Skocz do zawartości
krecikkkk

Wymiana procesora E8400 na 4 rdzeniowy procesor

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Obecnie moj komputer:

Karta graficzna - Radeon XFX 6870

Ram - 2x2GB G-series DDR2

Procesor - Core 2 Duo E8400 = 2x 3.00 ghz

Płyta głowna - Biostar 641-M7 = http://www.biostar-u...nt.php?S_ID=421

Zasilacz - Corsair HX620w

 

Nasuwa mi sie tu wymiana procka, czy jest wogole sens jego wymiany na jakis 4 rdzeniowy procesor.

Czy wymiana procesora pomoże w grach, czy juz to nie ma sensu? CZY PLYTA GLOWNA DA RADE?? Z tego co mi wiadomo, moja plyta obsluguje:

Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 SLAWE 2.50 GHz 1333Mhz 95W

ntel® Core™2 Quad Processor Q8300 QHJC 2.50 GHz 1333Mhz 95W

Intel® Core™2 Quad Processor Q8200 SLG9S 2.33 GHz 1333MHz 95W

Intel® Core™2 Quad Processor Q6600 SLACR 2.40 GHz 1066Mhz 95W

 

 

Teraz pytanie czy ta wymiana sie oplaci ? I jesli tak, to jaki procek polecacie?chce wydac okolo 300 - 350zl MAX

Edytowane przez krecikkkk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trójfazowa, niechłodzona sekcja zasilająca to niezbyt dobry pomysł do Quada...

Ja bym chyba zmienił platformę, choć to już są większe koszty, bo musiałbyś też RAM zmieniać.

Tu masz ciekawy art n/t porównania wydajności Wolfdale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy tak , Procesor mam chlodzony osobno mam specjalny wiatraczek Katana Scythe czy jakos tak, chyba ze chodzi zupelnie oco innego w pc mam ogolnie 3 wiatraki chlodzace, Jeden z gory obudowy + 2 z tylu, + Kata Scythe ktory chlodzi sam procesor.

Jesli mogl by mi powiedziec cos wiecej bardzo prosil bym o wyjasnienie

"rójfazowa, niechłodzona sekcja zasilająca to niezbyt dobry pomysł do Quada..."

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczki masz na polu.

 

Trójfazowa niechłodzona sekcja zasilania oznacza że w momencie włożenia w gniazdo Twojej płyty Q6600 o TDP 95W ( deklarowany przez producenta maksymalny pobór prądu ) zasilanie musi dostarczyć 50% więcej mocy w stosunku do obecnej sytuacji. Czyli będzie bardziej wysilona = może sobie nie poradzić/ czas pracy zamiast miesiące będzie liczony w tygodniach albo godzinach obciążenia.

Analogią będzie to że spokojnie sobie radzisz z noszeniem zakupów na 2 piętro ale nagle ktoś Ci każe wziąć 2x więcej na 4 w takim samym czasie.

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się swojej płycie głównej.

Wokół socketu masz trzy cewki (te trzy czarne klocki). To oznacza, że masz trójfazowe zasilanie płyty głównej.

To mało, gdyż Core 2 Quad są prądożernymi jednostkami i przez to mają wysokie wymagania względem sekcji zasilania, ponieważ mocno ją obciążają.

Cztery porządne fazy to minimum.

 

Do tego sekcja jest niechłodzona. Zobacz, że często płyty mają radiatorki na sekcji. Podczas pracy się ona grzeje (co jest niepożądanym zjawiskiem), a dzięki nim nie jest aż tak gorąca. Im bardziej obciążona sekcja, tym więcej ciepła wydziela.

Tu masz choćby najbardziej sztandarowy model Biostar - TPower i45. Sekcja jest czterofazowa, a do tego dobrze chłodzona. W tą płytę nie ma strachu wkładać Quada.

Rampage Extreme ma dla przykładu 8 faz z podwójną ilością elementów na fazę (marketingowo 16 faz). Do tego bardzo rozbudowane chłodzenie. Do Quadów nie ma lepszej konstrukcji.

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ilość nie równa się jakości

Jasna sprawa Dołączona grafika W pewnym momencie wyścig na fazy przybrał absurdalne wręcz rozmiary, gdzie i tak fazy były tylko "marketingowe". Jakiś Gigabyte miał ich bodaj 42... Tym nie mniej w starszych płytach zazwyczaj ilość cewek = ilości faz.

Akurat w Rampage Extreme jest i ilość i jakość Dołączona grafika

Abity też miały fajną cyfrową sekcję. Ale grzało się to ostro...

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widac z pytan kolegi to raczej ten e8400 jest niepodkrecony. Najtanszym sposobem aby zauwazyc roznice w grach jest podkrecenie proca aby mniej ograniczal karte. Proponuje poczytac na portalu poradniki do oc na lga775. Raczej przydalaby sie wymiana plyty, juz za 100zl mozna cos sensownego wybrac co ucignie quada jak zajdzie taka potrzeba.

 

Wysłane z mojego XT910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Tak by było najprościej tylko że tu mamy do czynienia z e8400 (wysokie fsb 333 na dziendobry) i G41(marne maks fsb), czyli prawie nic nie ukręci. Za 100zł ciężko będzie coś wyrwać z dopłatą do 100zł już na luzie.

 

Co do Quada i marnej sekcji to miałem z pół roku Q6600@3.157@1.2V w zwykłym 3 fazowym, gołym P5B i płyta do dziś ma się dobrze siedzi w kompie rodziców z e2180@3.0@1.45V Dołączona grafika.

Btw Ten P5B jest u mnie w domu ponad 5lat .

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat, tylko ja nie potrzebowałem procka pod gry, a pod prace w FL Studio, na e8400 po załadowaniu paru konkretniejszych wtyczek procek nie wydajał, teraz mam q6600@3GHz i program działa bardzo płynnie, także polecam Ci ten CPU ale tylko w rewizji:G0 - najlepiej się podkręcają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wymiana płyty, albo nowa platforma. Innej opcji nie widzę. Tego Q6600 możesz podkręcic nawet powyżej 3.0 ghz jak trafi sie dobra sztuka. Podstawa to jednak dobra płyta z mocniejszą sekcją zasilania. Np MSI P45 Neo3-FIr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...