Skocz do zawartości
bachnaify

Ustawienia szybkości wentylatorów w obudowie a wpływ na generowany szum

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze pytanie odnośnie wentylatorów. Bo mam Sigma EVO 120mm i podpiąłem go do płyty przez przejściówkę 12V --> 7V i teraz chodzi na 800rpm. Moje pytanie jest czy Cooler Master Silencio 550 i/lub Corsair 550D też mają w dołączonych akcesoriach przejściówki na 7V do zamontowanych w nich fabrycznie wentylatorów ?

 

Słyszałem, że wentylatory można tez podpiąć inaczej niż pod płytę główną np. pod zasilacz - jak to zrobić ?

 

Co mnie dziwi i czego nie rozumiem. Dlaczego w teście bez wentylatorów i z wentylatorami ustawionymi na 12V ciszej wypada Silencio 550 a w teście z wentylami na 7V ciszej wypada 550D ?

 

Link tu - http://uk.hardware.i...oise-production

W tym teście podobnie - http://hexus.net/tec...es-550d/?page=6

 

Czy to tylko dlatego, że Silencio 550 ma cichsze wentylatory fabryczne niż Corsair 550D ? A może daltego, że Corsair 550D ma fabrycznie zamontowane 3 wentyle, a Silencio 550 dwa wentyle, ale w takim razie dlaczego przy 7V to 550D wypada ciszej ? Nie wiem jak rozumieć te dwa testy i które wyniki brać pod uwagę - te 12V czy 7V, czy jak ?

Edytowane przez bachnaify

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory możesz podpiąć pod zasiłkę, jak masz na kablach wtyczki 3pin lub posiadasz przejściówkę z molexa na 3pin (odpowiednio układając wtyki można ustawić 12V, 7V lub 5V.

 

A odnośnie głośności ww. obudów - w wentylatorze hałasują 2 rzeczy - jest to odgłos łożyska i szum przepychanego powietrza. Silencio może być cichsze bez wentylatorów (ponieważ jest wyciszona), a na 12V wentylatory wytwarzają mniejszy szum (lepsza konstrukcja łopatek, niższe nominalne obroty, itp...). Natomiast w wypadku niskich napięć, a tym samym i obrotów wirnika, gdy samego ruchu powietrza nie słychać lub ledwo słychać, dać może o sobie znać łożysko, wcześniej zagłuszane, a teraz dobrze słyszalne. Do tego dochodzą wibracje niektórych elementów, w tym i samych wentylatorów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory możesz podpiąć pod zasiłkę, jak masz na kablach wtyczki 3pin lub posiadasz przejściówkę z molexa na 3pin (odpowiednio układając wtyki można ustawić 12V, 7V lub 5V.

 

Nie raz było mówione że 7V nie jest dobrym pomysłem (przypadek podpięcia pomiędzy żółty a czerwony z molex). Jeszcze najlepsze rozwiązanie to sterowanie z płyty głównej ... jest kontrola RPM, możliwość zwiększenia RPM po przekroczeniu określonych progów, lub takie zwiększanie RPM by utrzymać określoną temp - automatycznie. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie raz było mówione że 7V nie jest dobrym pomysłem (przypadek podpięcia pomiędzy żółty a czerwony z molex).

tak tak, możliwość zrobienia spięcia... Szczerze, zdarzyło Ci się kiedykolwiek coś takiego? Ja miałem tak podpięte 3 pompy przez kilka lat i nic zupełnie się nie stało - pomijam awarie 2-óch z tych pomp z przyczyn ich wadliwej konstrukcji (trzecia działa do dziś), ale nic się nie stało nawet wtedy, jak padła elektronika jednej z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem - Obsidian 550D ma 3 wentyle 1100rpm (2 na froncie, 1 z tyłu), a Silencio 550 ma 2 wentyle 800rpm (1 z przodu, 1 z tyłu)

Przy 12 V obsidian ma 39,3 dB, a silencio 550 37,1 dB, a na 7V obsidian ma 30,3 dB, a silencio 550 33,3 dB. O czym to świadczy ?

Te wartości wentyli, które podałem odnoszą się do 12 v ?

 

Wracając do 12V - gdybym dołożył do Silencio 550 na przód wentyl Sigma EVO 120mm na 7V (czyli by chodził na 800rpm tak jak mam teraz) to o ile mogłaby wzrosnąć głośność ? Dalej byłoby ciszej niż 39,3 dB w Obsidianie 550D ?

Edytowane przez bachnaify

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...