Skocz do zawartości
PB782

SSD + GPT + UEFI + Windows 8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem dysk Samsung 830 i jeszcze nie zainstalowałem na nim systemu. Podobno można maksymalnie przyspieszyć ładowanie systemu Windows 8, czy jest to gra warta świeczki czy różnica na SSD jest marginalna?

 

W jaki sposób zrobić to poprawnie przy pomocy UEFI?

 

Czy pozostałe dyski mają wpływ na tą funkcję? Mam jeszcze 2 dyski HDD z systemem MBR i nie chciałbym w żadnym wypadku naruszyć ich zawartości.

 

Mam jeszcze w swojej płycie MSI opcję szybkiego bootowania Windows 8, ale kiedy chciałem jej użyć to wywaliło błąd, że Radeon 6670 nie jest kompatybilny z tą funkcją.

 

Normalnie próbowałbym własnymi siłami do skutku, ale po prostu nie mam zbytnio czasu i nie chcę zrobić czegoś źle aby nie wysypało się w najmniej odpowiednim momencie.

 

 

 

BTW: Czy podzielenie dysku SSD na partycje ograniczy jego wydajność? Nie chodzi mi o podział fizyczny, a jedynie oddzielić system od reszty danych w razie potrzeby reinstalacji systemu.

Edytowane przez PB782

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partycje nie mają zupełnie wpływu na funkcjonowanie SSD. Możesz robić to dowolnie.

 

Czy system uruchamiasz kilkanaście razy dziennie że jeszcze chcesz przyspieszać? Bo win 8 sam wstaje bardzo szybko, do tego na SSD robi to wyśmienicie. A i płyty MSI też nieźle się budzą (np dużo szybciej niż Asusy) więc co tam jeszcze chcesz przyspieszać?..

 

Z uśpienia wstaje w kilka sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że szkoda zachodu? Już teraz system mi startuje niesamowicie bo w okolicach 15 sekund na hdd. Po prostu z ciekawości chciałem zobaczyć czy można zrobić to w 4 sekundy jak można wyczytać w necie.

 

Nie znalazłem nigdzie informacji czy mogę mieć dysk systemowy na GPT, a resztę na MBR i chyba z tego powodu sobie odpuszczę, trochę z lenistwa a trochę z obawy że coś się wysypie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, odkopuje bo temat niewyjaśniony zupełnie, a w dodatku zduszony okrutnie. Co jak co, ale o to rafa bym Cię nie podejrzewał :P Gdyby tak wszystko odpuszczać "bo i tak jest zajefajnie" to by chyba ani pure ani tweak nie miały by po co istnieć.

 

Wracając do tematu, ktoś rzeczywiście sprawdzał wpływ dodatkowych dysków w MBR na uruchamianie PCta z ssd+uefi? Bo same dyski potrafią spowolnić nieźle wszystko. Dla przykładu u mnie, start na ssd jakieś 10sekund, ale po podpięciu dysków (wszystkie 6 sata zajęte przez twardziele) robi się już 40 sekund (system w tradycyjnym MBR na razie) I pytanie, czy w ogóle reinstal w uefi coś da, czy dodatkowe dyski i tak spowolnią start w ten sam sposób co teraz. A może właśnie przerobienie ich też na GPT wyeliminuje ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...