Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam gorąco,

 

Kilka słów wstępu.

Obecnie mój komputer to m.in: Asus P5E, Intel Q6600, 8GB DDR2, grafa 4850, win7pro x64 (sprzęt niepodkręcany, bo zależy mi na stabilności)

Najważniejsze dla mnie są dane, które przechowuje na macierzy RAID1, 2x WD Caviar Green WD20EARX 2TB na kontrolerze LSI MegaRAID SAS 8708ELP PCI-E x8 http://www.md-storage-data.com/channel/products/raid_controllers/megaraid_8708elp/index.html

 

Komputer używam do pracy: Photoshop, odrobina webmastering i hobbistycznie montaż video. Gdy kończę pracę na komputerze zapisuje ważne projekty, nic nie zamykam (czasami nawet 7 GB zajętej pamięci fizycznej) i hibernuje komputer. Na noc wyłączam listwę zasilającą.

Zaczynając pracę następnego dnia, włączam kompa, system się budzi ze stanu z poprzedniego dnia (trwa to 5 minut)

Nie wyobrażam sobie płynnej pracy bez funkcji hibernacji systemu.

 

Po przydługim wprowadzeniu, do sedna

 

Właśnie kupiłem ssd, polecanego Samsunga 830 128GB

 

Płyta i kontroler LSI obsługuję max. sata2. Kontroler posiada tylko 128MB DDRII Cache (667MHz)

Mam świadomość, że nie wykorzystam całej mocy ssd. Może w przyszłość (niestety dość odległej) zakupię nową płytę lub kontroler raid.

Zaplanowałem dysk ssd jako dysk systemowy (jedna partycja, ntfs). Po zainstalowaniu systemu (win7pro x64) chciałbym korzystać z np. Ghosta, aby co jakiś czas robił backup systemu. Dane, backupy magazynowane na obecnej macierzy raid1.

 

Pytanie na początek

Dysk ssd podłączyć bezpośrednio do płyty głównej czy do kontrolera raid?

 

PS. Ciekawią mnie możliwości szyfrowania dysku ssd w locie truecrypt, ale chyba mam za słaby procek na takie zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz mieć problem jeśli chodzi o Ghosta i kontroler RAID na PCI-E.

 

Poza tym, jeśli masz ważne dane, sugeruje dokupić dysk zewnętrzny (albo jakiś fajny 3.5 serwerowy WD black RE4 albo Seagate constellation) i Ghostować na niego co jakiś czas + wrzucać najważniejsze dane z Twojej macierzy. Trzymasz to wtedy w innym pokoj/miejscu. Nie straszny Ci pożar kradzież ani powódź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD podłączyłem bezpośrednio do płyty. Osiągi chyba max co oferuje Samsung 830 na sata2.

Dołączona grafika

 

Chciałem przetestować ssd z kontrolerem lsi raid. Niestety z testu nici, bo nie potrafiłem ustawić dysku w tryb JBOD. Nie będę więcej próbował, nie chce (z moim szczęściem) spieprzyć mojej obecnej macierzy RAID1 i poza tym, zaraz po nowym roku planuje upgrade platformy na np. B75 + na początek Pentium G860 (może i5 jak będą bardziej opłacalne) + 16GB ramu

 

@qhash, o jakich problemach mówisz?. Na win działa ok. Nie robiłem jeszcze crash testu z CD recovery. Dzięki za uwagę, trzeba będzie przetestować czy cd recovery ghosta wykrywa/działa macierz.

 

Kiedyś, gdy jeszcze nie miałem raida, robiłem backupy właśnie tak, zgrywałem dane na zewnętrzny dysk. Obecna macierz RAID1 zabezpiecza mnie, gdyby padł jeden z dysków. Oczywiście masz rację, trzeba być gotowym na najgorsze (włącznie z najbliższym końcem świata Dołączona grafika ). Ale czy dysk korporacyjny/serwerowy jest optymalny, do robienia co jakiś czas backupu i chowania w sejfie. Do takich celów chyba wystarczą moje stare, ale jare barracudy.

@qhash jeszcze raz dzięki za czujność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...