Skocz do zawartości
Mibars

Brakujące gigabajty w nowych SSD (np. 120 zamiast 128)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję zakup dysku SSD do laptopa i zauważyłem pewien niepokojący trend w nowych nośnikach - Ucięto w nich kilka GB. Np. Samsung 830 miał 128GB, 840 ma już 120GB. (analogicznie inne rozmiary)

 

Moje pytanie brzmi: Czy ktoś rozbierał może takie dyski i sprawdzał ile pamięci faktycznie w nich siedzi? Do czego zmierzam: Robienie dysków o "nieokrągłych" pamięciach wydaje się być celowym komplikowaniem sobie życia, a nie oszczędnością, chyba, że mamy do czynienia z maskowaniem brakujących fragmentów pamięci na poczet np. relokacji badsectorów (to by miało sens jak zaczynamy schodzić z trwałością komórek w zakres setek, a nie tysięcy operacji kasuj-zapisz)

 

Jeśli rozmiar ucięto, by zaoszczędzić np. na cenie jednej kostki, bo ludzie i tak będą je traktować w kategorii "128GB" no to nie najlepiej, jeśli jednak ta zmiana ma na celu podwyższenie niezawodności, to czemu nie?

 

Tak więc czy ktoś może zna tajemnicę brakujących gigabajtów w nowych SSD?

Edytowane przez Mibars

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu żadnej tajemnicy ani niczego ukrytego. A wystarczyło poczytać testy dysków na purepc + poczytać temat o SSD na forum...

 

Fizycznie wszystkie one mają tyle samo pamięci NAND a różnią się wielkością przestrzeni zapasowej tzw spare area. SSD na kontrolerach SandForce od początku mialy takie pojemności, więc nie jest to żaden "nowy niepokojący trend" tylko sytuacja znana od lat. Wszystko zależy od użytej technologi. Jedne konstrukcje wymagają więcej tej przestrzeni inne mniej.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukając dysku przeczytałem niejeden test jednak takiej informacji nigdzie nie znalazłem. w FAQ też nic o tym nie ma :)

 

Innymi słowy może być nawet lepiej, jeśli dyskowi brakuje paru GB, bo ma z czego zastępować zużyte komórki, dobrze rozumiem? BTW jak rozwiązano to w konkurencyjnych dyskach (kontrolerach)?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie rozumiesz Dołączona grafika Jak czytasz testy to chyba przeglądasz tylko wykresy więc proponuje poczytać jak działa technologia NAND Flash. Jak w ogóle działa to. A wiele razy było o tym pisane w wielu różnych miejscach, wtedy zrozumiesz całość Dołączona grafika

 

To nie ma nic wspólnego z rezultatem końcowym. Jedne dyski, czyli użyte do nich pamięci (typ rodzaj technologia produkcji itp) + algorytmy zarządzania komórkami (napisane przez producenta firmware dysku) wymagają więcej tej przestrzeni inne mniej.

Kontroler używa jej nie tylko jako zapasowej w razie awarii którejś z komórek ale przede wszystkim używa do utrzymania stałej wydajności dysku oraz pomaga zarządzać równomiernym zużywaniem się wszystkich komórek.

 

Tyle w teorii, każdy producent używa swoich pomysłów i każdy deklaruje świetne działanie tych mechanizmów. W praktyce trwałe dyski to te które zostały dobrze przetestowane przez mnóstwo użytkowników i mają dobrą opinie. I nie zależy to zupełnie od tego czy mają dostępne 240 czy 256GB dla użytkownika.

 

Wszystkie dobre dyski sa polecone w FAQ. Masz pytania pytaj w odpowiednim temacie.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach, teraz rozumiem, to nie jest przestrzeń na relokacje, tylko przestrzeń, która ciągle ma pozostawać wolna, tylko wędruje sobie po dysku wraz z kolejnymi operacjami zapisu w celu wyrównania zużycia, żeby uniknąć sytuacji, kiedy user dopchał dysk na maxa i się dziwi, że mu padł :) Pod koniec żywota przestrzeń ta maleje, bo jest pożerana przez relokacje (o ile dysk zdąży do tego dotrwać, znalazłem tanie coś:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm

i większość pada bez ostrzeżenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coż dyski SSD nie sa wieczne. Jednemu padł ( zapis 6 PB) jak odłaczył zasilanie i uruchomił kompa po 10 minutach...

Ale ten test na XS jest niemiarodajny jesli chodzi o twałość dysków SSD ( upływ ładunku z bramki po zaniku zasilania i spoczynku) a oni non stop ryrają te dyski..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos poleci jakis program do przetestowania dysku SSD na ewentualnosc relokowanych komorek ??

Moj Samsung pracuje w pocie czola okolo 8 miesiecy ciekaw jestem ile mu zostalo zycia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...