Skocz do zawartości
zelazowy

Jaki dysk 2TB na backup, w przyszłości RAID 1

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem wszystkim. Mam pytanie, jaki wybrać dysk o pojemności 2TB przeznaczony na backup danych oraz przy okazji na wszelkie zdjęcia (chce pozgrywać je ze wszystkich CD, DVD i dysków).

 

Początkowo dysk będzie normalnie podpięty do komputera stacjonarnego jako dysk wewnętrzny, z czasem chcę dokupić drugi i zrobić z nich RAID 1. W przyszłości rozmyślam jeszcze nad wsadzeniem ich do NAS'a.

 

Rzecz jasna chciałbym taki dysk, który będzie optymalny cenowo, dobry jakościowo, szybki być nie musi, bardziej zależy mi na trwałości. Z założenia dysk (a potem dwa) ma służyć długi czas (dlatego chcę 2TB a nie 1TB) więc co moglibyście mi polecić? Zwykły WD Green spełni takie wymagania?

 

Jeszcze jedno pytanie. Czy moja strategia jest dobra? Chodzi mi o kupienie jednego dysku teraz a drugiego później (nawet za pół roku). Sądzicie, że nie będzie problemu z dokupieniem tego samego modelu dysku? Czy lepiej wstrzymać się chwilę i zakupić od razu dwa takie same dyski?

 

Z góry dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma służyć tylko jako magazyn z użytkowaniem "od czasu do czasu", to Green będzie dobry. Jeżeli jednak będzie pracował dość intensywnie (ciągłe odczyty/zapisy), lepiej wziąć Red, który jest bardziej przystosowany do takiej pracy, no i ma dłuższą gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff, miałem małą obsuwę w wypłacie i musiałem odłożyć dywagacje na potem, ale wreszcie wszystko się unormowało i mogę wreszcie zakupic ten dysk.

 

Z początku na pewno będzie służył tylko od czasu do czasu, gdyż wrzucę na niego wszystkie zdjęcia i co bardziej wartościowe pliki, możliwe, że będę go w ogóle podłączał tylko w razie potrzeby. Ale docelowo dysk ma wylądować w NASie, więc zapewne znajdzie się tam jeszcze biblioteka multimedialna, a co za tym idzie będzie pracował bardziej intensywnie.

 

Różnica w cenie między Green a Red w Proline wynosi jakieś 60zł, więc nie ma co dziadować chyba?

 

A może nie WD tylko Seagate?

Edytowane przez zelazowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj kupiłem dysk Seagate Expansion 2TB USB 3,0 3,5 " STBV2000200.

Dysk w środku to ata-ST2000DM001-9YN164_W1E21ZMX czyli ten co tu http://www.proline.pl/?p=SEAGATE+ST2000DM001

Dysk ma 2 lata gwarancji (na pudełku pisze limited, a Proline daje zgodnosc z umową bo musi).

Ciekawe jest że dysk luzem jest droższy niż dysk + obudowa z kabelkiem i zasilaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj kupiłem dysk Seagate Expansion 2TB USB 3,0 3,5 " STBV2000200.

Dysk w środku to ata-ST2000DM001-9YN164_W1E21ZMX czyli ten co tu http://www.proline.p...ATE ST2000DM001

Dysk ma 2 lata gwarancji (na pudełku pisze limited, a Proline daje zgodnosc z umową bo musi).

Ciekawe jest że dysk luzem jest droższy niż dysk + obudowa z kabelkiem i zasilaczem.

 

Sprawdzałeś czy dostałeś wersję z 2 czy 3 talerzami ?

 

http://technewspedia...14-st2000dm001/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, chce sobie kupić jeszcze jeden dysk do normalnej pracy beda na nim filmy, zdjecia , muzyka mam kupic red, green czy cos innego? wersja 3tb. Obecnie posiadam juz w komputerze wersje green 2tb z której czesto korzystam i ona czasami zalicza takiego freeza. dyski 2x1tb samsunga wyciagne wtedy z komputera całkowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą to z tym RED'em jest dziwna sprawa. Przystosowany do pracy 24/7 w NAS'ach - no ok. Ale nigdzie nie pisze, że wyłączanie tego dysku np raz dziennie sprawia mu problemy i się tego nie powinno robić. Do tego ma zwiększoną wytrzymałość na padnięcia zasilania niż taki Green, większy MTBF i 3 lata gwarancji (green ma 2 lata)

 

BTW: Bardzo fajny test RED'a z pomiarem głośności - jako, że test przeprowadza silentpcreview to o rzetelność pomiarów nie ma się co martwić.

 

http://www.silentpcr...1285-page5.html

 

W skrócie - RED 3TB jest o około 1 dB cichszy od Greena 3TB i 1dB głośniejszy od Greena 2TB. Wersja 1TB utrzymuje poziom głośności Greena 1TB. Do tego wibracje na poziomie 9/10 (gdzie 10 = zero wibracji).

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą to z tym RED'em jest dziwna sprawa. Przystosowany do pracy 24/7 w NAS'ach - no ok. Ale nigdzie nie pisze, że wyłączanie tego dysku np raz dziennie sprawia mu problemy i się tego nie powinno robić.

O, dokładnie, też mnie dziwią te głosy... Myślałem, że w odróżnieniu od Green, Red po prostu nie parkuje głowicy co jakiś czas przez co zużywa więcej prądu ale za to jest cały czas gotowy do pracy. Jak to możliwe, że wyłączanie i włączanie kompa może mu szkodzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc w skrócie:

 

1. Red ma przedłużoną żywotność i jest dostosowany do pracy ciągłej. Normalne dyski (green/blue), które są tworzone z myślą o desktopach mają w zamyśle WD pracować 8-9h dziennie. Dłuższa praca im nie sprzyja.

2. RED nie ma standardowo parkowania głowicy włączonej - da się ją włączyć programem WD - tutaj opis. Brak parkowania = mniej startów/stopów dysku = większa żywotność, ale większy pobór prądu (minimalne różnice...)

3. Red w wersji 1TB/3TB ma 1/3 talerze 1TB. Green śmiga na talerzach 750GB.

4. Red kosztuje aktualnie 50-60 zł więcej od Greena.

5. Green ma lepszy czas dostępu o około 2ms względem Red'a.

6. Red jest minimalnie cichszy oraz wyraźniej mniej wibruje względem Green'a o tej samej pojemności.

 

I to chyba tyle z faktów. Nigdzie się nie doszukałem informacji, że nie zaleca się tych dysków wyłączać, albo że może im to szkodzić. Ot po prostu WD wyższą cenę dysku oraz gorszy czas dostępu względem Greena zastąpiło paroma fajnymi dodatkami oraz wsparciem NAS'ów (lista oficjalnie wspieranych na www WD). Jak ktoś ma ochotę wydać 50 zł więcej za poprawionego Greena to nic nie stoi na przeszkodzie. Do tego z tego co znalazłem to na PClabie jest już paru użytkowników RED'ów, którzy je mają wrzucone w normalne PC i nic się niedobrego z nimi nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest tak, że jak wyłączasz kompa to kategorycznie nie można brać Redów. Po prostu rekomendowane są dla pracy 24/7, w której lepiej się sprawdzą od Greenów ( *które też bez problemu sobie radzą w pracy 24/7 ). A tak ogólnie, to bardziej widzę tutaj marketing. Zanim padnie taki green od parkowania głowic albo taki red od wył/wł, to prędzej już będą za małe albo padną z powodu badów. ;)

 

* Używałem dwie 500 GB Green w trybie 24/7, jeden przez rok, drugi przez półtora. Bez zastrzeżeń i problemów w ciągu całego okresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest tak, że jak wyłączasz kompa to kategorycznie nie można brać Redów. Po prostu rekomendowane są dla pracy 24/7, w której lepiej się sprawdzą od Greenów ( *które też bez problemu sobie radzą w pracy 24/7 ). A tak ogólnie, to bardziej widzę tutaj marketing. Zanim padnie taki green od parkowania głowic albo taki red od wył/wł, to prędzej już będą za małe albo padną z powodu badów. ;)

 

* Używałem dwie 500 GB Green w trybie 24/7, jeden przez rok, drugi przez półtora. Bez zastrzeżeń i problemów w ciągu całego okresu.

No jasne, że to jest marketing. Musieli jakoś wyższą cenę zargumentować. Szczególnie, że jeszcze pół roku temu red był droższy od greena o jakieś 150 zł (wersja 3tb). Nie zmienia to faktu, że jest od niego cichszy i ma większą wytrzymałość.

 

Ja jutro swoją wersję red 3tb odbieram to dam znać jak się sprawuje.

 

Posted via Tapatalk @ Evo 3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...