Skocz do zawartości
tomaszb

cichy i wydajny zestaw na lata [bez OC]

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Potrzebuję od Was krytycznej (w pozytywnym znaczeniu) oceny tego, co chcę zakupić.

 

Kilka założeń:

 

1. zestaw ma być uniwersalny - praca biurowa, gry (w późniejszym okresie), może jakaś obróbka wideo.

2. zestaw ma być maksymalnie cichy - w rozsądnych na to nakładach finansowych.

3. zestaw ma mieć potencjał na kilka lat - 5/6 bez większych upgrade'ów (mam ny myśli głównie CPU).

4. wydać mogę ok. 2200 zł brutto, częśći nowe poza SSD, który mam.

5. będę raczej kupował w morele lub agito.

6. jak napisałem - bez OC.

7. zależy mi też na jak najlepszym stosunku pobór mocy/wydajność, inaczej: efektywności energetycznej.

8. system, peryferia - nie potrzebuję rady.

9. karta graficzna - dojdzie w przyszłości!

 

ZATEM, moja propozycja:

 

1. CPU: core i7 3770S 65W - 1091 zł ALTERNATYWA: core i5 3570s 65W - 719 zł

2. MB: asrock B75 pro3 - 265 zł

3. RAM: Crucial Ballistix 8GB DDR3 1600MHz CL9 -132 zł

4. dysk - mam SSD

5. obudowa - cooler master silencio 550 - 315 zł, ewentualnie brzydsza: CM sileo 500- 281 zł

6. zasilacz: Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-530W - 285 zł

7. wentyl na CPU: tu mam problem. Jak wspomniałem, zależy mi na ciszy, więc jestem w stanie wydać te ok.130 zł na lepszy wentylator. Po krótkim zapoznaniu się, wytypowałem jeden tańszy i dwa droższe z zestawienia na wortalu. Skoro nie będę kręcił, zastanawiam się, czy nie wziąć najtańszego tu spartana pro i ustawić na sztywno po prostu (jeśli się da!) niskie obroty. Tu potrzebuję stanowczo mądrej rady. Jeśli jest to do ustalenia, wchodzę w to.

- silentium pc SPARTAN PRO - 79 zł

- silentium pc FORTIS - 129 zł

- zalman PERFORMA - 139 zł

 

PODSUMOWANIE:

Wariant z i7 i najdroższymi podanymi tu częściami: 2227 zł (z tańszym wentylem: 2167 zł)

Wariant z i5 i najdroższymi podanymi tu częściami: 1885 zł (z tańszym wentylem: 1795 zł)

 

Jak widać, jest różnica w cenie między i7 a i5, a ja do końca nie wiem, czy jest duży sens wydawać więcej pieniędzy na i7. Z tego co czytam, jest to procesor 8-wątkowy, 4 rdzeniowy, zatem w stosunku do i5 ma więcej cache'u i cztery wątki. Czy to będzie miało duży wpływ na wydajność w grach i codziennym użytkowaniu, czy tylko przy specjalnych obrókach, np. graficznych, w autocadzie uwidoczni się różnica. Innymi słowy, nie chcę wydawać pieniądze na coś, co nic mi praktycznie nie da (w perspektywie kilku lat), tylko dlatego, że mogę (bo mnie stać).

Co do płyty, skoro nie będzie OC, to chyba nie ma sensu wydawać więcej na Z77.

 

Za wszelkie uwagi, sugestie, wskazówki, propozycje będę bardzo wdzięczny.

 

pozdrawiam,

Tomek Bednarczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry w tej chwili ledwo wykorzystują 3 wątki, jednak w ciągu tych 5 lat to może się zmienić. Pamięć podręczna prawie o robi różnicy, gdzieś widziałem test, to właściwie nie ma sensu. Poza tym na 50% ustawiony box intela jest już prawie nie słyszalny, przynajmniej mój egzemplarz(spotkałem sprzeczne opinie), jednak te dodatkowe dwa rdzenie i wyższe zegary mogą wymagać mocniejszego nawiewu, więc zmiana jest wskazana. Jednak przy tych 65w nic wielkiego nie potrzeba, niejedna konstrukcja pasywna potrafi więcej ciepła oddać, oczywiście za odpowiednią cenę. Jakbyś podłączył przez regulator zewnętrzny tego spartana ustawionego na najniższe obroty, przy których nie gotuje się w długim stresie będzie ok. Gorzej, jeśli to byłoby za głośne, wtedy lepiej zostawić regulację płycie ustawiając dość wysoko temperaturę docelową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię Dołączona grafika

Po przemyśleniu sprawy, odpuszczę sobie raczej i7 i zostanę i5 3570s. Co prawda, waham się jeszcze trochę nad wersją bez "S" 3570, ale z drugiej strony - w turbo core te procesory mają taki sam zegar, więc nie wiem czy wydajnościowo będzie widać wielką różnicę. Oczywiście przy normalnym zegarze jest 300Mhz, mało to nie jest.

Szkoda, że brak testów wersji "literkowych" procesorów intela, szczególnie "S".

 

Co do podanego wyżej zestawu, dokonam zmian:

 

1. na 95% biorę jako obudowę Fractal Design Define r4. Dokładka do CM silencio 550 to jakieś 100zł, a z porównań wynika, że warto. Poza tym design ładniejszy. EDIT: No można się jeszcze zastanowić nad Corsair Obsidian 550D lub Antec P280. Różnice poza wyglądem i ceną? Ktoś pomoże?

2. na cpu pójdzie na 90% Silentium PC Fortis.

3. Zastanawiam się także nad zmianą zasilacza be quiet L8 530W na be quiet E9 500W. Dopłata ok. 50 zł, ale plusów jest trochę:

-większa sprawność

-większy wentylator i niższe obroty

-5 lat gwarancji (!)

 

Pytanie tylko, jaki zapas mocy dla karty graficznej zostanie? Tzn. jakiej klasy kartę graficzną będę mógł bez kłopotu umieścić przy tym zasilaczu? 650Ti na pewno, 660Ti?

 

Dzięki!

Edytowane przez tomaszb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Dobry wybór - jest cichy, a potężnej wydajności do tego 3570S nie potrzeba.

3. Do tego zasilacza może podpiąć praktycznie dowolną kartę graficzną. 660Ti/670 również. Przy GTX 680 pewnie bym się wahał, ale takiej karty nikt przy zdrowych zmysłach i ograniczonym budżecie nie bierze.

Co do zasilacza brałbym jeszcze pod uwagę:

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__11/id_produktu__5406/__Zasilacze_Thermaltake_Toughpower_ST_550W_120mm_80_Gold/

Niby mniejszy wentyl, ale również cichy i na pewno mocniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer na 5 lat do grania w przyszłości? Ja tego nie widzę...Jeszcze z OC właśnie to komp byłby bardziej perspektywiczny, ale jak tam chcesz...

Zrezygnuj z wersji S, standardowe wersje są bardzo energooszczędne więc po co przesadzać a dodatkowa wydajność w tak mega odległej perspektywie (jak na komputery) sie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz na morelach jest i7 2700k w bardzo przystępnej cenie 995zł, lub jeśli nie chcesz i7 to pozostaje i5 2550k- 715zł, procesory z odblokowanym mnożnikiem będzie można łatwiej sprzedać, a może kiedyś będziesz miał chęć podkręcenia procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

 

Sorry za mały poślizg w odpisywaniu - w chwili obecnej jestem bez komputera, piszę z pracy, bo z telefonu mało wygodnie.

 

Chyba zaszło małe nieporozumienie co do rozumienia przez nas zwrotów "wydajny" i "na lata".

 

Gry nie są moim priorytetem, nie gram i raczej nie będę grał w jakieś FarCry'e w wysokich rozdziałkach z AA. W grę raczej wchodzą RTSy.

 

Teoretycznie pomysł na kręcenie + płyta Z77 jest jakimś wyjściem, ale zwiększa to budżet o około 500 zł, tym bardziej, że i5 2550k już nie jest w takiej atrakcyjnej cenie. Te pieniądze wolę wydać na dobre głośniki (np. microlab solo 6c) lub DACa (np. topping d20).

 

Poza tym, czy to wyjście nie kłoci się trochę z moimi założeniami cichego zestawu i okoliczności, że kupuję budę, zasilacz i schładzacz pod kątem ciszy, a nie wydajności do OC? Gdyby kręcić, to lepiej kupić jakąś przewiewną obudowę, typu fractal core 3000, a nie define r4. Poza tym, w takim wypadku w piach idzie efektywność energetyczna.

 

Czy taki i5 3570 nawet bez "S") nie wystarczy do grania w takiej persepktywie np. 4 lat? Kluczowa jest przecież karta graficzna, to ją chce wymieniać, tym bardziej, że łatwiej, a nie procesor.

 

Postanowiłem też, że rezygnuję z asrocka i wezmę także na B75 Asusa P8B75-V. Dobry wybór jak nie kręcę (nie ma radiatorów na układzie zasilania)?

 

@Alucard69: niestety nie ma za bardzo opinii o tym Thermaltake'u, choć fajnie że też ma standard "gold". Trochę ma teraz dziurę w głowie co do niego i tego be quiet e9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie OC w dzisiejszych czasach jest bardzo eco przyjazne bo naięcie o ile będziesz podnosił robisz to offsetem co powoduje że tryby oszczędzania energii dalej działają. Wciąż działa SpeedStep (spadek taktowania w idle i małym obciążeniu) oraz towarzyszy temu spadek napięcia. W idle wszystko jest eco, procesor wchodzi na pełne obroty tylko w razie zapotrzebowania i dopiero wtedy pobiera odpowiednio więcej prądu.

Oczywiście domyślnie taktowany 3570 też jest mocnym procesorem. Ale trudno przewidzieć co będzie za 4 - 5 lat, jakie będzie zapotrzebowanie na moc.

Nie jest prawdą że kluczowa jest karta graficzna, oba te czynniki sa równie ważne a w grach typu RTS znaczenie procesora jest jeszcze większe!

 

 

EDIT

Właściwie to nie musisz kupować wersji z "k" procesora bo nawet te wersje bez dają się podkręcić o pewną wartość (najczęściej o 400MHz dla wszystkich rdzeni). Wszystko rozbija się o płytę główną na Z77.

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8z77-v-lx-intel-z77-lga-1155-pcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-461854/

Koszt płyty tylko 100zł więcej, wzrost poboru energii czy wytwarzania ciepła jest nieznaczny co nie wpływa na wybór zasilacza czy chłodzenia CPU.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za wyjaśnienie Dołączona grafika

 

Tego Asusa na Z77 biorę - dwa sata III na pewno się przyda. Szkoda, że się tak późno zdecydowałem - miałem kupon na mailu od morele na -50 zł na tę płytę Dołączona grafika

 

Pytanie, czy brak radiatorów na sekcji zasilania nie będzie przeszkadzać, jest wersja lx2 tej płyty z radiatorami, ale ma mniej pci, brak wyjścia optycznego. Cena ta sama. Chyba do tak małego, delikatnego podkręcania wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...