Skocz do zawartości
KowalQ

Oświetlenie pokoju - prosze o rady

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

 

Panowie w moim pokoju 3x4 m.chce zmienic oswietlenie ktore ma byc zdowe dla oczu i tanie.Mysle o zamontowaniu Żarówki halogenowej Eco Osram E27, 42W (700 lumenow) na ktorej bedzie wisial ten papierowy klosz z Ikei.

 

Nie chce co chwile zmieniac oswietlenia wiec dlatgo zalozylem ten temat.Doradzcie mi czy taka zarowka z tym kloszem o ktorym mowie zda egzmin?Ten 700 lumenow wystarczy?jest tez zarowka z 900 lumenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy 900 lumenów Ci wystarczy, a co dopiero 700. Co prawda mam pokój 16,4 m kw, ale jak chce mieć jasno, to świeci 2x1160 lumenów (i ciągnie to 2x20W, więc znacznie mniej niż halogeny) - i to daje taką po prostu dobrą jasność

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest bardzo drogie ... tzn. kiedy kupowałem to te 2 OSRAMY były po 40 zł sztuka ... ale obecnie sądzę dałoby się dużo taniej. Inna sprawa że nie jestem do końca zadowolony bo:

- długi czas rozświetlania

- troszkę za niska temp. barwowa (2500K ... chyba lepiej byłoby 2700K)

- no i światła ze świetlówek kompaktowych nie lubię za bardzo

 

LED są lepsze (dziwne że jakoś przyjemniej mi się patrzy niż na świetlówki ... ale na dobre LED, nie jakiś szajs świecący na niebiesko) ... ale to już faktycznie jest drogie.

 

Najtaniej i oszczędnie to by Cię wyszła świetlówka kompaktowa ... ja bym sugerował coś firmowego, temp. barwowa 2700K ... no i jak ma być tylko jedna sztuka to jednak radziłbym te ~1200 lumenów

 

Halogeny nawet fajnie świecą (sorry za takie fachowe określenie: "fajnie" x-P ) tylko źrą niewiele mniej energii od klasycznych żarówek, więc też mocno się grzeją, a oprawę pewnie masz max do 60W (nie wiem ile z tego lumenów się uciśnie przy halogenie). Aha - halogeny są mniej trwałe od świetlówek kompaktowych czy LED.

 

ps. gdybyś miał/planował ściemniacz: świetlówki kompaktowe zwykle nie współpracują ze ściemniaczami (choć istnieją specjalne wersje, które już współpracują) ... LED chyba też zwykle nie ... halogenów pod tym kątem nie testowałem, ale pewnie działają.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje oswietlenie jest pewnie bardzo drogie co nie?Ile kosztuje?Mieszkam w bloku i u mnie jedyny kabel oswietleniowy ze tak to nazwe wychodzi na suficie :)

 

Kabel jest jeden, ale oprawę i tak podłączasz owym jednym kablem, a w oprawie może być już kilka źródeł światła (żyrandole wszelakie). Jedyna nazwijmy to wada - cała oprawa będzie świecić naraz, nie ma podziału na sekcje, źródła nie są załączane osobno.

 

Poszukaj świetlówek kompaktowych Kanlux lub Osram, Philips robi albo chińskie badziewie, albo drogie badziewie. Tyle dobrego, że bez szemrania wymieniają to w hurtowniach jak padnie (a pada często). Nie pamiętam w tej chwili normy i ilości lumenów na metr kwadratowy, w pokoju 16 m^2 mam w sufitowej oprawie 5x 11 W, w stojącej lampie 2x 15 W. Jasność więcej niż bardzo dobra, jak się to wszystko uruchomi, przeważnie świeci tylko ta stojąca, bo wystarcza.

 

LED są lepsze (dziwne że jakoś przyjemniej mi się patrzy niż na świetlówki ...

Dodajmy - LED dobrej firmy, np. Cree lub Samsung, nie chińczyki z marketu. Jeszcze trochę za wcześnie na dobre źródła światła na LEDach w przyzwoitej cenie, ale wszystko idzie w dobrą stronę.

 

Halogeny nawet fajnie świecą (sorry za takie fachowe określenie: "fajnie" x-P ) tylko źrą niewiele mniej energii od klasycznych żarówek, więc też mocno się grzeją, a oprawę pewnie masz max do 60W (nie wiem ile z tego lumenów się uciśnie przy halogenie).

Halogeny mają najlepszy wskaźnik oddawania barw (fachowo CRI), bardzo bliski lub równy 100, czyli jak naturalne światło słoneczne. Niewiele gorsze są tu konwencjonalne żarówki wolframowe. Potem są diody LED, a dopiero potem świetlówki, których CRI bywa nędzne (im niższa cena tym nędzniej), a widmo mocno poszarpane i to dlatego nie każdy je toleruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w oprawe pod 60 W moge wsadzic taka zarowke:

 

"Przedmiotem aukcji jest żarówka Osram Eco 64544 E27 53W. Halogen świeci jak rzeczywista żarówka 70W."

 

albo

 

"Przedmiotem aukcji jest żarówka Osram Eco 64547 E27 53W. Halogen świeci jak rzeczywista żarówka 92W."

 

wytrzyma ten zwis ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jonas jakbym owinal ta oprawke folia aluminiowa to cos pomoze ? tak na wszelki wypadek?

 

 

Grinch bardzo fajna ta swietlowka tak malo mocy pobiera i daje duzo swiatla.Zastanawia mnie tylko jedna rzecz , swietlowki nie sa ogolnie polecane ale ich wspolczynnik swiatla(moze zle to nazwalem) jest az 82 a normalnej zarowki 100. W sumie nie wielka roznica co nie ? A jak to jest w praktyce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tobie o wskaźnik oddawania kolorów.

W praktyce jest tak, że dla mnie nie ma to znaczenia. Mam w pomieszczeniu jako główne źródło światła świetlówki OSRAM DULUX SUPERSTAR Micro Twist Barwa światła: Warm Comfort Light (naturalnie ciepło biała) w papierowych w takim kloszu http://allegro.pl/ikea-klosz-abazur-lampy-wiszacej-orgel-vreten-i2822573533.html. Powoduje to, że w pomieszczeniu jest bardzo ciepłe światło lekko żółtawe. Każdy kto przychodzi mówi, że przyjemna barwa światła. Dodatkowo dla lekkiego ochłodzenia mam "halogeny" ledowe które trochę oziębiają barwę.

Myślę, że do zwykłego oświetlenia pokoju do czynności typowo pokojowych :) świetlówka będzie dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do jonasa:

Nie zgodzę się z tym co piszesz. Philips to lider w produkcji produktów oświetleniowych na świecie, świadczą o tym chociażby plany firmy odnośnie technologii OLED - http://www.lednews.pl/philips-zapowiada-wypuszczenie-pierwszej-komercyjnej-lampy-biurkowej-oled - OLED to technologia jeszcze nowocześniejsza niż LED-y i moim zdaniem jest to technologia przyszłości. Wracając do produktów Philipsa, to lampy LED mają trwałość dochodzącą nawet do 25 lat. Może mówisz w tej chwili o jakiś podróbkach, bo ja nie słyszałem, aby Philipsy tak często padały…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem czym jest Philips, we wsi jest jeden z większych zakładów produkcyjnych tej firmy.

Nie mówię o podróbkach ani planowanych lampach przyszłości, mówię o tym, co kupowałem w hurtowniach elektrycznych i co padało - Philipsy po roku niemal wszystkie, Kanlux i Osram sporadycznie. Próbka pomiarowa - kilkaset świetlówek kompaktowych i rurowych. Podróbki, ta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu.

 

Chciałbym zmienić świetlówki energooszczędne na normalne żarówki. Pokój ma około 30 metrów, są 2 żyrandole w przeciwległych kontach, jeden ma 4 gniazdka, drugi 1.

Myślałem nad halogenami i pierwsze pytanie: czy to najlepsze wyjście? Chodzi, żeby światło było jak najbardziej "zgodne z naturalnym", nie energooszczędne.

W sklepie widziałem najmocniejsze osramy 46w i tu zastanawiam się czy wystarczy? Czy kupić przez internet albo na bazarku mocniejsze?

Czy kształt żarówki ma jakiekolwiek znaczenie czy tylko chodzi o wygląd?

Czy klosze wpływają pogarszająco na jakość światła? Nie chodzi mi o estetykę, tylko żeby nie było widać zmiany Dołączona grafika

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie watów, tylko lumenów. Watów może być 100 albo 5, to zależy od technologii wykonania źródła światła i wpływa głównie na rachunki za prąd. Sprawdź osobiście w jakimś sklepie, co najbardziej odpowiada ci pod kątem barwy i natężenia światła, bo może się okazać, że twe wrażliwe oczęta nie zniosą widma świetlówek energooszczędnych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...