Skocz do zawartości
crk

nowy sprzęt za 3000-3500 zł z monitorem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nadszedł czas na kupno nowego komputera, także przypomniały mi się czasy kiedy komputer służył także do grania, a nie tylko do filmów, muzyki i tego typu rozrywki.

W temacie części jestem zupełnie zielony, więc sam przyzwoitego zestawu nie sklecę - stąd prośba o pomoc do forumowiczów będących w temacie.

Komputer ma być cichy z racji trzymania go w sypialni, nie mam zamiaru nic w kompie podkręcać, gry w jakie chciałbym zagrać na nim to między innymi: z nowszych tytułów Far Cry 3, Diablo 3, Skyrim, seria COD, Battlefield 3, Hitman'y, generalnie shootery, skradanki.

 

Jaki procesor? quad core i5, core i3, core 2 duo, i5 2500k?

Jaka płyta? msi b75a, asrock, asus?

Jaka grafika? Radeon HD7850? GTX660? coś z DirectCU? w wymaganiach gier m.in. tych podanych wyżej wystarcza karta 1gb, którą zatem wybrać by nie przepłacić i pograć tak by było ok (nie koniecznie zawsze na maksymalnych ustawieniach jeśli będę mógł coś na karcie oszczędzić)

Jaka pamięć? 4gb czy 8gb? 1333 czy 1600mhz? jakie to będzie miało znaczenie? goodram, crucial, patriot?

Jaki dysk? w ssd nie chcę inwestować, więc wybór zdaje się pozostaje między western digital a seagate'm, kwestia tego czy 1tb czy 500 gb sata3

Jaki zasilacz? w wielu wątkach przewija się xfx 550w, co polecicie?

Jaka obudowa by była cicha? często pojawia się termin silentiumpc brutus, czy są jakieś alternatywy?

Jakie chłodzenie procesora?

Jaki monitor 24''? słyszałem że wartymi uwagi są samsung, iyama, dell, benq, na co zwrócić uwagę, jaka matryca, itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie OC to proponuję I5 3470 + MSI B75A-G43 , do tego Goodram 8GB DDR3 1 333 mhz .

 

Karta to HD7850 .

 

Zasiłka może być wymieniony XFX Core 550W , choć przy tym budżecie warto dopłacić do modularnej konstrukcji np. OCZ ZT 550W .

 

SSD to dość duży komfort użytkowania w porównaniu do talerzowca , do tego cisza .

 

Chłodzenie wystarczy w wersji BOX , chyba że jesteś maniakiem ciszy i niskich temperatur to możesz brać np. SPC Spartan lub coś podobnego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie OC to proponuję I5 3470 + MSI B75A-G43 , do tego Goodram 8GB DDR3 1 333 mhz .

 

Karta to HD7850 .

 

Zasiłka może być wymieniony XFX Core 550W , choć przy tym budżecie warto dopłacić do modularnej konstrukcji np. OCZ ZT 550W .

 

SSD to dość duży komfort użytkowania w porównaniu do talerzowca , do tego cisza .

 

Chłodzenie wystarczy w wersji BOX , chyba że jesteś maniakiem ciszy i niskich temperatur to możesz brać np. SPC Spartan lub coś podobnego .

 

dzięki za odzew!

 

oc nie będzie, w tej kwestii nic się nie zmieniło.

chłodzenie - maniakiem ciszy i niskich temperatur nie jestem, ważne żeby nic nie gwizdało i nie warczało.

 

do grania (w tytuły z pierwszego postu, bez większych pogoni za nowościami) oraz innego korzystania z komputera na monitorze 24" w rozdzielczościach powiedzmy od 1280x1024 do 1920x1080 jakie części wybrać:

 

1. procesor - czemu reyden akurat i5 3470? czy może i3 3220 (polecany w zestawach na grudzień w połączeniu z hd7850) wystarczy w zupełności?

 

2. płyta główna - msi b75a? czy może z77a

 

3. pamięć - jaka różnica jest w tym czy pamięć będzie w jednej czy w dwóch kościach?

bo rozumiem że 1333mhz ma być, jakiś konkretny producent (goodram ?, corsair ?) czy tylko na cenę patrzeć która chyba się nie wiele różni?

 

4. grafika - czemu hd7850? a nie np hd6850 1gb 256b lub hd7770 1gb 128b? na czym polega różnica między szyną 256b a 128b? czy będzie to miało dla mnie jakieś znaczenie?

 

5. zasilacz - co daje modularna konstrukcja oraz czy zasilacz 450w czy może 550w?

 

 

kwestia monitora - ze złączem hdmi, jednak jeszcze poczytam i w odpowiednim dziale będę pytał o wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przeznaczyć minimum 700zł na monitor - różnica między TN a IPS jest większa niż między i3 a i5 ;)

 

2. B75

3. Lepiej kupić 2 osobne kości - nie w zestawie. Jak jedna padnie dalej możesz używać kompa

4. Bo... wydajność?

5. Możesz odpiąć nieużywane kable, dla mnie drogi i zbędny bajer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na monitor to minimum 700 zł będzie.

 

Wracając do reszty:

 

i5 3470

 

b75a wystarczy? nie ma konieczności bym się "porywał" na z77a? z77a to płyta z myślą o podkręcaniu?

 

hd7850 - jeśli ta grafika to którego producenta wybrać? a może jest sens brać np hd7850 sapphire 2gb jeśli nie będzie wiele droższa?

 

zasilacz xfx core 450w faktycznie wystarczy?

 

dysk caviar blue 3,5" 1tb

 

ram 2x4gb - jaki producent? goodram, kingston np hyperx, hyperx blu red, corsair?

czy częstotliwość 1333 i 1600 to będzie duża różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre chłodzenia mają zwykle Asus, Gigabyte, MSI oraz Sapphire. Trzej pierwsi producenci oferują ponadto 3-letnią gwarancję na swoje karty, Saphire daje tylko 2 lata. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zależy od cen, w jakich są konkretne modele.

Edytowane przez BlackMachine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, pasta termoprzewodząca jest w zestawie.

 

Ten XFX 550W to trochę przyszłościowo chyba, bo do zestawu bez OC nie jest potrzebna taka moc. Spokojnie możesz go wymienić na tańszego Deusa 500W.

 

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__11/id_produktu__5309/__Zasilacze_SilentiumPC_Deus_G1_500W_80_Bronze/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że nie ma go już w ofercie morele. Wydaje mi się, że ten wystarczy http://www.morele.net/zasilacz-xfx-atx-core-450w-120mm-80-sli-psu-p1-450s-x2b9-419031/

 

Na pamięci ram możesz oszczędzić 20 zł biorąc te polecane przez purepc:

http://www.morele.net/pamiec-corsair-cml8gx3m2a1333c9-533552/

Będą tak samo dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@crk

 

256 bit-owa szyna przydaje się w wysokich rozdzielczościach - karta nie dławi się tak jak w wypadku szyny 128 bit. Pierwszorzędnie powinno zwracać się uwagę na szynę pamięci, a nie na ilość GB.

 

Uważam, że wybrana przez Ciebie konfiguracja jest ok. Zastanowiłbym się ewentualnie nad dyskiem WD z serii Black - legitymuje się wyższym odczytem i zapisem niż seria Blue.

Edytowane przez Muniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolejne pytania mam.

Czy do zestawu który wybrałem, chcąc włożyć dysk ssd jest sens zmieniać płytę główną z msi b75a-g43 na np msi z77a-g43 po to by móc oba dyski podłączyć pod sata 3?

O dysku ssd myślę w kategoriach miejsca na system (windows 7) i gry.

Czy warto dopłacać ok 70 zł do płyty głównej dla drugiego portu sata3?

Czy warto kupić ssd do komputera służącego do netu, grania, filmów?

Czy nie biorąc pod uwagę zmiany płyty głównej (pozostanie przy b75a-g43), dobrym połączeniem będzie ssd wpięty pod sata3 a hdd pod sata2?

 

Zdecydowany jestem na monitor Dell u2412m http://www.morele.net/monitor-led-dell-u2412m-412374/

Czy jedynym elementem jaki do niego trzeba dokupić to kabel DisplayPort - HDMI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sata3 w przypadku HDD nic nie da, szczerze. Monitor podłączyłbym przy użyciu kabla DVI, znajdującego się w zestawie ;).

Czy warto kupować SSD? Już trzy komputery w moim domu na nich bazują, zdecydowanie warto. Boot w 10s, większość aplikacji startuje natychmiastowo, niesamowity komfort użytkowania sprzętu z SSD - raz użyjesz i zbrzydną ci inne rozwiązania :D.

 

Ciekawostka: posiadacz 2500k@4GHz + HDD, nie znający benefitów płynących z technologii SSD, zastanawiał się cóż za mocarną maszynę posiadam :lol:.

 

@Tapatalk

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolejne pytania mam.

Czy do zestawu który wybrałem, chcąc włożyć dysk ssd jest sens zmieniać płytę główną z msi b75a-g43 na np msi z77a-g43 po to by móc oba dyski podłączyć pod sata 3?

O dysku ssd myślę w kategoriach miejsca na system (windows 7) i gry.

Czy warto dopłacać ok 70 zł do płyty głównej dla drugiego portu sata3?

Czy warto kupić ssd do komputera służącego do netu, grania, filmów?

Czy nie biorąc pod uwagę zmiany płyty głównej (pozostanie przy b75a-g43), dobrym połączeniem będzie ssd wpięty pod sata3 a hdd pod sata2?

 

Zdecydowany jestem na monitor Dell u2412m http://www.morele.ne...-u2412m-412374/

Czy jedynym elementem jaki do niego trzeba dokupić to kabel DisplayPort - HDMI?

 

SATA3 sobie odpuść chyba, że wybierzesz dysk SSD, który wymaga SATA3, jak np. OCZ Vortex 4. Co nie znaczy, że powiedziałem "nie podpinaj pod SATA3". To tylko oznacza, że nie poczujesz różnicy.

Dysk SSD bardzo warto mieć niezaleźnie co robisz. Mam ultrabooka z SSD i jest szybszy od wszystkiego co miałem przez całe życie. Czekam też aż kurier przytarga części na kompa z sygnaturki gdzie będzie SSD. SSD to odpowiedź na większość problemów zwykłych HDD, które od zawsze były i są wąskim gardłem każdego komputera.

Tak SSD to miejsce na system, programy i gry. Przechowywać danych na nim nie ma sensu, bo raczej nie stać Cie na 512Gb, a na 128Gb za dużo nie zmieścisz.

 

Z monitorem Ci nie pomogę, ja od zawsze poluje na Iiyamy i ew. Samsungi i zawsze biore wielkie monitory. Ale na pewno nie musisz dokupować okablowania, Jak napisał AragornPL kabel DVI jest dołączony zawsze. Kabel HDMI jest wygodniejszy, ale długi kabel HDMI jest dość drogi. Zostań przy dostarczonym DVI.

 

Jeszcze tylko jedna sugestia. Tak jak ktoś wspominał wyżej, możesz kupić tańszy RAM taktowany 1333Mhz. Generalnie z ramem nie ma sensu wydziwiać jeśli się nie kreci mocno procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...