Skocz do zawartości
blazej30

Komputer do gier i obróbki video HD do 6500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem jeszcze póki co satysfakcjonującego rozwiązania na forum, więc zakładam nowy temat.

 

Potrzebuję komputera przede wszystkim do gier na max detale oraz do hobbystycznej obróbki video w HD. Budżet jak w temacie do 6500zł. Oto co do tej pory wymyśliłem, proszę o uwagi, sugestie, spostrzeżenia co należałoby w tym zestawie zmienić.

 

1. Płyta - Asrock Z77 Extreme4

2. Procek - i7 3770K

3. RAM - G.Skill RipjawsX DDR3 2x8GB 1600MHz CL9

4. Chłodzenie - Noctua NH-D14 albo beQuiet Dark Rock Pro 2, co będzie lepsze? lubię ciszę... HR-02 Macho

5. Grafika - Gigabyte GeForce GTX670 2048MB DDR5/256bit OC

6. HDD - Seagate Barracuda, 3.5'', 2TB, SATA/600, 7200RPM

7. SSD - tu mam nowość na rynku, powiedzcie czy to się nada... Samsung 840 Pro 128GB (MZ-7PD128BW) Samsung 830 128GB

8. Zasilacz - Seasonic X-660 80 modularny

9. Obudowa - Fractal Design Define XL, będzie OK? Fractal Design Define R4

10. BR - LG BH10LS38

 

Całość kosztuje około 6000-6500zł, zależy w jakim sklepie. Co można tu poprawić? Proszę o szybkie odpowiedzi...

Edytowane przez blazej30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD weż Samsunga 830, Vertexa 4 lub Cruciala m4, szkoda dopłacać do 840 pro, który, może i odrobinę wydajniejszy, ale na pewno nie-odrobinę droższy. To samo z chłodzeniem na CPU - HR-02 Macho wystarczy aż nadto, a znacznie tańszy. Obudowę wziąłbym Corsair Obsidian 550D lub Fractal Define R4, w XL będziesz miał mnóstwo niewykorzystanego miejsca. Za zaoszczędzoną kasę możesz się nawet szarpnąć na ssd 256GB, o ile potrzebne Ci tyle miejsca (system, programy, gry itp.). Dołączona grafika

 

Czy proc będzie kręcony?

 

EDIT - po co zakładać kolejny temat, nie mogłeś kontynuować poprzedniego?

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy proc będzie kręcony?

 

Tak, chciałbym 4,5Ghz dostać.

 

EDIT - po co zakładać kolejny temat, nie mogłeś kontynuować poprzedniego?

 

Tam już trochę dyskusja zrobiła się nieco zawiła, parę rzeczy się zmieniło...

 

SSD weż Samsunga 830, Vertexa 4 lub Cruciala m4, szkoda dopłacać do 840 pro, który, może i odrobinę wydajniejszy, ale na pewno nie-odrobinę droższy.

 

Na pewno nie odczuję jakiegoś większego skoku wydajności? Ile mniej więcej % to ta "odrobina"?

 

To samo z chłodzeniem na CPU - HR-02 Macho wystarczy aż nadto, a znacznie tańszy.

 

Na pewno wystarczy do OC? Ivy Bridge są chyba dość ciepłe...

 

Obudowę wziąłbym Corsair Obsidian 550D lub Fractal Define R4, w XL będziesz miał mnóstwo niewykorzystanego miejsca.

 

Tak, może i masz rację, wezmę chyba R4, powiedzcie tylko, czy może ta konstrukcja ma jakieś znaczące wady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam już trochę dyskusja zrobiła się nieco zawiła, parę rzeczy się zmieniło...

 

Co nie zmienia faktu, że tam powinieneś kontynuować.

Na pewno nie odczuję jakiegoś większego skoku wydajności? Ile mniej więcej % to ta "odrobina"?

 

Różnice zobaczysz tylko na wykresach w testach syntetycznych, w rzeczywistości (praca z systemem, aplikacjami, grami) nie będzie różnicy.

Na pewno wystarczy do OC? Ivy Bridge są chyba dość ciepłe...

 

IB jest ciepłe nawet na wodzie więc wiele nie ugrasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że tam powinieneś kontynuować.

 

Ok, przyznaję, nie przemyślałem do końca, przepraszam i proszę moderatora niech scali te dwa wątki jeśli jest taka możliwość.

Różnice zobaczysz tylko na wykresach w testach syntetycznych, w rzeczywistości (praca z systemem, aplikacjami, grami) nie będzie różnicy.

 

W takim razie biorę Samsunga 830, dzięki.

IB jest ciepłe nawet na wodzie więc wiele nie ugrasz.

 

Ok, wezmę więc Macho... tylko jak będzie z ciszą?

 

Kolejna kwestia - czy warto będzie dołożyć do obudowy jeszcze jakieś wiatraki(Define R4), czy te dwa wystarczą? Jeśli tak to jakie? Będą dwa HDD, ten Seagate co wyżej i Caviar Black 2TB, on też jest dość ciepły... Noo i OC jak najbardziej również będzie.

 

Rozumiem, że reszta sprzętu jest OK, mb, grafika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci na OC, to ja pokusiłbym się o "szybsze" pamięci.

 

A niby po co? Przecież kręci się mnożnikiem, a nie szyną. Po drugie szkoda kupować do SB czy IB pamięci szybsze, niż 1600MHz, ponieważ realnie nie odczuje się tej różnicy w szybkości.

 

A Macho będzie w zupełności wystarczający, to bardzo wydajne chłodzenie, a przy okazji ciche (wentylatory TY od thermalrighta są jedne z lepszych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby po co? Przecież kręci się mnożnikiem, a nie szyną. Po drugie szkoda kupować do SB czy IB pamięci szybsze, niż 1600MHz, ponieważ realnie nie odczuje się tej różnicy w szybkości.

 

Mam podobne zdanie, czytałem parę testów na ten temat i rzeczywiście nie wydaje mi się żeby szybsze pamięci miały w czymś pomóc.

 

A Macho będzie w zupełności wystarczający, to bardzo wydajne chłodzenie, a przy okazji ciche (wentylatory TY od thermalrighta są jedne z lepszych).

 

Ok, temat chłodzenia procesora zamknięty - biorę Macho.

 

Co jeszcze z tymi dodatkowymi wiatrakami do obudowy(co pisałem wyżej)?

Aaa i jeszcze jedno - jaką pastę termoprzewodzącą wybrać do tego, bo rozumiem, że ta w komplecie z coolerem jest dość słaba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pastach jest z czego wybierać - dobre pasty to stary, ale jary AS5, może tez być MX-4, Chillfactor 3, NT-H1, Gelid extreme... Ja od siebie polecam AS5 i chillfactora 3, z przewagą dla tego drugiego. Bardzo łatwo się nakłada, nie wysycha, a wydajność doskonała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dammeron

 

Kolega blazej30 nastawia się na OC i podejrzewam, że jeżeli trafi się fajna sztuka proca, to na 4.5GHz się nie skończy. Dobre, wysoko taktowane pamięci + agresywne timingi dadzą niezłego kopa, nie tylko w syntetykach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny z teorią z przed lat. To nie czasy 775, gdzie kręciło się FSB i to bylo zależne od pamięci ile proc wykręci. Teraz bawimy się tylko mnożnikiem. Nie chce mi się teraz szukać tych benchów na różnych taktowaniach pamięci, ale zapewniam że różnica w grach jest na poziomie 1% . To samo pewnie tyczy się obróbki Video HD. Do tego nie potrzeba szybkich pamięci. Bierz najtańsze 1333 . Co do wentylatorów to poszukaj odpowiedzi w temacie o wiatraczkach. Jest cała masa postów z poradami jak je montować i jakiej firmy wybrać. Ja mam wysłużone Fandery Selekta i działają ponad tak samo cicho i żaden nie padł.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety powstał problem, bardzo ciężko jest teraz dostać gdziekolwiek Samsunga 830-tkę, wszyscy mają 840 teraz. Poczytałem trochę i teraz nie wiem co zrobić, mówi się, że 840 ma gorszy zapis i słabsze, mniej trwałe kości. Co zrobić? Do OCZ-a nie mam zaufania niestety, więc zostaje tylko Samsung. Nie wiem czy szukać na siłę 830, wziąć 840(zwykłej) czy może dołożyć do 840 pro na sprawdzonych kościach z 830. Co z tym fantem zrobić teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chciałbym 4,5Ghz dostać.

 

Ja się jeszcze nie bawiłem, ale tyle co czytałem, chociażby w recenzji PurePC, 3770k nie specjalnie fajnie się kręci - w tym sensie, że grzeje się koszmarnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze nie bawiłem, ale tyle co czytałem, chociażby w recenzji PurePC, 3770k nie specjalnie fajnie się kręci - w tym sensie, że grzeje się koszmarnie.

 

Na to już akurat za późno, zamówienie jest złożone, jak będzie tak będzie. Udało mi się jeszcze wyrwać Samsunga 830, mam nadzieję, że to będzie dobry wybór.

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc, temat zamknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie brać OCZ Vertex 4. Jest równie udanym dyskiem co 830'tka. Masz dość długą gwarancję, a ich awaryjność nie jest taka wysoka jak to się zdarzało w porzednich wersjach. Tak więc nie ma się nad czym zastanawiać. Zresztą Crucial M4 to też dobry wybór w swojej cenie. Zapis nie jest aż tak bardzo istotny, chyba że chcesz by robił za magazyn. Ale do gier i systemu sprawdzi sie też taki z nieco niższym zapisem. Ja mam 75 MB/s a system i jedna lub dwie gry jakie mi się czasem zdarzy zainstalować działają cały czas tak samo. Czyli zero mulenia i tak samo błyskawiczny odczyt i otwieranie systemu. A systemu nie zmieniałem już od conajmniej 2 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...