Skocz do zawartości
niedziol

płyta+proc+SSD - ok. 1000zł do starych podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niestety, z powodu niestabilnie pracującej płyty głównej (spuchnięte kondensatory, po ich wymianie dalej komputer uruchamia się za 3, 4 razem) jestem zmuszony do wymiany płyty i procesora.

 

W związku z tym mam do Was prośbę o skompletowanie mi zestawu za ok. 1000 zł: proc + mobo + SSD. Pozostałe komponenty to: Pozostałe komponenty to:

  • BeQuiet E6 400W
  • Arctic-Cooling Freezer Xtreme Rev.2
  • 2 dyski Samsunga
  • Napęd dvd samsung
  • Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Non-ECC CL9
  • SAPPHIRE HD 4870 512MB GDDR5 PCI-E
Celowo wymieniłem wszystkie podzespoły, żeby się dowiedzieć czy zmieszczę się w tych 400W (wolałbym nie wymieniać zasilacza – dodatkowe koszta). Wszystkie elementy mają prawie 4 lata, – co też niestety wpływa na pobór.

 

Kolejną sprawą jest chłodzenie niestety moja wersja nie obsługuje, 1155 co by skłaniało do płyt Asrocka, ale z drugiej strony wolałbym uniknąć tego producenta, bo to płyta Asrocka się posypała. Na stronie Arctica znalazłem coś takiego, nie wiem czy to na pewno rozwiązuje problem podstawki, ale za to generuje dodatkowe 20 zł (ok. 1/5 ceny coolera)

 

Kolejne pytanie, kiedy dokonać zakupu, bo zwykle w styczniu ceny powinny spadać, ale nie wiem czy ta reguła tyczy się elektroniki?

 

A i oczywiście, jeśli tylko OC w tej cenie możliwe to bardzo chętnie. Co do zastosowań komputera, to generalnie, na co dzień typowo biurowe, od czasu do czasu programy graficzne, CADowskie, renderingi i z rzadka ze względu na brak czasu – gry.

 

1000 zł to granica dość elastyczna, ale wydaje mi się najrozsądniejsza, bo aktualny mój komputer, powiedzmy w 80% spełniał moje wymagania (e5200 @3.4GHz)

 

Sry za tak długiego posta, ale chciałem dokładnie sprecyzować, na czym mi zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zestaw do oc 1000zł to mało... i5 + mobo a gdzie ssd?

proponuję odpuścić oc i wziąć g860 (box) mobo na b75 (sata3/usb3) ssd 64GB (do vertex4 128gb trza dorzucić 150zł...) i jeszcze udałoby się zmienić kartę graficzną Dołączona grafika (na wydajniejszą i 2x mniej łasą na prąd) hd4870 sprzedaj

jeśli e52000@3.4GHz spełniał się w 80% to g860 powinien dać radę na 100%

 

http://www.morele.ne...ry/info/SOiaAp/

Edytowane przez pierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do OC to tak myslałem że nie ma szans w tych okolicach, ale wspomnialem, bo poprostu lubię to robić (choć to już nie taka magia jak kiedyś Dołączona grafika )

 

Jeśli chodzi o proponowany przez Ciebie procek, to skłaniałbym się raczej do i3-3220. Skoro już wymieniam to niech to jakiś przeskok będzie, żebym za 2 lata nie narzekał że mi za mało.

 

i jeszcze udałoby się zmienić kartę graficzną Dołączona grafika (na wydajniejszą i 2x mniej łasą na prąd) hd4870 sprzedaj

jeśli e52000@3.4GHz spełniał się w 80% to g860 powinien dać radę na 100%

 

Sprzedaż używanej grafy to nie jest taka łatwa sprawa, za więcej niż 170-180 to nie pójdzie, a bujania sie z tym trochę będzie (na allegro 20 ofert). A co by nie mówić za 200 zł wydajniejszej grafiki, nie znajdę.

 

Poza tym tak jak wspominałem zastosowania na tą chwilę głównie biurowe, więc raczej większy nacisk kładłbym na procka.

 

I czy rzeczywiście rozsądne będzie rezygnowanie z chłodzenia (cichsze, wydajniejsze od boxa) tylko dlatego, że obraziłem się nieco na Asrocka? Czy faktycznie te Asrocki są takie awaryjne?

 

 

Czekam na porady pozstałych użytkowników, jeśli będe zbliżone do Twoich to oczywiście się posłuchamDołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnica w cenie między g860 vs i3 to ~200zł a wydajnościowo... imo nie warto dopłacać do i3

sprzedaż karty graficznej jest bardzo prosta - wystawić na allegro od złotówki

 

box jest cichy, proc będzie nie kręcony, z natury jest chłodny, w stresie max 50stC osiągnie na boxie

 

jeśli chcesz bierz asrocka - podałem najtańszą mobo na b75 (i z 3 letnią gw) do asrocka będzie trzeba dopłacić (gw 2 lata)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Warto dopłacić do i3, Pentium to kastraty...

2. nie ma potrzeby bać się ASRocka, sa tak samo awaryjne (bądź nie, to że jedna Ci się zepsuła nie ma kompletnie znaczenia) jak każda inna

3. zostań przy boxie, w razie co później będziesz martwił się chłodzeniem gdyby box okazał sie za głośny, na pewno nie będzie zbyt mało wydajny

3. OC tylko na plytach z Z77 i procesorami z Turbo

4. przez tą 4870 zasilacz chodzi mocno obciążony ale da rade na styk do czasu wymiany na cos nowoczesnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, z powodu niestabilnie pracującej płyty głównej (spuchnięte kondensatory, po ich wymianie dalej komputer uruchamia się za 3, 4 razem)

 

Nie zdziw się, jak okaże się, że to wina zasilacza. Mam nadzieję, że sprawdzałeś na innym zasilaczu.

 

1. Warto dopłacić do i3, Pentium to kastraty...

 

A itrzy to papka marketingowa. W stosunku do tzw. kastrata dostaje tylko HT a kosztuje 2 razy tyle to Pentium.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A itrzy to papka marketingowa. W stosunku do tzw. kastrata dostaje tylko HT a kosztuje 2 razy tyle to Pentium.

Dużo w tym racji, i3 za ok 500zł to za wysoka cena (nie kupił bym) ale trafił mi się w promocji za 319zł nowy więc bez zastanowienia...

 

Co do samego tematu, ja zrezygnował bym z ssd i brał i5 + płyta do OC (wole wydajność w grach i programach niż większe transfery) a poza tym hdd wystarcza bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

1. Warto dopłacić do i3, Pentium to kastraty...

2. nie ma potrzeby bać się ASRocka, sa tak samo awaryjne (bądź nie, to że jedna Ci się zepsuła nie ma kompletnie znaczenia) jak każda inna

3. zostań przy boxie, w razie co później będziesz martwił się chłodzeniem gdyby box okazał sie za głośny, na pewno nie będzie zbyt mało wydajny

3. OC tylko na plytach z Z77 i procesorami z Turbo

4. przez tą 4870 zasilacz chodzi mocno obciążony ale da rade na styk do czasu wymiany na cos nowoczesnego

 

1. Dopłacić 85% do i3 i dostać 15% szybszky procek to nie dla każdego będzie"opłacalny" interes. Ja bym brał G860.

2. Nie wiem czy autor miał jakiś lepszy cooler ale AsR na LGA1155 zachowało kompatybilność wstecz i można zamontować coolery przystosowane do podstawki LGA775

3. Nieprawda. AsR P67 Pro3 B3 będzie lepszą opcją do OC niż tanie Z77.

 

G860 + ww. AsR P67 i w przyszłości 2500K i jazda z OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Nieprawda. AsR P67 Pro3 B3 będzie lepszą opcją do OC niż tanie Z77.

 

G860 + ww. AsR P67 i w przyszłości 2500K i jazda z OC.

 

Prowda. Tylko że płytę kupuj się do komputera a nie dla OC samego w sobie. Tego planowanego 2500k autor może nie kupić nigdy, HD4870 może mu paść w każdej chwili.

Mając na uwadze

Co do zastosowań komputera, to generalnie, na co dzień typowo biurowe, od czasu do czasu programy graficzne, CADowskie, renderingi i z rzadka ze względu na brak czasu – gry.

iGPU ma większą zaletę niż wyższe o 200MHz OC na 2500K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zdziw się, jak okaże się, że to wina zasilacza. Mam nadzieję, że sprawdzałeś na innym zasilaczu.

Zawierzyłem marce be quiet, więc nie sprawdzałem. Ponadto spuchnięte elektrolityczne kondesatory najczęściej są winą ich kiepskiej jakości (szczególnie jeśli pracują z markowym zasilaczem). A da się taki zasilacz w jakiś sposób sprawdzić? Oczywiście nie widzi mi się stanie nad miernikiem przez 2h i sczytywanie napięcia z zasilacza dla każdej linii. Dodam że po zajrzeniu do środka zasilacza nie było żadnych spuchniętych kondensatorów.

 

Bo wymiana zasilacza, płyty, proca, grafiki i do tego jeszcze SSD, to już droga impreza...

 

A skoro sugerujecie mi wymianę grafiki to na jaką? No i na ile wyceniacie takiego radka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to podłączyć obecny komp pod inny zasilacz. Napięcia warto zmierzyć, pomiar miernikiem nie daje pełnego obrazu niestety.

W swoim powyższym wywodzie nie wziąłeś pod uwagę jednego, że marki w swoich zasilaczach lubią ciąć koszty, na kondensatorach właśnie. Nie musi to dotyczyć oczywiście twojego modelu. Ufanie marce jest niestety lekką naiwnością.

No i na ile wyceniacie takiego radka?

 

Nie kuś losu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to podłączyć obecny komp pod inny zasilacz.

Niestety nie dysponuje takowym zasilaczem (znajomi mają wyłącznie laptopy). Poza tym jest olbrzymia szansa że nawet jeśli mój zasilacz okazałby się zepsuty, to po podłączeniu sprawnego do tej płyty pojawiły by się te same problemy - bo przy mojej wymianie mogły powstać jakieś zimne luty, ewentualnie za mało kondensatorów wymieniłem (niestety nie dało się na płycie dobrze rozpoznać, które kondensatory są ze sobą połączone, a które nie)

 

Nie kuś losu.

Rozumiem że chodzi, że to nie ten dział. Pytam zupełnie orientacyjnie (±50zł), żeby się zorientować na jaką grafikę, po dołożeniu powiedzmy 150-200 zł, mógłbym sobie pozwolić

 

Odnośnie OC: Nie ma możliwości, bądź jest to nieopłacalne w tym przedziale cenowym - nic na siłę, mówi się trudno.

 

Podsumowując nieco: G860 + Asrock B75 Pro3 +OCZ VTX4-25SAT3-64G = 801

Zostaje kwestia grafiki, no i zasilacza(w weekend jak znajdę nieco czasu, to go sprawdzę miernikiem) ale jeśli dobrze zrozumiałem to moc, zakładając jego sprawność, jest wystarczająca dla pozostałych komponentów?

Edytowane przez niedziol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat.

 

Pomimo, że nie sprawdzałem zasilacza, zamierzam go wymienić mimo wszystko na nowy . (jeśli poprzedni okaże się sprawny do go sprzedam).

 

Grafika póki co zostaje taka jaka jest.

A przymierzam się do kupna takiego zestawu (g860 + B75 pro3 + Ocz vertx4 128 + deus g1 600w) suma 1176zł

I do tego jeszcze potrzebuję jakiegoś pena min.16gb w cenie do 70-80zł. Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...