Skocz do zawartości
mw121

Wentylatory do Gigabyte Radeon HD5850

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio moja wysłużona karta graficzna zaczęła się mocno przegrzewać. Słusznie podejrzewałem, że jest mocno zanieczyszczona i zapchana kurzem. Po rozkręceniu dokładnie przetkałem radiatory, a wiatraczki powycierałem wilgną szmatką od wewnętrznej strony. Zadziałało jak ręką odjął i temperatury spadły o jakieś 20 C .

 

Niestety zauważyłem, że jeden z wiatraczków nie kręci się płynnie(prawdopodobnie wytarte łożysko), a obydwa delikatnie chroboczą. Przeszukałem więc allegro i inne sklepy w poszukiwaniu pasujących wiatraczków, ale nic nie znalazłem. Jedynie kompletne chłodzenie, które jest niestety drogie i nieopłacalne. Chciałbym się więc dowiedzieć, czy można z jakiegoś sklepu kupić pasujące wiatraczki ? Pewnym problemem jest, że są one połączone, a na karcie znajduje się tylko jedno gniazdo do wentylatorów. Pojedyncze coolerki zawsze mógłbym zlutować, ale nie jestem pewny jak by to funkcjonowało. Proszę o porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zdjąć te wentylatory i zamontować inne np na opaski zaciskowe jeśli jest taka możliwość, natomiast jeśli wentylatory są standardowej wielkość np 92mm to bez problemu pewnie można podmienić

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://images.bit-tech.net/content_images/2010/07/gigabyte-hd-5870-soc-graphics-card-review/gigabyte-radeon-hd-5870-soc-3b.jpg

 

Wiatraczki wyglądają dokładnie w ten sposób, są przymocowane na 3 śrubkach do podstawki, dlatego nie sądze, żeby standardowy wiatraczek( z kwadratową ramką) pasował. Do tego są połączone, a na karcie znajduje się jedno gniazdo, więc kupno dwóch osobnych jest dość ryzykowne( nie jestem pewien jak się będą zachowywać po lutowaniu, czy karta graficzna będzie mogła regulować obroty ich obydwu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden duży wentylator to chyba nienajlepsze rozwiązanie, jako, że radiator ma wymiary bardziej prostokątne niż na tych obrazkach i jest dość długi. Dwa mniejsze wiatraczki to raczej optymalne rozwiązanie pod tą kartę graficzną. Przeszukałem już wiele stron i chyba nie sprzedają coolerków dopoasowanych do tego modelu, dlatego też myślałem, jak je inaczej przytwierdzić.

 

http://www.overclock.net/t/570256/accelero-s1-r2-aftermarket-install-on-xfx-nvidia-8800gs-xxx ( 8 zdjęcie od góry)

 

W ten sposób móglbym przymocować kwadratowy wiatraczek do radiatora, a całą plastikową obudowę karty wywalę, bo i tak jest niepotrzebna. Orientujecie się może czym to najlepiej przyczepić? Plastik raczej odpada, bo nagrzany może pęknąć. Ze zlutowaniem dwóch wiatraczków jakoś sobie poradzę, ale nie ukrywam, że wolałbym połączone. Spróbuje jeszcze poszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opaski zaciskowe tzw. trytki są dobre na wszystko.

Możesz 2 wentylatory 92mm złączyć razem właśnie opaskami a do radiatora zamocować przez zewnętrzne otwory, podpinasz taki zestaw pod regulator obrotów i sam sobie ustawisz prędkość w razie potrzeby.

Edytowane przez Qrchak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym dać jeden wentylator 120mm niż dwa 80/92mm. Nie ma się co przejmować, że część przepływu minie się z żeberkami radiatora. Aby nie było to daremne dmuchanie, możesz go zamontować tak, że będzie owiewał też rurki nad finami, jeśli cię to uspokoi.

Poszukaj w danych wentylatorów jaki przepływ mają wentylatory 120mm a jaki 92mm przy tych samych obrotach. Do tego dochodzi fakt, że za tą sama kwotę kupisz jeden b. dobry wentylator 120mm albo dwa średnie 92mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie jeden wentylator 12 cm to dobre rozwiązanie, jeśli twierdzisz, że będzie równie wydajny, co dwa mniejsze, nawet w przypadku niedopasowanego wymiarami radiatora. Mam tyklko pytanie. Czy po podłączeniu go do karty graficznej( gniazdo na karcie jest 3-pinowe), będzie ona mogła regulować prędkość obrotu wiatraczka, tak, jak u swoich coolerków( można ją przestawić nawet ręcznie w Catalyst Control Center)? Czy trzeba do tego dokupić jakiś specjalny wentylator ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...