Skocz do zawartości
tomii

Przerobienie towera na "leżący"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

No to od początku, mam obudowę miditower jakiś tracer ma z 5 lat, w której jest atom 330 + 2 dyski i zasilacz atx. Ma to chodzić jako domowy serwer. Problem w tym że jedyne miejsce na ten sprzęt to półka na której obudowa musi leżeć na boku.

Problem w tym że po ułożeniu na boku komputer działa zdecydowanie głośniej - obudowa wibruje. Nie podoba mi się też że dyski leżą na boku.

 

Chciałbym to więc wyciszyć i przerobić tak aby dyski były pozycji na płasko. Tylko na początek nasuwa mi się pytanie czy warto jako bazę do modyfikacji użyć tej obudowy czy lepiej kupić na allegro jaką firmową używkę. Czy w firmowa obudowa będzie dużo cichsza - ze względu na grubszą blache?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne wygląda to tak

post-19330-0-41587800-1354914150_thumb.jpg

dyski chciałem obrócić ze względu na większą trwałość i temperatury, mam pracować 24/7 a na boku temp jest ~ 47 stopni.

 

Proszę też o porade w jaki sposób mógłbym przyczepić nawiew 80mm na procesor i chipser (niebieski i szary radiator na zdjęciu)

post-19330-0-41587800-1354914150_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym po prostu czymś zabezpieczył blachy, uszczelnił praktycznie wszystkie otwory zostawiając może 1 nawiew 120 najlepiej i 1 wyjście górą też takie. Wejcie z filtrem najlepiej. Atom raczej wiecej nie wymaga niż ma teraz. Ewentualnie wejście od tylu na dole i z przodu na oba dyski a wyjście przez zasilacz i boczny panel. Wszystko inne hermetycznie i powinno działać. A dyski o ile nie są bardzo stare to wybaczą takie traktowanie. A jeśli bardzo chcesz je normalnie to może koszyk na dyski wejdzie do 5.25 jakos, może po krojeniu lekkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sam atom jest ok ale chipset ma ~ 60 stopni z lekkim nawiewem z 80 z boku obudowy , a to trochę dużo, jeżeli chodzi o dyski to chciałem zrobić coś takiego jak na obrazku.

post-19330-0-35625600-1354964574_thumb.jpg

Niebieski to obecna zatoka 3,5 w pozycji leżącej , czarne to radiatory 100x200x35 mm lub coś koło tego do których są przykręcone dyski(to czerwone). wówczas miałbym niskie temp, a jakbym jeszcze dał jakąś amortyzacje między radiator a zatokę 3,5 to nie przenosiło by dgrań.

Co Wy na to ?

post-19330-0-35625600-1354964574_thumb.jpg

Edytowane przez tomii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chip się grzeje to... Widziałem tylko 1 układ chłodzenia, może wystarczy coś mu dokleić i będzie dobrze. A dyski jeśli uda ci się zrobić jak planujesz to ok. Najlepiej jakby radiatory pozwalały na przepływ powietrza do środka obudowy i jakiś mały nawiew przez nie. Jednak w 5.25 byłoby wiecej miejsca na wszystkie elementy konstrukcji w razie potrzeby. Sam teraz zastanawiam się jak cicho i chłodno umieścić dysk w swojej budzie, jednak moja nie leży to jest trochę inaczej.

Właśnie sprawdziłem, koszyk na jakieś 5 dysków wejdzie bokiem do 5.25 bez problemu. Jeśli jest dość wysoka to można na bokach tego koszyka zainstalować jakieś chłodzenie, umieścić go trochę z tylu i dmuchać na te radiatory. Aby powstrzymać wibracje najlepiej by było całość powiesić, jednak to będzie trochę ważyć. Może dałoby się ten koszyk przykręcić jak napęd używając podkładek gumowych między nim a koszykiem 5.25 jak i między śrubami a tym 5.25. Nie jestem pewien wymiarów elementów twojej obudowy więc trochę kombinuję.

Edytowane przez zakius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej skołować obudowę od jakiegoś sprzętu RTV? To chyba lepsza opcja niż trzymanie takiego kloca, albo iść na całość i zmajstrować coś własnego ;)

Potrzebował byś tylko jakiegoś taniego zasilacza SFX albo TFX które można dostać za jakieś śmieszne pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam CD604 i zastanawiam się nad zastosowaniem go jako obudowy

Jednak boxowy cooler intela i zasilacz ATX nie zachęcają przy płycie mATX

No i playera szkoda, sprawny, choć niepotrzebny

 

Mogę go zaoferować w ramach obudowy za jakąś drobna kwotę jeśli kogoś to interesuje

Edytowane przez zakius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem realistą, jak ktoś pyta

Proszę też o porade w jaki sposób mógłbym przyczepić nawiew 80mm na procesor i chipser (niebieski i szary radiator na zdjęciu)

do tego nie potrafi posprzątać kotów kurzu w obudowie, nie będą podpowiadał ambitnych pomysłów. Do tego zaplecze warsztatowe i umiejętności pewnie znikome.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zakius

tam są 2 radiatory ten większy na chipset właśnie

co do lokalizacji dysków z radiatoriami, to może i padnie na 5,25. Właśnie tak myślałem o przykreceniu z gumowymi podklądkami, które by redukowału drgania

 

A nie lepiej skołować obudowę od jakiegoś sprzętu RTV? To chyba lepsza opcja niż trzymanie takiego kloca, albo iść na całość i zmajstrować coś własnego Dołączona grafika

Potrzebował byś tylko jakiegoś taniego zasilacza SFX albo TFX które można dostać za jakieś śmieszne pieniądze.

 

Taką obudowe już miałem, i jej rozmiar mi nie przeszkadza, tylko to że jest głośno.

 

Dokładnie jak Qrchak, wywal to z tej skrzyni, masz mało miejsca a atoma itx trzymasz w kontenerze Dołączona grafika

 

Na allegro są też obudowy desktopowe Dell, IBM i inne po kilka złotych.

 

MIejsca mam odpwiednio - tylko żę jest to miejsce poziome, większa obudowa daje więcej możliwości na przyszłość. Z firmowymi obudowami jest ten problem że nie wszystkie pozwalaja zamontować 2 dyski tym bardziej że potrzebuje jeden nad drugim - krótka taśma ata pomiędzy dyskami.

 

Jestem realistą, jak ktoś pyta

 

do tego nie potrafi posprzątać kotów kurzu w obudowie, nie będą podpowiadał ambitnych pomysłów. Do tego zaplecze warsztatowe i umiejętności pewnie znikome.

 

Ciekawy sposób ocenania, jednak nie zawsze działa. To że robiąc zdjęcie na szybko nie wyczyściem kurzu nie znaczy że się nie znam. Poprostu nie mam pomysłu jak przymocować wiatrak do 2 różnych radiatorów o różnej wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, po powiększeniu zdjecia znalazłem drugi. W pierwszej kolejności wymieniłbym pastę. Jeśli to nie wystarczy to może jakiś wentyl na bocznej ściance obudowy z jakimś tunelem na ten radiator.(tak na oko jednak tam nie na żadnych otworów, więc co najmniej wiertarka potrzebna by była). Atom sam w sobie nie wymaga niczego wiecej prawdopodobnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy sposób ocenania, jednak nie zawsze działa. To że robiąc zdjęcie na szybko nie wyczyściem kurzu nie znaczy że się nie znam. Poprostu nie mam pomysłu jak przymocować wiatrak do 2 różnych radiatorów o różnej wysokości.

 

Z przyjemnością odszczekam swoje słowa, jeśli tylko mod nie będzie rąbany siekierą ;)

Ja mocowałbym za pośrednictwem śrub mocujących mobo. Można zamiast śrub wkręcić dystans taki jak jest pod płytą. Potem w dystanse wkręcić szpilki kilka cm, i do szpilek wentylator.

Można też nie dawać wentylatora skleić z brystolu tunel, którym wentylator na tylnej ścianie będzie ciągnął powietrze owiewając radiatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością odszczekam swoje słowa, jeśli tylko mod nie będzie rąbany siekierą Dołączona grafika

Ja mocowałbym za pośrednictwem śrub mocujących mobo. Można zamiast śrub wkręcić dystans taki jak jest pod płytą. Potem w dystanse wkręcić szpilki kilka cm, i do szpilek wentylator.

Można też nie dawać wentylatora skleić z brystolu tunel, którym wentylator na tylnej ścianie będzie ciągnął powietrze owiewając radiatory.

 

Z śrubami mocujacami mobo - fajny pmysł - tylko w tej mobo są 4 śróbu na rogach. Wiec nie łatwo przymocować do tego wentylator. Chyba na to też masz patent?

Myślałem też nad kawałkiem plexy która byłaby przykręcona poza mobo do obudowym wygiętaz na kształt z i nachodziła by górą nad radiatory. I do niej wentylator. Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jakie posiadasz materiały i narzędzia, więc trudno określić, który pomysł będzie najlepszy. Wszystko, co spełni swoją rolę będzie dobre. A jeśli będzie do tego estetyczne to nawet lepiej. A z tym z to chyba tego nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z śrubami mocujacami mobo - fajny pmysł - tylko w tej mobo są 4 śróbu na rogach. Wiec nie łatwo przymocować do tego wentylator. Chyba na to też masz patent?

 

Można przyciąć pleksę o wymiarach zbliżonych do mobo, nawiercić otwory tak śruby w mobo, przymocować na "nogach" narysować gdzie są radiatory, zdjąć pleksę, wyciąć otwór na wentylator, przykręcić wentylator, przykręcić pleksę.

 

Inna opcja, w moim przekonaniu lepsza. Nie potrzeba dodatkowego wentylatora. Szukasz pudełka lub sklejasz prostopadłościan/sześcian. Jego wymiary muszą być następujące

  • jedna ścianka pokrywa się z wentylatorem na tyle
  • podstawa styka się z radiatorami na płycie, gdy ścianka dotyka wentylatora.
  • wysokość pozwala na zamknięcie obudowy, gdy pudło stoi na radiatorach
Wycinasz otwór na wentylator i na radiatory, mocujesz pudło do wentylatora. Wentylator wyciąga powietrze z obudowy, przelatuje po jednak w całości przez radiatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że takie coś sprawdziło by się dużo lepiej:

http://allegro.pl/ladna-obudowa-matx-desktop-zasilacz-300w-sklep-i2814665695.html

Wygląda zresztą też lepiej ;)

Nad płytą główną dajesz nawiew z 12 czy 14cm wentylka i cała płyta jest porządnie chłodzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że takie coś sprawdziło by się dużo lepiej:

http://allegro.pl/la...2814665695.html

Wygląda zresztą też lepiej Dołączona grafika

Nad płytą główną dajesz nawiew z 12 czy 14cm wentylka i cała płyta jest porządnie chłodzona.

 

To właśnie miałem na myśli

Na allegro są też obudowy desktopowe Dell, IBM i inne po kilka złotych.

 

Autor zdecydował się jednak za rzeźbę w kupie ;) bo kupę ma P)

 

w kupie blachy ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...