Skocz do zawartości
trz

uszkodzony zasilacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od jakiegoś czasu wystepują u mnie BSOD-Y, nic nie działa stabilnie. Każdy program właczony po jakimś czasie (prędzej czy później) sie wykrzacza. Właczyłem wczoraj program testujacy OCCT I HWmonitor. Dwa parametry mnie zaciekawiły tj

+12V - ~4.05V

+5V- ~2.94V

 

Czy jest możliwe by w ogóle komputer sie właczył przy takim napieciu? oba programy pokazuja takie same parametry. Narazie nie mam możliwości by zmierzyć miernikiem napiecia.

Zasilacz to Corsair CX 500W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może by tak podać bebechy komputera, system i tym podobne nic nie znaczące szczególiki?

Napięcia są zczytywane niepoprawnie- patrzaj w bios lub jakiś program który obsługuje twoją płytę główną- jakiś soft firmowy?

DDR400 - po 1333 domyślam sie że masz pamięci ddr3, moze program pokazuje takty bazowe pamięci(w takim razie pamięć chodziłaby na 1600)

Wylistowane błędy to zazwyczaj problem z ramem (fizycznie) lub gryzące się sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sprawdzanie napięć to najlepiej miernikiem ( http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html ). Wydaje się że pamięć. Przeskanuj memtestem pojedynczo każdą kość jeśli posiadasz więcej niż jedną :). W takich przypadkach podaje się pełny konfig komputera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer to:

-MSI 770 G45

-AMD ATHLON II X4 635+ silentiumpc fortis he1225

-2x2 GB GOODRAM DDR3 1333

-Samsung HD502HJ SpinPoint 500GB

-CORSAIR CX 500W

System to Windows 7 64+ najnowsze łatki.

 

W przeciągu dwóch dni zrobiłem skanowanie pamieci memtestem. Po 20 przejściach na każdej kości z osobna zero błędów. Z tym, że memtest pokazywał pamieć jako DDR 2 400 mhz. Tylko memtest pokazuje mi takie taktowanie pamieci. W biose normalnie wykrywa 1333 mhz DDR3. Temperatury procesora niskie (w spoczynku 20 stopni, w stresie nie wiecej niz 34) Bios+ sterowniki najnowsze. Wiem, że napiecia sie sprawdza miernikiem ale chwilowo po prostu go nie mam. System nie jest winny, bo podobne objawy były na xp-ku wcześniej zainstalowanemu. Dysk też odpada, bo robiłem test na drugim. Wychodzi na to że : procesor, płyta, grafika, albo zasilacz.

 

Bios pokazuje takie napiecia:

 

cpu vcore- 1.392

3.3V- 3.248

5V- 5.016

12v-11.760

Edytowane przez trz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać...

Grafika to Gigabyte Geforce GTX 460 768 mb DDR3.

 

Dodam jeszcze, że testowałem komputer pod obciążeniem programem OCCT i wysypywał sie po 6-7 minutach (test CPU LINPACK)

 

Jest możliwe by pamięć była popsuta, a memtest tego nie wykrył?

Edytowane przez trz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do sprawdzenia miernikiem- napięcie 12V w bios-ie na poziomie 11,76 nie wróży nic dobrego, o ile czujniki płyty nie przekłamują oczywiście, a tego nie będziemy wiedzieć póki nie zmierzysz.

Ew podmień zasilacz na inny np kolegi i będzie wiadomo czy to on.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do sprawdzenia miernikiem- napięcie 12V w bios-ie na poziomie 11,76 nie wróży nic dobrego, o ile czujniki płyty nie przekłamują oczywiście, a tego nie będziemy wiedzieć póki nie zmierzysz.

Ew podmień zasilacz na inny np kolegi i będzie wiadomo czy to on.

 

Jutro sie dowiem jakie sa napiecia

Edytowane przez trz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszy dzień sprawa wyglada następująco:

-zasilacz sprawny (testowany kilka razy)

-grafika sprawna (po podmianie na inna tak samo bsody)

-pamieci testowane na każdej kości z osobna dłuższy czas i nadal bsody (wiec albo 2 uwalone albo nie to)

 

Płyta główna wizualne dobrze wyglada (nie ma żadnych napuchnietych kondensatorów), procesor chyba nie mam jak sprawdzić. Obstawiam, że jedna albo druga część tylko nie mam jak tego sprawdzić. Jakieś pomysły?

Bsody zawsze wywala gdy włączam komputer po dłuższym czasie. Gdy sie rozgrzeje i troche pochodzi z czasem jest ich mniej. W biosie kombinowałem z podbijaniem napiecia na pamieciach stopniowo i test, ale nic to nie dało. To samo tyczy sie procesora i mostków

Edytowane przez trz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa. Pamięci testowałeś, więc albo coś się nie trawią z płytą (ale jak by wtedy memtesta przechodziły-możliwe acz mało prawdopodobne), ew zimne luty na płycie głównej? uszkodzenie procesora(cache)?

Jeżeli możesz to postawiłbym jeszcze raz system- jak masz inny (drugi ) dysk postaw od nowa system(najlepiej z innej płyty) i podstawowe sterowniki, odłączając zupełnie stary. Wiele problemów wydawałoby się sprzętowych ma podłoże programowe.

Tak BTW- dysk sprawdzony? Sprawdź mu smarta.

Wiem że upierdliwe ale niestety ...

powodzenia życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że dzieje sie tak od nowości. Do tej pory rzadko używałem tego komputera, ale teraz sie to zmieniło i jest to delikatnie mówiąc uciążliwe. Na tym dysku instalowany system był co najmniej 3 razy i za każdym razem to samo. Sterowniki podstawowe? Mam wgrane tylko do dźwięku, chipsetu płyty głównej i karty graficznej. No chyba, że np wgrać starsze sterowniki gdyby miało to pomóc? Miałem wcześniej podpiety inny dysk i też wywalało bsody, ale nie jestem w stanie powiedzieć czy na 100% jest sprawny ten dysk. Pozostaje sprawdzić mi dysk twardy, bo płyty głównej czy procesora nie jestem w stanie sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy jaki jest, na starym to samo. A procesor jakie powinien miec napiecie, bo jest na auto ustawione 1.39V. ten procesor nie powinien czasem działać na 1.35?

Edytowane przez trz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...