Skocz do zawartości
kocjano

Print server wi-fi w sieci z Liveboxem

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam w domu Liveboxa TP i używam go do bezprzewodowego internetu w domu. Zakupiłem print server wi-fi do drukarki i nie wiem, jak skonfigurować sieć, żeby to wszystko działało.

Model print servera: TP-Link TL-WPS510U.

 

Oprogramowanie do instalacji print servera nie wykrywa urządzenia. W instrukcji pisze, że trzeba nadać komputerowi adres IP, który będzie współpracował z domyślnym IP print servera. Nie mogę tak jednak zrobić, bo Livebox sam przydziela IP i jeśli tak postąpię, to stracę połączenie z internetem. Zresztą dla eksperymentu tak zrobiłem, żeby zobaczyć, czy komputer połączy się chociaż z print serverem, ale nic. W menagerze sieci bezprzewodowych oprócz Liveboxa widnieje sieć o nazwie WLAN-PS - to jest ten print server. Połączenie jest domyślnie rozłączone. Gdy połączę się ręcznie, to rozłącza mi połączenie z Liveboxem rzecz jasna. Próbowałem też użyć przycisku wyszukiwania urządzeń na Liveboxie, ale niczego to nie zmieniło.

 

Nic nie dzieje się tak, jak opisano w instrukcji. Zresztą jest napisana takim słownictwem, że połowy rzeczy z niej nie rozumiem, a nie czuję się laikiem w sprawach komputerowych, tyle że z print serverem mam pierwszy raz do czynienia. I do tego wi-fi.

 

Czy może mi ktoś pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się połączyć, bo instalator go nie wykrywa (a drukarka stoi 5m od komputera). Jest widoczny tylko w centrum sieci bezprzewodowych. Połoączyłem się tą drogą, ale to nic nie dało. Instalator nie ruszy dalej, dopuki sam nie znajdzie print-servera.

Piszesz, że mam zmienić parametry. Ale co i na jakie wartości mam zmienić? W instrukcji pisze o ręcznym ustawieniu protokołu TCP/IP, więc tak zrobiłem, ale nie działa. Dodatkowo tracę wtedy komunikację z Liveboxem, bo on działa na ustawieniach automatycznych, a nie ręcznych.

Mam taką samą instrukcję jak ta, do której mi linka dałeś, tyle że po polsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci komunikacja z Livebox-em kiedy konfigurujesz pront serwer, musisz zmienić adrres IP na tp-linku na taki z puli Livebox-a np,192.168.1.200 i połączyć się z siecią z Livebox-a.

Edytowane przez jimasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tak robiłem, że zmieniałem adres w komputerze na dokładnie taki: 192.168.0.101 (taki podaje instrukcja jako jeden z możliwych). Print-server ma domyślnie 192.168.0.10, więc powinny się widzieć, ale niestety nie. Maska podsieci oczywiście 255.255.255.0. Odpalam instalator i nic.

Dziwne, że w instrukcji nie ma żadnego numeru telefonu do producenta, ani nawet adresu e-mail, bo bym z nimi próbował się kontaktować.

 

Jest jeszcze opcja, że print-server jest walnięty od nowości. Ale wolę próbować do wyczerpania wszystkich możliowści zanim zrzucę winę na sprzęt.

Edytowane przez kocjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się nawiązać połączenie z drukarką. Okazało się, że po nadaniu IP w komputerze nie kliknąłem na łączenie z print-servwerem. Myślałem, że od razu powinno nawiązać połączenie.

Zmieniłem już opcje konfiguracyjne w print-serwerze: ustawiłem automatyczne IP, wprowdziłem dane dot. szyfrowania i klucz Liveboxa. Działa, tyle że cały czas identyfikuje mi dwie osobne sieci i gdy chcę coś wydrukować, to muszę rozłączać się z Liveboxem i łączyć się z print-serwerem. Mam w tym momencie alternatywę: albo internet, albo drukowanie. Co prawda nie muszę już zmieniać IP przy łączeniu z drukarką, bo jest automatyczne, tyle że trzeba ręcznie przełączać się między urządzeniami. Wniosek z tego taki, że Livebox nie odnajduje puki co tej drukarki. Ale jeszcze nad tym posiedzę, to może uda mi się coś wykombinować. Najważniejsze, że już mogę drukować.

 

Dzięki jimasek za pomoc. Naprowadziłeś mnie na właściwy trop.

Edytowane przez kocjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w jaki sposób ustawię stałą adresację nie wiedząc, jaki adres przydzieli Livebox (nie wiem, czy dobrze myślę, ale to chyba Livebox rozdaje adresy)? W przypadku ustawienia stałego adresu muszę od razu go podać, a przecież nie wiem jaki.

 

Gdy podłączałem komputer do sieci, musiałem uaktywnić na Liveboxie funkcję wyszukiwania urządzeń. Przypuszczam, że w tym właśnie momencie następuje przypisanie adresu do komputera, a raczej karty sieciowej, bo gdy zmieniłem sprzęt, to musiałem przeprowadzić tę czynność ponownie. Idąc tą logiką postąpiłem tak samo z print-serverem, ale jego Livebox nie wykrył - a więc nie przydzielił też IP.

 

Napisałeś, że muszę przestawić print-server tak, żeby połączył sie z głównym routerem (czyli Liveboxem). Znaczy to, że print-server ma być inicjatorem połączenia, nie router? Rozjaśnij tę kwestię, jeśli możesz...

Edytowane przez kocjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Livebox nadaje adresację z pewnej puli 192.168.1.2 - 192.168.1.100 (przykład) więc na print serwerze możesz ustawić 192.168.1.200 aby zawsze adres był taki sam i drukarka była widoczna w sieci pod tym właśnie adresem. W tej chwili tp-link działa jako ap a musi działać jako apclient (odbiornik) który łączy się z siecią livebox-a aby reszta komputerów podłączona do Livebox-a mogła korzystać z drukarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko działa. Nadałem print-serverowi adres 192.168.1.200, a w komputerze mam automatyczne IP.

Dzięki wielkie. Bardzo mi pomogłeś. Sam bym tego nie wykombinował.

 

Mogę zapytać jeszcze, skąd wiedziałeś, że trzecia wartość w adresach z puli Liveboxa ma być "1"? Wszystkie Liveboxy tak mają, czy to się wiąże z jakąś zasadą ogólną w tego typu sieciach? Wiem, że przy bramce 255.255.255.0 trzy pierwsze wartość IP dla wszystkich urządzeń muszą być takie same, ale czy rządzą tym jakieś reguły mówiące jakie konkretnia mają to być wartości? Zauważyłem, że ten początek 192.168. powtarza się w wielu sieciach. Kiedyś ze znajomymi mieliśmy sieć LAN bez internetu i tam też adresy zaczynały się od 192.168. ale nie wiem czemu tak. Po prostu tak miało być.

 

Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia i cierpliwość. Dołączona grafika

Edytowane przez kocjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...