisiaj dysk HDD na gumkach, bo przenosił wibracje na obudowę i słabo słyszalne buczenie ustało.

 

Tylko teraz ten wentylator w zasilaczu i potem ewentualnie w obudowie.

 

Odświeżam - ma ktoś jakieś propozycje wentylatorów 80mm cichszych niż SilentiumPC Mistral (21 dB), mających minimalnie ok. 34 CFM?

Edytowane przez Orgiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...