Skocz do zawartości
Heamer

Nowy PC kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Składam sobie nową maszynkę (oczywiście pod gry "high-endowe") i chciałbym prosić Was o ocene i porady odnoście niżej podanej specyfikacji...

 

-CPU: Intel i5-2500K ( 3570K oferuje minimalny wzrost wydajności, a przy tym niby słabiej się kręci + wyższa cena = odpada)

 

-Cooler CPU: Silentium PC Fortis

 

-GPU: Gigabyte 7950 3GB ( cena jednak mnie trochę odstrasza -1150zł według morele.net- Co więc byście mi zaproponowali jako tańszą alternatywę? 7850 nada się?)

 

-Mobo: ASRock Z77 Extreme 4 (bądź P67 pro3)

 

-RAM: 2x4Gb (8Gb)... i tu mam dylemat... wyczytałem na stronie producenta, że intel 2500K nie obsługuje kości o taktowaniu 1600Mhz+ (wyłącznie niby 1000 i 1333Mhz) a w taki własnie RAM chciałem zainwestować, gdyż już od dłuższego czasu wykorzystywane są 1333, a kompa bedę miał na dobre 3+ lat, a skoro płyta główna obsługuje nawet 2800, to jestem ciekaw czy zauwazyłbym wzrost wydajności na 2133Mhz... chociaż jednak wątpie żeby SandyB to ogarneła, skora niby nawet 1600 nie uciąga.. A jakiego producenta? Kingston/Corsair/G.Skill - zauważyłem, ze są one (skille) teraz dość popularne, szczegolnie w testach na OC, które przeglądałem. A jak jest z Latency? CL6-9? Jakiejś specjalnej różnicy chyba nie zobacze racja?

 

-Zasilacz: hm.. 550W styknie pod OC? Czy lepiej brać już coś pewniejszego typu 650W? Producent: Zaufana marka Corsair, lecz nie jestem aż takim konserwatystą wiec szukałem czegoś ciekawego u Be quiet!, OCZ, Chieftec i XFX, jednak nie mogę się zdecydować ;( Nie znam się zbytnio na zasilaczach wiec proszę o poradę.. Kojarzę jedynie jakieś "śmieszne" certyfikaty typu 80+ bronze, silver itd..

 

- Oczywiście również dysk SSD od Kingstona 830 128GB na system i programy.. HDD 500GB (Seagate czy WestD? Słyszałem, że na obecną chwilę WD bije na głowę Sea, prawda?) na gry, filmy itd.

 

Ehh, no i to by było na tyle ;D

Proszę o sugestie

Edytowane przez Heamer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU - dobry wybór. Kropka Dołączona grafika

Chłodzenie, do niskiego OC Spartan się nada (4-4,2GHz) do wyższego trzeba lepszego chłodzenia, np. Macho 120/ Macho rev.2

Płyta główna - Asrock P67 Pro3. Extreme4 owszem, ale jeśli brałbyś IB.

Pamięć RAM - producent raczej nie ma znaczenia, ważniejsze jest napięcie zasilające. Moduły 1,5V nie grzeją się i nie potrzebują w ogóle radiatorów

Zasilacz - OCZ/XFX 550 spokojnie wystarczy, nawet do wysokiego OC

SSD - chodziło Ci o Samsunga M830? Vertex 4 też jest bardzo dobry, To samo się tyczy Intela 330

 

Karta graficzna - HD 7950 jest bardzo dobrym wyborem, zwłaszcza wersja Vapor-X od SAPPHIRE. Jesli chcesz coś tańszego to HD 7870. HD 7850 będzie wąskim gardłem przy podkręconym 2500K

 

W sumie:

http://www.pcprojekt...sV7xgReb!nXVJM*

 

Obudowy i napędu DVD nie dodałem bo nic na ich temat nie mówiłeś.

Edytowane przez Alucard69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info.. Mam tylko nadzieję, że pomiędzy 7950 a 7870 nie ma aż takiej przepaści w wydajności ;D

Ale gdybym jednak brał tego Tahiti Pro to jakiego producenta? (Gigabyte czy w/w Vapor-X?) Chodzi mi oczywiście o chłodzenie.. te 3 wiatraczki mnie przekonują jak "średnio doświadczonego" konsumenta.. chociaż nie mam pewności czy taki Windforce3 będzie lepszy od dwóch na Vaporze czy Sapphire..

Co do CPU - 2500K ok, ale czy nie lepiej będzie dopłacić do Ivy? Krótka piłka - SB czy IB ? Cena praktycznie taka sama, więc to już zależy od wydajności i OC ( Niektórzy twierdzą że pod OC jedynie Sandy bo Ivy to piekarnik.. chociaż niektórzy go zachwalają, więc nie wiem..)

Cooler zdecydowanie ok, ale Macho 120 czy Macho rev.2 (HR-02) ? Czym one się różnią? Inną kolorystyką? Wersja czarno biała nowsza- Macho 120 ma niby mniejszy wiatraczek.

Zasilacz XFX Core 550W 80+ bronze

RAM Kingston 8Gb 1600Mhz styka, ale jak napisałem wyżej- Czy Sandy 2500K nie będzie ogarniczał ich prędkości do 1300 (tak jak podał producent) ?

SSD-chodziło mi o Samsung 830 Series w wersji 128Gb, czyli odpowiednio 520/320 Mb/s przy przystępnej cenie 400zł. Wybrałem taki, gdyż jest wysoko oceniany i popularny, nie wiem jak z Twoim Intelem serii 330, w sumie to jeden pies, racja?

 

Zapomniałem o obudowie, gdyż nie był to mój priorytetowy cel, ale jak już o niej wspominam, to wspomnę również o tym, że jestem otwarty na sugestie ;D (Może Regnum L50, Brutus, coś od SilentiumPC?)

A skoro już jesteśmy w temacie obudów, to jaki obieg powietrza? Tzn. ile wiatraczków (120mm?) i gdzie je ustawić? ( z przodu po dwa wtłaczają i chłodzące przy okazji HDD i SSD, a z tyłu jeden wytłaczający pow.?) Wiele osób różnie tłumaczy "lepiej gdy więcej powietrza jest wytłaczane niż wtłaczane do obudowy" drudzy odwrotnie.. (jestem za tymi drugimi ;p)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w wydajności między HD 7870 a HD 7950 to ok. 10% (dużo zależy od gry), w cenie zaś 20%.

 

Vapor-X to model chłodzenia od SAPPHIRE. Vapor-X jest bardzo wydajny, a przy tym cichy. WF3 jest wydajny - z ciszą bywa różnie.

 

2500K jest lepszym wyborem jeśli zamierzasz podkręcać. Zwłaszcza wyposażając się w odpowiednie chłodzenie.

Różnica między Macho 120 a Macho BW to wielkość i wydajność. BW jest większy i wydajniejszy. Ale też droższy o ok. 20 zł.

 

Różnica między tymi trzema SSD jest właściwie tylko w teorii: Samsung 830/Vertex4/Intel 330. Może brać dowolny. Nie bierz jednak Samsunga 840, chyba że PRO.

 

Jeśli kupisz np. Regnum to nie potrzebujesz już dodatkowych wiatraków. O ile się nie mylę buda już jest wyposażona w 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między Macho 120 a Macho BW to wielkość i wydajność. BW jest większy i wydajniejszy. Ale też droższy o ok. 20 zł.

 

Różnica w cenie samego chłodzenia jest nie wielka (20-50zł zależnie od sklepu) Trzeba jednak wiedzieć, że 120 wejdzie do prawie każdej obudowy, większy brat już potrzebuje szerszej obudowy.

 

Szerszej = najczęściej droższej.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wezmę Macho 120, poza tym dziwie się dlaczego tylko w PCPROJEKT jeszcze są thermy BW(oliwkowe), w morele i komputroniku ich nie ma.. są jedynie Macho 120 (białe). Nawet na stronie producenta już ich nie ma..

I tak różnica w temp będzie nikła więc co mi tam..

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie RAMu.. im mniejsze napięcie tym lepiej, tak więc czy nie lepiej było by wziąć te kości (1.5V) http://www.pcprojekt...R3_Low_Voltage/

 

niż te które podałeś wcześniej? (1.65V)

http://www.pcprojekt...R3_Low_Voltage/

 

Czy jednak to już bez znaczenia?

Edytowane przez Heamer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki syf.. na każdej stronie inne dane i inne zdjęcia.. Na morele faktycznie jest w ofercie, ale obecnie niedostępny ;(

Na stronie producenta już nie ma rev.2 , jest jednak Macho rev.A, czyli taki sam jak HR-02 rev.2 ale BW , wszystko jasne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie RAMu.. im mniejsze napięcie tym lepiej, tak więc czy nie lepiej było by wziąć te kości (1.5V) http://www.pcprojekt...R3_Low_Voltage/

 

niż te które podałeś wcześniej? (1.65V)

http://www.pcprojekt...R3_Low_Voltage/

 

Czy jednak to już bez znaczenia?

 

Predatory mają wysoki radiator, po włożeniu dużego coolera cpu jest spore ryzyko, że zasłoni Ci on 1 gniazdo na ram i tu ich nie włożysz, z niskim zmieszczą się pod coolerem/wentylatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...