Jump to content
Sign in to follow this  
Mibars

Brakujące gigabajty w nowych SSD (np. 120 zamiast 128)

Recommended Posts

Witam,

Planuję zakup dysku SSD do laptopa i zauważyłem pewien niepokojący trend w nowych nośnikach - Ucięto w nich kilka GB. Np. Samsung 830 miał 128GB, 840 ma już 120GB. (analogicznie inne rozmiary)

 

Moje pytanie brzmi: Czy ktoś rozbierał może takie dyski i sprawdzał ile pamięci faktycznie w nich siedzi? Do czego zmierzam: Robienie dysków o "nieokrągłych" pamięciach wydaje się być celowym komplikowaniem sobie życia, a nie oszczędnością, chyba, że mamy do czynienia z maskowaniem brakujących fragmentów pamięci na poczet np. relokacji badsectorów (to by miało sens jak zaczynamy schodzić z trwałością komórek w zakres setek, a nie tysięcy operacji kasuj-zapisz)

 

Jeśli rozmiar ucięto, by zaoszczędzić np. na cenie jednej kostki, bo ludzie i tak będą je traktować w kategorii "128GB" no to nie najlepiej, jeśli jednak ta zmiana ma na celu podwyższenie niezawodności, to czemu nie?

 

Tak więc czy ktoś może zna tajemnicę brakujących gigabajtów w nowych SSD?

Edited by Mibars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma tu żadnej tajemnicy ani niczego ukrytego. A wystarczyło poczytać testy dysków na purepc + poczytać temat o SSD na forum...

 

Fizycznie wszystkie one mają tyle samo pamięci NAND a różnią się wielkością przestrzeni zapasowej tzw spare area. SSD na kontrolerach SandForce od początku mialy takie pojemności, więc nie jest to żaden "nowy niepokojący trend" tylko sytuacja znana od lat. Wszystko zależy od użytej technologi. Jedne konstrukcje wymagają więcej tej przestrzeni inne mniej.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szukając dysku przeczytałem niejeden test jednak takiej informacji nigdzie nie znalazłem. w FAQ też nic o tym nie ma :)

 

Innymi słowy może być nawet lepiej, jeśli dyskowi brakuje paru GB, bo ma z czego zastępować zużyte komórki, dobrze rozumiem? BTW jak rozwiązano to w konkurencyjnych dyskach (kontrolerach)?

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, nic nie rozumiesz Dołączona grafika Jak czytasz testy to chyba przeglądasz tylko wykresy więc proponuje poczytać jak działa technologia NAND Flash. Jak w ogóle działa to. A wiele razy było o tym pisane w wielu różnych miejscach, wtedy zrozumiesz całość Dołączona grafika

 

To nie ma nic wspólnego z rezultatem końcowym. Jedne dyski, czyli użyte do nich pamięci (typ rodzaj technologia produkcji itp) + algorytmy zarządzania komórkami (napisane przez producenta firmware dysku) wymagają więcej tej przestrzeni inne mniej.

Kontroler używa jej nie tylko jako zapasowej w razie awarii którejś z komórek ale przede wszystkim używa do utrzymania stałej wydajności dysku oraz pomaga zarządzać równomiernym zużywaniem się wszystkich komórek.

 

Tyle w teorii, każdy producent używa swoich pomysłów i każdy deklaruje świetne działanie tych mechanizmów. W praktyce trwałe dyski to te które zostały dobrze przetestowane przez mnóstwo użytkowników i mają dobrą opinie. I nie zależy to zupełnie od tego czy mają dostępne 240 czy 256GB dla użytkownika.

 

Wszystkie dobre dyski sa polecone w FAQ. Masz pytania pytaj w odpowiednim temacie.

Edited by rafa
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ach, teraz rozumiem, to nie jest przestrzeń na relokacje, tylko przestrzeń, która ciągle ma pozostawać wolna, tylko wędruje sobie po dysku wraz z kolejnymi operacjami zapisu w celu wyrównania zużycia, żeby uniknąć sytuacji, kiedy user dopchał dysk na maxa i się dziwi, że mu padł :) Pod koniec żywota przestrzeń ta maleje, bo jest pożerana przez relokacje (o ile dysk zdąży do tego dotrwać, znalazłem tanie coś:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm

i większość pada bez ostrzeżenia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coż dyski SSD nie sa wieczne. Jednemu padł ( zapis 6 PB) jak odłaczył zasilanie i uruchomił kompa po 10 minutach...

Ale ten test na XS jest niemiarodajny jesli chodzi o twałość dysków SSD ( upływ ładunku z bramki po zaniku zasilania i spoczynku) a oni non stop ryrają te dyski..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze ktos poleci jakis program do przetestowania dysku SSD na ewentualnosc relokowanych komorek ??

Moj Samsung pracuje w pocie czola okolo 8 miesiecy ciekaw jestem ile mu zostalo zycia ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalnie w SMART będziesz miał tak samo jak na HDD. Jeszcze pare lat spokoju masz raczej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.