Skocz do zawartości
Misiekskrzypek

i5 2500k, HD5770 i enermax 460w podkrecanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z gory przepraszam, jesli temat pisze nie w tym dziale co trzeba, ale nie mialem lepszego pomyslu gdzie go umiescic. Jakby co, to prosze o przeniesienie do bardziej wlasciwego dzialu.

 

Moj konfig to:

Intel Core i5 2500k

Asrock P67 Pro 3 B3

2x4GB Kingston HyperX Blue

Gigabyte Radeon 5770 1GB

2xHDD+SSD

Karta TV, naped i inne duperelki jak czytnik kart itp.

 

Wszystko to napedza leciwy juz, choc w swietnej kondyncji (napiecia trzyma jak skala, regularnie czyszczony w srodku) zasilacz Enermax EG465AX-VE.

 

Mam pytanie czy na tej zasilce moge bezpiecznie krecic procka biorac pod uwage, ze po OC w stresie potrzebowac on moze ok. 150W, natomiast radeon bierze w stresie ponad 100W?

Tabliczka znamionowa zasilacza:

post-141083-0-72700300-1354986770_thumb.jpg

 

Teraz pytanie numer dwa, jesli zasilacz nie da rady to na co zmienic grafike, zeby byla mniej pradozerna i razem z prockiem po oc miescila sie w mozliwosciach zasilacza? Moge wydac na ten cel wszystko co dostane na allegro za 5770. W nic nie gram, kompa uzywam do normalnych czynnosci plus extra obrobka video i czasem audio. Zasilacza wolalbym nie zmieniac bo raz, ze dziala ok a dwa, ze dostalbym za niego marne grosze a nie mam kasy na nowa przyzwoita zasilke, wiec wolalbym opcje ze zmiana grafy...

 

Pytanie numer trzy, czy przy oc konieczne jest zasilanie 8pin dla proca czy wystarczy moja obecna wtyczka 4pin?

Edytowane przez Misiekskrzypek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam bardzo zbliżony parametrami komputer co twój:

i5 2300 2,8GHz @ 3.5GHz -> max dla tego modelu.

Asrock P67 Pro 3

2 x 4GB kingston

HD6850 GPU 900@1000Mhz

SSD (crucial M4 64GB)+ HDD (1TB WD green)

Karta TV

Karta dźwiękowa auzentech x-fi prelude

Nagrywarka DVD

Zasilacz tacens valeo 480W.

Po podkręceniu zarówno grafiki jak i procka nie zaobserwowałem żadnych problemów ze stabilnością. Komputer działa już jakieś 8-9 miesięcy.

Nawet przy kilkudniowym renderowaniu scen w cinema 4D komputer działa bez żadnego zająknięcia.

 

Parametry mojego zasilacza:

+3.3V: 28A

+5V: 34A

+12V1: 19A

+12V2: 18A

-12V - 0.8A

+5Vsb - 2.5A

 

Mój zasilacz pomimo większej mocy jest gorszy od twojego jeżeli chodzi o OC. Lepiej mieć pojedynczą linię 12V niż podwójną.

 

Twoje 460W spokojnie starczy do OC komputera którego posiadasz.

Jak zauważyłeś twój zasilacz nawet po OC nie będzie bardzo mocno obciążony, CPU ~150W + GPU 100W + reszta 50(?)W. Czyli jakieś 300W więc pozostaje jeszcze spory zapas mocy.

Tym bardziej że twój Enermax posiada jedną mocną linię 12V gdzie obciążenie jej może wynieś 396W (12V * 33A). Linia 12V obecnie jest najmocniej obciążana w komputerach typu desktop.

Więc nawet jak by twój zasilacz miał by dostarczyć te 300W z 12V to zostanie mu jeszcze w zapasie 1/3 mocy na tej linii.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. No wlasnie mam watpliwosci czy mozna tak latwo policzyc moc, ktora moze dac linia 12v. Zgodnie z tym wzorem linia 3.3v x 35A=116W do tego 5v x 35A=175W wiec te linie razem powinny dac ok. 291W mocy, a na tabliczce znamionowej sa one ograniczone do 200W. Nie wiem czy czasem skoro dla tych dwoch linii obciazenie moze wyniesc 200W to dla linii 12v nie pozostaje tylko 260W, skoro total power jest 460W. Nie wiem do konca jak sie liczy moce w zasilaczach, ale cos mi sie obija po glowie informacja z czasow zakupu tego enermaxa, jak wertowalem fora, ze moce te nie sumuja sie...wiec szczerze mowiac troche zglupialem, zwlaszcza, ze na tabliczce nie ma wyliczonej mocy dla linii 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jak to nie ma. 33A dają 396 W. Tak więc proca możesz kręcić do woli, i praktycznie każda jednoukładowa karta z tym pójdzie. Z 5 i 3.3V nie korzysta prawie nic, tą sa malutkie wartości, kompletnie sie na to już nie patrzy.

Ja mam zasiłke 300 W z 252 W na +12 V, i bez problemu jadę na Core i3-530 @ 4 GHz i HD 7770. Równie dobrze mógłbym dać quada 32/22 nm, albo grafe typu GTX 660 i też by działało.

 

Inna sprawa że kupiłem OCZ ModXStream 500 W właśnie pod upgrade, i czeka na montaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Troszke o tym poczytalem i wychodzi na to, ze tak sie liczy rzeczywiscie moc na danej linii, tylko jak sa dwie albo wiecej linii to taka troche marketingowa sciema bo tam przy rownoczesnym obciazeniu tych linii moce sie nie sumuja:) zastanawiam sie tylko dlaczego w takim razie linie 5v i 3.3v razem sa ograniczone do 200W. Wiem, ze ciagna te urzadzenia dzis malo, ale chodzi o sam fakt czemu sa one ograniczone:) A jeszcze kwestia tego zasilania 8pin dla proca. Jest konieczne czy wtyczka 4pin wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ograniczone bo taka konstrukcja i tyle, tak zaprojektowali rozdzielanie mocy. Nieraz masz np. cztery linie 12 V po 20 A, a łączne obciążenie 12 V może być np. połową tego. Zastanawianie się na tym nie ma sensu, wystarczy przeczytać tabliczkę i wszystko wiemy.

 

4-pin w większości przypadków starcza, 8-pin raczej tylko do ekstremów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie. Ekstrema to raczej 150 albo i 200 W, czyli jakieś kosmosy na ciekłym kryptonie czy innych cudach i napięciach 1.8 V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac na chwile do tematu doczytalem sie, ze moj enermax to taki pomost pomiedzy zasilaczami starszymi z mocna linia 5v a nowymi z mocna 12v. W zwiazku z tym mam pytanko, czy nie rozjedzie sie napiecie na linii 5v podczas sporego obciazenia linii 12v? Konfig zmienil sie o tyle, ze mam teraz radka 6670, wiec zasilka ma nieco lzej:) w necie malo jest opinii o mojej zasilce, a czytalem ze starsze konstrukcje potrafia szwankowac na linii 5v, gdy obciazona jest linia 12v. Zastanawiam sie czy problem moze dotyczyc mojej zasilki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...