Skocz do zawartości
ZlyDzien

Wybór listwy przeciwprzepięciowo - filtrującej

Rekomendowane odpowiedzi

W wigilie dostałem extra prezent od zakladu energetycznego - spalony zasilacz. To był najsolidniejsyz element mojego zestawu i nigdy bym nie pomyślał że mnie to spotka ( BQ 750W dark power pro p8). Miałem listwę Lestar LV-530W. Podstawowy model, 2 bezpieczniki mial a i tak wszystko p***.

 

Nowy zasilacz mam juz w zasadzie ustalony, ale w kwestii listwy szukam czegos lepszego.

 

Mamy trzech polskich producentów, wiec zawęziłem to do takiego grona:

 

* ACAR 504 WF

* LESTAR LF-2001A

* Ever Komfort PRO

 

wszystkie 3 sa dosc tanie, 50-70 zł, maja w zasadzie takie same zabezpieczenia, aczkolwiek po wczorajszym dniu nie wiem czy przed polskimi dostawcami energii cokolwiek mnie uratuje

 

 

//ediit

 

chyba wszystkie 3 skresle z listy bo kazda ma standardowe bezpieczniki topikowe, ktore wczoraj zawiodly. poszukam czegos z termicznymi jak ta Belkin nizej

Jest jeszcze za 90zł Belkin SurgeMaster Maximum F9M820ep2M

 

dalej to chyba lepiej juz brac UPS. Macie jakies warte polecenia produkty?

 

Przy okazji chciałbym zasugerować temat na art/test na PPC Dołączona grafika

 

aktualny faworyt to Lestar LF 2005 ze wzgledu na:

-pochlania 900J

- 2x2 bezpieczniki topikowe (zwłoczne i bezzwłoczne)

-bezpieczniki termiczne

-warystor

-70dB filtr EMI/RFI

 

i to za 99zł

 

linki , ktore okazały się pomocne:

 

Listwa antyprzepięciowa – która skutecznie ochroni komputer?

 

Bezpieczniki - niedoceniane elementy elektryczne

 

ciagle chetnie przyjme wartościowe porady Dołączona grafika

Edytowane przez ZlyDzien
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belkin SurgeMaster mozesz go kupic do 100zł a jest chyba najlepszy z wymienionych i w tej cenie Dołączona grafika

 

w skrócie:

 

czas reakcji nie 25ns a 1 ns

absorcja energi nie 909 a 2700 itp itd

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Szpakos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że listwa nie działa w pełni bez linii uziemiającej (warystor podczas przepięcia zwiera do tej linii co jest bolec, więc jak nie masz trój-żyłowej instalacji to nie działa to jak powinno i pozostają bezpieczniki o długim czasie reakcji).

 

Z listw mogę polecić topowego Lestar LFT ... chyba 2005 (ten z wskazaniem prawidłowo działającego uziemienia - faktycznie pokazuje prawdę).

 

Swoją drogą Belkin F9G726EP3M-GRY też ma niby lampkę "protected", ale nie wiedzieć czemu ona świeci mi ciągle ... czy jest uziemienie czy nie (dziwne). Jednak też go mogę polecić (grubszy kabel od topowego lestar i większy amperaż ... ale cena tego modelu to tak 2-3x owy lestar jak dobrze pamiętam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda pieniędzy, jaką listwę bys nie kupił to i tak ciach!o da na większość awarii instalacji o burzy już nie wspominając, do tego jak Kyle wspomniał jak nie masz instalacji z prawdziwym uziemieniem (nie mostek przez zero) można sobie darować, chyba że chcesz mieć pstryczek do wyłączania prądu w celu oszczędzania energii, jak jest burza to nic nie pomaga lepiej jak wypięcie wtyczki z gniazda, efekty uderzenia pioruna miałem okazje oglądać kilkukrotnie, cała instalacja do wymiany wraz z podłączonym sprzetem

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecę Acar XProtector Ultra AV@tele - tego mam. Kupiłem pare lat temu i zero problemów.

2 razy w burze szły sprzęty ludziom w bloku (niebezpośrednie trafienie w blok) u mnie nic. Raz (ponoć) po ziemi poszło a byliśmy podłączeni do osiedlowego lana gdzie kabel szedł między blokami ziemią, pare PC-tów poszło a mój działa!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem, ze burzy to nic sie nie oprze, ale jak juz mam kupowac to przeciez nie gorsze niz mialem. Instalacja jest ok (3 zyly), dom ma 10 lat. Nie moge zniesc faktu ze dobry sprzet moze pojsc z dymem na skutek nie burzy a wahan pradu w sieci.

 

Strona belkina jest fatalna, na polskeij wersji sa same odnosniki do us/gb. gdyby agito nie mialo ich listw to nawet bym nie wiedzial ze produkuja z gniazdami euro. dzieki szpakos za te detale, zapomnialem poszukac dokladniej.

 

Zobacze czy to wietrzenie magazynow w MM obejmuje to: link a jak nie to wezme Belkina z agito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz ci napisałem dlaczego miałeś awarie... Prąd udarowy ładujący głowny kondesator. Gdyby to było przepięcie to poleciało by ci więcej w domu a nie tylko zasilacz w komputerze..

 

Dawno dawno temu tj 2004 rok. przerabialismy w domu instalacje 2 zyłową na 3 zyłową... jakiś sprytny elektr ( tfu wróć bęcwał ! ) podłaczył neutralny do kaloryfera/wody. Cokolwiek podłaczyłeś pod gniazdko to wywalało z hukiem różnicówke i sprzęt zdychał..

Zanim usuneliśmy przyczyne zachciało mi się podłaczyć kompa .. całe szczęście że przez UPS-a.

Jak nie piz$#^%%!! UPS zdechł na miejscu ( wypalone scieżki od ładowania aku rozwalne mosy i cos tam jeszcze ) komp przeżył....

 

Czesto w nocy było słychać jak kłapią przekaźniki w UPS... taki wspaniały mieliśmy prąd...( ups reagował na napiecie niższe niz 190 i wyższe niż 240-250 V )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz ci napisałem dlaczego miałeś awarie...

 

ale pisales PO moim poscie tutaj a ja dopiero teraz wrocilem do tematu i przeczytalem oba;p

 

Zeby wyjasnic sprawe uziemienia - gniazdko ma podlaczone 3 przewody a w garazu na tablicy mam wylacznik roznicowy, ktory zadzialal.

 

 

W takim razie odkladam zakup tej listwy i przemysle UPS. Moze zaloze nowy temat xD dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie do autora postu skąd masz pewność, że poleciało przepięcie z sieci. Uszkodził się jakiś inny sprzęt elektroniczny w domu ? Zasilacz pracował i przestał działać czy nie włączył się komputer. Jak długo masz zasilacz BQ 750W dark power pro p8 jest jeszcze na gwarancji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Foldback

 

wlasnie dlatego ze dowiedzialem sie ze to nie bylo przepiecie, nie kupuje listwy (post wyzej). zasilacz byl 13 miesiecy po okresie gwrancyjnym. mialem go 2 lata (dostalem nowy w ramach gwarancji poprzedniego.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz sam z siebie się spalił po prostu teraz tak projektuje sie urządzenia elektroniczne. Zasilacz jest tak trwały jak najsłabszy jego element w tym przypadku są to zużywające sie kondensatory. Często producent stosuje dobre elementy o trwałości 5 - 10 tyś. h w temp 105 stopni a w kluczowym obwodzie da kondensator o trwałości 1 tyś. h

 

"W takim razie odkladam zakup tej listwy i przemysle UPS."

 

Co do UPS'a to i tak nie ochroni on zasilacza przed tego typu awarią związana szybkim psuciem sie urządzeń po gwarancji. W tym przypadku należy szukać urządzeń z jak najdłuższą gwarancja. Obecne komputerowe zasilacze impulsowe przystosowane są do pracy przy napięciu 100-240V zerknij na tabliczkę znamionową i radzą on sobie z takimi zakłóceniami z sieci energetycznej. UPS ochroni cię przed przerwą w dostawie prądu zapiszesz wyniki pracy lub gry, przed burzą podobnie jak listwa tylko, że będziesz mógł pracować - zadziałanie listwy oznacza nagłą przerwę w dostawie prądu do urządzeń . Trwałość akumulatorów w UPS'ach to max 5 lat.

Edytowane przez Foldback

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do UPS'a to i tak nie ochroni on zasilacza przed tego typu awarią związana szybkim psuciem sie urządzeń po gwarancji.

To nie tak ze on zepsul sie bo byl zaraz po gwarancji. BQ kupilem 4 lata temu z 3 letnia garancja. Po 2 latach wentylator zaczal halasowac, wiec odalem na gware i dostalem nowa sztuke, ta ktora teraz padla. wiec on mial 2 lata, ale gwary nie ma, bo liczy sie ta od zakupu pierwszego.

 

Nie znalazlem lepszego wytlumaczenia niz to co zaproponowal Kwazor - " udarowe ladowanie glownego kondensatora ..." spowodowane wl/wyl pradu, dlatego sklaniam sie ku UPS-owi, ktory moglby zapobiec temu.

 

Oddalem go w piatek do lokalneo serwisu, jesli nie da sie naprawic to wezme Seasonic Platinum-660 P660 (SS-660XP2). Ma 7 lat gwarancji.

 

nic nie jest doskonalym zabezpieczeniem, ale kwestionowanie kazdego z osobna tez nie pomaga.

Edytowane przez ZlyDzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 latach wentylator zaczal halasowac, wiec odalem na gware i dostalem nowa sztuke, ta ktora teraz padla. wiec on mial 2 lata, ale gwary nie ma, bo liczy sie ta od zakupu pierwszego.

 

Mylisz się, po wymianie towaru na nowy gwarancja liczy się od nowa, od dnia wymiany. To co opisałeś to w przypadku naprawy (okres gwarancji + czas pobytu w naprawie).
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w warunkach gwarancji napisane ze liczy sie 3 lata od pierwszego zakupu.

 

Jest to jeszcze powtorzone na fakturze gwarancyjnej. Bylem u nich osobiscie i pytalem o gwarancje, ale zaprzeczyli, że ulega "wyzerowaniu"

 

/e

 

moze oni potraktowali to jako naprawe (wymiana wentyla) ale dali mi nowa jednostke.

Tak czy inaczej mam czarno na bialym ze to gwarancji nie przedluza

Edytowane przez ZlyDzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwazor chyba pisał o źle wykonanej instalacji elektrycznej. Czy u Ciebie także ktoś ją ostatnio przerabiał? W przypadku takiej awarii padają inne urządzenia jak w przypadku wyładowania.

Prąd udarowy ładujący główny kondensator - przyczyną awarii Dołączona grafika Ta interpretacja jest mocna. Lepiej na własna rękę poczytaj jak działa zasilacz impulsowy a potem będziesz mógł wysunąć własne wnioski odnośnie awarii.

Zasilacz został naprawiony tak jak dyski twarde. Użytkownik nie otrzymał nowego zasilacza tylko refurbished czyli otrzymał inną sztukę, która trafiła na gwarancję.

Edytowane przez Foldback

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie ja wysnulem ten wniosek tylko kwazor tu ja wiem tylko tyle ze pare raqzy stzrelilo zasmierdzialo i nie dziala a nic innego nie padlo. Nikt nie przerabial u mnie instalacji, jest taka jak ja zrobili budujac dom 10 lat temu.

Edytowane przez ZlyDzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w warunkach gwarancji napisane ze liczy sie 3 lata od pierwszego zakupu.

 

Ja bym na Twoim miejscu chociażby zasięgnął się rady rzecznika praw konsumenta - mi też kiedyś próbowała jedna babka w serwisie wcisnąć, że gwara nie liczy się od nowa (chociaż sytuacja była inna - reklamacja po roku z paragonem), napisałem do pani rzecznik i przyznała mi rację i miałem już pisać oficjalne pismo ale dziadostwo się znowu zepsuło i dostałem zwrot kasy. Cwaniaki żerują na ludzkiej naiwności i kombinują jak klientowi kasy nie oddać i oczy "zamydlić".

Do tego czasami nawet zapisy w gwarancji nie są zgodne z naszym prawem.

 

 

 

Zasilacz został naprawiony tak jak dyski twarde. Użytkownik nie otrzymał nowego zasilacza tylko refurbished czyli otrzymał inną sztukę, która trafiła na gwarancję.

 

Czyli dostał "inną" sztukę, w świetle prawa będzie traktowana jako nowa (o ile polskie prawo pozwala na wymianę na "odnowioną" inną sztukę). Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa rzecz, to jasno napisz czy brałeś towar jako konsument, czy na fakturę.

 

Jak konsument, to nie jest tak fajnie. Nie stosuje się wtedy postanowień k.c., a w kodeksie w art. 581 jest czarno na białym, że w przypadku wymiany na nowy, termin (okres) gwarancji biegnie od początku.

Tak, co do gwarancji, która jest tylko dobrą wolą producenta rozstrzyga umowa.

 

Za to, jak nie minęły 2 lata od wymiany na nowy zasilacz, możesz skorzystać z tzw. rękojmi konsumenckiej (odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, "Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru."

 

Czyli masz 2 lata od otrzymania zasilacza tzw. rękojmi konsumenckiej. Korzystaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to sobie można gdybać zasilacz rozkręcony, brak plomb gwarancyjnych. Szczegóły gwarancji nie zostały przypilnowane podczas odbioru po pierwszej reklamacji. Często jest tak, że 2 lata gwarancji realizuje sklep a kolejne lata gwarancyjne realizuje producent i towar odsyła się bezpośrednio do producenta (jest to zazwyczaj opisane w karcie gwarancyjnej). Wystarczyło wypełnić RMA, lub wysłać zgłoszenie serwisowe na stronie producenta i podać numer seryjny. Po 2 latach padły mi pamięci DDR2 Crucial Ballistix. Sklep już nie realizował gwarancji wysłałem do producenta w UK firmy Micron (zgłoszenie RMA, numer seryjny..) po 3 dniach dostałem nowe pamięci obecnie będące w produkcji i w sprzedaży. Średni koszt naprawy takiego zasilacza wyniesie około 100zł w serwisie pogwarancyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będąc w sklepie nie dla idiotów, pracownik ów sklepu jako niezłe zabezpieczenie komputera podłączonego do sieci, polecił kombinację dwóch produktów:

http://www.mediamarkt.pl/lodz-galeria-lodzka/listwa-brennenstuhl-adapter-przepieciowy-4500-a,id-437839

 

oraz listwę zasilającą Lestar LF 2005 bądź Lestar LFT 2005A.

 

Czy takie połączenie da radę, czy też równie dobra będzie sama listwa zasilająca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...