Skocz do zawartości
Gumili

Domowy serwer, NAS, HTPC w jednym do 2000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Planuje od pewnego czasu złożyć sobie wielozadaniowy NAS/Serwer/HTPC.

 

Najważniejszymi cechami takie zestawu powinno być:

  • Energooszczędność - <30W w Idle.
  • Względna cisza
Powinien także spełniać poniższe funkcje (od najważniejszego do najmniej ważnego):
  • NAS
  • HTPC
  • Serwer gier w LAN (min. Minecraft)
Myślę, że złożenie domowego serwera spełniającego takie założenia jest możliwe.

 

Złożyłem poniższy zestaw, który według mnie będzie spełniał powyższe założenia:

CPU : Intel Core i3-3220 (3.3GHz)MOBO : Gigabyte GA-B75NHDD : Western Digital RedPSU : Be Quiet! Pure Power L7-300WGPU : integraRAM : Crucial CT51264BD1339 (2* 4GB)
Moje uwagi do tego zestawu i oczekiwania w stosunku do Was:
  • Czy taki zestaw, w ogóle, ma sens?
  • Czy uważacie, że uda się osiągnąć wymaganie 1? Czy trzeba będzie robić under voltage CPU (o ile da się z tą MOBO)?
  • RAM: Zdaję sobie sprawę, że te RAMy mogą nie być najlepsze. Ale wybrałem je, bo są tanie i chodza na 1.35V.
  • PSU: Zastanawiam się jeszcze nad Pico PSU. Który będzie miał większą sprawność przy tych ~25W?
  • HDD: Początkowo 1TB, ale jeśli zostanie mi trochę budżetu to zamienię to na 3TB albo 2*2TB.
W powyższym zestawie brakuje jeszcze obudowy, ale dla mnie jest to najmniej znaczący element, no i nie zdecydowałem się jeszcze, czy MOBO musi być mini-ITX, czy nie lepszy będzie jakiś mały ATX (micro-ATX?)

 

Z góry dziękuje za wszystkie propozycje, komentarze, itp.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock H61M-ITX, Celeron G540 , 4Gb Ramu i nic więcej nie potrzeba w kwestii wydajności. Ten zestaw pobiera bardzo mało prądu. Co do obudowy to może być np. http://www.morele.ne...-wi-02c-229915/

plus zasilacz http://www.morele.ne...s-bn136-274487/

dysk według uznania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten i3 będzie za mocny na moje potrzeby? Bo rozumiem, że proponujecie mi Celerona, bo jest dużo tańszy?

 

@marcinq123: Początkowo Ubuntu Server. Docelowo jeszcze nie jestem pewien, ale na pewno jakiś unix/linux.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena/Wydajność nie ma lepszego procesora od tych celeronów - i3 czasem zyska troche z racji HT (4wątki) i wyższej częstotliwości ale nie jest wart 3x dopłaty - tym bardziej że dla twoich potrzeb to i ten celeron to overpower Dołączona grafika

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) tym bardziej że dla twoich potrzeb to i ten celeron to overpower Dołączona grafika

 

Ja się trochę obawiam, że ten Celeron nie poradzi sobie z serwerem Minecrafta (zwłaszcza z zainstalowanymi modyfikacjami).

 

Ale faktycznie, dla pozostałych zastosowań może być nawet za mocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Niestety nie udało mi się kupić tamtego zestawu, temu chciałem odświeżyć troszkę temat. Tym razem mam zamiar do końca marca dokonać zakupu...

 

Ponieważ wyszły nowe Celerony, na oku mam teraz Intel Celeron g1610.

 

Chciałem do tego procesora użyć płyty mini-ITX, jednak nie wiem jaka będzie w miarę dobra, czy Asrock H61M-ITX poradzi sobie z tym nowym procesorem?

 

Od ostatniego posta nabawiłem się także wątpliwości dotyczących dysku Western Digital Red. Czy jest on dobry?

Jakie są opinie o Seagate Barracuda -- czy te dyski są ciche i nadają się do NASa?

 

Jeśli chodzi o obudowę, to chciałem kupić Cooler Master RC-120A-KKN1, ponieważ wydaje się bardzo fajna - idealna do NAS. Nie wiem natomiast jaki zasilacz wybrać.

 

Zakup pamięci raczej pominę, ponieważ w domu mam jeszcze stare 2*2gb 1333 mHz DDR3 od Goodrama.

 

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak tam z optymalizacją minecrafta - bo potrafio toto zeżreć każdy procesor i każdą ilość ramu ;>

 

do NAS to Blue albgo green

 

płytę wybierz jakąś na B75 - są w podobnej cenie

 

zasilacz jakiś fortron 350W z allegro Dołączona grafika

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Niestety nie udało mi się kupić tamtego zestawu, temu chciałem odświeżyć troszkę temat. Tym razem mam zamiar do końca marca dokonać zakupu...

 

Ponieważ wyszły nowe Celerony, na oku mam teraz Intel Celeron g1610.

 

Chciałem do tego procesora użyć płyty mini-ITX, jednak nie wiem jaka będzie w miarę dobra, czy Asrock H61M-ITX poradzi sobie z tym nowym procesorem?

 

Od ostatniego posta nabawiłem się także wątpliwości dotyczących dysku Western Digital Red. Czy jest on dobry?

Jakie są opinie o Seagate Barracuda -- czy te dyski są ciche i nadają się do NASa?

 

Jeśli chodzi o obudowę, to chciałem kupić Cooler Master RC-120A-KKN1, ponieważ wydaje się bardzo fajna - idealna do NAS. Nie wiem natomiast jaki zasilacz wybrać.

 

Zakup pamięci raczej pominę, ponieważ w domu mam jeszcze stare 2*2gb 1333 mHz DDR3 od Goodrama.

 

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

 

Jakiś miesiąc temu składałem zestaw do podobnych zastosowań. Z tym, że nie załapałem się na Ivy i wziąłem G550. Ostatnio robiłem pomiary zużycia prądu i wypada to bardzo dobrze. Wyniki, jak i opis zestawu są w poście -> link. Ivy pewnie będzie zużywał jeszcze mniej.

 

Dysk - nie bierz Greena jeśli zależy Ci na ciszy. Kupiłem go i hałas jest niestety wkurzający przy cichych pozostałych częściach zestawu.

Obudowę mam właśnie taką jak podałeś i jestem zadowolony. Jest dość duża, ale za to mieści 3 dyski 3,5, napęd 5,25 i nie ma przy tym jakiegoś wielkiego tłoku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Niestety nie udało mi się kupić tamtego zestawu, temu chciałem odświeżyć troszkę temat. Tym razem mam zamiar do końca marca dokonać zakupu...

 

Ponieważ wyszły nowe Celerony, na oku mam teraz Intel Celeron g1610.

 

Chciałem do tego procesora użyć płyty mini-ITX, jednak nie wiem jaka będzie w miarę dobra, czy Asrock H61M-ITX poradzi sobie z tym nowym procesorem?

 

Od ostatniego posta nabawiłem się także wątpliwości dotyczących dysku Western Digital Red. Czy jest on dobry?

Jakie są opinie o Seagate Barracuda -- czy te dyski są ciche i nadają się do NASa?

 

Jeśli chodzi o obudowę, to chciałem kupić Cooler Master RC-120A-KKN1, ponieważ wydaje się bardzo fajna - idealna do NAS. Nie wiem natomiast jaki zasilacz wybrać.

 

Zakup pamięci raczej pominę, ponieważ w domu mam jeszcze stare 2*2gb 1333 mHz DDR3 od Goodrama.

 

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

 

Bierz koniecznie G1610, pobór prądu pod obciążeniem jest niższy o ok. 40% w porównaniu do G530. Publikowałem wyniki pomiarów tutaj. Płytę bierz na B75, ewentualnie jeśli nie zależy Ci na SATA3 i usb3.0 to można poszukać najtańszej na H61 w cenie ok. 180zł. Co do zasilacza typu "pico" mam obecnie przetwornicę 12V z zasilaczem 60W i pod dużym obciążeniem bierze ok. 2-3W więcej prądu niż Fortron 250W 80+ gold. W IDLE z przetwornicą ok. 1W mniej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za powyższe porady. Po zastosowaniu nich wybrałem takie komponenty:

 

CPU : Intel Celeron G1610MoBo: MSI B75IA-E33RAM : 2* 2GB GoodRam DDR3 1333mHz -- Leżą jakieś w szufladzie ;)HDD : Western Digital RED 3TB      -- StoragePSU : FSP250-60EGACASE: Cooler Master Elite 120 Advanced

Nie zależy mi na USB3.0 ani SATA3, ale wydaje mi się, że chipset B75 powinien brać mniej prądu - jeśli się mylę to zamienię tę płytę na jakąś z chipsetem H61.

 

Wpadłem jeszcze na pomysł, żeby system umieścić na jakimś tanim dysku SSD 64GB -- czy jest to dobry pomysł, jeśli tak to jaki dysk SSD byście mi polecali?

Edytowane przez Gumili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem jeszcze na pomysł, żeby system umieścić na jakimś tanim dysku SSD 64GB -- czy jest to dobry pomysł, jeśli tak to jaki dysk SSD byście mi polecali?

 

Dobry pomysł :) Sam taki zastosowałem.

Windows 7 Pro i potrzebne aplikacje zajmują na dysku ok. 25GB i ok. 30GB pozostaje wolne. Używam tego miejsca do ściągania torrentów, przez co dysk talerzowy może się wyłączyć (ustawiłem timeout na 1h) i sprzęt jest praktycznie bezgłośny. Raz na jakiś czas trzeba oczywiście dane przerzucić na HDD, ale da się to rozwiązać konfiguracją torrenta albo prostym skryptem schedulera.

 

A wybrałem po taniości Kingstona V300 60GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz koniecznie G1610, pobór prądu pod obciążeniem jest niższy o ok. 40% w porównaniu do G530. Publikowałem wyniki pomiarów tutaj. Płytę bierz na B75, ewentualnie jeśli nie zależy Ci na SATA3 i usb3.0 to można poszukać najtańszej na H61 w cenie ok. 180zł.

Zgadzam się w 100% i co do proca, i co do płyty - sam chyba swojego G550 spróbuje wymienić na G16x0.

Co do płyty, polecam swojego asrocka - dużo SATA (w tym 3x SATA3, choć 2 na zewnętrznym kotrolerze), fajny bios i niedroga.

Co do SSD - zrobiłem na niego miejsce, ale po przemyśleniu nie jestem przekonany, czy to ma sens. Jak się mocno człowiek postara, to komp w konfiguracji HTPC nawet na windows 7/8 będzie robił minimum IO na dysku systemowym. A jeżeli to ma NAS być, to przecież jakieś tależe i tak bedą... co pisałem jako posiadacz HTPC/NAS z 4 dyskami tależowymi. Do tego SSD wyklucza praktycznie hibernacje, a wydaje mi się, że komp z 4GB wstanie chyba jednak szybciej z hibernacji z tależowego, niż normalnie zabootuje z SSD. Nie mówiąc o tym, że przy bootowaniu a to czasem coś nie wystartuje, a to jakiś popup wyskoczy albo wyjdzie na wierzch aplikacji HTPC i trzeba sięgnąć po klawiaturę...

Swojego hibernuje miesiącami, reboot praktycznie robię tylko, jak MS uraczy nowymi aktualizacjami.

 

PS. Wybrałeś fajne PSU. Za ile go kupujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100% i co do proca, i co do płyty - sam chyba swojego G550 spróbuje wymienić na G16x0.

Co do płyty, polecam swojego asrocka - dużo SATA (w tym 3x SATA3, choć 2 na zewnętrznym kotrolerze), fajny bios i niedroga.

Co do SSD - zrobiłem na niego miejsce, ale po przemyśleniu nie jestem przekonany, czy to ma sens. Jak się mocno człowiek postara, to komp w konfiguracji HTPC nawet na windows 7/8 będzie robił minimum IO na dysku systemowym. A jeżeli to ma NAS być, to przecież jakieś tależe i tak bedą... co pisałem jako posiadacz HTPC/NAS z 4 dyskami tależowymi. Do tego SSD wyklucza praktycznie hibernacje, a wydaje mi się, że komp z 4GB wstanie chyba jednak szybciej z hibernacji z tależowego, niż normalnie zabootuje z SSD. Nie mówiąc o tym, że przy bootowaniu a to czasem coś nie wystartuje, a to jakiś popup wyskoczy albo wyjdzie na wierzch aplikacji HTPC i trzeba sięgnąć po klawiaturę...

Swojego hibernuje miesiącami, reboot praktycznie robię tylko, jak MS uraczy nowymi aktualizacjami.

 

PS. Wybrałeś fajne PSU. Za ile go kupujesz?

 

Głównie myślę o SSD z tego względu, że jednak jest cichsze od dysku talerzowego i prądu też mniej bierze. Tylko nie jestem pewny, czy to jest rozsądna inwestycja, bo żeby odrobić te 300zł na różnicy w poborze mocy to bym musiał chyba z 10 lat czekać. (Wartość prawdobodobnie mocno przekoloryzowana)

 

Co do PSU, to zamierzam go kupić za 179zł. Jeśli jest tak dobry jak piszą to chyba warto.

 

Podsune Ci ciekawy zestaw na bazie którego też buduję domowy serwer/router:

 

Intel DQ77KB + Celeron G1610 + Lian-li PC-Q05 ;)

 

Rzeczywiście ciekawy, ale to chyba jednak nie jest mój przedział cenowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie myślę o SSD z tego względu, że jednak jest cichsze od dysku talerzowego i prądu też mniej bierze. Tylko nie jestem pewny, czy to jest rozsądna inwestycja, bo żeby odrobić te 300zł na różnicy w poborze mocy to bym musiał chyba z 10 lat czekać. (Wartość prawdobodobnie mocno przekoloryzowana)

 

Co do PSU, to zamierzam go kupić za 179zł. Jeśli jest tak dobry jak piszą to chyba warto.

 

Zaraz zaraz... przecież i tak kupisz talerzowy, na którym będziesz pewnie trzymał muzę i filmy. Podczas oglądania/słuchania ten dysk i tak będzie chodził. Jak będziesz coś ściągał, to pewnie też na niego. Można więc przyjąć, że przy robieniu na kompie tego, do czego HTPC służy, talerzowy prawie zawsze będzie chodził. Czyli prąd będzie brał tak talerzowy, jak i SSD, a poziom hałasu - niższy tylko o seeki, które robił by system zainstalowany na talerzowym. Warte świeczki i 300zł?

 

 

Zasilacz jest jak najbardziej fajny i porządnie wykonany. Miałem go przez chwilę, niestety okazało się, że sprzedawca, od którego go kupiłem jako ponaprawowy nie był do końca poważny i naprawił go źle (albo ktoś go zrobił w ...ja) - mosfet, który był wymieniany nie został przykręcony do radiatora i po prostu się spalił. Na ile udało mi się zobaczyć przez otwory wentylacyjne, wykonanie bardzo rozsądne, podzespoły dobrej klasy. Cichy jak na wentylator 80mm. No i 80+ gold...

Dla mnie tylko problemem są 2x SATA - bo potrzebuję 5x sata i przejściówki w całej obudowie trochę nie wkurzały. Dlatego jeszcze nie kupiłem nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod typową obudowę ITX zasilacz PicoPSU jest najtrafniejszym wyborem. Na ebayiu można za ok. stówkę wyrwać. Na All. też widywałem. Płytki od intela mają go już na stanie. Do tego SSD i nie potrzeba jakiejś większej obudowy. Pewnie i pasywnie dałoby radę puścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsune Ci ciekawy zestaw na bazie którego też buduję domowy serwer/router:

 

Intel DQ77KB + Celeron G1610 + Lian-li PC-Q05 Dołączona grafika

 

Ciekawy zestaw, szkoda tylko ze nie ma wersji obudowy rownie malej z miejscem na naped bluray typu slim. To byloby idealne rozwiazanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a nie lepiej wziąć gotowca HP http://www.skapiec.p...93/comp/4543516 i dokupić do niego tylko SSD?

Moim zdaniem to dużo lepsze rozwiązanie niż składanie serwera z konsumenckich podzespołów.

 

Czyli kupić za 1400zł HTPC bez dysków i k.graficzną mającą tylko wyjście VGA(i pewnie nie wspiera sprzętowego dekodowania filmów...)?

Zdecydowanie NIE.

 

HTPC to nie serwer firmowy.

 

Pozdrawiam

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...