Skocz do zawartości
zaodrze244

Asus Xonar DX/XD vs Sound Blaster Z ? którą wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wymiany mojego X-Fi gamer na coś na PCI-E.

 

Ze względu na ograniczony budżet 350zł niechcę więcej wydawać na kartę zastanawiam się nad wyborem pomiędzy tymi dwoma kartami, którą waszym zdaniem wybrać.

 

ASUS Xonar DX/XD PCI-E 7.1 Audio Card

 

Creative Sound Blaster Z

 

 

Posiadam głośniki creativa gigaworks 5.1 do tego słuchawki Corsair Vengeance 1300. Karta ma mi służyć głównie jako dobry napęd do słuchawek na których głównie i tak gram, muzyki słucham sporadycznie także nie biorę jej w ogóle pod uwagę.

 

Karta creativa ma jeden plus, którym jest dedykowane wyjście dla słuchawek ale coś mi mówi że na xonarze będę i tak mieć lepszy dźwięk w grach. Z drugiej strony sterowniki creativa pewnie i tak okażą się padaką, stąd moje wątpliwości i brak zdecydowania.

 

Doradźcie mi coś? :)

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten dylemat - dziś kupiłem DX-a ale jakby co to w poniedziałek mogę wymienić na Z-kę (dziś nie było na sklepie). Zobaczę czy ten Xonar to coś dobrego. W sumie gdyby żona mi nie zdefasonowała wyjścia w X-fi to pewnie dalej bym się zastanawiał czy warto w ogóle zmianiać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem w łapach i na uszach soundblastera z oem. różnica między x-fi jest zauważalna od pierwszej chwili. gra nieporównywalnie lepiej. działa w końcu pozycjonowanie dźwięku w grach. dźwięk ma lepszy balans tzn np gdy strzelasz w BF3 to dźwięk wystrzału nie masakruje uszu swoją twardością oraz przesadną głośnością ponad inne dźwięki. bass jest lepszy - testowałem jedynie na słuchawkach.

 

na DX się nie zdecydowałem ze względu na dawno nie aktualizowane oficjalne oprogramowanie i niby problemy w grach. nieoficjalne oprogramowanie olewam bo jak onim poczytałem to koleś je robi głównie do muzy a nie do grania. http://brainbit.word...nified-drivers/

 

jest jedno ale do wersji OEM - karta wygląda tak: http://www.overclock...rodid=SC-088-CL

 

oprócz tego co tam koleś napisał w komentarzu, że w zestawie brak jest mikrofonu, obudowy plastykowej oraz podświetlenia, na moje oko ma też inne kondensatory. dlatego zwróciłem kartę do moreli i zamówiłem w proline normalnego Z. gdyby różnica w cenie oscylowała pomiędzy OEM a normalnym Z w granicach 100zł to bym pozostał przy oem a tak to się to nie opłaca.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj kupiłem sound blastera z -> http://www.proline.pl/?p=SB+Z.

 

po zdjęciu metalowej obudowy moim oczom ukazały się takie same kondensatory jakie były na karcie w wersji oem - wcześniej kartę porównywałem do zdjęć z neta z recenzji. dlatego jeżeli ktoś chce zaoszczędzić 50zł na mikrofonie, osłonie metalowej na karcie, podświetleniu oraz kolorowym pudełku to swobodnie może brać wersję OEM http://www.proline.pl/?p=SB+Z+BULK

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ( u mnie w kazdym badz razie) i tak to bedzie zamkniete w obudowie i nie bedzie widac:) W nastepnym miesiacu prawdopodobnie zafunduje sobie wersje oem skoro wszystko oprócz bajerów jest takie samo. Dzieki za wnikliwe opisanie karty.

 

Widze ze po moim komentarzu zmienili zdjecie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale slot w którym masz włożoną kartę graficzną będzie działać z "prędkością" 8x. w przypadku twojej jak i każdej innej karty graficznej nie będzie to miało żadnego znaczenia gdyż wpływ na wydajność jest praktycznie nie zauważalny.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko. na THG kiedyś robili testy różnica dopiero zaczyna się robić przy pcie x4. a jak masz kartę pci-e 3.0 to przy x8 będzie działał jak pci-e 2.0 x16. także różnica będzie wynosić równe ZERO Dołączona grafika

 

jak będziesz mieć już "Z" to ściągnij sobie od razu najnowsze sterowniki ze strony creativa.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w opolu dostawy mają we wtorki, czwartki i piątki. jak zamawiasz przez www z odbiorem osobistym to najlepiej jest do nich od razu zadzwonić (do sklepu w opolu) żeby to potwierdzili i zamówili we wrocku żeby przywieźli jak najszybciej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz miałem brac ale żona wymysliła sobie jeszcze jakas drukarke do domu. Niestety w Proline nie ma takiej jakiej bym chciał. A w innych jak jest to nie ma Z-ki . Chciałbym w jednym sklepie kupić i na raty dlatego chce obie rzeczy naraz. W komputroniku jest drukarka ale nie ma Z-ki, natomiast jest

http://www.komputron...ance_DE.html��.

 

Byłby to dobry wybór czy lepiej nie cudowac i dalej szukac Z??. Głosniki do tego beda MODECOM 2.0 -MC-SHF56U

Edytowane przez drizzt24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dzień dzisiejszy nie kupowałbym niczego na pci. będziesz modernizował sprzęt i kartę wyrzucisz. z zapowiedzi wynika że hanscwell nie będzie wspierał pci w ogóle...

 

w proline mają dużo różnych drukarek, czy wymyśliliście coś ekstra hiper super duper Dołączona grafika ja bym brał taką która drukuje jak najtaniej cała reszta znaczenia nie ma. zdjęcia i tak wyglądają kilasto na drukarce lepiej zanieść do wywołania do fotografa.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha

 

Szukam najlepiej urządzenia wielofunkcyjnego. W oko wpadł mi Brother DCP-J315W ale nie mają. Maja tylko Brother DCP-J140W ale opinie sa o nim nie najlepsze. To ma byc urzadzenie domowe wiec koszty druku własnie aby były niskie. Ostatnio miałem Canona i chyba Hp ale działały tylko do pierwszej wymiany tuszu(oczywiscie zamienników bo oryginały były zbyt drogie). Chyba ze cos z Epsona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pozostawię swój ślad w 3 różnych wątkach na 3 różnych forach tematycznych celem potwierdzenia tego co mówi większość opinii w sieci.

1. Kim jestem, jakie karty miałem, z czym wykorzystuje sprzęt:

Dawny maniak komputerowy, kupowałem dużo kart dźwiękowych i sporo zestawów głośnikowych PC. Obecnie spasowałem, przeciętny obywatel, przeciętny sprzęt, zakupy sprzętu w racjonalnej kwocie z w miarę przyzwoitymi odczuciami to chyba tak bym się określił. W przeszłości miałem sporo kart SB Live, Audigy, Audigy 2, Audigy 4 Pro. Obecnie jestem posiadaczem Xonara U1 do laptopa, Xonara DX w komputerze i zakupiłem z ciekawości SoundBlaster Z. Zawsze byłem fanem Creative aż do karty Audigy 4 Pro gdzie uważam ją za świetną karte super efekty EAX, duża moc scena itd... ale potem nastały chore czasy Windows Vista i kolejnych... filozofia przetwarzania dźwięku i efektów się zmieniła.. karty nie miały wsparcia sterowników a nowe produkty to był po prostu szajs i bubel względem karty Audigy 4 Pro. Całą serię X-fi praktycznie olałem mając jakieś śladowe kontakty z niższymi modelami... może jakiś Elite model grał dobrze ale zraziłem się do firmy, pozatym tamta karta była chorendalnie droga. Przygoda z Xonarem rozpoczeła się od karty U1 do laptopów która nie ma może oszałamiającego dźwięku ale pozwala już podpiąć wzmacniacz lub głośniczki lepsze do laptopa i nie łapać się za głowę. Dodatkowo jest mała i poręczna. Kolejną kartą oczywiście z rynku używek był model Xonar DX. Karta ta wykorzystywana była/jest z głośnikami Creative Megaworks 250D THX 2.1 oraz Wzmacniaczem Onkyo A-9030 + Jamo S606 2.0 + Jamo sub J10 także w konfiguracji 2.1 . Wiem że ten sprzęt nie jest jakiś super ale jest napewno kolejnym szczeblem po najlepszych topowych głośnikach PC. Kosztuje bardzo ludzkie pieniądze (szczególnie z rynku wtórnego) i do przeciętnego domu nie potrzeba lepszego sprzętu (choć apetyt rośnie w miarę jedzenia).

2. Czemu kupiłem Soundblaster Z ?:

Głównie z czystej ciekawości po dobrej cenie z rynku wtórnego dla porównania. Skusiły mnie głosy iż karta ma wreszcie bezproblemowy software... Pomyślałem czemu nie spróbujmy. Xonary kupowałem w okresie szału na tamte karty... Przyznam szczerze że nigdy nie rozumiałem szału i podniety na nie. Oczywiście jakość i dźwięk na najwyższym poziomie. Coprawda lekki i prosty software ma swoje zalety ale nic poza bardzo dobrym wyważonym dźwiękiem te karty extra nie oferują. Przynajmniej model DX. Tylko a może aż. No bo właśnie... Kupiłem Soundblaster Z i szczerze powiem że jeśli ktoś posiada Xonar DX to bez sensu przesiadać się na Soundblaster Z tak generalizując. I w odwrotną stronę tak samo.. posiadacz Creativa powinien zostać na swojej karcie. Czemu?

3. Jeśli zamierzasz grać w gry:

W tym przypadku jeśli dopiero kupujesz kartę to śmiało polecam zdecydowanie SoundBlaster Z, jakoś dźwięki wydają mi się minimalnie lepiej odseparowane, ale nie jest to jakiś efekt wow.... obie karty są w zasadzie tej samej klasy. Ale jeśli mówimy o grach a w szczególności mam na myśli tutaj strzelanki uważam że scout mode jest bardzo przydatny. Jeśli dalej grałbym maniakalnie strzelanki to z pewnością pozostawiłbym kartę Creative w komputerze.

4. Słuchanie muzyki :

To prawda co większość mówi że Xonar DX ma bardzo dobre stereo z głównego wyjścia i dźwięk jest wyważony... zarówno na głośniczkach PC jak na kolumnach ze wzmacniaczem dźwięk nie jest jakiś natarczywy... W zasadzie można zapomnieć o EQ i po prostu ograniczyć się do odsłuchu muzyki. Creative też gra tutaj bardzo poprawnie. Różnica wydaje mi się być zauważalna w 2 aspektach ale bardzo minimalnie:

- bass na korzyść Xonara ma lepsze prowadzenie, jest wydaje mi się bardziej miekki płynny. Na karcie Creative jest bardziej zwarty ale jego prowadzenie po fazie uderzenia mi się mniej podoba.

- detaliczność tutaj i tutaj jest porównywalna... może czasem na Creative miałem wrażenie lepszej separacji dźwięków która nie koniecznie przypadła mi do gustu. Na Xonarze bowiem wszystko gra bardzo ładnie a na karcie Creative zdarzyło mi się w paru utworach usłyszeć delikatne odejścia od tego co zagrał Xonar niekoniecznie mi się podobające, a ukazyjące albo mankamenty źródła albo sam nie wiem... Różnica jest bardzo subtelna, jednak bezpieczniejszym wyborem jest Xonar.

5. Oglądanie filmów: 

Wypoziomowanie wszystkich dźwięków i kontrola bassu zdecydowanie bardziej przypada mi do gustu na karcie Xonar. Dźwięk mi się zdaje być bardziej w kinowym charakterze... Przynajmniej przy zestawie sprzętu który ja posiadam albo lepsza karta jest po prostu albo nie uwydatnia braków zestawów. Wszystko poprostu jest opakowane w bardziej zwartą spójną całość bez jakiś potknięć bez przydźwięków które by irytowały. Nie mam do czego się przyczepić naprawdę. W karcie Creative ten sam film ogląda mi się gorzej, dźwięk jest jakoś tak gorzej wyważony, ten bass ma minimalnie gorszą kontrolę. Jakbym odpalił ten sam film w dwóch pomieszczeniach na tych samych kartach to wolałbym usiąść na kanapie gdzie film napędzała by karta Xonar XD.

6. Podsumowanie:

- Obie karty moim zdaniem są warte pieniędzy. Obie to ta sama klasa. Obie posiadają ponoć ten sam DAC. Obie mają zbliżone jak nie te same parametry.

- Jeśli kupujesz kartę piewszy raz to : do gier polecam Creative Soundblaster Z bo w filmach i muzyce i tak będziesz zadowolony a zyskasz w grach.

- Natomiast jeśli jesteś gościem jak Ja który ma inne życiowe sprawy na głowie i lubi odpalić sobie po prostu film czy muzykę dla siebie czy ze znajomymi ze swojego kompa HTPC podpiętego pod TV.... to chyba ja bym postawił na kartę Xonar która ma lepsze wyważenie tonalne i basu. To nie tak że Soundblaster Z ciebie zawiedzie... ale jednak po prostu Xonara podłączasz odpalasz i bez kombinowania.

7. Inne przemyślenia i wady opinii:

- cała wypowiedź tyczy się toru stereo po Jack, nie mam bladego pojęcia jak karty radzą sobie po podłączeniu kablem optycznym.

- karta creative na pewno ma ten plus że ma zarówna line-in jak i line-out fizycznie do kabla optycznego...

- w xonarze jest ten minus ze do line-out jest przejściówka jeszcze

- karta xonar dx ma dodatkowe zasilanie, creative nie ma.

- xonar nie świeci wiejsko w obudowie jak creative Z tej obudowy i logo i tak nie widać bo to jest od spodu.

- obie karty mają inny wymiar może mieć to wpływ jeśli ktoś ma specyficzną obudowę ITX lub buduje niskie HTPC.

- do karty creative używałem sterowników z CD i zaktualizowałem je, natomiast do Xonar DX używałem UniXonar najnowszych.

- bardzo żałuję że nie mam kina domowego 5.1 z amplitunerem.. bo chciałbym sprawdzić na karcie Creative Dolby i DTS Connect. Karta Xonar XD nie ma chyba DTS Connect, ma dopiero to D2X (ale mogę się mylić). Nie miałem możliwości sprawdzić jak się ma dźwięk przestrzenny w kinie i na ile dobrze separowane są dźwięki na kanały i jak wygląda czystość np. kanałów tylnich.

 

Nie mam bladego pojęcia czy komukolwiek tym wpisem pomogłem. W skrócie : Z jednej na drugą bym się nie przesiadał. Kupując jedną z nich nie mając żadnej to: Do gier wybrałbym zdecydowanie Creative Soundblaster Z. Karta ta będzie też bardzo dobra w filmach i muzyce.. Dodatkowo jest lepiej wyposażona w złącza. Ma fajne podwójne wyjście na kolumny lub słuchawki przez co nie trzeba skakać jak małpa za komputer. Natomiast ja większość czasu i tak słucham muzyki i od czasu do czasu obejrzę film. I lubię rozkoszować się dźwiękiem. Xonar zapewnia mi lepsze doznania. Szczególnie jakoś w filmach lepiej mi się widzi ta karta poprzez swoją neutralność i poprawne prowadzenie basu. W muzyce widzę bardzo niewielką różnicę ale też ze wskazaniem na Xonara. Zakup jednej jak i drugiej polecałbym w szczególności jednak z rynku wtórnego jako że Soundblastera kupiłem za około 180zł , a Xonara ileśtam temu za 150zł. Jedna jak i druga świetna karta w tych pieniądzach. Byłoby miło gdyby ktoś się wypowiedział na temat podłączenia ich do Amplitunera i jakości dźwięku surround w kontekście czystości i separacji kanałów po złączu optycznym.

 

Dzięki, Pozdrawiam

Tomek.

karty xonar i z.jpg

tak sobie myślę co jest warta karta Sound BlasterX AE 5 RGB PCIe Gaming z DAC Sabre32..
Ale już w tej kasie myślę że lepiej zacząć mieć taki DAC wbudowany w wzmacniacz lub amplituner jak w komputer.

Edytowane przez moron'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...